Fethi Yaşar: ” Yenimahalle için çok önemli projelerimiz var”

Fethi Yaşar: ” Yenimahalle için çok önemli projelerimiz var”

Yenimahalle Belediye Başkanı Sn.Fethi Yaşar Yaşam projelerine önemli açıklamarda bulundu. Sosyal ve kentsel dönüşüm projeleri hakkında açıklamalarda bulunan Yaşar, 2015 hedefleri hakkında bilgiler verdi. Fethi Yaşar Yaşam Projeleri’nin sorularını şöyle yanıtladı;

“Umut Evi projemizi hayata geçireceğiz”

Yaşam Projeleri: Engellilerin Sağlık Hizmetine Erişebilirliği projeniz hakkında bilgi verir misiniz?

Fethi Yaşar: Yenimahalle Belediyesi, engelli yurttaşların önündeki engelleri kaldıran bir belediyedir. Eşit yurttaş ilkesiyle engellilerin her sağlıklı birey gibi eşit şartlarda hayatını idame ettirmesi için uğraş veriyoruz. Belediyemizin araç filosunda,engelli vatandaşlarımız için engelli hizmet araçlarını hazır bulunduruyoruz.Bu araçlarla engellilerimizi evinden alıp istediği yere bırakıyor, ardından yeniden evine ulaştırıyoruz.
Bunun yanı sıra evde sağlık hizmeti uygulamamız sayesinde hastaneye gidemeyen yaşlı ve engelli vatandaşlarımızı belediyemizin doktorlarıyla evinde muayyene ediyoruz.

Sosyal belediyecilik anlayışıyla hizmete sunduğumuz Beyaz Karanfiller Yaşam Merkezi ise engellilere ve ailelerine umut oluyor.

Ağır engelliler için 24 saat bakım hizmeti veren merkez, 66 zihinsel engelli vatandaşa ebeveynlerinin ölümünün ardından özel bakım hizmeti de vererek sıcak bir yuva ortamı sunuyor. Merkez, Ankara’da yaşayan aileler için 21 yatak kapasiteli engelli misafirhanesi, minimum 5 zihinsel engellinin istihdam edileceği Kafe’m Beyaz Karanfilleri de bünyesinde barındırıyor. Yine bu dönemde Umut Evi projemizi hayata geçirerek engellilerin yaşama katılmaları, üretmeleri ve engellerini yenmeleri konusunda onlara destek olacağız.

“Gelincik Projesi ile şiddet mağduru kadınlara kalacak güvenli bir yuva sağlıyoruz”

Yaşam Projeleri: Sosyal projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Fethi Yaşar: En önemli sosyal projemiz sizlerin de bildiği gibi Yenikart; bugün hala örnek alınıyor.  İlçemizde bu karttan yararlanan 3 bine yakın vatandaşımız var. Bunun dışında Ankara Barosu ile belediyemiz işbirliğinde hayata geçen Gelincik Projesi ile şiddet mağduru kadınlara kalacak güvenli bir yuva sağlıyoruz. Yine belediyemizde hizmet veren Adli Yardım Bürosu, maddi durumu nedeniyle yargılama giderlerini karşılama olanağı bulunmayan vatandaşlara hukuki destek sağlamak amacıyla hizmet vermeye devam ediyor.

Belediye binasında bulunan büroda, hafta içi her gün saat 09.00-13.00 arası Ankara Barosu mensubu avukatlar dönüşümlü olarak hizmet veriyor. Adli Yardım bürosuna müracaat eden vatandaşlar, uygun görüldüğü takdirde boşanma, velayet, aile hukuku, iş davaları ve haciz işlemleri gibi konularda bir avukata ücret ödemeden dava açabiliyorlar.

İkinci Bahar Yaşlı Dayanışma Merkezleri, emekli olduktan sonra eve kapanmak istemeyen vatandaşlara kapılarını açıyor. Karşıkaya Gazi mahalleleri ile Yenimahalle Kapalı Pazaryeri ve Sosyal Tesisi içerisinde yer alan İkinci Baharlar’da buluşup çaylarını yudumlarken koyu sohbetlere dalan emekliler, zamanın nasıl geçtiğini anlamıyor. Sabah gazete keyiflerini de İkinci Bahar’da gerçekleştiren emekliler, gündemi yorumlamaktan da geri kalmıyor.

“Onkoloji Hastanesi Konukevi 3 binden fazla kişiye ücretsiz konaklama hizmeti verdi”

Yaşam Projeleri: Geçtiğimiz yıl hizmete açılan Onkoloji Hastanesi Konukevi ile hasta yakınlarına hangi hizmetleri sunuyorsunuz?

