İnşaatın hangi aşamasında konut almalı

İnşaatın hangi aşamasında konut almalı

Gayrimenkulün metropollerde en fazla kazanç sağlayan yatırım aracı olduğu tartışma götürmez.

Buna karşın, birbiri ardına proje konut ve iş merkezlerinin yükseldiği büyükşehirlerde “inşaatın hangi aşamasında yatırım yapılması durumunda daha fazla gelir sağlanacağı” son yıllarda en fazla tartışılan konulardan biri.
Sektör temsilcilerine göre kısa süre öncesine kadar “topraktan” girersem daha karlı çıkarım algısı yerini bitime yakın projelere bırakıyor.

Ankara’da yaklaşık 30 yıldan beri ürettiği lüks konut ve iş merkezleri ile inşaat sektörünün gelişimine katkı sağlayan MFZ Grup’un ortaklarından Muhanver Gözüm, son 3-4 yıldan beri birbiri ardına hayata geçirilen projelerin “alıcı cephesi”nde ezber bozduğunu kaydetti.

Kısa sürede ciddi kar mümkün

Muhanver Gözüm, uzun yıllar en önemli müşterilerinin inşaat çalışması başlar başlamaz müteahhit firmaya da destek olmak amacıyla topraktan yatırıma girdiklerini ifade ederek, şunları söyledi:
“Ancak günümüzde çok hızlı tüketim var. İnsanlar yatırımlarını yıllar öncesinden bağlamak istemiyor. Aynı zamanda yeni projeler eskisi gibi çok düşük maliyetli olmuyor.  Metrekare fiyatları hem arsa hem de üretim kalemlerindeki yükselişten dolayı çok değil, 5 yıl önceki konutlara göre neredeyse 2-3 kat daha fazla.

Durum böyle olunca milyon liralar civarındaki konutlara inşaatın hemen başında para aktarmak alıcının pek işine gelmiyor. Gayrimenkul pazarında yeni trend bitime çok yakın projelerden almak. Teslimine 6 ay ya da bir yıl gibi süre kalan projeler şu an itibariyle en karlı yatırım aracı. Çünkü daire teslim edildikten, yaşam başladıktan sonra bir anda yüzde 20’ler civarı otomatik artış oluyor. Yani 5-6 ayda minimum yüzde 20-30 kar elde etmek mümkün.”

Muhanver Gözüm, söz konusu kazanç için doğru lokasyonda, doğru projeye yatırımın “olmazsa olmaz”  kuralı olduğunun altını çizerek, “Beytepe’de hayata geçirdiğimiz ve Haziran 2016’da teslim edeceğimiz Allora Beytepe projesinde son aylarda yaşanan büyük hareketin nedeni de bu. Yatırımcı, şu an alayım, yıl içinde kazanayım hesabını yapıyor” dedi.

Previous TOKİ'den Yozgat’a 297 konutluk proje
Sonraki Avanos TOKİ konutlarında çalışmalar başladı

Diğer Yazılar

Ankara 0 Yorum

Uptown İncek’ten ev alan kazandı

Hızla artan konut projeleri satış rakamları ile sıkı bir yarış içerisinde.

Ankara 0 Yorum

Mebuskent’ten ev sahibi olmak için yılın son fırsatı

Yeni yıla yeni bir evle girmek isteyenler için, Başkent’in yeni cazibe merkezlerinden Batıkent Karacakaya’da inşa edilen Mebuskent özel bir kampanya sunuyor.

Ankara 0 Yorum

Nefis Çankaya Evleri dinamizm sunuyor

Nefis Çankaya Evleri Ankara’da dinamizm sunuyor.

Ankara

Wings Ankara projesi

Wings Ankara konut projesi Ankara İnşaat tarafından Ankara Anadolu Bulvarı üzerinde yükseliyor.

Ankara 0 Yorum

Başkent Emlak Konutları 396 bin TL’den başlayan fiyatlarla

“Başkent’in Yeni Başkent’i” sloganıyla hayata geçirilen Başkent Emlak Konutları projesi Çankaya Mühye’de yükseliyor. Yüzde 10 peşinat 15 yıl vade ve 850 TL’den başlayan cazip ödeme koşullarının bulunduğu projede ödemeler ise

Ankara

Beytepe Restorium Ankara’da tasarımcılara ilham veriyor

Keklikoğlu Gayrimenkul’ün Ankara ‘daki yeni konut projesi Beytepe Restorium, konfor ve prestijin buluşma noktası haline geldi

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.