İnşaatçılar Zeybekci’den vergi indirimi istedi

İnşaatçılar Zeybekci’den vergi indirimi istedi

Konut sektörü temsilcileri, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den değer artış kazancının vergilendirilmesinde oranın düşürülmesini, konut kredi faizinin vergiden düşülmesini, satış fiyatına yüzde 11 oranında yük getiren tapu hara ve damga vergisinde ise proje bazlı tavan fiyat uygulamasına geçilmesini istedi.

İnşaatçıların temsil eden GYODER, İNDER ve KONUTDER, Bakan Zeybekci’den gayrimenkul sektörünü yakından ilgüendiren konularla ilgili destek istedi. Yazıda gayrimenkul sektörünün ekonomi için kritik öneme sahip olduğuna dikkat çekildi.

Gayrimunkul sektörünün mevcut sorunlarına yönelik çözüm önerileri getiren sektör temsilcileri, konut satışının olmazsa olmazı havuz, ankastre cihazlar, klima, peyzaj harcamalarının KDV iadesi kapsamına alınmasını talep etti. Değer artış kazancının vergilendirilmesinin 10 yıla yayılmasını ve kademeli oranın düşünülmesi gerektiğini belirten sektör temsilcileri, Bakan Zeybekci’den şu taleplerde bulundu:

İNŞAATTAKİ YÜKLER AZALTILSIN “Arsa alımlarında yüzde 18 KDV’nin hemen ödenmesi, yatırım sürecinde ödenen yüzde 18 KDV’nin çok uzun süreler sonrasında iade alınması konusu düzenlenmelidir. Tapu hara, satışa üaveten yapım ve arsa alım sözleşmelerinden alman damga vergüeri, ruhsat, cins tashihi harçları, noter masrafları gibi tutarlar Maliye’nin mevcut uygulamalarıyla genel olarak satış fiyatının yüzde 11’i civarında ek yük getirmektedir. Alıcıya yansıyan bu tutarların azaltılması ya da proje bazlı tavan uygulamasına geçilmesi gereklidir.

Konut kredi faizi gelir vergisinden düşülebilmelidir. Ya tınmanın aktifinde bulunan taşınmazlardan ruhsat almana kadar emlak vergisi alınmamalıdır. Konutun KDVsinin belirlenmesinde kullanılan belediye sokak rayiç tutarları ülke genelinde hakkaniyetle belirlenmemiştir.

Bunun sonucunda hakkaniyetsiz KDV oranlan uygulanmaktadır. Bu durum konut talebini olumsuz etkilemektedir.

Konut KDV oran sistematiği tekrar ele alınmalıdır.” Konut sektörü temsilcileri, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den değer artış kazancının vergilendirilmesinde oranın düşürülmesini, konut kredi faizinin vergiden düşülmesini, satış fiyatına yüzde 11 oranında yük getiren tapu harcı ve damga vergisinde ise proje bazlı tavan fiyat uygulamasına geçilmesini istedi.

KENTSEL dönüşümün finansmanında kamunun rolü sadece kira yardımı ya da yapım kredisi desteği olmamalıdır. Özel sektörle yapılacak kat karşılığı dönüşümlerde fizibiliteyi destekleyecek yoğunlukların verilemediği durumlarda kamusal alanların ve altyapının finansmanı da kamu tarafından desteklenmelidir. Dönüşüm planlarında yoğunluklar kentlerin mevcut yoğunlukları ve tüm dinamikleri DOP, KOP, kamusal alanların yeniden değerlendirilmesi gibi durumlar goz onune alınarak normal planlardan farklı olarak belirlenmelidir. Yüksek binaların ulaşım, toprak kullanımı, enerji, su gibi verimlilik unsuru göz ardı edilmemelidir. Özel sektörle beraber geliştirilecek kentsel dönüşüm projelerinde uzlaşmayı desteklemek üzere deprem gerçeğini ön plana çıkaran, dönüşümün zenginleşme fırsatı olarak görülmesini engelleyen bilinçlendirme faaliyetleri yürütülmelidir.(Hürriyet)

Previous ​Ankara Sincan elektrik kesintisi 13 Ocak 2015
Sonraki İstanbul'a dev bir proje daha

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

Torunlar davasında tutuklu kalmadı

Şişli’de 10 işçinin ölümüyle sonuçlanan asansör kazasına ilişkin 3’ü tutuklu 25 sanığın hapis cezasıyla yargılandığı dâvada tutuklu sanık kalmadı.

Firma Haberleri 0 Yorum

Besa Grup Ankara’da 40 Yılda 6.000 Lüks Konut Üretti

Besa Grup Yönetim Kurulu Üyesi Mimar Efe BEZCİ’nin yürüdükleri yolda tercih edilen projeleri hayata geçirdiklerini kaydetti.

Firma Haberleri 0 Yorum

KOÇ Kuleleri Yeni Bir Merkez Olacak

KOÇ Holding ve Akgül Yap-Sat ortaklığıyla inşa edilen 33 katlı Koç Kuleleri, Ankara’nın yeni iş merkezi olarak yükselmeye devam ediyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

My Newwork’ün Yüzde 25’i Satıldı

AĞAOĞLU Şirketler Grubu’nun yeni ofis projesi My Newwork’ün yüzde 25’i şimdiden satıldı.

Firma Haberleri 0 Yorum

2015 ev dekorasyon trendleri

Gönye Proje Tasarım, 2015 yılında ev dekorasyonuna hakim olması beklenen yeni trendleri açıkladı. Buna göre 2015, tek bir malzemenin bir bütünlük içinde farklı işlevlere entegre edildiği bir yıl olacak. Çevreci

Firma Haberleri 0 Yorum

Bayraktar İnşaat, aylık 850 bin liralık kirayı az buldu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hizmet binasının sahibi Bayraktar İnşaatın patronu Mehmet Bayraktar, söylentilerden bunaldı, bakanlığa “İstediğiniz zaman binayı boşaltabilirsiniz” dedi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.