İlbank ülkesel ölçekte en üst kademe planını üretecek

İlbank ülkesel ölçekte en üst kademe planını üretecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ilgili kuruluşu İller Bankası, ülkesel ölçekte en üst kademe plan olarak nitelendirilen Mekansal Strateji Planını hazırlıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü ile imzalanan Kurumsal İşbirliği Protokolüne göre mekansal strateji, çevre düzeni, kıyı alanları planları ile köylerde yöresel özellikler ve ihtiyaçlar dahilinde yapılaşma koşullarının belirlenmesi projeleri bundan böyle İller Bankasınca üretilecek.

Bakanlık ile imzalanan protokol doğrultusunda ülke kalkınma planı-politikaları ve bölgesel gelişme stratejileriyle uyumlu, bölge planlarının ekonomik ve sosyal potansiyel, hedef ve stratejilerini dikkate alan, yer altı ve yer üstü kaynaklarının ekonomiye kazandırılması, doğal, tarihi ve kültürel değerlerin korunması ve geliştirilmesi doğrultusunda projeler oluşturulması amaçlanıyor.
Ayrıca protokole göre ticaret, turizm, tarım, lojistik, sanayi gibi tüm sektörlerin yeniden yorumlanmasına dair mekânsal stratejileri belirleyen, ülke ve bölge düzeyinde afet tehlike ve risk analizlerini yapan, sektörlere ilişkin mekânsal politika ve stratejiler arasında ilişkiyi kuran, ülke düzeyi ile havza veya bölgelerde üst ölçekte şematik ve grafik dil kullanılarak hazırlanan, sektörel ve tematik kararları içeren projeler üretilmesi mümkün olacak.
İlbank Genel Müdür Yardımcı Mehmet Gürbüz koordinatörlüğünde yürütülen çalışmaya göre, ülke geneli ve Bursa, Bilecik, Eskişehir, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman illerinden oluşan pilot bölgede mekânsal strateji planları ve çevre düzeni planları İlbank tarafından üretilecek.
 
Muğla, Aydın, Balıkesir ve Çanakkale illerinin bütünleşik kıyı alanları planları ile başta Eskişehir, Bursa, Adıyaman olmak üzere 15 ile bağlı köylerde yöresel özellikler ve ihtiyaçlar dahilinde yapılaşma koşullarının belirlenmesi için projeler geliştirilecek. Dörtlü iş grubu şeklinde belirlenen bu projelerin kademeli birliktelik, tutarlılık, karşılıklı etkileşim ve eşgüdüm içerisinde eş zamanlı olarak öngörülen süre içerisinde tamamlanması hedefleniyor.
 
Planlama literatürü ve mevzuatına yeni girmesi nedeniyle ilk kez üretilecek ülkesel ölçekteki en üst kademe plan olan Mekansal Strateji Planı, aynı zamanda Kalkınma Planıyla da uyumluluk gösteriyor.
 
Oluşturulan dörtlü iş grubuna yönelik ilk çalışmalarla ilgili ihale gerçekleştirilerek Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) yüklenici firma olarak belirlendi. Bedeli Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca karşılanacak olan projelere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile İstanbul Ticaret Odası da katkı sağlıyor.
 

Previous Dubai Gayrimenkul Fuarı gün sayıyor
Sonraki Ankara Ulus'a dev meydan yapılacak

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Ürgüp’te 9 köyde imar planı çalışmaları başladı

Nevşehir İl Özel İdaresinin yetki alanında kalan Ürgüp İlçesi, Ayvalı, Bahçeli, Cemil, Taşkın paşa, Şahinefendi, Karain, Karacaören, Çökek ve Boyalı köylerine ait koruma amaçlı imar planlarının yapılabilmesi için hali hazır

Güncel Haberler 0 Yorum

Sarıyer Arazisine İkinci Teklif Fırat’tan

Emlak Konut GYO’ya İstanbul Sarıyer ilçesi, İstinye Mahallesinde bulunan 158 dönümlük arazide sürpriz rakip çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Gayrimenkul her şekilde kazandırıyor

Türkiye’de gayrimenkul yatırımı yapmak, daha doğrusu konut sahibi olmak, “dünyada mekan, ahirette iman’” anlayışı çerçevesinde öncelikli ihtiyaç çerçevesinde düşünülür.

Güncel Haberler 0 Yorum

Emlak sektörü 2016 için yüzde 20 büyüme hedefliyor

2015’i yüzde 10 büyüme ile tamamlayan emlak sektörü 2016 için yüzde 20 büyüme hedefliyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Hergün Adana’nın 97 Değişik Noktasına Hizmet Götürülüyor

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin çeşitli birimleri ile Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (ASKİ) ekipleri, her gün Adana’nın 97 ayrı noktasında hizmet üretiyor.

Güncel Haberler

Belgesi olmayan bu meslekleri yapamayacak

Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere ilişkin Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.