İnşaat Sektöründe Çalışan Kadın Sayısı Artıyor

İnşaat sektörüne titiz çalışma ve detaycılığı getirdiklerini söyleyen sektörün kadın temsilcileri, özellikle satış ve pazarlama noktasında kadınların daha başarılı bir grafik çizdiğini kaydediyor.Daha çok erkeklerin hakim olduğu inşaat sektöründe artık topuklu ayakkabı sesleri yükseliyor. “Kadın eli değen” projelerde özellikle satış ve pazarlama noktasında kadınların daha başarılı bir grafik çizdiği ifade ediliyor. İnşaat denilince akıllara gelen “baret, beton, demir” gibi erkeksi ifadeler sektörde kadınların yer almasıyla birlikte biraz daha yumuşadı. Hem yönetim hem de sahada görev alan kadın sayısındaki artışın yanı sıra proje sahipleri satış ve pazarlama noktasında da kadınlardan destek alıyor. Başkent’in önde gelen projelerinde önemli görevler alan kadınlar, sektörde kadın olmanın avantaj ve dezavantajlarını anlattı.

Ankara’nın önemli bölgelerinden İncek’te inşa edilen Uptown projesinin satış ve pazarlama sürecini yürüten CEF Danışmanlık Kurucu Ortağı Evren Acar, 20 yıldır danışmanlık hizmeti sağladığını ifade etti. İnşaat sektörü ile iç içe geçen meslek yaşantısında genellikle en fazla kadın çalışana sahip bölümlerde görev aldığını belirten Acar, kendi satış ekiplerinde ise yüzde 60 kadın ve yüzde 40 erkek dengesini hep korumaya çalıştığını vurguladı. Kadınların detaylı ve titiz çalışma prensipleri ve kararlı oluşlarının iş yaşantısında önemli avantajlar sağladığını ifade eden Acar, “Kadınların işe duygusal bakmaları da dezavantaj olabilir. Özellikle karar aşamalarında bu dezavantajı yaşayabilirler. Ancak çok erkek egemen ortamlarda kadınlar da biraz erkekleşiyorlar ister istemez. Özellikle şantiyede kadın olmak gerçekten zor. Topuklu ayakkabınız ile bir bankacı gibi işe gidemezsiniz sonuçta. Ancak her şey işinizi sevmenizde bitiyor” dedi. İnşaat sektörüne dair yakın vadedeki en önemli planlarından birinin “Kadından müteahhit olmaz” olgusunu kaldırabilmek olduğunun altını çizen Acar, “Ben kadın eli değen işlere bayılıyorum. Bu sebeple kendimi de dahil ederek kadın müteahhitlerin sayısının artmasını arzu ediyorum” ifadelerini kullandı.

KADINLAR SEKTÖRDE 1-0 YENİK
10 yıldır inşaat sektöründe yürüttüğü satış müdürlüğü görevini şu sıralar Ankara’da lüks ve konforun yeni adresi olarak öne çıkan Elit Royal Residence projesinde sürdüren Bilge Koyuncu ise, iş hayatında kadınların büyük özveriyle çalıştığını ve inşaat sektöründe ise bu durumunun daha zor olduğunu söyledi. Erkek egemen bir sektörde sadece tasarım değil, uygulama alanında da kariyer planlayan kadınlar için işin kolay olmadığını ifade eden Koyuncu, şunları söyledi: “Bu sektörde kadın olmak iş hayatına 1-0 yenik başlamak anlamına geliyor. Çünkü bu sektör çok daha fazla özveri istiyor. İnşaat sektöründe çalışmak hakikaten çok zor bir iş; çünkü inşaat başladığı andan itibaren 7/24 çalışan bir sistem var. Bu sistemin satışını üstlenmek de tabi ki en büyük sorumluluk. Tamamen projeyi baştan sona kadar organize etmek, yönetmek, müşteri memnuniyetini sağlamak ve sonucunda başarılı bir hedefe ulaşmak sizin işiniz. Uzmanlar gayrimenkulün her bölümünde çalışan profesyonel kadınların, özellikle satış ve pazarlama konusunda erkeklerden daha başarılı bir grafik çizdiğini söylüyor. Konut satın alma kararı verenlerin yüzde 50’den fazlası kadın olduğu için bizim karar verici noktada olmamız önemli.” Kadınların erkeklere göre iletişim konularında daha başarılı olduğunu bildiren Koyuncu, “İşe ve uygulamalara farklı bakış açıları, duygusal zeka farklılıkları, daha verimli ve dinamik ticari yapı oluşturuyor. Detaycı, titiz, üretken ve toparlayan yapı ile ekstra katkı sağlıyorlar” dedi.

