Havalimanlarında X-ray Bire İnecek, Parmak İziyle Geçilecek

Havalimanlarında X-ray Bire İnecek, Parmak İziyle Geçilecek

Atatürk havalimanındaki askeri hangarların olduğu alan ve kargo ve yer hizmetleri tesislerinin olduğu alanlara uçak park yeri yapılacak, bu sayede 99 olan park yeri sayısı 43 artarak 142’ye çıkacak.

TAV Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Sani Şener, havalimanları kontrol noktalarındaki yoğunluğu azaltmak amacıyla parmak izi kontrolüyle geçiş ve ilk girişlerdeki x-ray’lerin kaldırılması konusunda izinlerin çıktığını, çok yakında deneme çalışmalarının başlayacağını ve uygulamaya geçileceğini belirtti. TAV Grubu’nun vizyon ve misyonunun değerlendirildiği toplantıda konuşan Şener, global ölçekte ortakları olmasına rağmen şimdiye kadar Türkiye ve Türkiye’ yakın bölgelerde iş yaptıklarını anlattı.

Türkiye’de ticari filonun 2000 yılında 162 iken bugün 385’e çıktığını, sektörde çalışanların 65 binden 167 bine çıktığını, iç hat uçuş noktasının 26’dan 52’ye, dış hat uçuş noktasının da 60’tan 236’ya çıktığını anımsatan Şener, “Ulaştırma Bakanlığının liberalleştirme politikası ve yerde havalimanlarıyla ilgili özelleştirme politikası bu işin önünü açmıştır” dedi.

Dünyada kişi başına yolcu katsayılarına bakıldığında Çin ve Afrika’daki rakamların çok düşük olduğunu belirten Şener, sektörde büyümenin daha çok bu bölgelerde olacağına işaret etti. Şener, Türkiye’de bu rakamın 2000 yılında 0,49 iken, şu anda 1,94’e çıktığını ama hala çok düşük seviyelerde olduğunu ifade ederek, “Yani Türkiye’de de büyüme kesinlikle olacak ama bizim sektörümüzde geleceği görmek kolay. Biz Türkiye’deki bu katsayının çok rahatlıkla 3’e çıkacağını görüyoruz. Avrupa’ya da baktığınızda 2,5 ile 3 arasında gelişen bir katsayı vardır” ifadelerini kullandı.

TAV’ın Türkiye’de 5, yurt dışında da 9 olmak üzere 14 havalimanı işlettiğini hatırlatan Şener, bunun yanında servis şirketleri kurduklarını ve dünyada hiçbir havalimanı işletmesinde bu servis şirketlerinin hep birarada olduğu bir organizasyonun bulunmadığını dile getirdi. TAV Havalimanları’nın yurt içi ve yurt dışı ortaklıklarına değinen Şener, “İş hayatı bir oyundur. Spor gibi bir oyundur ama tek farkı sporda tek kazananın olmasıdır ama iş hayatında kazanan çok olabilir. Biz paylaşarak büyümeyi stratejimiz olarak aldık ama bu firmalarla ortak olabilmek için onlarla aynı lisanı konuşabilmeniz lazım. Onların kültürüne, onların know-how ve bilgisine hitap edebilmeniz lazım” diye konuştu.

TAV Havalimanları’nın 14 yılda elde ettiği gelişme ile makas değiştirerek bölgesel ligden küresel lige girdiğini ifade eden Şener, TAV Havalimanları’nın geldiği noktayı rakamlarla aktardı: “145 milyon dolarlık ciro 1,6 milyar dolara çıkmış, 10 milyon olan yolcumuz 84 milyona çıkmış. Bin 314 olan çalışanımız 23 bin 706’ya çıkmış ve EBİTDA’mız 22 milyon dolarken 527 milyon dolara çıkmış, yani 24 kat büyümüş.”TAV Inşaat’ın şu ana kadar 16,3 milyar dolarlık iş yaptığını ve devam eden işlerinin olduğunu bildiren Şener, TAV Inşaat’ın dünyanın en büyük ikinci havalimanı inşaat firması seçildiğini kaydetti. TAV Havalimanları’nın fınansal operasyon ve kabiliyetinizin üstünde büyümediğini belirten Şener, bunu “akıllı büyüme” olarak nitelendirdi. Şener, “Hiçbir zaman finansal boyutlarımızı aşan bir büyüme peşinde olmadık. Büyümemizin sağlıklı olmasını önemsedik. En büyük olmak yerine en iyi olmaya önem verdik” şeklinde konuştu.

