İnşaat ustası eğitimleri Ankara’da başladı

İnşaat ustası eğitimleri Ankara’da başladı

İdris Güllüce’nin talimatıyla, “İşinin ehli, aranılan ele inşaat ustası eğitimleri Ankara’da başladı

Bakanlıkça, Resmi Gazete’de yayımlanan “Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları İle Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmelik”in geçici 1’nci maddesine göre, “inşaat ve tesisat işlerinde bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce çalışmış olduğunu, müteahhitten alınacak yazı veya sosyal güvenlik kuruluşundan alınacak belge ile kanıtlayanlara” idareler (Çevre ve Şehircilik il Müdürlükleri ve Belediyeler) tarafından Geçici Ustalık Yetki Belgeleri veriliyor.

Uygulama 1 Ocak 2015 tarihinde sona erecek olup, alınan belgeler 1 Ocak 2017 tarihine kadar ustalık yetki belgesi yerine geçecek. Bu tarihten sonra hali hazırda çeşitli adlar altında ustalık belgesi olarak kullanılan her türlü belge yerine, artık 5544 sayılı Meslekî Yeterlilik Kurumu (MYK) Kanununa göre ancak MYK sınavlarında başarılı olanlara yeterlilik belgesi düzenlenecek.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDEKİ MYK BELGELENDİRME ORANI YÜZDE 2 CİVARINDA KALDI
Konuyu değerlendiren Bakan İdris Güllüce, bugüne kadar düzenlenen geçici ustalık yetki belgesi sayısı dikkate alındığında, inşaat sektöründeki MYK belgelendirme oranının yüzde 2 civarında kaldığını belirterek şöyle konuştu: “Oldukça düşük olan belge sayılarının hızla artırılması gerekiyor. Bunun için Bakanlığımızca pilot usta eğitim uygulamaları başlatıldı.Proje kapsamında betonarme demirci ustalarına yönelik, tamamen Bakanlığımızca finanse edilen ilk eğitimler Ankara’da verilmeye başlandı. Eğitimlerde iş güvenliği ve sağlığı konularının yanı sıra mesleki kazanımlara yönelik modüller de işleniyor. Kursiyerler 40 saat eğitimin ardından MYK sınavlarına girecek. Eğitim alacak arkadaşlara başarılar diliyorum.”

BELGELİ KALİFİYE ELEMAN HALİNE GETİRİLMESİ AMAÇLANIYOR
Güllüce, Bakanlık tarafından başlatılan bu proje ile ülkemizde, yapılaşmaların plan, fen, sağlık, çevre şartları ve standartlara uygun yapılması, kontrolsüz-kalitesiz yapılaşmanın engellenmesi ve yapım sürecine katılan taraflardan biri olan yapı ustalarının eğitim almaları sağlanarak MYK tarafından belgeli kalifiye eleman haline getirilmesinin amaçlandığını söyledi. Bakan Güllüce, aynı zamanda farkındalık oluşturulması ve sektöre öncülük edilmesinin hedeflendiğini dile getirdi.(Haber Vaktim)

Previous Mustafa Tuna: Emlak simsarlarına geçit vermeyeceğiz
Sonraki Mevzuata aykırı iş yapan müteahhitler meslekten men edilecek

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Amasra’da Medeniyetlerin İzleri Aranacak

Bartın’ın, resmi kazı yapılmamasına karşın tesadüfen bulunmuş eserlerle Türkiye’nin en zengin müzelerinden birine sahip olan Amasra ilçesindeki

Güncel Haberler

Etimesgut su kesintisi 13 Ağustos 2015

ASKİ’den yapılan açıklamaya göre Ankara Etimesgut  ilçesinde 13 Ağustos 2015 tarihinde su kesintisi uygulanacak. Kesintiden etkilenen bölgeler ise;

Güncel Haberler 0 Yorum

Ulusal Coğrafi Bilgi Sisteminin mevzuat altyapısı hazırlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Ulusal Coğrafi Bilgi Sisteminin kurulması için mevzuat altyapısı hazırlandı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ataş’ın yıkım kararı iptal edildi

Akdeniz Belediyesi, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yıkılmak istenen Karaduvar ve Çay mahalleleri sınırları içersinde yer alan “ATAŞ Yerleşkesi” ile ilgili başlattığı hukuk mücadelesini kazandı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara ilçelerinde yön bulma sorunu kalmayacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent yollarını uyarı ve yön levhalarıyla donatmaya devam ederken, geçtiğimiz yıl sorumluluk alanına katılan 9 ilçeye de bir yılda 4 bin adet trafik levhası montajı gerçekleştirdi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Caddelerini Vazolarla Süslüyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, parklara, yol refüjlerine ve ayrımlarına yerleştirdiği özel ışıklandırmalı, çiçekli vazo ve oturma gruplarıyla Başkent’in estetiğine estetik katıyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.