İdris Güllüce: AVM’ler ÇED’den muaf değil

İdris Güllüce: AVM’ler ÇED’den muaf değil

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, “Alışveriş merkezleri (AVM) ve hidroelektrik santrallerin (HES) Çevresel Etki Değerlendirmeden (ÇED) muaf olduğu iddiasının gerçeği yansıtmadığını” bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geçen kasım ayında ÇED Yönetmeliği’ni değiştirmişti. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmelikte alışveriş merkezleri, golf tesisleri, toplu konut projeleri, 100 km ve altı demiryolu projeleri, beyaz eşya boyama tesisleri, tuz çıkartılması, orman alanlarının dönüştürülmesi projeleri ÇED kapsamından çıkarılmıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, “Alışveriş merkezleri (AVM) ve hidroelektrik santrallerin (HES) Çevresel Etki Değerlendirmeden (ÇED) muaf olduğu iddiasının gerçeği yansıtmadığını” bildirdi. Bakan Güllüce, yaptığı yazılı açıklamada, ÇED onayı verilen faaliyetler ve yapılan denetimler hakkında değerlendirmelerde bulundu. ÇED Yönetmeliği’nin AB ile uyumlu hale getirildiğini, yeni yönetmeliğin AB ÇED direktifinden daha sıkı olduğunu kaydeden Güllüce, “AVM ve HES’lerin ÇED’den muaf olduğu iddiası gerçeği yansıtmıyor” ifadesini kullandı.

Geçen yıl yatırım bedeli toplamda 154 milyar lira olan 469 faaliyete ÇED olumlu, proje bedeli 25 milyar lira olan 130 faaliyet için ise mevzuata uygunsuzluk sebebiyle iade ve iptal kararı verdiklerini bildiren Bakan Güllüce, bunun ÇED komisyonu tarafından sıkı bir değerlendirme yapıldığını gösterdiğini belirtti. Güllüce, 2014’te 43 bin çevre denetimi gerçekleştirdiklerini, denetimlerin artarak süreceğini ifade ederek, denetimler sonucunda çevre mevzuatına uygun çalışmayan tesislere toplam 92 milyon 764 bin 796 lira idari para cezası uygulandığını, 108 tesisin de faaliyetinin durdurulduğunu açıkladı. Tam donanımlı denetim araçlarının sayısının artırıldığını, Avrupa’da ilk defa uygulanacak e-denetim uygulamasına geçtiklerini kaydeden Bakan Güllüce, 1 Ocak’tan itibaren bütün illerde e-denetim uygulamasıyla yapılmaya başlanan denetimlerin, Bakanlık merkezde de anında takip edilebileceğini bildirdi.(Hürriyet)

Previous TOKİ 17 ilde 32 adet arsayı açık artırmayla satıyor
Sonraki Emlak Konut Anadolu'ya açılacak

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Avrupa Bölgeler Asamblesi’ne ev sahipliği yaptı

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı, Avrupa Bölgeler Asamblesi (AER) Sonbahar Büro Toplantısı’na katılan Avrupalı konuklar, düzenlenen Ankara turuyla, Büyükşehir’in proje alanlarını gezdiler.

Güncel Haberler 0 Yorum

YHT’de Son Hazırlıklar

Ankara-İstanbul arasındaki seyahat süresini 3 saate indirecek Ankara-İstanbul YHT hattı projesinde sona yaklaşıldı.

Güncel Haberler

Sarıcakaya’da evsizlere konut müjdesi

Sarıcakaya Kaymakamlığı ve Sarıcakaya Belediyesi tarafından evsizler için hazırlanan büyük proje için ilk imzalar atıldı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Çankaya Beytepe Mahallesi 26053 ada 13 parsel imar planı değişikliği

Ankara “Çankaya İlçesi, Beytepe Mahallesi 26053 ada 13 no’lu parsele ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği” 30 Mayıs 2016 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankaralı İnşaatçılar,Metrekareye Otopark Eklenmesine Karşı

Türk ekonomisinin lokomotifi inşaat sektörünün Ankaralı temsilcileri

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara, 3. havalimanı arası 1.5 saat olacak

Ulaştırma Bakanı Elvan, Ankara-İstanbul arasını 1.5 saate indirecek yeni hızlı tren için hazır olduklarını açıkladı. Ankara’yı 3. havalimanına bağlayacak olan söz konusu proje 4.5 milyar dolara mal olacak.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.