Gayrimenkul Yatırımlarında nelere dikkat edilmeli

Gayrimenkul Yatırımlarında nelere dikkat edilmeli

İnsanların Yatırım araçları içerisinde yer alan gayrimenkul, Bir eşya hukuku terimi olup, Genellikle ekonomik bir terim olarak kullanılmaktadır.

Arsa, arazi, bina, apartman, işyeri, konut, villa, fabrika ve benzeri değerlerin genel adı olarak kullanılışı oldukça yaygındır

Gayrimenkul genellikle kazandıran tarafta olurken, bazı zamanlarda kaybettirdiği de olmaktadır.
Bu kazanım ve kaybetme oranları genellikle bölgedeki kitlesel değişikliklerle olmaktadır. Yatırım amaçlı alanların kazanımları zaman alır, bu zaman bölgedeki insan yoğunluğuyla doğru orantılıdır. Göç alan alanlar bu konuda avantajlı konumdadırlar, sebebi ise Gayrimenkullerin insanlara hizmet veren mekanları oluşturuyor olmasıdır. Yatırım yapılmış alanlar seneler geçtikçe Gelişir, Nüfus yoğunluğu artar, Günlük İnsan sirkülasyonlarıyla birlikte giderek değerinin üzerine koyar. Eğer gayrimenkul İş odaklı alanlarda ise İnsan sirkülasyonu çok önemlidir. İnsan sirkülasyonuna doğrudan etki edense ulaşım kolaylığıdır.

Ulaşım ağlarının giderek arttığı İstanbul’dan örnek alacak olursak, Gökdelen alanı olarak tabir edilen Mecidiyeköy, Levent, Maslak bölgesi Türkiye’nin Önde gelen firmalarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu sebep ile birçok kişiye de istihdam alanları oluşturmaktadır. Bu türden alanların değerine, ulaşım kolaylığının yanı sıra, stratejik konumu da etki ederek, Metrekare fiyatlarını katlamaktadır.

İnsanlar Yatırım amaçlı arsa, konut, işyeri gibi alanları satın alarak geleceğe yönelik yatırım yapmak isterler, Bu alanlar için insanlar satın almadan önce birkaç detaya dikkat etmelidirler. Detaylar yatırımın daha faydalı olmasını ve daha kısa süreli döngülerle tamamlamasını sağlar. Bu önemli detayları sıralamak gerekirse,
.   Yatırım alanının stratejik konumu,
.    yatırım yapılacak alanların işlevi,
.    yatırım alanının insan yoğunluğu,
.    Yatırım eğer kapalı alan ise bu yapının yaşı gibi

temel maddelere dikkat etmek gerekmektedir.
İnsanların yatırım planlamaları için önemli detaylardan biri olan stratejik konum, yatırımın yol haritasını doğrudan etkilemektedir. Yatırım alanının yakınında bulunan
.    Eğitim,
.    Sağlık,
.    Kültür vb. sosyal alanlar
yatırımın değerini arttırmaktadır. Ancak bu türden alanlarda değer kayıpları da olabilmektedir, bu kayıpların başlıca sebepleri var olan sosyal alanların yer değişmesi, taşınması gibi durumlarda oluşmaktadır. Örneğin, Samatya bölgesindeki konut fiyatları gereken değerlerin üzerinde bulunmaktadır. Marmaray projesi ile tren yolunun bir kısmının yer altına alınması kuşkusuz deniz tarafına bakan daire fiyatlarını %900’e varan oranlarda artırdı.

Fakat Fatih ilçesi kentsel dönüşümde olmadığından ve semtin tarihi dokusu da düşünülerek şu an içinde bu alanın restorasyonu için herhangi büyük bir proje açıklanmadığından düşünülerek ayrıca Marmaray’ın yer altından ilerlemesinin yakında bulunan binaları ne kadar olumsuz etkileyebileceği de hiç düşünülmüş olmaması gibi nedenler ile  o kısımlardaki sosyal alanlar yani sağlık alanlarının (Türkiye’nin en önemli hastaneleri) Cerrahpaşa eski SSK hastanesi gibi.. taşınması durumunda değerleri normal seviyelere inerek değer kaybedecektir.

