Gayrimenkul sektörü BÜYAP’ta buluştu

Gayrimenkul sektörü BÜYAP’ta buluştu

Boğaziçi Üniversitesi Yapı Kulübü (BÜYAP)’ın üniversite öğrencileri tarafından her yıl merakla beklenen kariyer günü Civil Career; 26 Kasım Cumartesi günü sektörün önde gelen isimlerini Türkiye çapındaki inşaat mühendisi ve mimarlık adaylarıyla sekizinci kez buluşturdu.

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü Mühendislik Binası’nda gerçekleşen seminere Türkiye’nin dört bir yanından gelen 500’e yakın inşaat mühendisliği ve mimarlık öğrencisi katılırken, panelistler inşaat sektörünün ekonomideki yeri ve gelişimini değerlendirdi.

“Gayrimenkul Sektöründe İnşaat Mühendisleri ve Mimarların Rolleri” adlı panelde söz alan Cushman & Wakefield Ofis Departman Direktörü Savaş Gürbüz, inşaat mühendisleri ve mimarların şantiyeye çıkmadan önce geliştiriciliğe soyunmasını tavsiye etmediğini, bir projenin başarısız olmasındaki en büyük nedenin “yanlış geliştirilme” olduğunu vurguladı. Gürbüz, “Projeler son kullanıcı ihtiyaçları ve talepleri gözetilmeden tasarlanıyor. Bir projenin sürdürülebilir olması için yaşaması gerekir; bunun için de geliştirme sürecinin merkezine kullanıcı ve kullanıcı ihtiyaçlarını koymalıyız’’ yorumunda bulundu.

Gayrimenkul projelerinde en önemli unsur fiyatlandırma olarak görülse de geliştirme sürecinin belirleyici olduğunun altını çizen Gürbüz, “Eğer siz projeyi doğru geliştirmezseniz, kullanıcıyla buluşturamazsınız. 2000’li yıllarda ofis denilince akla gelen yüksek yapıların yerine günümüzde olabildiğince büyük katalanlı, daha az katlı, geliştirilirken kullanıcı ihtiyaçları gözetilmiş ofis projeleriyle karşılaşıyoruz” dedi.

Avrupa’daki planlama sistemini örnek almalıyız
Gayrimenkul sektörünü ekonominin lokomotifi olarak görmenin doğru olmayacağını ifade eden Gürbüz, ’’ Gayrimenkul teşvik edici faktör. Gayrimenkul sektörünün canlı olması diğer sektörler için itici güç oluşturur ” dedi.

Planlama süreçleri doğru çizilmeli
Türkiye’deki planlama sürecinin değişmesi gerektiğinin altını çizen Gürbüz; “Bir bölgeye yan yana iki ofis binası gerekiyorsa bunun planlaması için danışmanlık yapabilirsiniz. Ancak ‘bir tanesi iyi kar yapıyor diye hemen yanına ikincisini yapalım’ zihniyetinin bizi yanlışa sürüklediğini görüyoruz” şeklinde konuştu.

Gürbüz, bu noktada planlamada ‘en verimli ve en iyiye’ dikkat edilmesi gerektiğini ancak her iki seçeneğin de her şehir için farklı sonuç vereceğini vurguladı.

Anadolu’da firmaların tercihi iş gücü
Panelde, İstanbul’un ticaret, finans ve sanat gibi temel alanlarda Türkiye’nin merkezini temsil ettiğini belirtilirken, bu durumun bozuk yapılaşmaya neden olduğu da ele alındı.

Gürbüz, “İzmir ve Ankara’da bina dokusu gelişmeye başladı ancak nitelikli iş gücü bulmak konusunda zorluk yaşanıyor. İstanbul’dan İzmir’e gitmeyi ve burada yaşamayı deneyen nitelikli iş gücü, aradığı işi bulmakta zorlanabiliyor. Firmaların merkezlerini veya tesislerini Anadolu şehirlerine taşıma kararları da ağırlıklı olarak insan kaynaklarına bağımlı olarak alınıyor. İş gücü mümkün olduğu sürece firmalar belli tesislerini Anadolu şehirlerine taşıyor ancak bu kısıtlı bir durum” ifadesini kullandı.

Öğrencilere mutlaka insan odaklı projeler geliştirmeleri gerektiği tavsiyesinde bulunan Gürbüz, “Doğru geliştirilmemiş doğru planlanmamış, son kullanıcı değil sadece getireceği rant düşünülerek yapılmış projeler en büyük sorunumuz” dedi.

Previous Otonomi büyük açılış için hazır
Sonraki İnovatif projelere finans desteği

Diğer Yazılar

Etkinlikler 0 Yorum

Kadir Has Üniversitesi’nden gayrimenkul sektörüne yeni liderler

Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nin Gayrimenkul Geliştirme Akademisi ile 6 yıldır ortaklaşa verdiği Gayrimenkul Geliştirme Sertifika Programları’nın Bahar dönemi eğitimleri Şubat ayında başlıyor.

Etkinlikler 0 Yorum

KOTO’da inşaat Muhasebeleri Semineri yapıldı

Kocaeli Ticaret Odası nda(KOTO) İnşaat Muhasebeleri ve KDV İade İşlemleri adlı eğitim semineri düzenlendi

Etkinlikler 0 Yorum

Altın çekül başvuruları başladı

 22. Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” sahibini arıyor.

Etkinlikler 0 Yorum

GYODER Kentsel Strateji Çalıştayı

Kentsel Strateji Çalıştayı, kentlerimizin gelişimini yönlendiren kentsel akımlar

Etkinlikler 0 Yorum

BOAT İZMİR 2’nci Tekne Yat ve Denizcilik Fuarı

BOAT İZMİR 2’nci Tekne, Yat ve Denizcilik Fuarı, Kültüpark’taki Uluslararası Fuar Alanında kapılarını açtı.

Etkinlikler

Belediyelerin projeleri Shining Star Awards’da Ödüllendirilecek

Türkiye eğlence ve rekreasyon sektörünün ilk ve tek yarışması “Shining Star Awards 2015 – Eğlence Ödülleri”nin aday belirleme süreci 1 Temmuz 2015 itibariyle başlıyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.