Huber Köşkü restore ediliyor

Huber Köşkü restore ediliyor

Cumhurbaşkanlığı Tarabya Yerleşkesi içinde bulunan Huber Köşkü ve Faytonhane restore ediliyor.

Her iki yapının restorasyon ihalesi 30 Haziran 2015’te, Çamlıca Camisinin inşaatı ile Kâbe’deki Osmanlı revakları, Okçular Tekkesi. Ortaköy ve Süleymaniye camilerinin restorasyonunu yapan Güryapı’ya verildi. Büyükşehir Belediyesi Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nün 17 Eylül 2015 tarih 89-90 No’lu inşaat ruhsatı ile restorasyon çalışmalarına başlandı. Restorasyon çalışmaları sırasında tarihi yapılar, dış etkilerden korunması için geçici çatı ile ve dış cepheden baskılı brandalarla kapatıldı. Koruma Kurulunun onayladığı projeye göre tarihi yapıların çürüyen parçalarıyla özgün olmayan elemanları sökülüp, yeni elemanlarla güçlendırilecek.

1985’TE DEVREDİLDİ
Huber Köşkü, Tarabya Koyu’nun güneyinde, Yeniköy-Tarabya yolu üzerinde yer alıyor. Boğaz’a inen yamaçtaki Cumhurbaşkanlığına ait arazide 64 bin metrekarelik koru var. Huber Köşkü’nün de bulunduğu Tarabya yerleşkesi, Atatürk’ün 1935’te yaptırdığı Florya Deniz Köşkü”nün kullanılmaz duruma gelip Milli Saraylara devredilmesinin ardından 1985’te Curahurbaşkanlığı’na tahsis edilmişti.

D’Aranco imzası
Huber Köşkü, 19’uncu yüzyıl sonu 20’inci yüzyıl başında Alman Mauser ve Krupp firmalarının temsilciliği yapan, silah komisyoncusu Huber kardeşlerden Auguste Huber tarafından yaptıtıldı. Art Nouveau tarzı binanın yapım tarihi tam olarak bilinnmiyor. Binanın 1903 yinda Mimar Antolne Perplgnan tarafından yapıldığı sanılıyor. Ancak ana binaya ya plan eklemeler. İstanbul’da bulunduğu dönemde önemli eserlere İmza atan İtalyan Mimar Raimondo D’Aranco tarafından yapıldı. D’Aronco’nun düzenlemeleri, Huber Köşküne, bugünkü anıtsal görünümü kazandırdı.Hürriyet

Previous Etimesgut 48296 ada 3 parsel imar planı değişikliği
Sonraki Hüseyin Aslan : Kentsel dönüşümde sorumluluğa hazırız

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Salih Bezci’den Siteler İçin “Kentsel Dönüşüm” Önerisi

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci,

Güncel Haberler 0 Yorum

3. Boğaz Köprüsü’nde Yolun Yarısı Geçildi

Tasarımı, şerit girişi ve kulelelerin yüksekliği itibariyle dünyada bir ilk olduğu belirtilen 3. Boğaz Köprüsü Projesi’nde, yaklaşık 3 bin 500 personel ve bin 50 iş makinesiyle yürütülen çalışmaların yüzde 50’si

Güncel Haberler 0 Yorum

Melih Gökçek 2016 yılı projelerini anlattı

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 2016 yılında yapıma devam edeceklerle yeni gerçekleştirilecek projeler hakkında bilgi verdi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 11 Ocak 2016

11 Ocak 2016 tarihinde Ankara’da elektrik kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Baret Takmayan İşçiler Kıdemsiz İhbarsız Atılacak

İşyerinde yaptığı İŞ dolayısıyla baret takması gerekli görülen işçilerden baret takmadığı tespit edilenler, derhal ve tazminatsız olarak işten çıkartılacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

Merkezi Isıtmada Tasarruf

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan araştırmaya göre, merkezi ısıtmalı binalarda “herkesin yaktığı kadar ödemesine” dayanan sistemle yüzde 27 tasarruf sağlandı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.