Hacılar Dünyaya Açılıyor

Hacılar Dünyaya Açılıyor

Extream Architectur çalıştayı Erciyes üniversitesi Mimarlık fakültesi ev sahipliğinde Hacılar İlçesi’nde yapılan saha incelemeleri ile başladı.

Workshoplar ve stüdyo çalışmaları yapıldı. Çalıştaya, çok sayıda Avusturyalı ve Türk bilim insanı ile mimarlar katıldı. Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gonca Büyükmıhçı, çalıştayla ilgili bilgiler verirken, Erciyes Üniversitesi ile Avusturya Büyükelçiliği arasında başlayan işbirliğinin geliştirilerek devam ettiğini belirterek, bu çalışmaların Kayseri’nin ve Erciyes Üniversitesi’nin uluslararası alanda tanınmasına büyük katkı  sağlayacağını söyledi. Dekan Prof. Dr. Büyükmıhçı, “Bu işbirliğinin ilk etabı olan “Uluslararası Hacılar Çalıştayıdır”Türk ve Avusturyalı mimarlar ve bilim insanları arasındaki işbirliklerinin geliştirilmesinin yanı sıra geleneksel dokuların korunmasına ve uluslararası platformda tanıtılmasına katkıda bulunmak amacı ile düzenlenen bu çalıştayda, çalışma alanı olarak; geleneksel konut dokusunu büyük oranda koruyan ve erciyes projesinin yeni kapısı olarak kayserinin önemli yerleşmelerinden birisi olan hacılar yerleşimi seçilmiştir.

Avusturyalı akademisyen ve profesyonel mimarlar ile Türk akademisyenler ve profesyonel mimarları, Erciyes projesinin yeni kapısı olan Hacılar ortamında bir araya getirmek ve Hacıların bilimsel kriterlere uygun bir dağ köyü olarak planlanmasına katkıda bulunmak, bu bağlamda bir araya gelecek olan yerli ve yabancı bilim insanları arasında bir beyin fırtınası yaratmak ve mimarlık fakültesi öğrencileri için farklı bir öğrenme platformu oluşturmak bu çalıştayın varoluş nedenidir” dedi. Çalıştayın ön toplantısı mimarlık Fakültesinde yapıldı. Toplantıya, Avusturya Büyükelçisi Dr. Klaus Wölker, Avusturya Büyükelçiliği kültür, ticaret ve göç ateşelerinden oluşan teknik ekip, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Mimar Serdar Altuntuğ, Hacılar eski Belediye Başkanı Ahmet Herdem, Sanayi Odası Yönetim kurulu Üyesi Osman Köseoğlu, Avusturya’nın Kayseri Fahri Konsolosu Mehmet Eğlencelioğlu katıldı.

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, Sabancı Kültür Sitesi’nde düzenlenen açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Avusturya Büyükelçiliği işbirliği ile Hacılar İlçemizde yeni bir dönem başlamaktadır. Ekstreme Architecture başlıklı çalıştay, Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyeleri ve Avusturyalı mimarlar yürütücülüğünde ve üniversitemiz mimarlık fakültesinden yaklaşık 35 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilmektedir. Alan deneyimi ve sınırların ötesine çıkmak temaları ile yola çıkılan bu çalıştay toplam 6 gün boyunca devam edecek. Çalıştay süresince, öğrencilerin alandaki analizlerinin geliştirilmesi ve özgün dokuda sınırların dışına çıkmaları yanında, “Ekstreme” mimarlık örneklerinin sergilendiği özgür bir platform oluşturulması amaçlanmaktadır. Erciyes Dağı’nın potansiyelleri, Kayseri’ye ve Hacılar İlçesi’ne katkısı, sorunlar ve çözüm önerilerinin de tartışıldığı bu çalıştay, Avusturya ve Türkiye’den uzmanların teknik bilgi ve deneyimlerini birbirlerine aktardıkları çok önemli bir etkinliktir” dedi. Avusturya Büyükelçisi Dr. Klaus Wökler ise, Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ile işbirliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Çalıştaya, Erciyes Master Plan Projesi’nde yer alan yönetici ve uzmanlarda büyük ilgi gösterdi.(Büyük Kayseri)

Previous Yeni Trend Yeşil Tadilat
Sonraki İncek Prestij Yarın Satışa Çıkıyor

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Antalya’da konut fiyatları arttı

Antalya, konut fiyatlarında en çok artış yaşanan şehir oldu.

Güncel Haberler 0 Yorum

Yeni tip imar yönetmeliği uygulaması ertelendi

Bursa Büyüksehir Belediye Başkanı Recep Altepe, inşaat sektöründe önemli sıkıntılara yol açması beklenen ve 1 Ocak 20l6’da yürürlüğe girecek olan ‘yeni tip imar yönetmeliği’ uygulamasının 2016 yılı sonuna kadar ertelendiğini

Güncel Haberler 0 Yorum

Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği

Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Güncel Haberler 0 Yorum

2.4 Milyon Kişilik Şehir Kuruluyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sürdürdüğü proje kapsamında rezerv alan olarak ayrılan bölgede 800 bin konutta 2.4 milyon kişi yaşayacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

Talas’a 50 Milyon TL’lik yatırım yapılacak

Talaş Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Seçimlerinde göreve gelmesinin ardından geçen bir yılı değerlendirdi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Çankaya Belediyesi Sonbahara Açılışlarla Girecek

Çankaya Belediyesi, eylül ayında 10 park, 3 kreş, bir etüt merkezi ve sağlık merkezini açıyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.