Fethi Yaşar: Ankara’nın tek kanser hastanesi olan Onkoloji Hastanesi yanında bulunan ve geçtiğimiz şubat ayında açtığımız konukevimiz, şehir dışından gelip günlerce hastane bahçesinde beklemek zorunda kalan hasta yakınlarının barınma sorununu çözdü. Açıldığı günden bu yana 3 binden fazla kişiye ücretsiz konaklama hizmeti verdik.

4 bin 600 metrekare alana inşa edilen misafirhanede birer, ikişer ve üçer kişilik oda seçenekleri bulunuyor. Banyolarından televizyonlarına kadar her ayrıntının düşünüldüğü merkezde ayrıca restoran, internet kafe ve otopark da yer alıyor. 128 yatak kapasiteli merkez, hasta yakınlarına sıcak bir yuva oluyor. Ayrıca hasta ve hasta yakınlarına moral vermek için konukevinde çeşitli eğlencelere de imza atıyoruz.

“Macunköy’de 360 modern konut, sahiplerini buldu”

Yaşam Projeleri: Yenimahalle’de gerçekleşen kentsel dönüşüm projeleri hakkında bilgi verir misiniz?

Fethi Yaşar: İlçede çarpık kentleşmenin kökünü kazıma sözü verdik bu amaçla Macunköy, Şentepe Pamuklar ve Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde kentsel dönüşüm projelerine hayat verdik. Bu projeler sayesinde gecekonduların yerine ilçede sosyal donatı alanlarıyla bezenmiş ve kaliteli malzemeyle inşa edilmiş modern konutlar yükselmeye başladı. Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Pamuklar Mahallesi, eski görüntüsünden uzaklaşarak yepyeni bir çehreye büründü. Yıkılan gecekonduların yerine 422 modern konut inşa edildi. Bu konutlardan 83’ü kura ile hak sahiplerine teslim edildi. Her ayrıntı düşünülerek yapılan, çevre düzenlemeleri ile modern bir yapıya bürünen Pamuklar, Yenimahalle’nin yeni göz bebeği oldu.

Macunköy Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında da bölgeye 683 modern konut inşa edildi. Projenin 1. etabında 253 konutu, 2. etabında ise 107 konutu kura ile hak sahiplerine teslim ettik. Böylece Macunköy’de 360 modern konut, sahiplerini bulmuş oldu.

Öte yandan 1092 gecekondunun yıkıldığı Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde 3 bin 500 konutluk dev bir kentsel dönüşüm projesi hayat geçti. Proje kapsamında yapımı tamamlanan 1502 konut, kura ile hak sahiplerine teslim edilmeye başlandı.

“Yüzme havuzu ve spor kompleksi sayısını 4’e çıkarıyoruz”

Yaşam Projeleri: Yakın dönemde hayata geçireceğiz spor alanı ve park projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Fethi Yaşar: İlçemiz aslında Ankara’da yeşiliyle örnek bir ilçe. Görev sürem içerisinde Yenimahalle’mize 1 Buçuk milyon metrekare yeşil alan kazandırdık, 150 civarında yeni park yaparken, 200 kadar parkımızın da tadilatını gerçekleştirdik. İlçemizde sayısı 1 olan yüzme havuzu ve spor kompleksi sayısını 4’e çıkarıyoruz. Turgut Özal Mahallesi’ne yarı olimpik yüzme havuzu ile beraber tam kapasite bir spor tesisi kazandırdık. Şimdi aynı ölçekte Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’ne Bülent Ecevit yüzme havuzu ve spor tesisini, Şentepe’ye de Aydın Onur Yüzme havuzu ve Spor Tesisini yapıyoruz. Bu yaz Yenimahalleli vatandaşlarımız havuzlarımızın keyfini sürecek.

“2015’de Yenimahalle için çok önemli projelerimiz var”

Yaşam Projeleri: 2015’de hayata geçireceğiniz projeleriniz nelerdir?

Fethi Yaşar: Öncelikle geçen dönem yapımına başlanan ve inşaatları devam eden projeleri tamamlama hedefindeyiz. Bunların başında Bülent Ecevit Yüzme Havuzu ve Sosyal Tesisi ile Başkent turizmine büyük katkı sağlayacak Tepe Kule projesinin 2’inci etabı yer alıyor. Yine ilçemize yeni parklar kazandıracağız, dar gelirli ailelerin destekçisi YENİKART projemizi büyüterek devam ettireceğiz. Uzun vadede ise Yenimahalle için çok önemli projelerimiz var.

