General Electric Hisselerini Ortağı Gama Holding’e Satıyor

Garanti’deki payını 2010’da satan ABD’li GE, enerjideki varlıklarını da vitrine çıkardı. GE, 3 bin MW’lık kurulu gücü bulunan santralları ortağı Gama Holding’e satıyor.

Garanti Bankası’ndaki yüzde 18.6’lık hissesini 2010’da İspanyol BBVA’ya 3.7 milyar dolara satan General Electric (GE), bu kez Türkiye’deki en büyük enerji portföyünü elden çıkarıyor. 2007’de Gama Enerji’nin yüzde 50’lik hissesini satın alarak ortak olan ABD’li dev, sahip olduğu paylarını satıyor. Rekabet Kurumu’na da başvuran General Electric, Gama Enerji ve Gama Enerji İş Geliştirme şirketlerinde sahip olduğu yüzde 50’lik payı Gama Holding’e satmak için görüşmelere başladı. Türkiye’deki dev enerji projelerine imza atan Gama Enerji’nin yatırım ve varlık portföyü 4 milyar dolar seviyesinde.

3 bin MW’tan fazla
2007’de GE ile ortak olan Gama Enerji’nin şu anda kurulu gücü 2 bin 22 megavat. Şirketin devam eden projelerindeki kurulu güç ise bin 217 megavat. Gama Enerji’nin en önemli yatırımı 840 megavatlık Kırıkkale Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı. 672 megavatlık Birecik Hidroelektrik Santralı’nın da ortağı olan Gama Enerji, 35 megavatlık Gök 2, 45 megavatlık Kırkağaç, 10 megavatlık Marmara, 200 megavatlık İstanbul rüzgâr santralı projelerinin de sahibi olarak dikkat çekiyor.

Ürdün’e su getiriyorlar
Gama Enerji’nin yurtdışındaki en önemli projesi Ürdün’de bulunuyor. 100 milyon metreküplük su temini gerçekleştiren Disi projesi Ürdün’ün su ihtiyacının önemli kısmını karşılıyor. Gama Holding ve GE, 3 yılda 3 milyar dolarlık enerji ve su projesi yapacağını açıklamıştı. GE Energy Genel Müdürü James Burgoyne ise sektöre her yıl 5 milyar dolar yatırım yapacaklarını söylemişti.(Sabah Gazetesi)

Previous Bayraklı ile Bornova'yı Bağlayan Cadde Manisa Yoluna Uzatılıyor
Sonraki Fikirtepe’de Dönüşüm Başladı

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

Makyol İnşaat Bahçeşehir, Haramidere, Büyükçekmece ve Beykoz’da Konut Yapacak

Otoyol, köprü, havalimanı projeleri üstlenen ve dünyanın ilk 225 inşaat firması arasında yer alan Makyol İnşaat, konut sektörüne girdi.

Firma Haberleri 0 Yorum

Ede Tower’a 3 Bankadan Garantörlük

İnşaat sektörünün iki güçlü kuruluşu Detaş Konut A.Ş. ile On-Taş İnşaat Ltd.Şti, incek’te hayata geçirdikleri kule konut projesi Ede Tower için 3 bankayla garantörlük anlaşması yaptı.

Firma Haberleri

Yüksek tapu harcı inşaat sektörünü engelliyor

HD Ekol inşaat Genel Müdürü Davut Kurnaz, şu an yüzde 4 olan tapu harçlarının ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünü olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Firma Haberleri 0 Yorum

Uptown İncek Çocuklu Aileler İçin Gözde Adres

Başkent’te önemli eğitim kurumlarına yakın konumunun yanı sıra sunduğu sosyal tesislerle bir konut projesinden çok yaşam merkezi olan Uptownîncek konutları, özellikle çocuklu aileler için çok sayıda avantajı bir arada sunuyor.

Firma Haberleri

İzmir-Manisa tüneli hangi aşamada?

9 Eylül 2011’de başlayan tünel inşaatında, yüklenici firma Koçoğlu Şirketler Grubu’nun iflas etmesi sonucu tam beş aydır tek bir adım atılmıyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Soyak, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi’nin Üyesi Seçildi

Soyak, Amerika Birleşik Devletleri Yeşil Binalar Konseyi USGBC (United States Green Building CounciD’nin Gümüş Üyeliğine seçildi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.