İnşaat sektörünün gelişmesi için neler yapılmalı?

İnşaat sektörünün gelişmesi için neler yapılmalı?

Bildiğiniz  gibi, 2015  yılı  ilk çeyrek büyüme rakamları gayri safi yurt içi  hasıla sabit fiyatlarla yüzde 2,3 arttı.

İnşaat sektörü ise bu büyümeye % 3,5 negatif katkı  sağladı. İnşaat  sektörünün negatif ten pozitife geçmesi ve gelişmesi ancak şu şekilde  olabilir; öncelikle  siyasi partilerin koalisyon kurarak Türkiye’ yi siyasi istikrarsızlıktan çıkarmaları  gerekmektedir.

Müteahhit hizmet yasası acil olarak kanunlaşmalı…
Müteahhit hizmet yasasının acil olarak meclisten geçerek kanunlaşması, dediğimiz kamu özel işbirliği yatırımlarının, sadece gelişmekte olan ülkeler de değil, gelişmiş olan ülkelerde de alt yapı yatırımlarının yenileme ihtiyacından dolayı önemi artmaktadır. Gerek  yurt  dışı  ve  gerekse yurt içi müteahhitlik hizmetlerinin bu pastadan  mutlaka önemli bir pay almaları gerekiyor. Yurt dış müteahhitlik hizmetlerinin ppp den daha çok faydalanmaları için teknik müşavirlik hizmetlerinin o ülkede proje almaları çok önemlidir.

Türkiye‘de taşınmaz alan yabancılar için bürokratik süreçler kısaltılmalı…  
İnşaat sektörünün kalitesinin artırılması, inşaat sektöründe sermaye yapısının güçlendirilmesi için  mütekabiliyet yasasıyla dışarıdan gelecek, “net doğrudan   yabancı  sermaye yatırımları”  nın önemi büyüktür. Diğer taraftan mütekabiliyet yasasının işler hale gelmesi için Türkiye‘de taşınmaz alan yabancılar, taşınmazın maliki oldukları süreç içerisinde ikametgah izni hemen alabilmelidirler. Vize sorunları gibi bürokratik süreçlerinin  kısaltılması gerekmektedir. Yerli yatırımcılarla eşit muamele görmelidirler. Yabancılara satın alma sürecini uzatan ek yükümlülükler getirilmemelidir .

İnşaatta balon seviyesinde değiliz…
Gelişmiş ülkelerde inşaat sektörünün gayri safi milli hasıladan aldığı rakam %7 ve %8‘ lere ulaşmaktadır. Ülkemizde bu rakam hala  %5- %6 civarındadır. Yani inşaatta  balon seviyesine henüz ulaşılmamıştır. Ve bizi onlardan ayrıştıran bir nüfus artış hızımız vardır.

Büyüme stratejisi oluşturulmalı…
Sadece  birbirine  benzeyen  projelerin çokluğu satış ve pazarlamayı zorlamakta, kar oranlarını düşürmektedir. Ülkemizin de gelişmiş ülkelerdeki inşaat sektöründeki gayri safi milli hasıladan aldığı rakamlara ulaşması için yeni bir büyüme stratejisi oluşturabilmeliyiz.

Şuan düşük enerji fiyatları Türk inşaat sektörünün önünü açacak fırsatlardan bir tanesidir. Ama buna ek olarak ;

•             yapısal reformlar ,

•             rekabet edilebilir katma değeri yüksek mallar,

•             eğitim ve öğretim kalitesinin arttırılması,

•             kurumların sermaye yapısı ve kalitesinin artırılması,

•             sektörde  sigorta sisteminin yaygınlaştırılması  inşaat   risklerini  azaltılması,

•             iş ve risk  süreçlerinin takip edilebilir hale getirilmesi,

•             hukuk devleti,

•             Merkez Bankası, BBDK, SPK gibi kurumların bağımsızlığı, sektörün gelişmesini sağlayacak siyasi ve ekonomik yatırımlardır.

Bizde müteahhitler olarak eksiklerimizi tespit ederek, sektörde daha çok saygınlık kazanmak  için el ele verip, kendimizi geliştirip, karlıklarımızı artırıp, kurumsallaşmalıyız. Finansal okur yazarlık, proje yönetimi, TOBB büyük katkılarıyla oluşturulan kurumsal yönetim ilkelerini iyice benimseyerek kurumsallaşma yolunda yürümeliyiz.

Son olarak;  sektörümüzde derin yaralara yol açacak, 6502 sayılı tüketici kanununun 43.44.45 sayılı konut iadesi ile ilgili maddeleri, resmi gazetede yayımlanan iş ve iş güvenliği kanununu iyice analiz  yapmalıyız.

Turgay Araz
Berlika İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı

www.yasamprojeleri.com

Yayınlanan röportaj, makale, özel haber ve fotoğrafın tüm hakları www.yasamprojeleri.com’a aittir. Ancak alıntılanan röportaj, makale, özel haber ve fotoğraf, www.yasamprojeleri.com linki verilerek kullanılabilir.

Previous Sierra Yaşamkent konut projesi
Sonraki TOKİ kentlerin dokusuna uygun modern şehirler kuracak

Diğer Yazılar

Makaleler 0 Yorum

Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Ve Öncelikler

Eskiden konut alırken düşünülen tek şey olan “Nohut oda bakla sofa başımızı sokacağımız bir ev alalım” kalıbı artık tarih oluyor.

Makaleler 0 Yorum

Gayrimenkul Yatırımlarında nelere dikkat edilmeli

İnsanların Yatırım araçları içerisinde yer alan gayrimenkul, Bir eşya hukuku terimi olup, Genellikle ekonomik bir terim olarak kullanılmaktadır.

Makaleler 0 Yorum

Gayrimenkul Yatırımı İçin 7 Kolay Adım

Gayrimenkul alanında uzman da çaylak da olsanız, yatırım yapmadan önce 7 ana başlığı çok iyi analiz etmeniz gerekir.

Makaleler

Ankara Gayrimenkul sektörüne yabancı yatırımcı ilgisi

Ankara gayrimenkul sektörü son yıllarda hızlı bir ivme kaydetti.

Makaleler 0 Yorum

Yeni Borçlar Kanunu ve Ticari Kiralar ile Diğer Kiraların Farkı

Bilindiği gibi 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Türk Borçlar Kanunu 1955 Tarihli Gayrimenkul kiraları hakkındaki kanunu yürürlükten kaldırmış,  1963 yılından beri  (Gayrimenkul kiraları hakkındaki kanunun bazı maddeleri bu tarihte

Makaleler 0 Yorum

Ankara konut fiyatları artışında dünyada 13. sırada

Ankara konut fiyatları artışında 13. sırada.