İstanbul’da ev sahibi olmak kolay mı?

İstanbul’da ev sahibi olmak kolay mı?

Özellikle İstanbul’da bir ev sahibi olmak için hangi olanaklara sahip olunmalı?

Şu anda Kadıköy hinterlandının neredeyse her metrekaresinde inşaat yapılıyor. Her sokakta mutlaka birkaç inşaat var. İş makinalan yollan tıkamış ve bozmuş durumda. Binaların yenilenmesi sonucunda 30 binden fazla satışa arz edilecek konut üretileceği tahmin ediliyor. Bu rakamı ortalama 1 milyon TL ile çarptığımızda 30 milyar liralık bir pazar çıkıyor. Bu tabi yıllara yaygın olacağı için 20 yıl bir süre desek her yıl yaklaşık 1,5 milyar liralık pazarın olduğunu tahmin etmek zor değil. Bu konutlan kimler satın alıyor, alabiliyor, alabilir doğrusu tahmin etmek de zor. Ama dar gelirli olanların buralara yaklaşması olanaksız.

ÖZEL PROJELER

Özel projelerde belli bir ödeme planlan uygulanıyor. Buralardan daire sahibi olmak için biraz tasarrufunuzun ve aylık taksitleri ödemeyi sağlayacak sabit gelirinizin olması lazım. Örneğin Anadolu yakasında 1+1 dairenin 30 ay taksitli fiyatı yaklaşık 300 bin lira.Her ay 2.000 TL taksit ödeme, 10 bin lira peşinat ile ara ödemeler var.Daire alanı arttıkça aylık taksitler 3-4 bin liralara yükseliyor. Başka bir örnek Sancaktepe’de 3+1 daireyi 60 ay vade ile aylık 5.000 TL taksit ödeyerek alabilirsiniz. 150.000 peşinat ve bir ara ödeme var; o da 150.000 TL. Bu tür projelerden sabit gelirli bir kişi ev satın alamaz. Diyelim ki oradan buradan destek aldı. Aylık taksitleri ödedi.5 yıl bunu sağlayabilecek mi? Ara ödemeleri nasıl bulacak? Bütün bunlar çok zor sorular. Peşinat için araba satılacak, ara ödeme için borç bulunacak falan… Zor yani…

KENTSEL DÖNÜŞÜMLER
Kentsel dönüşümlerde de arsa yeteri kadar üretilemediğinden dar gelirlere uygun fiyatta ev satmak da kolay değil.TOKİ İstanbul’da arsa üretmekte tıkanmış durumda.Zaten TOKI projeleri ile birçok ilçe neredeyse şehir haline gelmiş.  Bankadan konut kredisi almaya kalksanız, 300 bin lira krediyeayhk 7.200 TL,400 bin lira krediye 9.600 TL,500 bin lira krediye ise 12.000 TL taksit ödemeniz gerekir. Bu taksitleri sabit gelirli vatandaşın ödemesi mümkün değil. Ancak bu kredi taksitlerini tüccar ve serbest meslek erbabı ödeyebilir.

KOOPERATİFÇİLİK ÖLDÜ
Peki, dar gelirli nasıl ev sahibi olabilecek? Eskiden kooperatifçilik vardı. Kooperatifler arsa satın alıp üyelerini taksitli ödemelerle konut sahibi yapabiliyordu. Artık konut kooperatifçiliği ölmüş durumda. AKP döneminde kooperatiflerin yerini TOKİ aldı.

RANT VERGİSİ
Bu durumda yine devreye devlet giriyor. Devlet arsalann yarattığı rantı kamuyla paylaşmak üzere rant vergisi alacak ve bu vergi ile dar gelirlinin ödeme gücüne katkıda bulunacak. Taksitinin bir bölümünü veya ara ödemeleri devlet karşılayacak. Bunun için “Ucuz Konut Edindirme Projesi” yaratmak lazım. Arsa üretmek için birçok atıl ve işgaldeki hazine arazileri bu projeye tahsis edilmeli. Ama bu projenin başarılı olabilmesi için saydam ve adil bir sistem alt yapısı yaratmak ve rant vergisinden mutlaka yararlanmak gerekir. Rant vergisi bir havuzda toplanarak konut edindirme yardımı ve işsizlik fonu gibi kötü kullanılmadan “Ucuz Konut Edindirme Projesi” ne tahsis edilmelidir. İnşaat sektörü ürettiği inşaatlan belli gelir düzeyinde olanlara sattı. Şimdi artık satmakta zorlanıyor. Ucuz konut üretemediğinden büyük bir stok birikimi var. Bu da sektörde kırılganlık yaratıyor. Eğer bu konuya el atılmazsa inşaat sektörü iskambil kâğıtlan gibi dağılır. Ote yandan artık Araplara da bel bağlamamak lazım. Yani yeni konut politikası yaratmak şart. Mustafa Pamukoğlu/Aydınlık Gazetesi

Previous Bakırköy City ödeme planı
Sonraki Emekliye 18 ilde 3.361 konutun başvuruları bugün başlıyor

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Aydın Demiryolu Şehir Dışına Taşınıyor

Yeni projeyle çift hatlı olacak olan demiryolu için, şehir merkezinde çift hat yapmak yerine yeni güzergah belirlenerek şehir dışına çıkarılması planlanıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara itfaiyesinde terfi töreni gerçekleştirildi

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nda rütbe terfi töreni gerçekleştirildi.

Güncel Haberler

İstanbul’da 80 bin bina yıkılacak

2014 yılı içerisinde tüm ülke çapında 41 hin 859 adet binanın risk tespiti yapıldı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ceyhan’da Kentsel Dönüşüm Başladı

Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk, TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ile yaptıkları görüşmeler neticesinde, Ceyhan’a yapılacak TOKİ konutları ve kentsel dönüşüm ile ilgili fikir birliğine varıldığı belirterek, “Ceyhan, artık AK

Güncel Haberler 0 Yorum

​Ankara elektrik kesintisi 12 Mart 2015

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’den yapılan açıklamaya göre Ankara Çankaya, Etimesgut ilçelerinde 12 Mart 2015 tarihinde elektrik kesintisi uygulanacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

Lunaparklar kışın satışa çıkarılıyor

sahibinden.com üzerinden satışa çıkarılan işyerlerine lunaparklar da eklendi. Lunaparkını satışa çıkaran ilan sahiplerine yurt dışından bile talep geliyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.