Yatırım yapılacak alanlarda bu türden konulara dikkat edilmesi ve farklı Perspektiflerden gayrimenkullerin incelenmesi gerekmektedir.

Gayrimenkul piyasalarında bu tarzdan kayıplar zor yaşanırken, genellikle kazançlar olmaktadır, bir başka örnek olarak Halkalı bölgesi gibi sürekli gelişen bölgelerde ki, yeni konut alanları son 10 sene içersin de planlanıp uygulanmıştır. Bu alanlar ilk fiyatlarına oranla yer yer % 250 – 300 oranlarında değer kazanmış ve yatırımcısını mutlu etmiştir. Bu alanların bu şekilde değer kazanmasına sebep olan durum ise kentsel planlama doğrultusunda yapılan şehirleşmedir. Daha önce kırsal alan olan bu bölgeler günümüzde site şeklinde konumlandırılarak, İnsanların konutlardan beklediği talepleri karşılamaktadır. Otopark, Spor, Alışveriş, Çocuk oyun alanları vb. Sosyal donatılar yatırımın değer kazanmasında etki etmektedir.

Günümüz Türkiye’sinde Yatırım araçlarının başında gelen gayrimenkuller, insanlık var oldukça daha iyi yaşam, geleceğe güvenle bakış, kişilerin yaşam kalitesini arttırmak gibi başlıklar ile beraber hayatımızın bir parçası olmaya devam edecek gibi görünüyor. Bu sebep ile hayatımızın bir parçası olan gayrimenkul yatırımlarınıza karar verirken, örneklerle ifade ettiğimiz gayrimenkul detaylarına dikkat etmeniz sizin karınıza olacak gibi görünüyor.

Mimar Emre Temürlenk

Previous Seha Yapı’nın Başakşehir projesinde imzalar atıldı
Sonraki Brooklyn Belediye Başkanı İstanbul 216 projesini ziyarete geliyor

Diğer Yazılar

Genel 0 Yorum

Ayça Aral İstanbul emlak sektörünü değerlendirdi

İstanbul emlak sektörü liderliğini her zaman korumakta.

Makaleler 0 Yorum

Köksal Ünal:”Ankara’da yeni bir şehir kuruluyor”

Eskidji Gayrimenkul Ankara Merkez Bölge Ortağı Köksal Ünal Yaşam Projeleri’ne Ankara emlak sektörünü değerlendirdi.

Makaleler 0 Yorum

Turizm Tesisleri Türleri ve Genel Özellikleri

Her geçen gün artan turist potansiyeli ile Türkiye turizm yatırımlarının cazibe merkezi haline gelmektedir. Sadece kıyılarda yaz turizmine yönelik yatırımlar ile sınırlı olmayan, şehir içi ve kültür turizmine yönelik olması

Makaleler 0 Yorum

Mimar Yaman Pamukçu Uptown İncek’in detaylarını anlattı

Mimari projesi İki Derece Mimarlık ve Lejant Proje tarafından yapılan Uptown İncek ‘in mimarı Yaman Pamukçu inşaat sektörü ve tasarıma yönelik sorularımızı içtenlikle cevapladı.

Makaleler

Bina ve site yönetimi hakkında bilinmesi gerekenler

Yapılaşmaların son yıllarda oldukça fazla artması sonucu bina veya sitelerin eğitimli kişiler tarafından yönetilmesi zorunluluk haline gelmiştir.

Makaleler 0 Yorum

Yaşam Projeleri İki Derece Mimarlık Özel Röportaj

Ankara’da bir çok markalı konut ve ofis projelerine imza atan İki Derece Mimarlık Ofisi Sahipleri Yaman Pamukcu ve Erkan Erarslan Yaşam Projeleri’ne gelecek dönem projelerini anlattılar, Ankara gayrimenkul sektörünü değerlendirdiler…

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.