3 etaplık Tepekule projesini tamamlayarak Yenimahalle’yi, Başkent’in çekim noktası yapacağız. Yine engelliler için hayata geçireceğimiz Umut Evi projesi ile engellilerin yaşama katılmaları, üretmeleri ve engellerini yenmeleri konusunda onlara destek olacağız. Ayrıca Yaşlı Yaşam Butonu projemiz, yaşlılara umut olacak. Bütün bunlara ilave yeni kültür merkezleri inşa ederek Yenimahalle’yi Ankara’nın kültür durağı yapacağız. Kadın merkezlerimiz, kadınların sosyalleşmesine katkı sağlayacak. İnşa edeceğimiz mahalle evlerinde, mahalle kültürü yaşayacak. Açacağımız kreşlerle okul öncesi eğitime katkı sağlayacağız. Özetle Yenimahalle Belediyesi, bir 5 yıl daha durmadan, dinlenmeden çalışmaya devam edecek.

“Başkentimizde de ofis ve konut yatırımları artarak devam ediyor”

Yaşam Projeleri: Ankara’da hızla gelişen konut ve ofis yatırımlarını nasıl değerlendirirsiniz?

Fethi Yaşar: Son yıllarda Türkiye’de olduğu gibi Başkentimizde de ofis ve konut yatırımları artarak devam ediyor. Yerel yöneticiler olarak bizler yaşadığımız şehirlerin ve ilçelerin alt yapılarını hazırlayarak yeni yollar açarak yatırımların artmasına katkıda bulunmalıyız. Çünkü o yatırımlar insanlara yeni yuvalar ve yeni istihdam kapıları açar. Tabi bu yatırımlar yapılırken yeşil alanların korunması, planlara bağlı kalınması en önemlisi kentin yapısının bozulmaması bizlerin ve yatırımcıların önceliği olmalıdır.

www.yasamprojeleri.com

Yayınlanan röportaj, makale, özel haber ve fotoğrafın tüm hakları www.yasamprojeleri.com’a aittir. Ancak alıntılanan röportaj, makale, özel haber ve fotoğraf, www.yasamprojeleri.com linki verilerek kullanılabilir.

Previous Altındağ Çalışkanlar Mahallesi imar planı askıda
Sonraki FerYapı’nın yeni iletişim ajansı Bahar Ünal İletişim oldu

Diğer Yazılar

Makaleler 0 Yorum

Yaşam Projeleri TİMAŞ A.Ş. özel röportaj

TİMAŞ A.Ş.  yaklaşık 20 yıldır Ankara Ostim Organize Sanayi Bölgesi’nde çatı-cephe kaplama ve yalıtım sektöründe faaliyet  gösteriyor.

Makaleler 0 Yorum

Yaşam Projeleri İki Derece Mimarlık Özel Röportaj

Ankara’da bir çok markalı konut ve ofis projelerine imza atan İki Derece Mimarlık Ofisi Sahipleri Yaman Pamukcu ve Erkan Erarslan Yaşam Projeleri’ne gelecek dönem projelerini anlattılar, Ankara gayrimenkul sektörünü değerlendirdiler…

Makaleler

Kar ettiren arsa yatırım sırları

Bu aralar çok fazla tarla ve arsa yatırımı üzerine sorular almaya başladım ve de yatırımcı takipçilerimden, arsa ve tarla yatırımı nasıl yapılır bu konulara ne zaman değineceksin serzenişleri de alınca,

Makaleler 0 Yorum

Efe Bezci:“Modern şehirleşmeye destek veren kazanacak”

Yaklaşık 40 yıldan bu yana inşaat sektöründe faaliyet gösteren Besa Grup’un genç ve başarılı Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, Haziran ayında teslim edilecek Besa Kule İş Merkezi projesini anlattı.

Makaleler 0 Yorum

Sezai Mallı : Mütehhitlerin Mamak’a ilgisi artıyor

Mamak İnşaat Müteahhitleri Derneği (Mim-Der) Başkanı Sezai Mallı,Yaşam Projelerine önemli açılamalarda bulundu.

Makaleler

Kutlu Tamay Özel Röportaj

Ankara Ankara Genç İşadamları Derneği (ANGİAD), Bilkent Üniversitesi Mezunlar Derneği (BİLMED) gibi STK’larda etkin rol üstlenen ve yakın geçmişte kurulan TÜSİAV Verimlilik Platformu Başkanlığını yürüten Kutlu Tamay  Yaşam Projeleri’nin sorularını

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.