Hazır Beton Üretiminde Avrupa’da Birinciyiz

Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Işık, İnşaat sektörünün canlanmasına paralel hazır beton sektörü de canlanacak.

Bu yıl yüzde 5’in üzerinde bir büyüme bekliyoruz. Beton üretimi Türkiye’de 2013 yılında 102 milyon metreküpe kadar ulaştı. 3’ncü köprü için 1,5 milyon metreküp, 3’ncü havaalanı ve bağlantı yolları içinse 1 milyon metreküpün üstünde betona ihtiyaç var. Bu projelerin yanı sıra devam eden yüksek hızlı tren ve baraj projeleri de sektöre canlılık getirecek Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Başkanı Yavuz Işık, hazır beton üretiminin geçen yıl 102 milyon metreküpe ulaştığını belirterek, “Hazır beton sektörü geçen yıl yüzde 10 büyüdü. İnşaat sektörünün canlanmasına paralel hazır beton sektörü de canlanacak. Bu yıl yüzde 5’in üzerinde bir büyüme bekliyoruz” dedi. Hazır beton sektörünü değerlendiren Işık, ekonomik krizle bütün dünyada inşaat sektörünün inişe geçtiğini, Avrupa’nın hala kendini toparlamaya çalıştığını belirterek, Amerika’da yükseliş gözlenirken, geçen yıl yüzde 10 büyüyen hazır beton sektörünün bu yıl da yükselişini sürdürdüğünü kaydetti. Işık, Avrupa inşaat sektörünün 2008 yılında başlayan ekonomik krizi atlatamadığına vurgu yaparak, 2007 yılından itibaren azalan beton üretiminin bunun en büyük göstergelerinden biri olduğunu, tüm Avrupa Birliği ortalamasında beton üretiminin yüzde 25 azaldığını söyledi.
Aynı dönemde GSYH’sında yüzde 1,2 artış olmasına karşın tüm Avrupa Birliği’nde inşaat sektörünün yüzde 17 küçüldüğünü anlatan Işık, Avrupa’da da bir ayrışmanın söz konusu olduğunu, Avrupa’da Kuzey Batı ülkelerinde beton üretiminde çok büyük düşüş olmamasına karşın Güney Doğu Avrupa ülkelerindeki düşüşün çok daha ciddi gerçekleştiğini dile getirdi. Işık, özelikle İspanya’da beton üretiminin 95,3 milyon metreküplerden 21,6 milyon metreküpe düştüğüne dikkati çekerek, ülkede yatırım amacıyla alınan evlerin de bir bir satışa çıkarıldığını, talep yeterince karşılandığı için yeni yapılara ihtiyaç kalmadığını ifade etti.

İtalya ve Portekiz gibi ülkelerde de bu düşüşün diğer Avrupa ülkelerine göre daha yüksek olduğunu belirten Işık, şunları kaydetti: “Güney Avrupa ülkelerinde beton sektörünün daralması ise yüzde 50’leri buldu. ABD’de beton sektöründe daralma 2006 yılında, Avrupa ülkelerinden bir yıl önce başladı. 2006 yılında 345 milyon metreküp üretimlerden 2010 yılında 197 milyon metreküplere düştü. Fakat ABD’de 2011 ve 2012 yılı içerisinde başlayan beton üretimindeki artış devam ediyor. 2012 yılında yeniden 225 milyon metreküpe kadar yükseldi. Türkiye ise bu süreçten ilk aşamada etkilense de 2010’dan 2013’e kadar gösterdiği gelişmeler ile beton ve inşaat sektörü büyümeye devam ediyor. Beton üretimi Türkiye’de 2013 yılında 102 milyon metreküpe kadar ulaştı.”

AVRUPA KÜÇÜLÜYOR TÜRKİYE BÜYÜYOR
Işık, son ekonomik verilere göre Avrupa’da inşaat sektörünün küçülmeye devam ettiğini, 2013 yılı 3’ncü dönem raporunda, 2013 yılında avro bölgesinde İnşaat sektörünün yüzde 2,2 küçüldüğünü vurgulayarak, bu küçülmenin 2012’de görülen yüzde 5 küçülmeden daha az olduğunu kaydetti. Bu nedenle iyileşme belirtilerinin görüldüğünün söylenebileceğini anlatan Işık, Portekiz’in yüzde 15, Bulgaristan’ın yüzde 8, Slovakya’nın yüzde 5 ve Polonya’nın yüzde 4 ile 2013 içerisinde inşaat sektöründe en çok daralan ülkeler arasında yer aldığını belirtti. Işık, ABD’de Ocak-Kasım 2012 ve Ocak-Kasım 2013 rakamları karşılaştırıldığında inşaat sektörü harcamalarında yüzde 5,9 artış olduğuna işaret ederek, bu artışta özelikle kamunun yaptığı otoyol, hızlı tren gibi yatırımların büyük etkisinin olduğunu vurguladı. 2014 yılında da inşaat sektörünün ABD’de 2013 yılındaki orandan daha fazla artmasının beklendiğini dile getiren Işık, Türkiye’de ise inşaat sektörünün büyümeye devam ettiğini, inşaat sektörünün 2013 yılı üçüncü çeyreğinde yüzde 8,7 oranında büyüdüğünü söyledi.

