Gayrimenkul Yatırımı İçin 7 Kolay Adım

Gayrimenkul Yatırımı İçin 7 Kolay Adım

Gayrimenkul alanında uzman da çaylak da olsanız, yatırım yapmadan önce 7 ana başlığı çok iyi analiz etmeniz gerekir.

Başlamadan önce…
Şunu çok iyi anlamalısınız ki gayrimenkul yatırımcılığı hiçbir zaman zenginliğe giden kestirme yol değildir. Ancak, temellerini iyi atıp bunları etkili bir şekilde pratiğe dökerseniz hem hayallerinizden hem de hedeflerinizden daha fazla gelir kazanabileceğinizi fark edeceksiniz.

Gayrimenkul yatırımcılığı her an patlamaya hazır bir bomba değildir, korkmayın. Ama yapılan en ufak hata gayrimenkul pazarını üç yılda hatta ve hatta üç ayda bile tuzla buz edebilir. Bu yüzden, doğru adımlar atın ama her zaman bir “patlama riski” olduğunu da gözden çıkarmayın.

1975 Yıllarında Amerika’da orta değerde bir dairenin fiyatının 33.300 $, 2005 Yıllarında ise 195.000 $ olduğunu biliyor muydunuz? Bu konuya tarihsel olarak baktığımız zaman, ortalama bir ev her 7 yılda, iki katı değer kazanmaktadır.
Doğru stratejiler ile doğru adımlar attığınız zaman akılcı yatırımlar yapabilirsiniz. Nasıl mı? Buyurun birlikte bakalım…

1.    Adım – Planlayın
Gayrimenkul alanındaki uzun dönemdeki hedeflerinizi hesaplayıp, kısa dönemde para kazanmak için hangi kalemlere ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Daha sonrasında ise uygun varlıklarınızı bu planınıza dahil edin.

2.    Adım – Hedef Kitlenizi Belirleyin
Gayrimenkul pazarında her şey olamazsınız. Örnek vermek gerekirse, varsayalım ipotekli bir mal varlığı elinize geçti ya da böyle bir fırsat yakaladınız, o zaman ipotekli gayrimenkul pazarına yatırım yapıp artık o yolda ilerlersiniz. Eğer ki mülk sahibiyseniz, devlet mülkleri haricindeki gayrimenkul pazarında çaba sarf edip mal varlıklarınızı kiraya vererek oradan para kazanırsınız.

3.    Adım – Tutarlı ve Kalıcı Olun
Gayrimenkul pazarını kolay yoldan para kazanabileceğiniz bir yol olarak algılamayın. Bu pazarda yer edinip, meyvesini almak zaman ister. Bu yüzden başlangıçta sermayeyi kendi cebinizden koymanız gerekebilir. Bu alandaki başarılarınızın sonucunu görmek istiyorsanız, planınıza bağlı kalmalısınız. Bunun için de bir yandan mesleğinizde ilerlerken, bir yandan da hem eğitiminizi hem de tecrübenizi artırmalısınız.

4.    Adım – “Analiz Felci”ne Girmeyin
Mülkleri analiz etmeyi hızlıca öğrenin ve çok fazla üzerinde durmayın. Aslında oldukça basittir : Mülkiye değeri nedir? Tamir masrafı için ne kadar para harcamam gerekir? Bu mülkü hangi fiyata satabilirim? Hepsi basit bir matematiksel hesaplama, değil mi?

5.    Adım – Finansta Usta Olun!
Gayrimenkul, pazarlama ve finans işidir. İpotek, faiz oranları ve kredi programları hakkında olabildiğince çok bilgiye sahip olmanız gerekir. İş anlaşmalarınızı mali açıdan nasıl yöneteceğinizi ve mal varlıklarınızı nasıl satacağınız hakkında bir fikir sahibi olmanız gerekir.

6.    Adım – Yetenekli Bir Problem Çözücü / İş Bitirici Olun
Piyasada “problem çözücü” kimliğine kavuşmanız, diğerlerinin yapamayıp da sizin yapabildiğiniz anlaşmalar olduğu anlamına gelir. Bu da sizin iş ağınızın gelişmesini sağlar. İş ağınız genişledikçe daha çok iş alırsınız, daha çok adınız duyulur. Gayrimenkul işleri yeni bir oyun alanına döndüğünde, siz artık o bulmacayı çözmek için yeterli bilgiye, iş ağına ve kaynaklara sahipsinizdir.

7.    Adım – Eğitiminize Devam Etmelisiniz
Her zaman için eğitiminize, bu oyunda yeni stratejiler geliştirmeye ve öğrenmeye yatırım yapmalısınız. Öğrenmenin yaşı yok! Öğrendikçe yeni kaynakları, iş fırsatlarını ve stratejileri değerlendirerek her zaman bir basamak üste atlayabilirsiniz.(Heather Seitz)

Previous Ankara'da Metrolara Ring Seferleri Cumartesi Başlıyor
Sonraki AHM Port City İskenderun

Diğer Yazılar

Makaleler 0 Yorum

Profesyonel Gayrimenkul Yöneticisi Nasıl Olunur

Merhaba yasamprojeleri.com okurları bu yazımda sizlerle nasıl profesyonel gayrimenkul yöneticisi olunacağı hakkında çeşitli bilgileri paylaşacağım.

Makaleler 0 Yorum

Belediye Başkanı ve Encümenin Görevleri

Yerel yönetimlerin başında gelen belediyelerin hangi sistemde işlediği başkan ve encümen üyelerinin yetkileri hakkındaki bilgileri gibi merak edilen konuları yasamprojeleri.com okurları için tarafımca hazırlanmıştır.

Makaleler 0 Yorum

Emlak Müşavirliği kanunu ile getirilecek yenilikler

Merhaba yasamprojeleri.com okurları, bu yazımda emlak tasarısının yasalaşması ile sektörde meydana gelecek büyük değişiklikler hakkında sizlere çeşitli bilgiler vermek istiyorum.

Makaleler 0 Yorum

Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Ve Öncelikler

Eskiden konut alırken düşünülen tek şey olan “Nohut oda bakla sofa başımızı sokacağımız bir ev alalım” kalıbı artık tarih oluyor.

Makaleler

İnşaat sektörünün gelişmesi için neler yapılmalı?

Bildiğiniz  gibi, 2015  yılı  ilk çeyrek büyüme rakamları gayri safi yurt içi  hasıla sabit fiyatlarla yüzde 2,3 arttı.

Makaleler 0 Yorum

Emlak sektöründe blog yazmanın önemi

Blog yazmak başlı başına son derece önemli bir faaliyettir.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.