Fuad Akhundov : Türk inşaat şirketlerine kapımız açık

Fuad Akhundov : Türk inşaat şirketlerine kapımız açık

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın desteğiyle, Nükleer Mühendisler Derneği ve Ticari Eşleştirme Derneği tarafından düzenlenen Akkuyu Nükleer A.Ş ve Rosatom’un sponsor olduğu “II. İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi” Cevahir Otel’de başladı. İki gün sürecek zirvede konuşan Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Fuad Akhundov, Türkiye ve Rusya liderinin siyasi irade kararlılığı ve finansal güçlülük bize güç katıyor. Türk sanayisi önderliğinde bir nükleer enerji santralinin yapılması için global nükleer sanayi oyunları ile yerel firmalarımızı bir araya getirmek istiyoruz ve bunun için bu zirveyi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Akkuyu Nükleer Genel Müdürü Fuad Akhundov, Akkuyu nükleer santral projesiyle ilgili bilgi verdi. Akhundov, “Nükleer ve nükleer santrallerle ilgili dünyada farklı algılamalar var. Biz gerçekten nükleer rönesansa inanıyoruz. Emin olun ileride bunu fark edeceğiz . Dünyanın nükleer rönesanstan ne kadar çok şey öğrendiğini göreceğiz” dedi. Akhundov, şöyle devam etti.

“Projenin inşaat strateji, finansal stratejisi, atık arıtma stratejisi, insan kaynakları stratejisi hazırlanıyor. Bunlar her biri şeffaf bir şekilde yürütülüyor. Akkuyu nükleer santral projesi sonrası Türkiye’de 35 milyar kilowattlık elektrik üretimi gerçekleşecek. Bu da Türkiye’nin enerji tüketiminin yüzde 17 olacak. Türkiye nükleer rönesansın kıyaslanması için çok önemli bir örnek olacak. Biz Türkiye’nin diğer ülkelerin önüne geçmesini istiyoruz. Türkiye 50 milyar metreküp doğalgaz ithal ediyor. Elektrik üretmek için bunun büyük bölümünü harcıyor. Bu projeyle 3 milyar dolarlık bir kısmı Akkuyu’dan gelecek. Burada uranyum da üretiliyor. Bunun faydası olacak. Lisansımızı inşaat için almak üzereyiz.”

“PROJEYİ PLANLANAN ZAMANDA YAPACAĞIZ”
Proje yapımında Türk inşaat şirketlerine kapılarının açık olduğunu söyleyen Akhundov, “Biz burada Türk şirketlerine kapıyı açmak istiyoruz. Türk inşaat şirketlerinin çok yetenekli olduğunu düşünüyoruz. Hele ki limanlarda çok başarılı olduğunu biliyoruz. Projemiz yoğun bir şekilde ilerliyor. Her türlü Türk kaynağını kullanmak istiyoruz.

Her iki ülkenin liderinin siyasi irade kararlılığı ve finansal güçlülük bize güç katıyor. Planlanan zamanda yapacağız. Elektrik üretimine başlayacağız. Bir söz var ‘senin beynini ödünç alacağım’ diye. Ben onu söylemiyorum ama vicdanını ve duygularını ödünç alayım demek istiyorum. Bu proje Türkiye’ye katkıda bulunacak bir proje. Biz nükleerin faydalarını biliyoruz. Nükleerin faydalarını da halka anlatmamız lazım. En azından bugüne kadar yapılanların takdir edildiğini göreceğiz” diye konuştu.

Zirveye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Necati Yamaç, Ticari Eşleştirme Derneği Başkanı Koray Tuncer, Zirve Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şule Ergün, Dünya Enerji Birliği Genel Direktörü Agneta Rising ve çok sayıda davetli katıldı.

Zirvede konuşan Ticari Eşleştirme Derneği Başkanı Koray Tuncer, Türkiye’nin kendi elektriğini tamamen kendi kaynakları ile üretebilen bir ülke olmasını istediklerini belirterek, “Türk sanayisi önderliğinde bir nükleer enerji santralinin yapılması için global nükleer sanayi oyunları ile yerel firmalarımızı bir araya getirmek istiyoruz ve bunun için bu zirveyi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Dünya Enerji Birliği Genel Direktörü Agneta Rising ise Türkiye’nin nükleer konusunda çok önemli bir ülke olduğunu söyleyerek, “Akkuyu projesi gerçekleşiyor. Nükleer endüstrinin odak noktası batıdan doğuya doğru kaymaktadır. Biz gerçekten temiz, güvenli enerji istiyoruz. Hükümetler bize, bu bağlamda bir oyun alanı vermek zorundalar. Güvenlikle ilgili yasaların çıkması gerek” dedi.
Zirve Başkanı Doç. Dr. Şule Ergün ise iki gün sürecek zirve ile ilgili bilgi verdi.

Previous Ofis kurgusu değişiyor
Sonraki Koç Holding Kalamış Limanı'ndan vazgeçti

Diğer Yazılar

Konut / Residence 0 Yorum

Yalçınlar Group Batı Mahal müstakil yaşam alanı

1990’ lı yılların ortalarında Alarko tarafından keşfedilen “ Alkent “  projeleri ile İstanbul’ un ilgisini çeken Büyükçekmece Göl Vadisi;  günümüzün “ parlayan yıldızı “.

Firma Haberleri 0 Yorum

Cargill ‘den Gebze’ye Yatırım

Alemdar Kimya’nın Gebze’deki tesis ve isim haklarını satın alan Cargill, 50 milyon dolarlık yatırımla endüstriyel ürünleri ABD ve Brezilya’dan sonra Türkiye’de de üretmeye başlayacak.

Firma Haberleri 0 Yorum

Mall of İstanbul Kapılarını Açtı

Torunlar GYO’nun 1.3 milyar TL yatırımla hayata geçirdiği Mail of istanbul, ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Firma Haberleri

Halk GYO sermaye artırımını tescil ettirdi

Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) sermayesinin, 1.500.000.000.-TL’lik kayıtlı sermaye tavanı içerisinde kalmak ve tamamı 2014 yılı kar payından karşılanmak üzere 45.100.000.-TL artırılarak 743.000.000.-TL’ye yükseltildi. Halk GYO tarafından KAP’a yapılan açıklama

Firma Haberleri 0 Yorum

Metrogarden AVM 4 Eylül’de Açılıyor

Sur Yapı, açılışı 4 Eylül’de gerçekleştiriyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Özdilek,2015 Yılında Özdilek GYO Olarak Borsaya Açılacak

Dünyadaki ilk 10 havlu üreticisi arasında yer alan Özdilek Holding, perakende ve gayrimenkul alanındaki yatırımlarını artırmayı sürdürüyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.