Gayrimenkul satışı en çok İstanbul’da gerçekleşti

Gayrimenkul satışı en çok İstanbul’da gerçekleşti

Gayrimenkul Yatırımcısı Seçim Sürecinde “Bekle-Gör’ Politikası İzledi
ABD’nin en fazla danışmana sahip gayrimenkul danışmanlık şirketi Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayınladığı mayıs ayı konut satış istatistiklerini değerlendirdi. TÜİK’in yaptığı açıklamalara göre 2015 yılının Mayıs ayında 107 bin 888 konut el değiştirdi. Geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %20’lik bir artış gözlemlenirken, 2015 yılının Nisan ayına göre %11’lik düşüş gözlemlendiğini belirten Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol; “Geçtiğimiz seneyle karşılaştırıldığında faizlerin düşmesi ve döviz kurundaki artışa bağlı olarak TL ile satılan evlerin cazip gelmesi konut satışlarını arttırdı.

Geçen aya göre satışlardaki düşüşün başlıca nedeni ise seçim sürecinden de kaynaklanan ‘bekle-gör’ yaklaşımı. Mayıs ayında satılan toplam 107 bin 888 konutun yüzde 45’i yani 49 bin konut ilk sahiplerini buldu. Bir önceki yılın aynı ayına bakıldığında ise yüzde 18’lik bir artış gözlemlendi. İkinci el konut satışlarında da 58 bin 887 konut el değiştirdi. Bir önceki yılın aynı ayına göre kıyaslama yaparsak bu rakamın yüzde 20,4 arttığını söyleyebiliriz. Fakat 2015 Nisan ayını oranla ikinci el konut satışında yüzde 10’luk bir düşüş gözlemlendi, toplam konut satışında da %11’lik bir düşüş yaşandı, sonuç olarak ikinci el konuta talep azalmadı.” dedi.

Aylık faiz oranlarının yüzde 1’in altına inmesi ipotekli konut satışlarını arttırdı
Toplam satışların yaklaşık %40’ı ipotekli satış olarak gerçekleştirdiğini belirten Keller Williams Ülke Direktörü Emre Erol; “İpotekli satışlar gösteriyor ki 10 evden 4’ünün kredili satılmış. Vatandaşların konut kredi faiz oranlarının düştüğü dönemlerde senetli konut satışı yerine banka aracılığı ile konut edinmeyi tercih etti. Aylık faiz oranlarının yüzde 1’in altına inmesiyle ipotekli konut satışlarında artış yaşandı. Kredi faizlerindeki indirimin uzun solukta devam etmesi halinde bu oranın önümüzdeki yıllarda konut satışlarında artışa neden olacağını düşünüyoruz. Aynı şekilde faiz oranlarındaki düşüşün yatırımcıları ve tasarruf sahiplerini mevduat yada daha riskli olan finansal yatırım araçlarından daha güvenli, az riskli, orta ve uzun vadede getirisi daha yüksek bir yatırım olan gayrimenkule yönlendirdi.” dedi.

Yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgisi büyüyor
2014 Mayıs ayına oranla yüzde 23’lük bir artış ile 2015 mayıs ayında İstanbul başta olmak üzere Antalya ve Bursa’da yabancılara toplam bin 982 konut satışı gerçekleştirdi. Ağırlıklı olarak Türk Lirası bazında yapılan satışların Türk Lirası’nın döviz karşısındaki değer kaybı yabancıların gözünde yatırımlarını daha cazip kıldığını belirten Emre Erol: ‘’Bursa’ya ilgi artıyor. Son dönemde ülkesini terk eden Suriyeli göçmenlerin yerleşik düzene geçtiği şehirlerden biri olan Bursa’da özellikle son 6 ayda kiraların yüzde 10 oranında artışına sebep olduğunu söylemek mümkün. Bunun yanı sıra geçtiğimiz yıl yaklaşık 600 bin Arap turistin ziyaret ettiği şehirde Arap turistlerin etkisinden de bahsedebiliriz. Otelde konaklamak yerine sezonluk ev kiralayan Arap turistler Bursa gayrimenkul dengesini değiştiren bir diğer faktör. Antalya’da ise Rusya, Körfez Ülkeleri ve Türki Cumhuriyetleri’nin yanı sıra Hindistan ve Uzakdoğu ülkelerinin de Türkiye emlak piyasasına olan ilgisi artışta. Bunun dışında İngiltere, Almanya, Kuzey Amerika ülkelerinin ilgisinin sürdüğünü de yakından gözlemliyoruz. Yabancı yatırımcılar konforlu tatil yapma ve yatırım amacıyla rezidans projelerine ilgi gösteriyor” dedi.

Previous Ottomare'de ticari alan satışları sürüyor
Sonraki Ankara'da asfalt katılım payında yeni uygulama

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

Seramiksan Emperador Serisini Sundu

Türk seramik sektörünün yenilikçi markası Seramiksan, hayatı güzelleştirmek için evlere estetik ve doğal dekorasyon çözümleri sunmayı sürdürüyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Hollandalı Türkiye’den Ev Almak İstiyor

Türklerin Avrupa’da en yoğun olduğu ülkelerden Hollanda’da Türkiye’ye olan ilgi arttı, ilk yurt dışı faaliyetlerine Hertogenbosch’da başlayan Altın Emlak’ın Cultifes Fuarı’nda açtığı standa yoğun ilgi oldu.

Firma Haberleri

Emlak Çadırı, 31 Mayıs’ta açılıyor

Farklı bölgelerde yer alan markalı konut ve ticari projelerinden temin edilen kullanıma hazır haldeki konut, ofis ve dükkanlar 31 Mayıs’ta “Emlak Çadır’nda satışa sunulacak.

Firma Haberleri

Zafer Kurtul: Çimento şirketlerimiz karlılıklarını koruyor

Sabancı Holding’in toplam varlıkları 31 Mart 2015 itibari ile 245 milyar 610 milyon TL’ye, toplam konsolide özkaynağı  ise 19,5 milyar TL’ye yükseldi.

Firma Haberleri 0 Yorum

Bandırma OSB 2.Etapta Sona Gelindi

Bandırma Organize Sanayi Bölgesi’deki (OSB) uygun arsa fiyatları, lojistik ve ulaşım ağı yatırımcıların dikkatini çekiyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Kırmızıtaşlar Şehri Ala Sitesi

Alaşehir’de inşaat sektörü her geçen gün yeni bir boyut kazanıyor.