Four Winds Residence’ta Maliye’ye Ait Olan Konutların Satış İhalesi İptal Edildi

Four Winds Residence’ta Maliye’ye Ait Olan Konutların Satış İhalesi İptal Edildi

Bağdat Caddesi’nde Taşyapı , taralından kat karşılığı inşa edilen lüks konut projesi Four Winds Residence’ta Maliye’ye ait olan konutların satış ihalesi iptal edildi.

Gerekçesi  ‘bilinmeyen’ iptal kararının ardından, Özelleştirme İdaresi ikinci ihale için kollan sıvadı. Konutların kasım ayında yapılan ilk ihalesini kazanan Taşyapı, Özelleştirme İdaresi’ne karşı dava açmaya hazırlanıyor. İstanbul’un en değerli yerlerinden biri olan Bağdat Caddesi’nde, mülkiyeti Maliye’ye ait Meteoroloji arazisinin 2004 yılında yapılan kat karşılığı inşaat ihalesini Taşyapı kazanmıştı. 30 firmanın arasından sıyrılarak ihaleyi alan ve Four Winds Residence projesini inşa eden Taşyapı, projede yüzde 60 hisseyi Maliye’ye devretmişti.

4 kuleden oluşan projede, yüzde 60 hisseye karşılık olarak Maliye’ye 341 konut düşmüştü. Maliye’ye ait olan 341 konut, kasım ayında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından ihaleye açılmıştı. İhalede Türkiye’de bir ilk yaşanarak, bir firma kendisinin inşa ettiği projedeki konutlara talip olmuştu. Buna göre, projeyi hayata geçiren Taşyapı, Hazine’ye ait olan yüzde 60 hisseye karşılık gelen 341 daireyi, yapılan ihale sonucunda 530 milyon liraya satın alıp projenin tamamına sahip olmuştu.

İhaleyi kazanan Taşyapı’nın Yönetim Kurulu Başkam Emrullah Turanlı, daireleri ortalama 1.5 milyon liraya aldıklarını belirterek, bu fiyatın çok yüksek bir rakam olduğunu ifade etmişti. Turanlı: Dava açacağım Taşyapı’nm proje lansmanma hazırlandığı günlerde Maliye’ye ait dairelerin satış ihalesi iptal edildi. Buna göre, Özelleştirme İdaresi, 341 konutu tekrar ihaleye çıkarmaya karar verdi.

Konuyla ilgili konuşan Turanlı, kendisinin ihale iptaliyle ilgili olarak bilgilendirilmediğini söyledi. Kulağına gelen duyumlara göre ‘evrak eksikliği’ nedeniyle ihalenin iptal edilmiş olabileceğini ifade eden Turanlı, “İhalenin iptal edilmesiyle ilgili bir bilgim yok. Herhangi bir görüşme talebinde de bulunmadım. Adalet önünde gerekli işlemleri yapacağım. Gerekirse uluslararası hukuk yollarına başvuracağım” dedi.

ÖİB: İç gerekçe var

Özelleştirme İdaresi’nden edinilen bilgiye göre ise, halen Maliye Hazinesi’ne ait olan taşınmazların ilk ihalesinde pazarlık süreci tamamlanmış ve konutların teminat bedeli alınmış olmasına rağmen ÖİB kendi yetkisini kullanarak ihaleyi iptal etti. ÖİB’nin bir ‘iç gerekçe’ ile ihaleyi iptal ettiğini belirten yetkililer, Taşyapı’nın yatırmış olduğu teminat bedelinin geri verildiğini ve ihale iptal kararının kendilerine iletildiğini kaydetti. ÖİB’nin iptal kararıyla ilgili gerekçe açıklama zorunluluğunun olmadığını ifade eden yetkililer, bir iç gerekçe ile ihalenin iptal edilmiş olduğunu ekledi.

DENİZ VE ADALAR MANZARALI
Proje 44 bin 500 metrekarelik arsa üzerinde yapılıyor. Proje, bölgedeki emsal olan 2.07’ye göre planlanmış. Tüm alanlarla birlikte 170 bin metrekarelik brüt inşaat alanı olan projede satılabilir alan ise 90 bin metrekare civarında bulunuyor. Projedeki 4 blok 44 katlı ve yükseklikleri 150 metreyi geçiyor. Proje 10’uncu kattan itibaren deniz görüyor. Bir tarafta Adalar, bir tarafta tarihi yanmada manzarası var. Projede 87 ile 655 metrekare arasında farklılık gösteren 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 lüks daire bulunuyor.

EVLER İKİNCİ KEZ İHALEYE ÇIKACAK
Taşyapı İnşaat tarafından hayata geçirilen Four Winds projesinde Maliye Hazüıesi’ne ait 341 bağımsız bölümün yanısıra projenin hemen yanında yer alan 8 bin 661 metrekarelik arsa da satışa sunuldu. Sosyokültürel tesis alanı olma özelliğine sahip olan bu taşınmazın KAKS’ı 1.5 olarak belirlendi. Doküman bedeli 25 bin lira olarak belirlenen ihalede geçici teminat bedeli 25 milyon lira. Four Winds projesinde yer alan taşınmazlar için ise son teklif verme tarihi 15 Temmuz 2014 günü saat 14.00 olarak belirlendi. İhale 10 tur sürmüştü Geçtiğimiz kasım ayında Maliye’ye ait 341 daire ilk kez ihale edilmişti. Taşyapı-Demsan, 530 milyon liralık en yüksek teklif ile ihaleyi almıştı. Buna göre, daire başına yaklaşık 1.5 milyon lira teklif edilmişti. Fakat satın alma işlemi gerçekleşmeden ihale iptal edildi.(Milliyet)

Previous Türkiye'nin İlk Diyanet Kompleksi Bursa'da
Sonraki Ankara Sky Tower Konya Yolunda Yükselecek

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

Sultan Tower Çorum’da Bir İlk

İnşaat Mühendisleri Odası İl temsilcisi Turan Damar, Çakırsoy İnşaat ve Taşlar İnşaat konsorsiyumunca yaptırılan 16 katlı, 52 daireden oluşan Sultan Tower konutlarının Çorum’da bir ilk olduğunu söyledi.

Firma Haberleri 0 Yorum

Çepaş, ikinci fabrika yatırımına başladı

2013 yılının sonunda İspanyol demir çelik devi Gonvarri ile ortaklık gerçekleştiren Çepaş, gelen global talebi karşılamak için ikinci fabrika yatırımına başladı.

Firma Haberleri 0 Yorum

Azel Kule Ankara’da Yükseliyor

AZEL Gayrimenkul’un Başkent’te lüks konutların gelişim aksı olan batı girişinde hayata geçirdiği karma proje Azel Kule hızla yükseliyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Nihat Aslantaş: Konut alıcısı küçük evlere yöneliyor

Yaşam şartlarının değişmesi ile birlikte konut alıcılarının beklentileri de değişiyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Emlak Konut GYO’dan Rekor Satış Hasılatı

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) tarafından gerçekleştirilen gayrimenkul projelerinde 2014 yılının ekim ayında rekor satış hasılatı elde edildi.

Firma Haberleri 0 Yorum

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.