İnşaat sektörüne belge uyarısı

İnşaat sektörüne belge uyarısı

Umumi İnşaatçılar ve Çalışanlar Federasyonu Başkanı Cengiz Aslan, “İnşaat dalında mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayanlar 26 Mayıs 2016 tarihinden sonra çalıştırılmayacak, çalıştırılması halinde ise her çalışan için işverenlere para cezası uygulanacak” dedi.

inşaat sektörüne belge uyarısı Umumi inşaatçılar ve Çalışanlar Federasyonu Başkanı Cengiz Aslan, “inşaat dalında mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayanlar 26 Mayıs 2016 tarihinden sonra çalıştırılmayacak, çalıştırılması halinde ise her çalışan için işverenlere para cezası uygulanacak” dedi İnşaat meslek dalında mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayanların 26 Mayıs tarihinden itibaren çalıştırılamayacağına vurgu yapan Umumi İnşaatçılar ve Çalışanlar Federasyonu Başkanı Cengiz Aslan, “Bu alanda en geniş ve bilinen sektör olan inşaat sektörünün özellikle bu bilgiye çok önem vermesini istiyoruz.

Mesleki anlamda bu belgelerin usta arkadaşlarca nasıl sağlanacağı konusunda uyarılarımız ve bilgilendirmelerimiz olmuştu. Verilen süreye kadar çalışanlarımızın belgelerini almaları gerekmektedir. Şuan Antalya’da bu belge verilmiyor fakat belirli bir sayıya ulaştığımızda ise gerekli girimşimler sonucunda burada vatandaşlarımız eğitimlerini alabilecekler. İnşaat sektöründe yer alan çalışanlarımızın bu belgelerini mutlaka alamaları gerekiyor” dedi.

“HER İŞÇİ BAŞINA 500 TL CEZA”
Çıraklık eğitim sistemindeki İnşaat meslek dallarında belgesi olmayanlara başvuru affı getirilidiğini hatırlatan Aslan, “Özellikle İnşaat sektörünün ne kadar zor ve tehlikeli bir meslek olduğunu herkes biliyor. Bu kapsamda müteahhit firmalar da belgesiz adam çalıştırmamak için ellerinden geleni yapmalıdır. Gerekli olan tüm çalışmalar yapılmalı ve önlemler alınmalıdır. işsizlik sorununun çözülemediği bu dönemde sertifikalı işçilik dönemi yeni sorunları ortaya çıkartacak gibi duruyor. Tebliğde sayılan meslek alanlarında belgesiz veya diplomasız işçi çalıştırılamayacak, aksi halde işverenlere her işçi başına 500 lira ceza kesilecek” diye konuştu.

“BELGESİZ BOYACI BİLE OLMAYACAK ”
Mesleki anlamdaki bu uygulamanın 26 Mayıs 2016’da başlayacağını söyleyen Aslan, “Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayanlar, inşaat boyacısı, sıvacı, duvarcı, betoncu ve seramik döşemecisi olarak bile çalışamayacak. Yeni şaıttan sadece bakanlıktan ustalık belgesi almış olanlar ile ilgili meslek dalında diploma sahibi olanlar muaf tutulacak. Mesleki yeterlilik kursları açılacak birçok çalışmalar başlatıldı. Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, çalışanlar için Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslekleri” belirleyen Tebliğ yayımlandı. Tebliğin elcinde, mesleki yeterlilik belgesi alınması zorunlu hale getirilen 40 ayrı mesleğin sıralandığı listeye yer verildi. İnşaattan sonra, belgeli çalışma zorunluluğu getirilen meslekler arasında makine ve otomobille ilişkili meslekler geliyor. Bu yeni uygulamadan sadece ustalar ile diplomalılar istisna tutulacak” şeklinde konuştu.

BELGE ŞARTI OLMASI GEREKEN MESLEKLER
Yayımlanan tebliğe göre, mesleki yeterlik belgesi zorunluluğu getirilen ve 26 Mayıs 2016 yılından sonra bu belge olmadan yapılamayacak mesleklerin listesi şu şekilde: “Ahşap Kalıpçısı, Alçı Levha Uygulayıcısı, Alçı Sıva Uygulayıcısı, Alüminyum Kaynakçısı, Bacacı, Betonarme Demircisi, Betoncu, Çelik Kaynakçısı, Direnç Kaynak Ayarcısı, Fayans, Mermer, İskele Kurum ve Betonarmede kalıpçılık gibi meslekler yer alıyor” şeklinde konuştu. Mustafa KAHRAMAN/Antalya Gazete Bir

Previous Zonguldak Ormanlı'da 100 konutun 50'si emeklilerin
Sonraki Kalebodur’la Mimarlar Konuşuyor toplantısı MIPIM'de gerçekleşti

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Manisa Ulucami’nin Tarihi Dokusu Günyüzüne Çıkarılacak

Manisa Belediyesi’nin Ulutepe Caddesi’nde hayata geçireceği çevre düzenlemesi ve peyzaj alanının temeli

Güncel Haberler 0 Yorum

Ordu Havaalanı fiyatları katladı

Türkiye’nin deniz üzerine dolguyla yapılan ilk havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanı yaklaşık 7 ay önce açılarak hizmete girdi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Kylie Jenner yeni evine taşındı

Geçtiğimiz günlerde 2014 yılında 2.7 milyon dolara aldığı evini 4 milyon dolara satılığa çıkaran Kylie Jenner, yeni evine taşındı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Akıllı evlere talep artıyor

Akıllı cihazların ve nesnelerin interneti kavramının günlük hayatımızda özellikle yeni inşaat projeleri ve rezidanslar ile yer edinmeye başlamasıyla, tüketiciler artık evlerinin de akıllı olmasını istiyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Çeşme’de 5 yıldızlı 10 otelin imar planı iptal

Altınkum’da çok değerli arazîlere yapılmak istenen oteller, Şehir Plancıları Odası’nın açtığı dava üzerine iptal edildi.

Güncel Haberler 0 Yorum

İşte gayrimenkul zengini futbolcular

Gelirleri ve mal varlıkları bakımından dünyanın en zengin 20 futbolcusu açıklandı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.