İnşaat ustası eğitimleri Ankara’da başladı

İnşaat ustası eğitimleri Ankara’da başladı

İdris Güllüce’nin talimatıyla, “İşinin ehli, aranılan ele inşaat ustası eğitimleri Ankara’da başladı

Bakanlıkça, Resmi Gazete’de yayımlanan “Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları İle Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmelik”in geçici 1’nci maddesine göre, “inşaat ve tesisat işlerinde bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce çalışmış olduğunu, müteahhitten alınacak yazı veya sosyal güvenlik kuruluşundan alınacak belge ile kanıtlayanlara” idareler (Çevre ve Şehircilik il Müdürlükleri ve Belediyeler) tarafından Geçici Ustalık Yetki Belgeleri veriliyor.

Uygulama 1 Ocak 2015 tarihinde sona erecek olup, alınan belgeler 1 Ocak 2017 tarihine kadar ustalık yetki belgesi yerine geçecek. Bu tarihten sonra hali hazırda çeşitli adlar altında ustalık belgesi olarak kullanılan her türlü belge yerine, artık 5544 sayılı Meslekî Yeterlilik Kurumu (MYK) Kanununa göre ancak MYK sınavlarında başarılı olanlara yeterlilik belgesi düzenlenecek.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDEKİ MYK BELGELENDİRME ORANI YÜZDE 2 CİVARINDA KALDI
Konuyu değerlendiren Bakan İdris Güllüce, bugüne kadar düzenlenen geçici ustalık yetki belgesi sayısı dikkate alındığında, inşaat sektöründeki MYK belgelendirme oranının yüzde 2 civarında kaldığını belirterek şöyle konuştu: “Oldukça düşük olan belge sayılarının hızla artırılması gerekiyor. Bunun için Bakanlığımızca pilot usta eğitim uygulamaları başlatıldı.Proje kapsamında betonarme demirci ustalarına yönelik, tamamen Bakanlığımızca finanse edilen ilk eğitimler Ankara’da verilmeye başlandı. Eğitimlerde iş güvenliği ve sağlığı konularının yanı sıra mesleki kazanımlara yönelik modüller de işleniyor. Kursiyerler 40 saat eğitimin ardından MYK sınavlarına girecek. Eğitim alacak arkadaşlara başarılar diliyorum.”

BELGELİ KALİFİYE ELEMAN HALİNE GETİRİLMESİ AMAÇLANIYOR
Güllüce, Bakanlık tarafından başlatılan bu proje ile ülkemizde, yapılaşmaların plan, fen, sağlık, çevre şartları ve standartlara uygun yapılması, kontrolsüz-kalitesiz yapılaşmanın engellenmesi ve yapım sürecine katılan taraflardan biri olan yapı ustalarının eğitim almaları sağlanarak MYK tarafından belgeli kalifiye eleman haline getirilmesinin amaçlandığını söyledi. Bakan Güllüce, aynı zamanda farkındalık oluşturulması ve sektöre öncülük edilmesinin hedeflendiğini dile getirdi.(Haber Vaktim)

Previous Mustafa Tuna: Emlak simsarlarına geçit vermeyeceğiz
Sonraki Mevzuata aykırı iş yapan müteahhitler meslekten men edilecek

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Gayrimenkulde yatırım cetveli

Emlak sektörü, piyasa şartlarının doğru okunması ve verilerin doğru analizi ile son derece karlı olabilen bir sektördür.

Güncel Haberler 0 Yorum

14. BETONART Mimarlık Okulu Ordu Ünye’de açıldı

TÇMB’nin 2002 yılından beri “BETONART” markası altında mimarlık öğrencilerine yönelik düzenlediği uygulama ağırlıklı atölye çalışması, OYAK Çimento, Ünye Çimento Fabrikası’nın desteğiyle gerçekleşecek.

Güncel Haberler

Samsun’a Bilim Merkezi ve Planetaryum inşa edilecek

Samsun’a TÜBİTAK’ın desteğiyle 12 bin metrekare alan üzerinde Bilim Merkezi ve Planetaryum yapılacak. 19 milyon lira destekle inşaatına başlanan projenin 2017 yılında tamamlanacağı bildirildi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Gölbaşı 113694 ada 31,36 parsel Nazım İmar Planı askıda

Ankara Gölbaşı 113694 ada 31 ve 36 nolu parselleri kapsayan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ilan askı sürecinde iken yapılan itirazların kabulüne ilişkin Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin12.06.2015 tarih ve 1223

Güncel Haberler 0 Yorum

Merkezi Isıtmada Tasarruf

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan araştırmaya göre, merkezi ısıtmalı binalarda “herkesin yaktığı kadar ödemesine” dayanan sistemle yüzde 27 tasarruf sağlandı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Aziz Kocaoğlu’ndan Dikili’ye Su Müjdesi

Dikili’de CHP merkez seçim bürosunun açılışını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.