İlbank ülkesel ölçekte en üst kademe planını üretecek

İlbank ülkesel ölçekte en üst kademe planını üretecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ilgili kuruluşu İller Bankası, ülkesel ölçekte en üst kademe plan olarak nitelendirilen Mekansal Strateji Planını hazırlıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü ile imzalanan Kurumsal İşbirliği Protokolüne göre mekansal strateji, çevre düzeni, kıyı alanları planları ile köylerde yöresel özellikler ve ihtiyaçlar dahilinde yapılaşma koşullarının belirlenmesi projeleri bundan böyle İller Bankasınca üretilecek.

Bakanlık ile imzalanan protokol doğrultusunda ülke kalkınma planı-politikaları ve bölgesel gelişme stratejileriyle uyumlu, bölge planlarının ekonomik ve sosyal potansiyel, hedef ve stratejilerini dikkate alan, yer altı ve yer üstü kaynaklarının ekonomiye kazandırılması, doğal, tarihi ve kültürel değerlerin korunması ve geliştirilmesi doğrultusunda projeler oluşturulması amaçlanıyor.
Ayrıca protokole göre ticaret, turizm, tarım, lojistik, sanayi gibi tüm sektörlerin yeniden yorumlanmasına dair mekânsal stratejileri belirleyen, ülke ve bölge düzeyinde afet tehlike ve risk analizlerini yapan, sektörlere ilişkin mekânsal politika ve stratejiler arasında ilişkiyi kuran, ülke düzeyi ile havza veya bölgelerde üst ölçekte şematik ve grafik dil kullanılarak hazırlanan, sektörel ve tematik kararları içeren projeler üretilmesi mümkün olacak.
İlbank Genel Müdür Yardımcı Mehmet Gürbüz koordinatörlüğünde yürütülen çalışmaya göre, ülke geneli ve Bursa, Bilecik, Eskişehir, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman illerinden oluşan pilot bölgede mekânsal strateji planları ve çevre düzeni planları İlbank tarafından üretilecek.
 
Muğla, Aydın, Balıkesir ve Çanakkale illerinin bütünleşik kıyı alanları planları ile başta Eskişehir, Bursa, Adıyaman olmak üzere 15 ile bağlı köylerde yöresel özellikler ve ihtiyaçlar dahilinde yapılaşma koşullarının belirlenmesi için projeler geliştirilecek. Dörtlü iş grubu şeklinde belirlenen bu projelerin kademeli birliktelik, tutarlılık, karşılıklı etkileşim ve eşgüdüm içerisinde eş zamanlı olarak öngörülen süre içerisinde tamamlanması hedefleniyor.
 
Planlama literatürü ve mevzuatına yeni girmesi nedeniyle ilk kez üretilecek ülkesel ölçekteki en üst kademe plan olan Mekansal Strateji Planı, aynı zamanda Kalkınma Planıyla da uyumluluk gösteriyor.
 
Oluşturulan dörtlü iş grubuna yönelik ilk çalışmalarla ilgili ihale gerçekleştirilerek Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) yüklenici firma olarak belirlendi. Bedeli Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca karşılanacak olan projelere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile İstanbul Ticaret Odası da katkı sağlıyor.
 

Previous Dubai Gayrimenkul Fuarı gün sayıyor
Sonraki Ankara Ulus'a dev meydan yapılacak

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

İNTES Başkanı Koloğlu: Her önüne gelen müteahhit oluyor

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Celal Koloğlu, “Her önüne gelenin müteahhit olabildiği bir sistemde çalışıyoruz” dedi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Kazlıçeşme Projesi Nisan 2015′ te Başlıyor

Kazlıçeşme’de ilk kazma Nisan 2015’te vurulacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 8 Ocak 2016

8 Ocak 2016 tarihinde Ankara’da elektrik kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ünlüler Lüks Sever

Son yıllarda  yatırımcılar tarafından en önemli sektörlerin başmda gelen gayrimenkul, ünlü isimlerin de ilgi odağına girdi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Hazine arazilerinde yat tesisi kurulabilecek

Maliye Bakanlığı yat turizminin gelişiminde önemli katkı sağlayacak bir tebliğ yayınladı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Avrasya Tüneli hizmete girdi

Asya ve Avrupa kıtalarını ilk kez, deniz tabanı altından geçen iki katlı karayolu tüneliyle birbirine bağlayan Avrasya Tüneli, 700 mühendis ve 12.000’den fazla kişinin 14 milyon adam/saat çalışmasıyla, planlanandan 8

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.