İstanbul’da kiralar en çok Fatih ve Başakşehir’de arttı

İstanbul’da kiralar en çok Fatih ve Başakşehir’de arttı

Yılın ilk 2 ayında 2015’in aynı dönemine göre en çok kira artışı yüzde 31 ile Fatih’te görülürken, onu yüzde 28 ile Başakşehir, yüzde 25 ile Beylikdüzü takip etti.

Çekmeköy, Bağcılar ve Bakırköy artış oranı en yüksek ilçeler oldu Yılın ilk 2 ayında 2015’in aynı dönemine göre en çok kira artışı yüzde 31 oranıyla Fatih’te görülürken onu yüzde 28 ile Başakşehir, yüzde 25 ile Beylikdüzü izledi.Yenilenen “milliyetemlak.com” portalının verilerine göre, İstanbul’un ilçelerinde kira fiyatlarının artışı devam ediyor. Artışın nedenleri arasında yapı stokunun kaliteli hale gelmesi, ulaşım projeleri, kentsel dönüşüm, nüfusun artması gibi nedenler gösteriliyor.Bu yılın ilk 2 ayında kira fiyatlarının en çok arttığı bölge Ortadoğu ülkelerinden gelen vatandaşların yoğun olarak tercih ettiği Fatih.

Bu ilçede geçen yılın aynı dönemine göre kira fiyatları yüzde 31 arttı. Yüksek oranlı artışta Fatih’i uzak lokasyona sahip Başakşehir ve Beylikdüzü izledi. Başakşehir’de son 1 yılda artış oranı yüzde 28 olurken, Beylikdüzü’nde ise yüzde 25 olarak gerçekleşti. En düşük artış Maltepe ve Eyüp’te Kira fiyatlarının en çok arttığı ilçelerden birisi olan ve bu alanda dördüncü sırada yer alan ilçe ise Çekmeköy.

Burada kira yükselişi yüzde 22 olarak gerçekleşirken sıralamada 5’inci basamakta yer alan Ümraniye’de ise kiralar yüzde 21 artış kaydetti.Kira fiyatlarının son bir yılda yüzde 19 arttığı ve bu konuda 6’ncı sırada yer alan ilçe ise özellikle sahil şeridinde ve Florya bölgesinde markalı konutların yükselmeye başladığı Bakırköy oldu.

Bağcılar yüzde 16, Tuzla’da yüzde 14, Gaziosmanpaşa yüzde 13 ve Üsküdar yüze 13’lük kira artışı ile İstanbul’da kira fiyatlarının son bir yılda en çok yükseldiği ilk 10 ilçe içerisinde yer aldı.En düşük artış ise yüzde 3 ile Maltepe, yüzde 5 ile Eyüp ve yüzde 8 ile Şişli olurken, Avcılar, Ataşehir ve Pendik’te zam oranı yüzde 9 şeklinde gerçekleşti. Son 5 yılda yüzde 170’e varan artışlar yasandı 2011-2016 arasında yaşanan son 5 yıllık sürece bakıldığında ise kira fiyatlarının en çok arttığı ilçe yüzde 170’lik oranla yine Fatih oldu.

Bu dönemde ev sahiplerinin en çok zam yaptığı diğer ilçeler ise yüzde 164 ile Zeytinburnu ve Gaziosmanpaşa, yüzde 156 ile Ümraniye, yüzde 152 ile Başakşehir, yüzde 147 ile Kadıköy, yüzde 133 ile Pendik, yüzde 126 ile Üsküdar ve yüzde 125 ile Tuzla.Son bir yılda yüzde 19 ile en çok artışın yaşandığı Bakırköy’de geçen 5 yılda kira artışının toplamda yüzde 60 olması dikkati çekti. Bir diğer dikkati çeken nokta ise son bir senede yüzde 3 ile en düşük artışın yaşandığı Maltepe’de yüzde 119’luk yükseliş.

Fiyatları artıracak en önemli etken ulaşımın gelişmesi Milliyetemlak.com Pazarlama Direktörü Aylin Daylan, gelecek dönemde özellikle ulaşımın geliştiği ve kentsel dönüşümün gerçekleştirildiği bölgelerde konut fiyatlarında önemli artışlar beklediklerini söyledi.Daylan, “Özellikle Kağıthane-Ayazağa, Eskişehir Batıkent, Kadıköy-Fikirtepe, KağıthaneÇağlayan, Bursa-Nilüfer, Ankara-Keçiören önümüzdeki dönemde öne çıkacak bölgeler” dedi.(AA) /Son Dakika

Previous Flipper Residence projesinde son 15 daire satışa çıktı
Sonraki Altındağ Doğantepe’de yıkım tamam sıra parkta

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

2023’e kadar 3 akıllı şehir

Kamu kurumlarının hizmetlerini ileriye taşımak için, yenilikleri takip ederek entegrasyonlarını gerçekleştirmek üzere akıllı şehirler konusunda çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşu Kamu Teknoloji Platformu (KTP) tarafından başlatılan, “Akıllı Şehirlere Dönüşüm Hareketi”

Güncel Haberler 0 Yorum

Otomobil Alacaklar Dikkat

Otomotiv satın alma sürecinde tüm alışkanlıkları değiştirecek BDDK tebliği yürürlüğe girdi. BDDK tebliği ile birlikte peşinatsız, 4 yılı aşan kredilerle otomobil satılamayacak .

Güncel Haberler

Ankara’da Eymir sınırına moloz tehdidi

İmrahor Vadisi hafriyat tehdidiyle boğuşurken, bu defa da Eymir’e çıkan yol moloz yığınıyla doldu.

Güncel Haberler

Ankara Altındağ Önder Mahallesi imar planı değişikliği

Bakanlar Kurulu Kararı ile riskli alan ilan edilen Altındağ Önder Mahallesi’nde 23418, 23419, 23420, 23421, 23426, 23427, 23428, 23429, 23430, 24051, 24052, 24053, 24054 ve 24055 parseller Uygulama İmar Planı

Güncel Haberler 0 Yorum

Prof.Dr.Etem Karakaya:“Ozondaki iyileşme yüz yıllar sürebilir”

İstanbul Karbon Zirvesi Komite Başkanı Başkanı Prof. Dr. Etem Karakaya, Dünya Meteoroloji Örgütü’nün (WMO), son yıllarda atmosferdeki ozon miktarında artış olduğunu ve ozon deliğinin kapanmakta olduğu yolundaki açıklamalar umut verici

Güncel Haberler 0 Yorum

Erhan Boysanoğlu : Ankara zor piyasa

Konut sektöründeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan MESA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, sektörün kredi faizleri ve diğer bazı nedenlerden dolayı yavaşladığını söyledi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.