İnşaat ustası eğitimleri Ankara’da başladı

İnşaat ustası eğitimleri Ankara’da başladı

İdris Güllüce’nin talimatıyla, “İşinin ehli, aranılan ele inşaat ustası eğitimleri Ankara’da başladı

Bakanlıkça, Resmi Gazete’de yayımlanan “Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları İle Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmelik”in geçici 1’nci maddesine göre, “inşaat ve tesisat işlerinde bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce çalışmış olduğunu, müteahhitten alınacak yazı veya sosyal güvenlik kuruluşundan alınacak belge ile kanıtlayanlara” idareler (Çevre ve Şehircilik il Müdürlükleri ve Belediyeler) tarafından Geçici Ustalık Yetki Belgeleri veriliyor.

Uygulama 1 Ocak 2015 tarihinde sona erecek olup, alınan belgeler 1 Ocak 2017 tarihine kadar ustalık yetki belgesi yerine geçecek. Bu tarihten sonra hali hazırda çeşitli adlar altında ustalık belgesi olarak kullanılan her türlü belge yerine, artık 5544 sayılı Meslekî Yeterlilik Kurumu (MYK) Kanununa göre ancak MYK sınavlarında başarılı olanlara yeterlilik belgesi düzenlenecek.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDEKİ MYK BELGELENDİRME ORANI YÜZDE 2 CİVARINDA KALDI
Konuyu değerlendiren Bakan İdris Güllüce, bugüne kadar düzenlenen geçici ustalık yetki belgesi sayısı dikkate alındığında, inşaat sektöründeki MYK belgelendirme oranının yüzde 2 civarında kaldığını belirterek şöyle konuştu: “Oldukça düşük olan belge sayılarının hızla artırılması gerekiyor. Bunun için Bakanlığımızca pilot usta eğitim uygulamaları başlatıldı.Proje kapsamında betonarme demirci ustalarına yönelik, tamamen Bakanlığımızca finanse edilen ilk eğitimler Ankara’da verilmeye başlandı. Eğitimlerde iş güvenliği ve sağlığı konularının yanı sıra mesleki kazanımlara yönelik modüller de işleniyor. Kursiyerler 40 saat eğitimin ardından MYK sınavlarına girecek. Eğitim alacak arkadaşlara başarılar diliyorum.”

BELGELİ KALİFİYE ELEMAN HALİNE GETİRİLMESİ AMAÇLANIYOR
Güllüce, Bakanlık tarafından başlatılan bu proje ile ülkemizde, yapılaşmaların plan, fen, sağlık, çevre şartları ve standartlara uygun yapılması, kontrolsüz-kalitesiz yapılaşmanın engellenmesi ve yapım sürecine katılan taraflardan biri olan yapı ustalarının eğitim almaları sağlanarak MYK tarafından belgeli kalifiye eleman haline getirilmesinin amaçlandığını söyledi. Bakan Güllüce, aynı zamanda farkındalık oluşturulması ve sektöre öncülük edilmesinin hedeflendiğini dile getirdi.(Haber Vaktim)

Previous Mustafa Tuna: Emlak simsarlarına geçit vermeyeceğiz
Sonraki Mevzuata aykırı iş yapan müteahhitler meslekten men edilecek

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Gölbaşı’na yeni projeler geliyor

Gölbaşı Belediyesi 2016 yılında birbirinden iddialı projelere imza atmaya hazırlanıyor.

Güncel Haberler

Mehmet Emin Birpınar görüşmeler gerçekleştirdi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar başkanlığında; Çevre Yönetimi Genel Müdürü Muhammet Ecel ve Bakanlık temsilcilerinden oluşan bir heyet 23-24 Nisan

Güncel Haberler 0 Yorum

Şimdi moda buçuklu evler

Gün geçtikçe ağırlaşan iş ve yaşam koşulları, artan stres, sürekli koşuşturmaca ve bir yerlere yetişme durumu, günümüz insanının durup, nefes alacağı, kendine ait özel yaşam alanlarının değerini bir kat daha

Güncel Haberler 0 Yorum

Fatma Güldemet Sarı’nın 4 Şubat 2016 Ankara programı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Fatma Güldemet Sarı, 04 Şubat 2016 tarihinde Ankara’da Çelik Yapıların Tasarım ve Uygulama Yönetmeliği’ne katkı sağlayan üniversite, STK ve sektör temsilcileriyle bir araya gelecektir.

Güncel Haberler 0 Yorum

Tapunuz güvende mi?

Geçtiğimiz günlerde Ankara’da yaşanan bir olay tapularda güvenlik konusunu gündeme getirdi.

Güncel Haberler

Ankara elektrik kesintisi 14 Mayıs 2015

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’den yapılan açıklamaya göre 13 Mayıs 2015 tarihinde Ankara’da bazı ilçelerde elektrik kesintisi uygulanacak. Kesintiden etkilenen bölgeler ise;

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.