İnşaatın hangi aşamasında konut almalı

İnşaatın hangi aşamasında konut almalı

Gayrimenkulün metropollerde en fazla kazanç sağlayan yatırım aracı olduğu tartışma götürmez.

Buna karşın, birbiri ardına proje konut ve iş merkezlerinin yükseldiği büyükşehirlerde “inşaatın hangi aşamasında yatırım yapılması durumunda daha fazla gelir sağlanacağı” son yıllarda en fazla tartışılan konulardan biri.
Sektör temsilcilerine göre kısa süre öncesine kadar “topraktan” girersem daha karlı çıkarım algısı yerini bitime yakın projelere bırakıyor.

Ankara’da yaklaşık 30 yıldan beri ürettiği lüks konut ve iş merkezleri ile inşaat sektörünün gelişimine katkı sağlayan MFZ Grup’un ortaklarından Muhanver Gözüm, son 3-4 yıldan beri birbiri ardına hayata geçirilen projelerin “alıcı cephesi”nde ezber bozduğunu kaydetti.

Kısa sürede ciddi kar mümkün

Muhanver Gözüm, uzun yıllar en önemli müşterilerinin inşaat çalışması başlar başlamaz müteahhit firmaya da destek olmak amacıyla topraktan yatırıma girdiklerini ifade ederek, şunları söyledi:
“Ancak günümüzde çok hızlı tüketim var. İnsanlar yatırımlarını yıllar öncesinden bağlamak istemiyor. Aynı zamanda yeni projeler eskisi gibi çok düşük maliyetli olmuyor.  Metrekare fiyatları hem arsa hem de üretim kalemlerindeki yükselişten dolayı çok değil, 5 yıl önceki konutlara göre neredeyse 2-3 kat daha fazla.

Durum böyle olunca milyon liralar civarındaki konutlara inşaatın hemen başında para aktarmak alıcının pek işine gelmiyor. Gayrimenkul pazarında yeni trend bitime çok yakın projelerden almak. Teslimine 6 ay ya da bir yıl gibi süre kalan projeler şu an itibariyle en karlı yatırım aracı. Çünkü daire teslim edildikten, yaşam başladıktan sonra bir anda yüzde 20’ler civarı otomatik artış oluyor. Yani 5-6 ayda minimum yüzde 20-30 kar elde etmek mümkün.”

Muhanver Gözüm, söz konusu kazanç için doğru lokasyonda, doğru projeye yatırımın “olmazsa olmaz”  kuralı olduğunun altını çizerek, “Beytepe’de hayata geçirdiğimiz ve Haziran 2016’da teslim edeceğimiz Allora Beytepe projesinde son aylarda yaşanan büyük hareketin nedeni de bu. Yatırımcı, şu an alayım, yıl içinde kazanayım hesabını yapıyor” dedi.

Previous TOKİ'den Yozgat’a 297 konutluk proje
Sonraki Avanos TOKİ konutlarında çalışmalar başladı

Diğer Yazılar

Ankara 0 Yorum

Pylon Residence Nisan 2016’da teslim

Yontaş İnşaat tarafından Ankara GOP’da inşa edilen Pylon Residence projesi Nisan 2016’da teslim edilecek.

Ankara 0 Yorum

Gümüş Şehir Evleri projesi

Gümüş Şehir Evleri Ankara Keçiören’de Gümüş İnşaat tarafından inşa ediliyor.

Ankara

Koloğlu Batı Park projesi

Koloğlu Batı Park konut projesi Ankara Sincan’da Koloğlu İnşaat tarafından inşa ediliyor.

Ankara 0 Yorum

Sierra Yaşamkent Nisan 2017’de teslim edilecek

Ankara’nın Yenimahalle bölgesinde Kargın İnşaat tarafından inşa edilen Sierra Yaşamkent projesinde daire teslim işlemlerinin Nisan 2017’de başlaması öngörülüyor.

Ankara 0 Yorum

Ametist Residences örnek daire görselleri

Ametist Residences Ankara Çayyolu’nda İCK Yapı tarafından inşa edildi.

Ankara

Gazi Çelik : Konut tercihinde çocuk dönemi başladı

Son yıllarda ataerkil yapıyı geride bırakarak karar verme mekanizması haline gelen kadınlar artık bu görevi çocuklarına devrediyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.