İkinci el konut alırken dikkat!

İkinci el konut alırken dikkat!

İkinci el konut alırken dikkat etmeniz gereken çok sayıda konu var.

Evi satın aldıktan sonra bir sorunla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız yapacaklarınız…

Tapuda araştırın!
İkinci el konut algken öncelikle evin tapu durumu araştırılmalı. Tapuda konutun kat mülkiyetli olup olmadığına bakın. Kat mülkiyeti ya da iskanı olmayan evi almamakta fayda var.

İpotekli mi değil mi?
Evin bağlı olduğu tapu dairesinde kontrol etmeniz gerekenlerden biri de, konutun ipotek ya da haciz gibi bir kaydının olup olmadığı. Geçmiş borçlara bakın Bir diğer önemli ayrıntı da, evin geçmiş yıllara ait borçları. İleride başınıza dert açılmaması için geçmişe ait fatura, emlak vergisi gibi borçları var mı, yok mu kontrol etmenizde fayda var.

Evin değeri önemli
İkinci el konut alımında evin değerinin doğru belirlenmesi de son derece önemli. Bu değeri belirlemek için profesyonel yardım almak en mantıklı olanı.

Depreme dayanıklı mı?
Bir evin deprem yönetmeliğine uygunluğu da araştırılması gereken konuların başında geliyor. Türkiye’de Kasım 1999’dan sonra ruhsatı alınan evler, deprem yönetmeliğine uygun inşa edilmiştir. Emin olmak için konutun bağlı olduğu belediyeden araştırma yapmalısınız.

ALACAĞIM EVİN GERÇEK FİYATINI NASIL ANLARIM? SORU: 12 yıllık binadan ev alacağım. Ev sahibi 350 bin lira istiyor. Bu evin gerçek fiyatının ne kadar olduğunu nasıl anlarım? CEVAP: Alacağınız evin değerini belirlemek için evin sizden istenen fiyatını, aynı bölgede aynı nitelikteki konutların fiyatlarıyla kıyaslayabilirsiniz. Bu noktada kira bedelleri önem arz ediyor. Evin amortisman süresini, satış fiyatını kira bedeline bölerek hesaplayabilirsiniz. Tabii en sağlıklı yol, bir profesyonele başvurmak olacaktır.

BELEDİYEDEN HANGİ BİLGİLERİ ÖĞRENİRİM? SORU: Beğendiğim ev için belediyeden araştırma yapacağım. Ev hakkında belediyeden hangi bilgileri alabilirim? CEVAP: Evin geçmiş yıllara ait emlak vergisi borcu olup olmadığını belediyeden öğrenebilirsiniz. Bunun dışında imar planına da bakabilirsiniz. Böylece evin konut alanı imarlı olup olmadığını tespit edersiniz. Şebnem Ber/Posta

Previous Gayrimenkul Zirvesi 10 Mayıs'da başlıyor
Sonraki Daire Kartal fiyat bilgisi

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Arsa Birim Fiyatlarındaki Artış Sektörü Zorlayacak

İZMİR Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, emlak vergileri için belediyeler bünyesindeki takdir komisyonları tarafından son derece yüksek birim fiyatları belirlendiğini söyledi.

Güncel Haberler

Pursaklar imar planı değişikliği

Pursaklar 95104 ada 2 nolu parsele yönelik 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Çankaya Lodumlu nazım imar planı değişikliği

Ankara “Çankaya İlçesi, Lodumlu Mahallesi, 440-453 ada/parseller ile 29021/1 ve 28765/1 ada/parseller”e ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği 01.11.2016 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Keçiören elektrik kesintisi 22 Ekim 2015

22 Ekim 2015 tarihinde Ankara Keçiören ilçesinde elektrik kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Uludağ’da 11 turizm tesisi inşa edilecek

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden ‘Beyaz cennet’ Uludağ’da hem yaz, hem de loş turizminin canlanması amacıyla yeni turizm tesisinin projesini hazırladı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Hazır Beton Üretiminde Avrupa’da Birinciyiz

Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Işık, İnşaat sektörünün canlanmasına paralel hazır beton sektörü de canlanacak.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.