TECRÜBELER AVANTAJA ÇEVRİLEBİLİR
Gayrimenkul danışmanı Papatya Karaca ise, şu andaki piyasa şartları göz önüne alındığında inşaat sektöründe çalışan bir kadının kazanç konusunda daha avantajlı olduğunu belirtti. Ankara’nın ilk çevreci konut kulesi Paladyum Beytepe’nin satış bölümünde görev alan Karaca, sürekli değişip gelişen konut sektörünün çalışma ortamlarında da yenilikçi ve modern ortamlar oluşturduğunu, bunun da kadınlar için yaşayan bir ortamda çalışma fırsatı sunduğunu bildirdi. Trafikte, toplum ve iş hayatında kadın olmanın zorluklarının inşaat sektöründe de geçerli olduğunu ifade eden Karaca, “Ancak bu zorluklar yıllar içerisinde tecrübe edindikçe avantaja çevrilebilir. Ekonomiyle paralel bir sektör olduğu içinse her zaman stresli ve yoğun bir iş hayatımız olduğunu söyleyebiliriz. Bu belki de bu sektörün en büyük dezavantajı. İnsanlarla yüz yüze ve daima diyalog içinde olduğumuz için her zaman bakımlı, pozitif, güler yüzlü ve aktif olmak zorundayız” dedi.(Ankara Gündem)

Previous Dalaman Havaalanı İhalesini YDA İnşaat 705 Milyon Euro Teklifle Kazandı
Sonraki Vadistanbul Yüzde 25 Prim Yaptı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara-Konya hızlı tren hareket saatleri değişiyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Konyada gerçekleştirilecek Mevlanayı anma törenleri (Şeb- i Arus) nedeniyle artan yolcu talebini karşılamak amacıyla 10-17 Aralık tarihleri arasında Ankara-Konya arasında çalışan Yüksek Hızlı

Güncel Haberler 0 Yorum

24. Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü ve Fikir Ödülü” açıklandı

Yapı-Endüstri Merkezi tarafından bu yıl 24.sü düzenlenen “Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü” ve “Altın Çekül Fikir Ödülü” kazananları açıklandı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Çankaya 26798 ada 1 parsel imar planı değişikliği

Ankara Çankaya İlçesi, 26798 ada 1 sayılı parsele ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği 7 Ekim 2015 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler

Ankara Gölbaşı İkizce ve Topaklı mahalleleri imar plan notları değişikliği

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kararı ile onaylanan, “Gölbaşı İlçesi, İkizce Mahallesi ile Topaklı Mahallesi Kırsal Yerleşme ve Gelişme Alanına ait 1/5000 ölçekli Nazım imar planında belirtilen Kırsal Yerleşme Alanlarına yönelik

Güncel Haberler 0 Yorum

3. Boğaz Köprüsü’nde Yolun Yarısı Geçildi

Tasarımı, şerit girişi ve kulelelerin yüksekliği itibariyle dünyada bir ilk olduğu belirtilen 3. Boğaz Köprüsü Projesi’nde, yaklaşık 3 bin 500 personel ve bin 50 iş makinesiyle yürütülen çalışmaların yüzde 50’si

Güncel Haberler 0 Yorum

Uluslararası Maltepe Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi Tanıtıldı

Maltepe’nin uluslararası fuar merkezinin inşaatına 2015 yılı içerisinde başlanacak 

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.