İnşaatçılar Zeybekci’den vergi indirimi istedi

İnşaatçılar Zeybekci’den vergi indirimi istedi

Konut sektörü temsilcileri, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den değer artış kazancının vergilendirilmesinde oranın düşürülmesini, konut kredi faizinin vergiden düşülmesini, satış fiyatına yüzde 11 oranında yük getiren tapu hara ve damga vergisinde ise proje bazlı tavan fiyat uygulamasına geçilmesini istedi.

İnşaatçıların temsil eden GYODER, İNDER ve KONUTDER, Bakan Zeybekci’den gayrimenkul sektörünü yakından ilgüendiren konularla ilgili destek istedi. Yazıda gayrimenkul sektörünün ekonomi için kritik öneme sahip olduğuna dikkat çekildi.

Gayrimunkul sektörünün mevcut sorunlarına yönelik çözüm önerileri getiren sektör temsilcileri, konut satışının olmazsa olmazı havuz, ankastre cihazlar, klima, peyzaj harcamalarının KDV iadesi kapsamına alınmasını talep etti. Değer artış kazancının vergilendirilmesinin 10 yıla yayılmasını ve kademeli oranın düşünülmesi gerektiğini belirten sektör temsilcileri, Bakan Zeybekci’den şu taleplerde bulundu:

İNŞAATTAKİ YÜKLER AZALTILSIN “Arsa alımlarında yüzde 18 KDV’nin hemen ödenmesi, yatırım sürecinde ödenen yüzde 18 KDV’nin çok uzun süreler sonrasında iade alınması konusu düzenlenmelidir. Tapu hara, satışa üaveten yapım ve arsa alım sözleşmelerinden alman damga vergüeri, ruhsat, cins tashihi harçları, noter masrafları gibi tutarlar Maliye’nin mevcut uygulamalarıyla genel olarak satış fiyatının yüzde 11’i civarında ek yük getirmektedir. Alıcıya yansıyan bu tutarların azaltılması ya da proje bazlı tavan uygulamasına geçilmesi gereklidir.

Konut kredi faizi gelir vergisinden düşülebilmelidir. Ya tınmanın aktifinde bulunan taşınmazlardan ruhsat almana kadar emlak vergisi alınmamalıdır. Konutun KDVsinin belirlenmesinde kullanılan belediye sokak rayiç tutarları ülke genelinde hakkaniyetle belirlenmemiştir.

Bunun sonucunda hakkaniyetsiz KDV oranlan uygulanmaktadır. Bu durum konut talebini olumsuz etkilemektedir.

Konut KDV oran sistematiği tekrar ele alınmalıdır.” Konut sektörü temsilcileri, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den değer artış kazancının vergilendirilmesinde oranın düşürülmesini, konut kredi faizinin vergiden düşülmesini, satış fiyatına yüzde 11 oranında yük getiren tapu harcı ve damga vergisinde ise proje bazlı tavan fiyat uygulamasına geçilmesini istedi.

KENTSEL dönüşümün finansmanında kamunun rolü sadece kira yardımı ya da yapım kredisi desteği olmamalıdır. Özel sektörle yapılacak kat karşılığı dönüşümlerde fizibiliteyi destekleyecek yoğunlukların verilemediği durumlarda kamusal alanların ve altyapının finansmanı da kamu tarafından desteklenmelidir. Dönüşüm planlarında yoğunluklar kentlerin mevcut yoğunlukları ve tüm dinamikleri DOP, KOP, kamusal alanların yeniden değerlendirilmesi gibi durumlar goz onune alınarak normal planlardan farklı olarak belirlenmelidir. Yüksek binaların ulaşım, toprak kullanımı, enerji, su gibi verimlilik unsuru göz ardı edilmemelidir. Özel sektörle beraber geliştirilecek kentsel dönüşüm projelerinde uzlaşmayı desteklemek üzere deprem gerçeğini ön plana çıkaran, dönüşümün zenginleşme fırsatı olarak görülmesini engelleyen bilinçlendirme faaliyetleri yürütülmelidir.(Hürriyet)

Previous ​Ankara Sincan elektrik kesintisi 13 Ocak 2015
Sonraki İstanbul'a dev bir proje daha

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

Emin Üstün Bursa’lı iş adamlarıyla buluştu

Emin Şirketler Grubu (Eminevim) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Üstün, Bursa’da katıldığı 2 ayrı panelde, Bursalı iş adamlarıyla buluşarak, ortaklıkta yeni vizyon arayışları ve girişimcilik konusundaki bilgi ve birikimlerini aktardı.

Firma Haberleri

MyVia’dan 2015’te 8 proje

Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı, 2015 yılı sonuna kadar 8 farklı projeye başlayacaklarını söyleyerek, güvenlik ve konforu ön planda tuttuklarını söyledi.

Firma Haberleri 0 Yorum

Uptown İncek yaza hazır

Ankara’nın göl ve orman manzaralı konut projesi Uptown İncek güneşli yaz günlerine hazır.

Firma Haberleri 0 Yorum

Borsa İstanbul’a İki Yeni Şirket Geliyor

Arbul Entegre Tekstil İşletmeler AŞ ve Körfez Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ’nin halka arz edilmek üzere çıkardığı izahnameler SPK tarafından onaylandı.

Firma Haberleri 0 Yorum

Şirketlerin ofislerdeki ömrü beş yıla indi

Ticari gayrimenkul alanında finansal ve profesyonel hizmetler sunan JLL Türkiye’de Ofis Kiralama Yardımcı Direktörü olarak görev yapan Mahir Mermer, en fazla yedi yılda bir ofis değiştirmeyen şirketlerin, mutsuz çalışanların neden

Firma Haberleri 0 Yorum

Fethi Hinginar İMSAD’ın yeni başkanı oldu

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (Türkiye İMSAD), 33. Olağan Seçimli Genel Kurul toplantısı yapıldı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.