İlbank ülkesel ölçekte en üst kademe planını üretecek

İlbank ülkesel ölçekte en üst kademe planını üretecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ilgili kuruluşu İller Bankası, ülkesel ölçekte en üst kademe plan olarak nitelendirilen Mekansal Strateji Planını hazırlıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü ile imzalanan Kurumsal İşbirliği Protokolüne göre mekansal strateji, çevre düzeni, kıyı alanları planları ile köylerde yöresel özellikler ve ihtiyaçlar dahilinde yapılaşma koşullarının belirlenmesi projeleri bundan böyle İller Bankasınca üretilecek.

Bakanlık ile imzalanan protokol doğrultusunda ülke kalkınma planı-politikaları ve bölgesel gelişme stratejileriyle uyumlu, bölge planlarının ekonomik ve sosyal potansiyel, hedef ve stratejilerini dikkate alan, yer altı ve yer üstü kaynaklarının ekonomiye kazandırılması, doğal, tarihi ve kültürel değerlerin korunması ve geliştirilmesi doğrultusunda projeler oluşturulması amaçlanıyor.
Ayrıca protokole göre ticaret, turizm, tarım, lojistik, sanayi gibi tüm sektörlerin yeniden yorumlanmasına dair mekânsal stratejileri belirleyen, ülke ve bölge düzeyinde afet tehlike ve risk analizlerini yapan, sektörlere ilişkin mekânsal politika ve stratejiler arasında ilişkiyi kuran, ülke düzeyi ile havza veya bölgelerde üst ölçekte şematik ve grafik dil kullanılarak hazırlanan, sektörel ve tematik kararları içeren projeler üretilmesi mümkün olacak.
İlbank Genel Müdür Yardımcı Mehmet Gürbüz koordinatörlüğünde yürütülen çalışmaya göre, ülke geneli ve Bursa, Bilecik, Eskişehir, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman illerinden oluşan pilot bölgede mekânsal strateji planları ve çevre düzeni planları İlbank tarafından üretilecek.
 
Muğla, Aydın, Balıkesir ve Çanakkale illerinin bütünleşik kıyı alanları planları ile başta Eskişehir, Bursa, Adıyaman olmak üzere 15 ile bağlı köylerde yöresel özellikler ve ihtiyaçlar dahilinde yapılaşma koşullarının belirlenmesi için projeler geliştirilecek. Dörtlü iş grubu şeklinde belirlenen bu projelerin kademeli birliktelik, tutarlılık, karşılıklı etkileşim ve eşgüdüm içerisinde eş zamanlı olarak öngörülen süre içerisinde tamamlanması hedefleniyor.
 
Planlama literatürü ve mevzuatına yeni girmesi nedeniyle ilk kez üretilecek ülkesel ölçekteki en üst kademe plan olan Mekansal Strateji Planı, aynı zamanda Kalkınma Planıyla da uyumluluk gösteriyor.
 
Oluşturulan dörtlü iş grubuna yönelik ilk çalışmalarla ilgili ihale gerçekleştirilerek Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) yüklenici firma olarak belirlendi. Bedeli Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca karşılanacak olan projelere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile İstanbul Ticaret Odası da katkı sağlıyor.
 

Previous Dubai Gayrimenkul Fuarı gün sayıyor
Sonraki Ankara Ulus'a dev meydan yapılacak

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara’da Elektrik Kesintisi

Başkent Elektrik dağıtım A.Ş.’nin yaptığı açıklamaya göre 11.11.2014 Tarihlerinde Enerji Verilemeyecek ilçe ve mahalleler aşağıda listelenmiştir.

Güncel Haberler

Altındağ Çalışkanlar Mahallesi imar planı değişikliği

Altındağ İlçesi, Çalışkanlar Mahallesi 24212 ada 1 ve 2, 24504 ada 1, 2, 3, 4, 5 ve 6 nolu parsellere ilişkin hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı 23 Haziran 2015

Güncel Haberler

Ankara su kesintisi 10 Temmuz 2015

ASKİ’den yapılan açıklamaya göre Ankara’nın bazı ilçelerinde 10 Temmuz 2015  tarihinde su kesintisi uygulanacak. Kesintiden etkilenen bölgeler ise;

Güncel Haberler 0 Yorum

3 Katlı İstanbul Tüneli’ne 12 teklif

3 Katlı İstanbul Tüneli Etüt-Proje İhalesi için 12 firma teklif sundu Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Etüt-Proje İhalesi için şartname alan 23 firmadan 12’sinin teklif sunduğunu

Güncel Haberler 0 Yorum

Türkiye’nin İlk İkiz Konferans Fuarlarına Bakanlık Desteği

Messe München International ana kurucu ortağı olduğu MMI Eurasia Fuarcılık tarafından organize edilecek olan Türkiye’nin ilk ikiz konferans fuarları Intergeo Eurasia ve Seismic Safety fuarlarını, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile

Güncel Haberler 0 Yorum

Çaldağ kentsel dönüşüm projesi yargıya taşındı

Mimarlar, Çaldağ kentsel dönüşümü yargıya taşıdı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.