İkinci el konut alırken dikkat!

İkinci el konut alırken dikkat!

İkinci el konut alırken dikkat etmeniz gereken çok sayıda konu var.

Evi satın aldıktan sonra bir sorunla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız yapacaklarınız…

Tapuda araştırın!
İkinci el konut algken öncelikle evin tapu durumu araştırılmalı. Tapuda konutun kat mülkiyetli olup olmadığına bakın. Kat mülkiyeti ya da iskanı olmayan evi almamakta fayda var.

İpotekli mi değil mi?
Evin bağlı olduğu tapu dairesinde kontrol etmeniz gerekenlerden biri de, konutun ipotek ya da haciz gibi bir kaydının olup olmadığı. Geçmiş borçlara bakın Bir diğer önemli ayrıntı da, evin geçmiş yıllara ait borçları. İleride başınıza dert açılmaması için geçmişe ait fatura, emlak vergisi gibi borçları var mı, yok mu kontrol etmenizde fayda var.

Evin değeri önemli
İkinci el konut alımında evin değerinin doğru belirlenmesi de son derece önemli. Bu değeri belirlemek için profesyonel yardım almak en mantıklı olanı.

Depreme dayanıklı mı?
Bir evin deprem yönetmeliğine uygunluğu da araştırılması gereken konuların başında geliyor. Türkiye’de Kasım 1999’dan sonra ruhsatı alınan evler, deprem yönetmeliğine uygun inşa edilmiştir. Emin olmak için konutun bağlı olduğu belediyeden araştırma yapmalısınız.

ALACAĞIM EVİN GERÇEK FİYATINI NASIL ANLARIM? SORU: 12 yıllık binadan ev alacağım. Ev sahibi 350 bin lira istiyor. Bu evin gerçek fiyatının ne kadar olduğunu nasıl anlarım? CEVAP: Alacağınız evin değerini belirlemek için evin sizden istenen fiyatını, aynı bölgede aynı nitelikteki konutların fiyatlarıyla kıyaslayabilirsiniz. Bu noktada kira bedelleri önem arz ediyor. Evin amortisman süresini, satış fiyatını kira bedeline bölerek hesaplayabilirsiniz. Tabii en sağlıklı yol, bir profesyonele başvurmak olacaktır.

BELEDİYEDEN HANGİ BİLGİLERİ ÖĞRENİRİM? SORU: Beğendiğim ev için belediyeden araştırma yapacağım. Ev hakkında belediyeden hangi bilgileri alabilirim? CEVAP: Evin geçmiş yıllara ait emlak vergisi borcu olup olmadığını belediyeden öğrenebilirsiniz. Bunun dışında imar planına da bakabilirsiniz. Böylece evin konut alanı imarlı olup olmadığını tespit edersiniz. Şebnem Ber/Posta

Previous Gayrimenkul Zirvesi 10 Mayıs'da başlıyor
Sonraki Daire Kartal fiyat bilgisi

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Galatasaray Üniversitesi’nin Yanan Çatısına Tadilat İzni

Galatasaray Üniversitesi’nin yanan çatısının tadilatı için Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’ndan izin çıktı.

Güncel Haberler

Ankara su kesintisi 15 Nisan 2015

ASKİ’den yapılan açıklamaya göre Ankara’nın Keçiören ve Çubuk ilçelerinde 15 Nisan 2015 tarihinde su kesintisi uygulanacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

Özelleştirmeden 1,6 Milyar Dolar Geldi

Yılın ilk yarısında tamamlanan özelleştirme uygulamalarının tutarı 1.6 milyar doları aştı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Merkezi Isıtmada Tasarruf

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan araştırmaya göre, merkezi ısıtmalı binalarda “herkesin yaktığı kadar ödemesine” dayanan sistemle yüzde 27 tasarruf sağlandı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Fatma Güldemet Sarı’nın 20 Şubat 2016 Silopi programı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Fatma Güldemet Sarı’nın 20 Şubat 2016 tarihli  Silopi  programının ayrıntıları aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ülkeden büyük “gigakentler” çağı başlıyor

Dünya sigorta devi Allianz’ın Mega Şehirler raporuna göre, 2030’a kadar nüfusu 10 milyonun üzerinde 40 şehir daha ortaya çıkacak. Bunun yanı sıra Şangay gibi mega kentler daha da büyüyerek Almanya’nın

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.