TAV’ın, Türk Hava Yolları (THY) çok ciddi bir sinerji yakaladığını anlatan Şener, TAV’ın olduğu yerlerde THY’nin sefer ve yolcu sayısının çok ciddi oranda arttığına dikkati çekti. Atatürk Havalimanı için imtiyaz sürelerinin 2021 yılana kadar devam edeceğini anımsatan Şener, 3. havalimanının bu tarihten önce açılması durumunda Atatürk Havalimanı’nın kapatılacağını zararlarının Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından karşılanacağını, açılamaması durumunda TAV’ın Atatürk Havalimanı’nda olmaya devam edeceğini söyledi. DHMİ’nin, 3. havalimanının açılışına bir gün kala bile Atatürk Havalimanına yatırım yapacak şekilde çalıştığını belirten Şener, “Benim bildiğim şu; 2021’de Atatürk Havalimanı sözleşmemiz bitiyor. Bu ana kadar, bu yolcu kapasitesini karşılamak için Atatürk Havalimanı kapasitesini 65-70 milyonlara çıkarmak için uğraşıyoruz. Çünkü THY çok ciddi büyüyor” diye konuştu.

DHMİ ile Atatürk Havalimanı’nın verimliliğini artırmaya devam ettiklerini paylaşan Şener, havalimanındaki askeri hangarların olduğu alan ile kargo ve yer hizmetleri tesislerinin olduğu alanlara uçak park yeri yapıldığını, bu sayede 99 olan park yeri sayısının 43 artarak 142’ye çıkacağını bildirdi. 

TAV 50 bin çalışanıyla makas değiştiriyor

TAV Havalimanları içerisinde İstanbul’un cirosunun yüzde 44, faiz ve vergi öncesi karının yüzde 55 yer tuttuğunu belirten Şener, şunları söyledi: “Demek ki biz İstanbul gibi bir önemli değerin üstüne bir istanbul daha koyduk. Yani İstanbul 2021’de bizden gittikten sonra, bir amiral gemimiz gidecek ama öbür amiral gemimiz de duracak.”(Yenigünİstanbul/AA)

Previous Ankara Podium AVM Ne Zaman Açılacak
Sonraki Paladyum Beytepe Çevreci Özelliğiyle Dikkat Çekiyor

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

ABD’de lüks ev alana FBI takibi

ABD’de hükümet, nakit para akışını ve kara para aklamayı denetim altına almak için, başta New York, Miami ve Los Angeles’ta olmak üzere gayrimenkul satın alan kişilerin FBI tarafından izleneceklerini açıkladı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Çatı Sektörünün Büyüklüğü 3 Milyar Dolar

İnşaat sektörünün en önemli kollarından biri olan ve kentsel dönüşüm süreciyle daha da hızlı büyüyeceği öngörülen çatı sektörü, 3 milyar dolar büyüklüğe ulaştı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Rusya ve Türkiye arasındaki barış rüzgarı konut sektörüne de değecek

Rusya ve Türkiye arasında yaşanan olumsuzluklardan sonra esen barış rüzgarı iki ülke arasında ticareti de olumlu yönde etkileyecek.

Güncel Haberler 0 Yorum

Pekin’den Londra’ya kesintisiz ulaşım

Pekin’den Londra’ya kesintisiz ulaşım koridoru oluşturmak için, Ulaştırma Bakanlığı, Türkmenistan ve Azerbaycan ile anlaşma imzaladı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Etimesgut Piyade Ayyıldız imar planı değişikliği

Etimesgut Belediye Başkanlığı Plan ve Proje Müdürlüğünden:

Güncel Haberler 0 Yorum

Bursa-İzmir Yoluna Alternatif Güzergah Geliyor

Bursa’da, Ankara-Izmir Yolu’na alternatif güzergah olan 30 metrelik yolda çalışmalar hızla sürüyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yolun tamamlanmasıyla şehir ulaşımının nefes alacağını belirtti.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.