İnşaatçılar Zeybekci’den vergi indirimi istedi

İnşaatçılar Zeybekci’den vergi indirimi istedi

Konut sektörü temsilcileri, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den değer artış kazancının vergilendirilmesinde oranın düşürülmesini, konut kredi faizinin vergiden düşülmesini, satış fiyatına yüzde 11 oranında yük getiren tapu hara ve damga vergisinde ise proje bazlı tavan fiyat uygulamasına geçilmesini istedi.

İnşaatçıların temsil eden GYODER, İNDER ve KONUTDER, Bakan Zeybekci’den gayrimenkul sektörünü yakından ilgüendiren konularla ilgili destek istedi. Yazıda gayrimenkul sektörünün ekonomi için kritik öneme sahip olduğuna dikkat çekildi.

Gayrimunkul sektörünün mevcut sorunlarına yönelik çözüm önerileri getiren sektör temsilcileri, konut satışının olmazsa olmazı havuz, ankastre cihazlar, klima, peyzaj harcamalarının KDV iadesi kapsamına alınmasını talep etti. Değer artış kazancının vergilendirilmesinin 10 yıla yayılmasını ve kademeli oranın düşünülmesi gerektiğini belirten sektör temsilcileri, Bakan Zeybekci’den şu taleplerde bulundu:

İNŞAATTAKİ YÜKLER AZALTILSIN “Arsa alımlarında yüzde 18 KDV’nin hemen ödenmesi, yatırım sürecinde ödenen yüzde 18 KDV’nin çok uzun süreler sonrasında iade alınması konusu düzenlenmelidir. Tapu hara, satışa üaveten yapım ve arsa alım sözleşmelerinden alman damga vergüeri, ruhsat, cins tashihi harçları, noter masrafları gibi tutarlar Maliye’nin mevcut uygulamalarıyla genel olarak satış fiyatının yüzde 11’i civarında ek yük getirmektedir. Alıcıya yansıyan bu tutarların azaltılması ya da proje bazlı tavan uygulamasına geçilmesi gereklidir.

Konut kredi faizi gelir vergisinden düşülebilmelidir. Ya tınmanın aktifinde bulunan taşınmazlardan ruhsat almana kadar emlak vergisi alınmamalıdır. Konutun KDVsinin belirlenmesinde kullanılan belediye sokak rayiç tutarları ülke genelinde hakkaniyetle belirlenmemiştir.

Bunun sonucunda hakkaniyetsiz KDV oranlan uygulanmaktadır. Bu durum konut talebini olumsuz etkilemektedir.

Konut KDV oran sistematiği tekrar ele alınmalıdır.” Konut sektörü temsilcileri, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den değer artış kazancının vergilendirilmesinde oranın düşürülmesini, konut kredi faizinin vergiden düşülmesini, satış fiyatına yüzde 11 oranında yük getiren tapu harcı ve damga vergisinde ise proje bazlı tavan fiyat uygulamasına geçilmesini istedi.

KENTSEL dönüşümün finansmanında kamunun rolü sadece kira yardımı ya da yapım kredisi desteği olmamalıdır. Özel sektörle yapılacak kat karşılığı dönüşümlerde fizibiliteyi destekleyecek yoğunlukların verilemediği durumlarda kamusal alanların ve altyapının finansmanı da kamu tarafından desteklenmelidir. Dönüşüm planlarında yoğunluklar kentlerin mevcut yoğunlukları ve tüm dinamikleri DOP, KOP, kamusal alanların yeniden değerlendirilmesi gibi durumlar goz onune alınarak normal planlardan farklı olarak belirlenmelidir. Yüksek binaların ulaşım, toprak kullanımı, enerji, su gibi verimlilik unsuru göz ardı edilmemelidir. Özel sektörle beraber geliştirilecek kentsel dönüşüm projelerinde uzlaşmayı desteklemek üzere deprem gerçeğini ön plana çıkaran, dönüşümün zenginleşme fırsatı olarak görülmesini engelleyen bilinçlendirme faaliyetleri yürütülmelidir.(Hürriyet)

Previous ​Ankara Sincan elektrik kesintisi 13 Ocak 2015
Sonraki İstanbul'a dev bir proje daha

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

BMW Karasu’ ya yeşil ışık yaktı

Karasu, gelişmekte olan Sakarya’nın cazibe merkezi ve itici gücü olmaya devam ediyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Caratpark Van Evleri Teslim Tarihi

2011 yılında Van’da meydana gelen depremlerin ardından Japon harikası Ala-sawa teknolojisi ile imal edilen Caratpark Van Evleri, hızla yükselmeye devam ediyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

THBB’den Önemli Uyarı

Düzce’nin kaderinin 30 saniyede yeniden şekillendiği, yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği, binlerce insanın yaralanmasına, binlercesinin ise evsiz barksız kalmasına yol açan depremin üzerinden tam 15 yıl geçti.

Firma Haberleri 0 Yorum

Tuna Ofis ile ışığı yakalayın!

Kış saati uygulamasının kaldırılması ile birlikte gün ağarmadan işlerimize gidiyor, karanlıkta eve dönüyoruz.

Firma Haberleri 0 Yorum

İpekar İnşaat Kayseri’de Bin 100 Konutluk İki Proje Yapacak

İpek Mobilya ile adını duyuran İpek Grubu İpekar İnşaat ile konut sektörüne giriyor.

Firma Haberleri

ARİSTO İLETİŞİM’E DENEYİMLİ İSİM

Türkiye’nin önde gelen markalarına 360º entegre kurumsal iletişim danışmanlığı hizmeti veren Aristo İletişim, Marka Grup Direktörlüğüne deneyimli isim Nuray Büyükbaş’ı getirdi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.