İpotek Tesislerinde Ödenen Tapu Harcı

Prof. Dr. Şükrü Kıalot, halen mevcut veya ileride meydana gelecek  yahut meydana gelmesi olası olan her hangi bir alacağın , güvence altına alınması için, birtaşınmazın teminat verilmesi işlemi olan gayrimenkul ipoteğinde ödenen tapu harcını yazdı.
İpotek tesislerinde ödenen tapu harcı  Gayrimenkul ipoteği, halen mevcut veya ileride meydana gelecek yahut meydana gelmesi olası olan her hangi bir alacağın, güvence altına alınması için, bir taşınmazın teminat verilmesi işlemidir. Sınırlı bir ayni haktır, ipotekli taşınmaz malın başkasına devri mümkündür. Üzerinde ipotek olan taşınmazın devri için, ipotek alacaklısının iznine gerek yoktur. İpotek; talep üzerine süresi, miktarı, faizi ve ipotek derecesi belirtilerek Tapu Sicil Müdürlüğü’nde resmi senet düzenlenerek yapılmaktadır. Gayrimenkul rehin edilirken hangi ipotek derecesine kaydedilirse o derecenin ifade ettiği kuvvetle teminat oluşturmaktadır. Derecelerden birinin boşalması halinde bir alttaki derecede bulunan ipotek boşalan dereceye geçmez. Bankalarca veya kamu kurum kuruluşlarınca verilen kredilere karşılık teminat verilen taşınmazların ipotek işlemlerinde resmi senet düzenlenmez. Müşterek mülkiyete konu olan bir taşınmaz malın paydaşları kendi paylarını ipotek verebilirler.

1- İpotek İşlemi İçin Aranan Belgeler
1. Taşınmaz mala ait varsa tapu senedi, yoksa ada parsel numarasını gösterir belge
2. Alacaklı ve borçlunun veya yetkili temsilcilerin fotoğraflı nüfus cüzdanları
3. Alacaklının iki, borçlunun bir adet vesikalık fotoğrafı
4. Taraflardan biri veya ikisi vekille temsil edilecek ise, temsil belgesi (vekâletname)

2- İpotek Tesisinde Ödenecek Harç İpotek işlemleri tapu harcına tabi bulunuyor.

İpotek işlemlerinde; tapu kütüğüne tescil edilen ipotek alacağının miktarı üzerinden, binde 4,55 tapu harcı ödenmektedir. Harcı, kredi alarak gayrimenkulünü ipotek gösteren kişi, yani gayrimenkul sahibi ödemektedir. ipotek tesisi harçtan ayrı damga vergisine de tabi bulunuyor. İpotek işlemine konu alacak miktarı üstünden, binde 9,48 oranında aynca damga vergisi ödeniyor. 5035 sayılı “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”un (1)31. maddesi ile, 492 sayılı Harçlar Kanunu’nun 123. maddesine eklenen son fıkra hükmünce; 1 Ocak 2004 tarihinden itibaren; “Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (bu kooperatifler ile Kredi Garanti Fonu İşletme ve Araştırma Anonim Şirketi tarafından bankalardan kullandırılacak krediler için verilecek kefaletler)” (2) Bankalar, yurtdışı kredi kuruluşları ve uluslararası kurumlarca kullandırılacak kredilerin temini, bunların teminatları ile geri ödemelerine ilişkin, ipotek işlemleri harçtan müstesna tutulduğundan, bu işlemler üstünden harç ödenmeyecek. Aynı şekilde bu işlemler damga vergisinden de müstesna tutulduğundan, damga vergisi de ödemeyecektir.Şükrü KIZILOT(Hürses)

 1-12.01.2004 tarihli Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanmıştır. 2-5615 sayılı Kanun’un 16. maddesiyle eklenen ve 04.04.2007 tarihinden itibaren yürürlüğe giren ibare.

Previous Ordu'da Turistler Yaylalara Helikopterle Taşınacak
Sonraki DASK Öğretici Projelerini Seçiyor

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Yeni Konut Fiyatları Yüzde 8.35 Arttı

REIDIN ile Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin “Yeni Konut Fiyat Endeksi” raporuna göre, yeni konut fiyatları ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0.40, geçen yılın aynı dönemine göre

Güncel Haberler 0 Yorum

Keçiören Fatih Caddesi 15 Nisan’da trafiğe kapanacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Başkent genelinde ana cadde ve bulvarlarda asfalt yenileme çalışmaları yoğun olarak devam ediyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Antalya Kepez’e raylı sistem geliyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Varsak’tan Sakarya Kavşağı, otogar, Akdeniz Üniversitesi ve Eğitim Araştırma Hastanesi istikametinde raylı sistem projesi hazırladıklarını açıkladı

Güncel Haberler 0 Yorum

Araba Lastiği, Şişe Ve Kilden Ev

İzmir’de, “çevreye daha fazla zarar vermemek” amacıyla bir kişi, geri dönüşüm malzemesi olarak nitelendirilen kullanılmış araba lastiği ve şişe ile kili bir araya getirip ev yapıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Kentsel Yaşamın Önemli Sorunu: Ses Kirliliği Ve Gürültü

Türkiye’de her dört kişiden birinin evinde gürültüden rahatsız olduğunu belirten Eryap CEO’su ve XPS-Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Emrullah Eruslu

Güncel Haberler 0 Yorum

Dönüşümü En Çok İstanbullu Merak Etti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Alo 181″ çağrı merkezini geçen yıl 242 bin kişi aradı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.