İş verimi “havalı kule” ile artıyor

İş verimi “havalı kule” ile artıyor

Kule iş merkezlerinde pencerelerin açılmaması nedeniyle havasız ortamlarda çalışılmasının, halsizlik, baş ağrısı, bulantı gibi belirtilerle ortaya çıkan “havasız bina sendromunu” tetiklediği bildirildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından işyerlerindeki verimi artıracak özelliklerin belirlenmesi için araştırma yapıldı. Pencereleri açılmayan binalarda içeriye hava girmesi ve içerideki havanın dışarı çıkması engellenerek enerji tasarrufu sağlanmaya çalışıldığı belirlenen araştırmaya göre, dış ortamla ilişkisi tamamen kesilmiş bu binalarda iç ortam kirliliği de artıyor. Bu nedenle çalışanlar çeşitli biyolojik ve kimyasal zararlılara maruz kalıyor.

Bu zararlar da sürekli kapalı ortamlarda çalışan kişilerde halsizlik, baş ağrısı, sersemlik hissi, bulantı, cilt kuruluğu, gözlerde batma, burunda tıkanıklık ya da akma gibi belirtilerle görülen “hasta bina sendromu” adı verilen rahatsızlığa davetiye çıkarıyor. Son yıllarda artan kule plazalar nedeniyle daha sık görülen bu hastalık, işçi sağlığını ciddi yönde tehdit ediyor.
Besa İnşaat AŞ Yetkilisi Efe Bezci, işçi sağlığı ve güvenliğinin iş verimiyle doğrudan ilişkili olduğunu belirterek, Ankara’da “yeni bir adres” olacak Besa Kule’nin projesini hazırlarken bu konuya özellikle yoğunlaştıklarını kaydetti.

Eskişehir Yolu’nun Çukurambar girişinde inşa edilen Besa Kule’de açılmayan pencere devrinin sona erdiğini ifade eden Bezci, “İnşaatın her aşamasında bilimin gerçeklerine göre hareket ediyoruz. Bu yüzdende de pencerelerimizi sağlıklı bir dünyaya açıyoruz. A blokta her katta bulunan teraslar ve B bloktaki iç bahçeyle ofis çalışanlarına istedikleri her anda doğal ve taze hava alma imkanı sunacağız. Böylece Besa Kule’de çalışanlar sağlıklı ve keyifli bir çalışma ortamı yakalayacak. Dolayısıyla iş verimi de artacak” dedi.

Güvenlik de unutulmadı…
Bezci, genellikle yüksek katlı iş merkezleri ve binalarda pencerelerin açılmamasının bir nedeninin de güvenlik olduğunu hatırlatarak, 20 katlı Besa Kule’de açılmayan pencere devrine son verirken, projeyi tamamen güvenlik önlemlerini gözönünde tutarak hazırladıklarını bildirdi.

Pencerelerin önünde metal plakalar olduğunu söyleyen Bezci, şöyle devam etti:
“Besa Kule’de güvenlik de maksimum düzeyde düşünüldü. Pencerelerimiz açılıyor açılmasına ama doğrudan dışarıyla temas söz konusu değil. Camlarımızın önünde delikli metal plakalar bulunuyor. Binamızı kapladığımız bu metal plakalar sayesinde güvenlik sorununu da akıllardan sildik. Besa Kule Ankara’nın hem en havalı hem de en güvenlikli iş merkezi olacak.”
(Kaynak:hurriyetemlak.com)

Previous Ankara Yenimahalle'nin çehresi değişti
Sonraki Emlak Konut GYO, TOKİ ile görüşmelere başladı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara’da satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 1.500 TL

Hurriyetemlak.com Aralık 2014 Emlak Endeksi açıklandı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Zekeriya Sezgin Gülmez : Ankara’da aşırı imar uygulaması var

Sürekli yapılan imar nedeniyle tarım alanlarının daraldığını belirten Sincan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Sezgin Gülmez, “Ankara’da 5 milyon insan yaşıyor ama yaklaşık 20 milyon nüfusa yetecek imarlı alan

Güncel Haberler 0 Yorum

Taksim Topçu Kışlası’nda son söz halkın olacak

İBB’den Topçu Kışlası açıklaması: Projenin stratejik plana alınması rutin ve teknik uygulama. Mahkeme kararını bekliyoruz. ‘Yapılabilir’ kararı çıksa da halkoyuna sunacağız.

Güncel Haberler 0 Yorum

Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm 6.etap imar planı değişikliği

Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı 6.etabı kapsamında bulunan 51937 ada 1 sayılı parselin konut+ticaret kullanımına ayrılmasına ilişkin 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişiklikleri

Güncel Haberler 0 Yorum

Kadın girişimci kasaba kurdu

Türkiye’de, doğup büyüdüğü topraklarda bir kadın bir kasaba kurabilir mi?

Güncel Haberler 0 Yorum

Keçiören meydanı tamamlandı

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Keçiören Belediyesi ile Kaymakamlık önünde yer alan alanda yeniden tasarlanan ve bir süredir çalışmaları devam eden Keçiören Meydanı tamamlanarak kullanıma sunuldu.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.