İş verimi “havalı kule” ile artıyor

İş verimi “havalı kule” ile artıyor

Kule iş merkezlerinde pencerelerin açılmaması nedeniyle havasız ortamlarda çalışılmasının, halsizlik, baş ağrısı, bulantı gibi belirtilerle ortaya çıkan “havasız bina sendromunu” tetiklediği bildirildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından işyerlerindeki verimi artıracak özelliklerin belirlenmesi için araştırma yapıldı. Pencereleri açılmayan binalarda içeriye hava girmesi ve içerideki havanın dışarı çıkması engellenerek enerji tasarrufu sağlanmaya çalışıldığı belirlenen araştırmaya göre, dış ortamla ilişkisi tamamen kesilmiş bu binalarda iç ortam kirliliği de artıyor. Bu nedenle çalışanlar çeşitli biyolojik ve kimyasal zararlılara maruz kalıyor.

Bu zararlar da sürekli kapalı ortamlarda çalışan kişilerde halsizlik, baş ağrısı, sersemlik hissi, bulantı, cilt kuruluğu, gözlerde batma, burunda tıkanıklık ya da akma gibi belirtilerle görülen “hasta bina sendromu” adı verilen rahatsızlığa davetiye çıkarıyor. Son yıllarda artan kule plazalar nedeniyle daha sık görülen bu hastalık, işçi sağlığını ciddi yönde tehdit ediyor.
Besa İnşaat AŞ Yetkilisi Efe Bezci, işçi sağlığı ve güvenliğinin iş verimiyle doğrudan ilişkili olduğunu belirterek, Ankara’da “yeni bir adres” olacak Besa Kule’nin projesini hazırlarken bu konuya özellikle yoğunlaştıklarını kaydetti.

Eskişehir Yolu’nun Çukurambar girişinde inşa edilen Besa Kule’de açılmayan pencere devrinin sona erdiğini ifade eden Bezci, “İnşaatın her aşamasında bilimin gerçeklerine göre hareket ediyoruz. Bu yüzdende de pencerelerimizi sağlıklı bir dünyaya açıyoruz. A blokta her katta bulunan teraslar ve B bloktaki iç bahçeyle ofis çalışanlarına istedikleri her anda doğal ve taze hava alma imkanı sunacağız. Böylece Besa Kule’de çalışanlar sağlıklı ve keyifli bir çalışma ortamı yakalayacak. Dolayısıyla iş verimi de artacak” dedi.

Güvenlik de unutulmadı…
Bezci, genellikle yüksek katlı iş merkezleri ve binalarda pencerelerin açılmamasının bir nedeninin de güvenlik olduğunu hatırlatarak, 20 katlı Besa Kule’de açılmayan pencere devrine son verirken, projeyi tamamen güvenlik önlemlerini gözönünde tutarak hazırladıklarını bildirdi.

Pencerelerin önünde metal plakalar olduğunu söyleyen Bezci, şöyle devam etti:
“Besa Kule’de güvenlik de maksimum düzeyde düşünüldü. Pencerelerimiz açılıyor açılmasına ama doğrudan dışarıyla temas söz konusu değil. Camlarımızın önünde delikli metal plakalar bulunuyor. Binamızı kapladığımız bu metal plakalar sayesinde güvenlik sorununu da akıllardan sildik. Besa Kule Ankara’nın hem en havalı hem de en güvenlikli iş merkezi olacak.”
(Kaynak:hurriyetemlak.com)

Previous Ankara Yenimahalle'nin çehresi değişti
Sonraki Emlak Konut GYO, TOKİ ile görüşmelere başladı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 12 Nisan 2015

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’den yapılan açıklamaya göre 12 Nisan 2015 tarihinde Ankara’da bazı ilçelerde elektrik kesintisi uygulanacak.Kesintiden etkilenen bölgeler ise;

Güncel Haberler 0 Yorum

İhale Yasası 11 Yılda 37 Kez Değiştirildi

Aralık ayında başlayan ve yarım kalan yolsuzluk operasyonlarının ardından Kamu İhale Yasasındaki son 11 yıllık değişimleri inceleyen inşaat mühendisi ve avukat Ali Rıza Yücel, çarpıcı gerçekleri ortaya koydu. Yücel, yürürlüğe

Güncel Haberler 0 Yorum

TANAP’ın Temeli 20 Eylül’de Atılıyor

Erdoğan’dan TANAP müjdesi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azeri mevkidaşı Aliyev ile gerçekleştirdiği basırı toplantısında Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin (TANAP) temel atma töreninin 20 Eylül’de yapılacağını ifade etti.

Güncel Haberler 0 Yorum

Türkiye Mobilya Sektörü Çatı Örgütünü Kurdu

Mobilya Sektörünün Öncü Dernekleri MOSFED İçin Bir Araya Geldi

Güncel Haberler

İnşaat sektörü hakkında yazılan kitaplar

Büyük ölçüde ulusal sermayenin yönettiği Türkiye inşaat sektörü, yüzlerce meslek kolunu ilgilendirmesi nedeniyle istihdama büyük katkı sağlıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

2014 yılı yurtdışı müteahhitlik sektörü verileri

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türk müteahhitlik sektörünün 2014 yılını da başarılı bir şekilde tamamladığını, 2014 yılında yurtdışında 22.5 milyar dolarlık proje üstlendiğini belirterek, ‘Müteahhitlik sektörümüz Türkiye nin dünyadaki en önemli

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.