Gayrimenkul Yatırımı İçin 7 Kolay Adım

Gayrimenkul Yatırımı İçin 7 Kolay Adım

Gayrimenkul alanında uzman da çaylak da olsanız, yatırım yapmadan önce 7 ana başlığı çok iyi analiz etmeniz gerekir.

Başlamadan önce…
Şunu çok iyi anlamalısınız ki gayrimenkul yatırımcılığı hiçbir zaman zenginliğe giden kestirme yol değildir. Ancak, temellerini iyi atıp bunları etkili bir şekilde pratiğe dökerseniz hem hayallerinizden hem de hedeflerinizden daha fazla gelir kazanabileceğinizi fark edeceksiniz.

Gayrimenkul yatırımcılığı her an patlamaya hazır bir bomba değildir, korkmayın. Ama yapılan en ufak hata gayrimenkul pazarını üç yılda hatta ve hatta üç ayda bile tuzla buz edebilir. Bu yüzden, doğru adımlar atın ama her zaman bir “patlama riski” olduğunu da gözden çıkarmayın.

1975 Yıllarında Amerika’da orta değerde bir dairenin fiyatının 33.300 $, 2005 Yıllarında ise 195.000 $ olduğunu biliyor muydunuz? Bu konuya tarihsel olarak baktığımız zaman, ortalama bir ev her 7 yılda, iki katı değer kazanmaktadır.
Doğru stratejiler ile doğru adımlar attığınız zaman akılcı yatırımlar yapabilirsiniz. Nasıl mı? Buyurun birlikte bakalım…

1.    Adım – Planlayın
Gayrimenkul alanındaki uzun dönemdeki hedeflerinizi hesaplayıp, kısa dönemde para kazanmak için hangi kalemlere ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Daha sonrasında ise uygun varlıklarınızı bu planınıza dahil edin.

2.    Adım – Hedef Kitlenizi Belirleyin
Gayrimenkul pazarında her şey olamazsınız. Örnek vermek gerekirse, varsayalım ipotekli bir mal varlığı elinize geçti ya da böyle bir fırsat yakaladınız, o zaman ipotekli gayrimenkul pazarına yatırım yapıp artık o yolda ilerlersiniz. Eğer ki mülk sahibiyseniz, devlet mülkleri haricindeki gayrimenkul pazarında çaba sarf edip mal varlıklarınızı kiraya vererek oradan para kazanırsınız.

3.    Adım – Tutarlı ve Kalıcı Olun
Gayrimenkul pazarını kolay yoldan para kazanabileceğiniz bir yol olarak algılamayın. Bu pazarda yer edinip, meyvesini almak zaman ister. Bu yüzden başlangıçta sermayeyi kendi cebinizden koymanız gerekebilir. Bu alandaki başarılarınızın sonucunu görmek istiyorsanız, planınıza bağlı kalmalısınız. Bunun için de bir yandan mesleğinizde ilerlerken, bir yandan da hem eğitiminizi hem de tecrübenizi artırmalısınız.

4.    Adım – “Analiz Felci”ne Girmeyin
Mülkleri analiz etmeyi hızlıca öğrenin ve çok fazla üzerinde durmayın. Aslında oldukça basittir : Mülkiye değeri nedir? Tamir masrafı için ne kadar para harcamam gerekir? Bu mülkü hangi fiyata satabilirim? Hepsi basit bir matematiksel hesaplama, değil mi?

5.    Adım – Finansta Usta Olun!
Gayrimenkul, pazarlama ve finans işidir. İpotek, faiz oranları ve kredi programları hakkında olabildiğince çok bilgiye sahip olmanız gerekir. İş anlaşmalarınızı mali açıdan nasıl yöneteceğinizi ve mal varlıklarınızı nasıl satacağınız hakkında bir fikir sahibi olmanız gerekir.

6.    Adım – Yetenekli Bir Problem Çözücü / İş Bitirici Olun
Piyasada “problem çözücü” kimliğine kavuşmanız, diğerlerinin yapamayıp da sizin yapabildiğiniz anlaşmalar olduğu anlamına gelir. Bu da sizin iş ağınızın gelişmesini sağlar. İş ağınız genişledikçe daha çok iş alırsınız, daha çok adınız duyulur. Gayrimenkul işleri yeni bir oyun alanına döndüğünde, siz artık o bulmacayı çözmek için yeterli bilgiye, iş ağına ve kaynaklara sahipsinizdir.

7.    Adım – Eğitiminize Devam Etmelisiniz
Her zaman için eğitiminize, bu oyunda yeni stratejiler geliştirmeye ve öğrenmeye yatırım yapmalısınız. Öğrenmenin yaşı yok! Öğrendikçe yeni kaynakları, iş fırsatlarını ve stratejileri değerlendirerek her zaman bir basamak üste atlayabilirsiniz.(Heather Seitz)

Previous Ankara'da Metrolara Ring Seferleri Cumartesi Başlıyor
Sonraki AHM Port City İskenderun

Diğer Yazılar

Makaleler 0 Yorum

Fethi Yaşar: ” Yenimahalle için çok önemli projelerimiz var”

Yenimahalle Belediye Başkanı Sn.Fethi Yaşar Yaşam projelerine önemli açıklamarda bulundu.

Makaleler 0 Yorum

Emlak sektöründe iş kurmak

Emlak sektöründe iş kurmak, iş kurma kararının ardından iki seçenek çıkarıyor girişimci karşısına.

Makaleler 0 Yorum

Ankara’da Yaşam Alanı ve Kentsel Dönüşüm

Nüfusu 6 Milyon kişiye yaklaşan Başkent Ankara’da Gayrimenkul sektörü açısından büyük bir gelişme yaşanmakta.

Makaleler

Kar ettiren arsa yatırım sırları

Bu aralar çok fazla tarla ve arsa yatırımı üzerine sorular almaya başladım ve de yatırımcı takipçilerimden, arsa ve tarla yatırımı nasıl yapılır bu konulara ne zaman değineceksin serzenişleri de alınca,

Makaleler 0 Yorum

Yaşam Projeleri İki Derece Mimarlık Özel Röportaj

Ankara’da bir çok markalı konut ve ofis projelerine imza atan İki Derece Mimarlık Ofisi Sahipleri Yaman Pamukcu ve Erkan Erarslan Yaşam Projeleri’ne gelecek dönem projelerini anlattılar, Ankara gayrimenkul sektörünü değerlendirdiler…

Makaleler 0 Yorum

Salih Bezci:”Ankara’nın yurtdışında layıkıyla tanıtılmasını istiyoruz”

Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM Fransa’nın Cannes şehrinde 10-13 Mart 2015 tarihinde düzenlenecek.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.