İnşaat Sektörü Güven Endeksi Yüzde 4,6 Arttı

Hizmet sektörü güven endeksi, ocakta aylık bazda yüzde 1,4, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0,3 azalırken, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 4,6 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mevsim etkilerinden arındırılmış Sektörel Güven Endekslerini ilk kez yayımladı. Buna göre, hizmet sektörü güven endeksi, ocakta geçen aya göre yüzde 1,4, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0,3, azalırken inşaat sektörü güven endeksi yüzde 4,6 arttı. Aralıkta 104,9 olan hizmet sektörü güven endeksi ocakta 103,4 değerine, 108,8 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi 108,4 değerine gerilerken, 84,8 olan inşaat sektörü güven endeksi ise 88,7 değerine yükseldi.

Hizmet sektörü güven endeksindeki azalış, son üç aylık dönemde iş durumu değerlendirmesindeki yüzde 1,6’lık, son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep değerlendirmesinde^ yüzde 2,8’lik ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi değerlendirmesindeki yüzde 0,1’lik kötüleşmeden kaynaklandı. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki azalış, mevcut mal stok seviyesi alt endeksi değerlendirmesindeki yüzde 2,8’lik kötüleşme neden oldu. Son üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksleri bir önceki aya göre sırasıyla yüzde 0,2 ve yüzde 1,4 arttı. İnşaat sektörü güven endeksindeki artış, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endekslerindeki iyileşmeden kaynaklandı. Söz konusu endeksler bir önceki aya göre sırasıyla yüzde 8,4 ve yüzde 2 arttı.

SEKTÖREL GÜVEN ENDEKSLERİ

Sektörel Güven Endeksleri 2011 yılından itibaren hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri için hesaplanmakta ve işyeri yöneticilerinin sektördeki mevcut değerlendirmeleri ve yakın gelecekteki eğilimlerini gösteriyor. Ayrıca, Ocak 2011 tarihinden itibaren mevsim etkilerinden arındırılmamış endeks değerleri de yayımlanmış olup haber bülteninde sadece mevsim etkilerinden arındırılmış endeks değerlerine yer veriliyor. Sektörel güven endeksleri 0-200 aralığında değer alıyor. Endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.(Ankara24)

Previous Yeni Projeyi Şubat'ta Ön Satışa Çıkaracak
Sonraki Çankırı'ya İstihdam Müjdesi

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Akpınar Mahallesi’nde Belediye Hisselerini Devretti

Akpınar Mahallesi’ndeki heyelan bölgesi sakinlerinin mağduriyetinin giderilmesi amacıyla Belediye hisseleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilecek.

Güncel Haberler 0 Yorum

Anamur’da Yurt İçin İlk Kazma Vuruldu

Mersin’in Anamur İlçesi’nde yükseköğretim öğrencilerinin en büyük sıkıntısı olan yurt ile ilgili ilk somut adım atıldı.

Güncel Haberler 0 Yorum

TANAP Avrupa’nın aklını başından aldı

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Enerji Direktörü Riccardo Puliti, TANAP yatırım yapmak istediklerini ifade ederek, hissedarlardan böyle bir talep geldiği taktirde finansal destek sağlayabileceklerini söyledi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Mesleki yeterlilik belgesi olmayan yapı ustaları çalışamayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 380.000 yapı ustası kayıt altına alındı. 2017 yılından itibaren Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan ustalar yapı sektöründe çalışamayacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 5 Mart 2015

Başkent Elektrik A.Ş.’den yapılan açıklamaya göre 5 Mart 2015 tarihinde Ankara’da Altındağ, Çankaya, Çubuk, Etimesgut ilçelerinde elektrik kesintisi uygulanacak.

Güncel Haberler

‘Ev turizmi’ kayıt altına alınıyor

Türkiye’de, her yıl ciddi oranda büyüyen “ev turizmi” pazarında kayıt dışı kiralanarak önemli miktarda vergi kaybına yol açtığı iddia edilen tatil yörelerindeki konutların, kayıt altına alınması için çalışma başlatıldığı bildirildi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.