Hilti yangına karşı önlem sunuyor

Hilti yangına karşı önlem sunuyor

Yüzölçümünün yüzde 92’si deprem kuşağında yer alan ülkemizde, binaların depreme karşı güvenli olması hayati önem taşıyor. Ancak bilinenin aksine bu güvenlik sadece binanın depremde yıkılmaması anlamına gelmiyor. Hayati risklerin ve yaralanmaların önlenmesi için binanın sağlamlığı kadar elektrik tesisatı, asansör, dış cephe gibi yapı elemanlarını sabitleyen dübellerin ve taşıyıcı sistemlerin sağlamlığı da önemli.

Doğalgaz ve elektrik kaçağı gibi nedenlerle gerçekleşebilecek yangınlara karşı ise pasif yangın durdurucu ürünler kullanılması gerekiyor. Bu önlemler alınmadığı takdirde, deprem sırasında bina içinde gerçekleşen bir kaza domino taşı etkisiyle pek çok kazayı beraberinde getiriyor. İnovasyonu ve ileri teknolojisi ile inşaat sektörüne yön veren Hilti, yapı elemanlarının birbirine bağlanması, dış cephe, asansör ve tesisatların sabitlenmesi gibi binanın pek çok alanında kullanılan C2 Belgeli dübelleri ve 4 saate kadar alev, duman ve zehirli gazların yayılmasını, ısının yükselmesini engelleyen pasif yangın durdurucu ürünleri ile güvenli yapılara imkan tanıyor.

Binaların deprem dayanımını röntgen çeker gibi pratik bir şekilde ölçebilen Hilti Donatı Tarama Sistemi ise yapıların geleneksel yönteme göre 15 kat daha hızlı ve tahribatsız taranmasını sağlıyor. Şu an kentsel dönüşüm kapsamında Türkiye’deki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’nde kullanılan Hilti Donatı Tarama Sistemi, tüm illerde binaları analiz ediyor.

1. derece deprem bölgesi olan Türkiye’de C2 sismik onaylı dübel kullanmak çok önemli  
1-7 Mart Deprem Haftası kapsamında açıklamalarda bulunan Hilti Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Mehmetçik Kalay, Türkiye’nin neredeyse tamamının 1. derece deprem bölgesinde yer aldığını ve bu nedenle C2 sismik onayına sahip dübel kullanmanın çok önemli olduğunu belirtti. Mehmetçik Kalay, EOTA (Avrupa Teknik Onay Organizasyonu) tarafından ETA (Avrupa Teknik Değerlendirmesi) Belgesi altında verilen C2 sismik onayının Türkiye’nin de içinde bulunduğu en zorlu deprem kuşağı göz önüne alınarak verilen sismik onay olduğuna dikkat çekti. Dübellerin yapısal beton-beton ve çelik-beton birleşimleri, mekanik ve elektrik tesisatı sabitlenmesi, asansör ya da dış cephe sabitlenmesi gibi yapıların pek çok alanında kullanıldığını ifade eden Mehmetçik Kalay, deprem anında dübellerde oluşabilecek aksaklıkların asansör düşmesi, cephe uçması gibi tehlikeli kazalara neden olabileceğini vurguladı.

Previous Yeşil Nokta Çevre Ödülleri 10 Mart'ta açıklanacak
Sonraki Masa Dağı'na Antalya'nın ilk simgesi inşa edilecek

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

Ekşioğlu İnşaat Düzce Konakları

Düzce Konakları  19 bin metrekare üzerine kurulu 2 etaptan oluşuyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Coldwell Banker Ankara Ofisi’ni Açtı

Gayrimenkul danışmanlığı alanında hizmet veren Coldwell Banker, Türkiye’de büyümeye devam ediyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Türkiye Gayrimenkul Sektörü Dünyada 4.Sıraya Çıktı

Gayrimenkul sektörü Türkiye’de son yıllardaki gelişimini, konut fiyatlarındaki artışla daha da belirgin kılıyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Arabistanlı Turizmci Samsun’da Tatil Köyü Kuracak

Suudi Arabistanlı turizmci Hassan Ashoor, Samsun’un Ayvacık ilçesinde tatil köyü kuracak.

Firma Haberleri 0 Yorum

Besa Kule, Congresium ile değerine değer katacak

Sunduğu hizmetler ve adres tarifine gerek duymayan özel lokasyonu ile Ankara iş dünyasına ayrıcalık getirecek Besa Kule, etkinlik ve toplantıların buluşma noktası Congresium’a yakın konumuyla da değerini arttıracak.

Firma Haberleri 0 Yorum

Tat Metal Nitelikli Saç Üretecek

Türkiye’nin önde gelen yassı çelik üreticilerinden Tat Metal, mart ayında boya hattını devreye aldı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.