TÜRKİYE HAZIR BETON ÜRETİMİNDE AVRUPA BİRİNCİSİ VE DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ
Işık, bu süreçte Türkiye Hazır Beton Birliği Türkiye’de hedeflerine ulaşma yolunda ilerlerken Avrupa ve dünyada da önemli gelişmeler kaydettiğini belirterek, THBB’nin kurulduğu yıllarda 30 tesisle yılda sadece 1,5 milyon metreküp hazır beton ürettiğini, bugün 980’den fazla tesisin üretiminin 100 milyon metreküpü geçtiğini, yaklaşık 9 milyar lira ciroya sahip olan sektörde 30 binden fazla kişinin istihdam edildiğini kaydetti. Hazır beton tarafında toplamda 300 milyon metreküp, yıllık 30 milyon metreküp hazır betona ihtiyaç olduğunu ifade eden Işık, yıllık 140 milyon metreküplük kapasiteyle bu ihtiyacı rahatlıkla karşılayabileceklerini, inşaat sektörünün canlanmasına paralel hazır beton sektörünün de canlanacağını ve 2014 yılında yüzde 5’in üzerinde bir büyüme beklediklerini söyledi.

Türkiye’nin 2009 yılından bu yana hazır beton üretimiyle Avrupa’da birinci sırada yer alırken, dünyada ise 2012 yılında Çin ve ABD’nin ardından üçüncü sıraya yükseldiğini, sektörün büyüme ivmesinin gelecek yıl da devam edeceğini belirten, Işık şunları söyledi: “Hazır beton sektörü 2013 yılında yüzde 10 büyüme gösterdi. Bu rakamlar ile hedeflerimizin üzerinde bir büyüme gerçekleştirdik. 2012 yılında 93 milyon metreküp olan hazır beton üretimi 2013 yılında 102 milyon metreküpe çıktı. Sektörün büyümesinde en önemli payı kamu projeleri oluşturdu. 2013 yılında özellikle kentsel dönüşüm projeleri ve 2B Yasası’nın hazır beton sektörüne canlılık getirdiğini belirtmek gerekiyor. 2014 yılında da sektörümüzün canlı olmasını, hedeflerimizin yükselen bir grafik sergilemesini bekliyoruz. Kentsel Dönüşüm ile yenilenmesi planlanan bölgelerde kalitesiz beton ile üretilen yapılar da yer alıyor. Bu çerçevede 8 milyon konutun yenileneceği ve bunun için de yaklaşık 600 milyar lira gerekeceği göz önünde bulundurulduğunda, özellikle yeni yapılarda KGS belgeli beton kullanımı Türkiye yapı stokunun uzun ömürlü, ekonomik ve depreme dayanıklı olmasına katkı sağlayacaktır.” Işık, bunun yanında 3’ncü köprü için 1,5 milyon metreküp beton ihtiyacı olduğuna işaret ederek, 3. havaalanı ve bağlantı yollarında 1 milyon metreküpün üstünde betona ihtiyaç duyulacağını, bu projelerin yanı sıra devam eden yüksek hızlı tren projeleri ve baraj projelerinin de sektöre canlılık getireceğini kaydetti.(Ankara 24saat)

Previous Arsa Verdiğimi İspat Etsinler Amelelik Yaparım
Sonraki Cennet Adası'nda Yapılaşmaya Tepki

Diğer Yazılar

Güncel Haberler

Pascal Nouma ve Kadir Çöpdemir, “Ara Gaz”ı Ankara ANKAmall’da verdi

ANKAmall, yenilenme ile birlikte daha da zenginleşen aktiviteleri kapsamında yer alan ünlü buluşmalarında bu kez Pascal Nouma ve Kadir Çöpdemir’i ağırladı. Birlikte sundukları “Ara Gaz” programı yoğun ilgi gören Pascal

Güncel Haberler 0 Yorum

İnşaat Mühendisliği altın çağını yaşıyor

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ercan Erdiş, inşaat mühendisliği mesleği, işleyişi, öğrenci faaliyetleri, üretilen projeler ve inşaat sektörü hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Güncel Haberler 0 Yorum

Çankaya Bahçelievler 6820 ada 29 parsel nazım imar planı değişikliği

Çankaya Bahçelievler 6820 ada 29 parsel  nazım imar planı değişikliği 13/12/2016 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Şimdi moda buçuklu evler

Gün geçtikçe ağırlaşan iş ve yaşam koşulları, artan stres, sürekli koşuşturmaca ve bir yerlere yetişme durumu, günümüz insanının durup, nefes alacağı, kendine ait özel yaşam alanlarının değerini bir kat daha

Güncel Haberler 0 Yorum

Asgari ücret açıklandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2014 yılında uygulanacak asgari ücreti açıkladı.

Güncel Haberler

Dünyanın gözü Kartal’da

Kartal’da yerinde dönüşüm, deprem dönüşüm ve kentsel dönüşüm kavramlarını ilçede uygulamaya sokan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, düııya basınında.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.