İdris Güllüce:Rant yoksa vergi yok

İdris Güllüce:Rant yoksa vergi yok

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Ankara gibi büyükşehirleri yakından ilgilendiren rant vergisiyle ilgili “Oturduğunuz binada ilave bir rant talep etmiyorsanız kimse vergi mergi ödemeyecek kardeşim” sözleriyle yorumladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, seçim somasına bırakılan imar rantıyla ilgili çalışmalar konusunda sorulan yanıtladı, vergisinin tamamının kamuya alrtanlacağını açıklayan Güllüce, yaşanan tartışmalar konusunda şunlan söyledi”Rant vergisi şu, herkes oturmuş evinde yandaki komşunuz belediyeye gidiyor ‘benim 5 katımı 10 kat yap’ diyor, olmalı mı olmamalyı mı aynca kararlaştırılıyor, ama olmalıya karar veriliyorsa o fark, o rantı elde edenden kamuya, belediyeye devrediliyor.

Yoksa siz oturuyorsunuz, binanız var arsanız var hiçbir şey yapmıyorsunuz yani ilave birşey talep etmiyorsunuz ‘herkesin hakkı neyse benim hakkım da kalsın’ diyorsunuz o zaman bunda sonın yok. Ama sizin bir arsanız var yan yana. Siz diyorsunuz ki ben bu arsam 5 kat ama büyütüp, butik otel yapmak istiyorum. Gidiyorsunuz başvurunuzu yapıyorsunuz. Belediye sizin otel fikrinizi makul buluyorsa, bu defa ‘aradaki değer farkı ne kadar* diye soruyor, bunu incelettiyor. Bunun komisyonu olacak, kanun bunu belirleyecek, ‘şu kadar lirayı belediyeye aktaracaksın, bu parayı aktaracaksın öyle yapacaksın’ diyor. Yani sizin elde ettiğiniz rantın tamamını kamuya aktarıyor.

ÖYLE BİRŞEY YOK KARDEŞİM
Orada hedef saptırılıyor. Sanki adamın oturduğu arsanın da imar rantı olacak gibi şeyler var. Yok kardeşim öyle birşey. Bu sadace ve sadece bir adam kendi arsasında mevcutunu beğenme yip ‘ben daha ilave birşey istiyorum’ derse başkalarına verilmemiş hakkı talep ederse ve ‘evet’ denirse o farkın değeri belediyeye bırakılacak. Bir kayıp söz konusu değil, kimse vergi mergi ödemeyecek kardeşim. Siz arsanızdaki 5 kat konutu 410 kat yapayım’ derseniz o 5 kabın rantını ödeyeceksiniz. Ama ‘imar planındakinin aynısını yapacağım’ derseniz o zaman vergi yok.”

İNŞAATÇIDAN TALEP GELMEDİ
Güllüce, Rant vergisiyle ilgili inşaat sektöründen bir şikayet geldi mi?” sorusuna da “İnşaatçılar normal planlı bir yeri yapıyorsa sorun yok, ilave bir yer yaptırıyorsa bunun parasını ödemesi lazım. Ama bununla ilgili şu ana kadar inşaatçıların bizden talepleri olmadı” yanıtını verdi

RANTTAN KAMUYA PAY
Hükümetin üzerinde çalıştığı Şeffaflık Paketi’nin içinde yer alan rant vergisi “değer artış oranı” olarak ifade ediliyor. Seçim sonrasına kalan rant vergisinin oranı, genel plan değişikliğinde yüzde 40 ile 60, bireysel değişikliklerde ise yüzde 80 ile yüzde 100 arasında olacak. Değer artış payından ekle edilecek gelirin en az yüzde 10’u kentsel dönüşüm projelerinde kullanılacak.(Hürriyet Ankara)

Previous Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın Camisi fotoğraflandı
Sonraki Adana İnşaat fuarı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

İstanbul’a 3 tünel daha yapılacak

İBB tarafından yeni yılda yapılması planlanan projelerin bütçesi de hazır.

Güncel Haberler

Ankara su kesintisi 22 Haziran 2015

ASKİ’den yapılan açıklamaya göre Ankara’nın bazı ilçelerinde 18 Haziran 2015 tarihinde su kesintisi uygulanacak. Kesintiden etkilenen bölgeler ise;

Güncel Haberler

Gayrimenkul sektörü inovasyona odaklanıyor

Türkiye ekonomisinin önemli lokomotiflerden gayrimenkul sektörü, sektörün geleceğini, değişimini ve sektördeki inovasyonu tartışmak için bir araya geldi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Deniz Karataş:Kat karşılığı sözleşme inşaat sektörüne darbe

2014’ün son aylarından itibaren noterde inşaat sözleşmesi yapılamadığını söyleyen Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın uygulamasını iptal ettirdik ama noterlerin haberi yok” diye dert yandı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Sincan Belediyesi Çok Katlı Otopark ihalesi

Sincan Belediyesi Kültür Merkezi Binasının “ Çok Katlı Otopark ” kısmını  Kapalı Teklif Usulü ile 5 ( Beş ) yıllığına kiraya veriyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

İş Güvenliği Elemanı Çalıştırmayana Kişi Başına 14.000 TL Ceza

Haziran 2012 yılında yürürlüğe giren 6331 sayılı İş sağlığı ve Güvenliği kanunu gereği bünyesinde İş Güvenliği

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.