Filyos Limanı Altyapı Yapım İhalesi Sonuçlandı

Türkiye’nin gündemi fezleke ve seçimlere kilitlenirken Ankara dün yıllardır hazırlığı yapılan Filyos Limanı ihalesine sahne oldu. Türkiye’nin en önemli 5 büyük yatırımından biri olarak gösterilen Filyos Limanı altyapı yapımı ihalesi için 14 şirket yarıştı. En düşük teklifi KDV hariç 472 milyon 512 bin lira ile Nas İnşaat, YSE İnşaat ve Detaş İnşaat’ın oluşturduğu konsorsiyum verdi. Konsorsiyumun içinde yer alan Nas İnşaat, İstanbul Akvaryum Projesi’nin işletme ortağı olması ile biliniyor. 2017 yılında altyapı yatırımının bitmesinin ardından üst yapı bu kez yap-işlet-devret modeliyle yeniden ihale edilecek.

Filyos Limanı projesinin daha önce yap-işlet-devret (YÎD) modeliyle yapılmasının planlandığını söyleyen Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Metin Tahan, “Hükümetin altyapıyı merkezi bütçeden karşılama kararı projenin hayata geçme süresini kısalttı. Yıllık 25 milyon ton yük kapasiteli bir liman olacak. Çandarlı, Mersin Limanı ayarında 3. liman olacak” dedi.Dünkü ihalede ikinci en düşük teklifi 498.8 milyon lira ile Limak-Kolin İnşaat ortaklığı, üçüncü en düşük teklifi ise 503.3 milyon lira ile Cengiz İnşaat verdi.

DOKUNSANIZ AĞLAYACAĞIM NOKTASINA GELDİM
İhaleyi izleyen ve projeyle ilgili hep hayalcilikle suçlandıklarını anlatan eski TBMM Başkanı ve AK Parti Zonguldak Milletvekili Koksal Toptan, “Dokunsanız ağlayacağım denir ya, o noktadayım, çünkü proje ile ilgili işitmediğimiz laf, görmediğimiz hakaret kalmadı. Allah’a çok şükür ortaya çıkan projeye, Türkiye’nin en büyük firmaları ilgi gösterdi. 14 büyük firma Filyos Limanı altyapısı için teklif verdi, inşallah, süresinden önce bitirilecek altyapı çalışmalarından sonra üstyapı işi de yap-işlet-devret modeliyle ihale edilecek” dedi.(Habertürk)

Previous Göztepe ve Karşıyaka Stat İhaleleri Sonuçlandı
Sonraki Manisa'daki 458 Riskli Yapıdan 118'i Yıkıldı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Kayseri’de inşaat sektöründe, 300 milyon liranın üzerinde yatırım yapıldı

Ekonomi Bakanlığı ve Orta Doğu Kalkınma Ajansı’ndan (ORAN) derlenen bilgilere göre, Kayseri’nin inşaat sektöründe, 300 milyon liranın üzerinde yatırım gerçekleştiği ortaya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Sincan Belediyesi cep telefonunuzda

Sincan Belediyesi teknolojinin imkanlarından yararlanmaya devam ediyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Gölbaşı Taşpınar 112427 ada 6 parsel imar planı değişikliği

Ankara Gölbaşı İlçesi Taşpınar Mahallesi 112427 ada 6 parsele ait 1/5000 ölçekli Nazım İmar ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği 23 Mart 2016 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Kooperatifçilik Üzerine Akademik Çalışmalara Destek

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, kooperatifçilikle ilgili yüksek lisans tezleri için 3 bin, doktora tezleri için de 10 bin lira maddi destek verileceğini bildirdi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Riskli alanda oturan kiracıya da kredide yüzde 4 faiz desteği

Kentsel dönüşümü düzenleyen Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun çerçevesinde hak sahiplerince kullanılan kredilere sağlanan faiz desteğinin kapsamı genişletildi, süresi bu yıl sonuna kadar uzatıldı.

Güncel Haberler

Gediz Devlet Hastanesi’nin inşaatı yeniden başladı

Bir süredir durdurulan 100 yataklı Gediz Devlet Hastanesinin inşaat çalışmaları yeniden başlatıldı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.