İnşaatçıya Boğaz’dan Öteye Geçiş Yok

İstanbul Avrupa Yakası’nda faaliyet gösteren taş ocaklarının geçtiğimiz günlerde kapatılmasının ardından yükselen beton ve mıcır fiyatları sektör temsilcilerine zor günler yaşatıyor.

Taş ocaklarının standartlan yerine getirip tekrar açılmasına rağmen beton fiyatlarının düşüş göstermediğini kaydeden İstanbul Ticaret Odası Altyapı İnşaatı Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Zeki Kaldırım, “Bu yükseliş taahhüt alan firmaları zor durumda bıraktı. Kurumlara iş yapan firmalar için kolaylıklar sağlanmalı” dedi.

KISMİ YÜKSELİŞ
Beton ve mıcır fiyatlarının artışının lokal olduğunu ifade eden Kaldırım, “istanbul’un Anadolu Yakası’nda ya da Anadolu’nun diğer illerinde herhangi bir sorun yok. Avrupalı müteahhit de buralardan mal alamıyor; çünkü nakliye fiyatları çok yüksek” diye konuştu. Özellikle taahhüt karşılığı iş yapan firmaların zor durumda kaldığını vurgulayan Kaldırım, “Bunun için kurumların hukuki bir düzenlemede bulunması gerekiyor” dedi.

FİYAT KARTELİ OLUŞTU
Altyapı İnşaatı Meslek Komitesi Meclis Üyesi Aygün Karakaş da, fiyat artışının ardından beton firmalan arasında bir fiyat karteli oluştuğuna değindi. Karakaş şu bilgileri verdi: “Beton fiyatları yüzde 30, mıar fiyatları yüzde 100 oranında arttı. Firmalar kendi aralannda anlaşıp belli bir fiyatın altında beton satmıyorlar. Bu durum en çok taahhüt altında olan finnaları etkiledi. Bunun için mutlaka Rekabet Kurumu ve ilgili Bakanlıklar nezdinde bir düzenleme yapılması gerekiyor.” istanbul Avrupa Yakası’nda faaliyet gösteren inşaat firmaları, taş ocaklarının kapatılmasından dolayı zor günler yaşıyor. Sektör temsilcileri, kapanan ocaklarla beraber bazı ürünlerde yüzde 100’e varan fiyat artışının oluşturduğu olumsuz havadan kurtulmak için bir düzenleme yapılmasını istiyor. ‘Düzenleme sart’  İnşaat sektörünün 2013’te Türkiye ekonomisinin lokomotifi görevini üstlendiğini belirten İTO Başkan Yardımcısı Gökhan Murat Kalsın, sektörün mağdur olmaması için düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

Kalsın, “Özellikle 3. köprü, 3. havalimanı gibi projelerin yanında kentsel dönüşüm ve konut alanlarının açılması aşamasında en çok ihtiyaç duyulan malzeme mıcır ve beton. Bu fiyatlardaki artışlar 2014’te sektörü ciddi anlamda etkileyecek. Beklentimiz, sektör için gerekli düzenlemelerin yapılmasıdır” dedi. Olumsuzluklar sektörü durduramadı İnşaat sektöründe sevindirici gelişmeler de yaşanıyor. Yapı-inşaat, yenibiris.com’dan alınan bilgilere göre, 2013 yılında en çok eleman arayan ve en çok iş başvurusu yapılan sektör oldu. Yüzde 9.18’le en çok eleman arayan sektör olan yapıinşaat, aynı zamanda yüzde 9.04’le de en çok başvuru yapılan sektör olarak dikkat çekti. Yapı-inşaat sektörü böylece 2013’ün en hareketli sektörü olma unvanını kazandı.(İstanbul Ticaret)

Previous Ankara'da Konut Sayısı Artıyor
Sonraki Doğal Yaşam Büyükşehir'e Emanet

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

2014’te Sektörü Neler Bekliyor?

İnşaat sektörünün önde gelen firmaları ile en önemli iki sivil toplum kuruluşu olan İNTES ve Türk Müteahhitler Birliği, inşaatın 2013 yılını değerlendirirken 2014’e ilişkin beklentilerini Dünya gazetesine anlattı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ataköy Sahilde Durdurmalar Devam Ediyor

Ataköy sahilde devam eden inşaatlarla ilgili son bir mahkeme kararı daha geldi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Temmuz Ayında 85 Bin 101 Konut Satıldı

TÜRK ekonomisinin lokomotifi inşaat ve gayrimenkul sektörü başarılı yürüyüşünü devam ettiriyor.

Güncel Haberler

Ankara Çankaya Keklikpınarı imar planı değişikliği

Çankaya İlçesi Keklikpınarı 27742 ada 1 nolu parsel imar planı değişikliği 1 Eylül 2015 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Çankaya Çarşı’ya talep gelmedi

Eski Maltepe Pazarı’nın bulunduğu alana kurulan Maltepe Park AVM’nin yüzde 57’si geçtiğimiz yıl Çankaya Belediyesi tarafından satın alınmıştı. Belediyenin, ‘Çankaya Çarşı’ adıyla hizmete sunduğu bina, beklenen talebi görmediği için kaderine

Güncel Haberler

Yabancılar konut alırken Alanya’yı tercih ediyor

Antalya’nın Alanya ilçesinde yabancıların aldığı konut sayısı geçen yıl sonu itibarıyla, önceki yıla göre yüzde 7,3 artarak 34 bin 532 oldu.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.