İnşaatçıya Boğaz’dan Öteye Geçiş Yok

İstanbul Avrupa Yakası’nda faaliyet gösteren taş ocaklarının geçtiğimiz günlerde kapatılmasının ardından yükselen beton ve mıcır fiyatları sektör temsilcilerine zor günler yaşatıyor.

Taş ocaklarının standartlan yerine getirip tekrar açılmasına rağmen beton fiyatlarının düşüş göstermediğini kaydeden İstanbul Ticaret Odası Altyapı İnşaatı Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Zeki Kaldırım, “Bu yükseliş taahhüt alan firmaları zor durumda bıraktı. Kurumlara iş yapan firmalar için kolaylıklar sağlanmalı” dedi.

KISMİ YÜKSELİŞ
Beton ve mıcır fiyatlarının artışının lokal olduğunu ifade eden Kaldırım, “istanbul’un Anadolu Yakası’nda ya da Anadolu’nun diğer illerinde herhangi bir sorun yok. Avrupalı müteahhit de buralardan mal alamıyor; çünkü nakliye fiyatları çok yüksek” diye konuştu. Özellikle taahhüt karşılığı iş yapan firmaların zor durumda kaldığını vurgulayan Kaldırım, “Bunun için kurumların hukuki bir düzenlemede bulunması gerekiyor” dedi.

FİYAT KARTELİ OLUŞTU
Altyapı İnşaatı Meslek Komitesi Meclis Üyesi Aygün Karakaş da, fiyat artışının ardından beton firmalan arasında bir fiyat karteli oluştuğuna değindi. Karakaş şu bilgileri verdi: “Beton fiyatları yüzde 30, mıar fiyatları yüzde 100 oranında arttı. Firmalar kendi aralannda anlaşıp belli bir fiyatın altında beton satmıyorlar. Bu durum en çok taahhüt altında olan finnaları etkiledi. Bunun için mutlaka Rekabet Kurumu ve ilgili Bakanlıklar nezdinde bir düzenleme yapılması gerekiyor.” istanbul Avrupa Yakası’nda faaliyet gösteren inşaat firmaları, taş ocaklarının kapatılmasından dolayı zor günler yaşıyor. Sektör temsilcileri, kapanan ocaklarla beraber bazı ürünlerde yüzde 100’e varan fiyat artışının oluşturduğu olumsuz havadan kurtulmak için bir düzenleme yapılmasını istiyor. ‘Düzenleme sart’  İnşaat sektörünün 2013’te Türkiye ekonomisinin lokomotifi görevini üstlendiğini belirten İTO Başkan Yardımcısı Gökhan Murat Kalsın, sektörün mağdur olmaması için düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

Kalsın, “Özellikle 3. köprü, 3. havalimanı gibi projelerin yanında kentsel dönüşüm ve konut alanlarının açılması aşamasında en çok ihtiyaç duyulan malzeme mıcır ve beton. Bu fiyatlardaki artışlar 2014’te sektörü ciddi anlamda etkileyecek. Beklentimiz, sektör için gerekli düzenlemelerin yapılmasıdır” dedi. Olumsuzluklar sektörü durduramadı İnşaat sektöründe sevindirici gelişmeler de yaşanıyor. Yapı-inşaat, yenibiris.com’dan alınan bilgilere göre, 2013 yılında en çok eleman arayan ve en çok iş başvurusu yapılan sektör oldu. Yüzde 9.18’le en çok eleman arayan sektör olan yapıinşaat, aynı zamanda yüzde 9.04’le de en çok başvuru yapılan sektör olarak dikkat çekti. Yapı-inşaat sektörü böylece 2013’ün en hareketli sektörü olma unvanını kazandı.(İstanbul Ticaret)

Previous Ankara'da Konut Sayısı Artıyor
Sonraki Doğal Yaşam Büyükşehir'e Emanet

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Güvenle ev almanın püf noktaları

Birikimlerimizi değerlendirmenin en güvenli yollarından biri gayrimenkul edinmektir.

Güncel Haberler 0 Yorum

Üsküdar-Beykoz arasına metro geliyor

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar’da hayata geçirilecek 2 büyük projeyi de ilk kez açıklayarak, Üsküdar-Beykoz arasına metro hattı ve Harem-Beylerbeyi-Küçüksu Tüneli’nin yapılacağı müjdesini verdi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Pasaportu olmayan binaya iskan verilmeyecek

2011 öncesi yapılmış binaların 2 Mayıs 2017 tarihine kadar, Enerji Kimlik Belgesi sahibi olması zorunlu hale getirildi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Torun Center davası bugün başlıyor

Torun Center inşaatında 10 işçinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan iş cinayetine ilişkin dava bugün başlıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara su kesintisi 15 Kasım 2015

15 Kasım ve 16 Kasım 2015 tarihinde Ankara’da su kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ekonomi sanayiden uzaklaşıp inşaata yöneldi

Makina Mühendisleri Odası danışmanı iktisatçı-yazar Mustafa Sönmez tarafından hazırlanan Sanayide Enflasyon konulu araştırma, son 6 yılda ekonominin sanayiden uzaklaşıp inşaata yöneldiğini ortaya koydu.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.