İnşaatçıya Boğaz’dan Öteye Geçiş Yok

İstanbul Avrupa Yakası’nda faaliyet gösteren taş ocaklarının geçtiğimiz günlerde kapatılmasının ardından yükselen beton ve mıcır fiyatları sektör temsilcilerine zor günler yaşatıyor.

Taş ocaklarının standartlan yerine getirip tekrar açılmasına rağmen beton fiyatlarının düşüş göstermediğini kaydeden İstanbul Ticaret Odası Altyapı İnşaatı Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Zeki Kaldırım, “Bu yükseliş taahhüt alan firmaları zor durumda bıraktı. Kurumlara iş yapan firmalar için kolaylıklar sağlanmalı” dedi.

KISMİ YÜKSELİŞ
Beton ve mıcır fiyatlarının artışının lokal olduğunu ifade eden Kaldırım, “istanbul’un Anadolu Yakası’nda ya da Anadolu’nun diğer illerinde herhangi bir sorun yok. Avrupalı müteahhit de buralardan mal alamıyor; çünkü nakliye fiyatları çok yüksek” diye konuştu. Özellikle taahhüt karşılığı iş yapan firmaların zor durumda kaldığını vurgulayan Kaldırım, “Bunun için kurumların hukuki bir düzenlemede bulunması gerekiyor” dedi.

FİYAT KARTELİ OLUŞTU
Altyapı İnşaatı Meslek Komitesi Meclis Üyesi Aygün Karakaş da, fiyat artışının ardından beton firmalan arasında bir fiyat karteli oluştuğuna değindi. Karakaş şu bilgileri verdi: “Beton fiyatları yüzde 30, mıar fiyatları yüzde 100 oranında arttı. Firmalar kendi aralannda anlaşıp belli bir fiyatın altında beton satmıyorlar. Bu durum en çok taahhüt altında olan finnaları etkiledi. Bunun için mutlaka Rekabet Kurumu ve ilgili Bakanlıklar nezdinde bir düzenleme yapılması gerekiyor.” istanbul Avrupa Yakası’nda faaliyet gösteren inşaat firmaları, taş ocaklarının kapatılmasından dolayı zor günler yaşıyor. Sektör temsilcileri, kapanan ocaklarla beraber bazı ürünlerde yüzde 100’e varan fiyat artışının oluşturduğu olumsuz havadan kurtulmak için bir düzenleme yapılmasını istiyor. ‘Düzenleme sart’  İnşaat sektörünün 2013’te Türkiye ekonomisinin lokomotifi görevini üstlendiğini belirten İTO Başkan Yardımcısı Gökhan Murat Kalsın, sektörün mağdur olmaması için düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

Kalsın, “Özellikle 3. köprü, 3. havalimanı gibi projelerin yanında kentsel dönüşüm ve konut alanlarının açılması aşamasında en çok ihtiyaç duyulan malzeme mıcır ve beton. Bu fiyatlardaki artışlar 2014’te sektörü ciddi anlamda etkileyecek. Beklentimiz, sektör için gerekli düzenlemelerin yapılmasıdır” dedi. Olumsuzluklar sektörü durduramadı İnşaat sektöründe sevindirici gelişmeler de yaşanıyor. Yapı-inşaat, yenibiris.com’dan alınan bilgilere göre, 2013 yılında en çok eleman arayan ve en çok iş başvurusu yapılan sektör oldu. Yüzde 9.18’le en çok eleman arayan sektör olan yapıinşaat, aynı zamanda yüzde 9.04’le de en çok başvuru yapılan sektör olarak dikkat çekti. Yapı-inşaat sektörü böylece 2013’ün en hareketli sektörü olma unvanını kazandı.(İstanbul Ticaret)

Previous Ankara'da Konut Sayısı Artıyor
Sonraki Doğal Yaşam Büyükşehir'e Emanet

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Pursaklar 95722 ada 1 ve 2 nolu parsel imar planı askıda

Ankara Pursaklar 95722 ada 1 ve 2 nolu parsel imar planı 01.04.2015 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

İpotekli konut satışlarında sürpriz artış

Konut satışında artış var, ama…

Güncel Haberler 0 Yorum

Akyurt Büğdüz Mah. Nazım İmar Planı askıda

Ankara Akyurt İlçesi Büğdüz Mahallesi 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı 21/12/2016 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler

Ankara su kesintisi 22 Haziran 2015

ASKİ’den yapılan açıklamaya göre Ankara’nın bazı ilçelerinde 18 Haziran 2015 tarihinde su kesintisi uygulanacak. Kesintiden etkilenen bölgeler ise;

Güncel Haberler

Ankara Yenimahalle 43146 adanın batısındaki park alanı plan değişikliği

Ankara Yenimahalle ilçesi 43146 adanın batısındaki park alanına ait 1/1000 ölçekli plan değişikliği 13 Mayıs 2015 tarihinde askıya çıktı

Güncel Haberler

Kuzey Marmara Otoyolu’nda çalışmalar hangi aşamada

Anadolu’dan Trakya’ya geçen araçları İstanbul trafiğine girmekten kurtaracak olan 115 kilometrelik Kuzey Marmara Otoyolu’nun yarıdan fazlası bitti. 7 binin üstünde işçi, köprü trafiğini de rahatlatacak proje için aralıksız çalışıyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.