Fatma Güldemet Sarı : Hedefimiz yaşanabilir çevre ve marka şehirler

Fatma Güldemet Sarı : Hedefimiz yaşanabilir çevre ve marka şehirler

Sözlerime başlamadan önce dost ve kardeş ülke Pakistan’da gerçekleşen elim terör olayini şiddetle kiniyorum.

Baça han üniversitesi’nde gerçekleşen terör eylemi sonucunda hayatini kaybeden Pakistanli kardeşlerimize allah’tan rahmet diliyor, acili ailelerine baş sağliği diliyorum.

Olayda yaralanan kardeşlerimize acil şifalar diliyorum.
ülkemizde yaşanmakta olan terör saldirilarinda hayatini kaybeden aziz şehitlerimizi de minnet ve şükranla yad ediyorum.

Değerli katilimcilar,

Yapı malzemeleri piyasa gözetim ve denetimi mobil sistemini 81 ilimize yaygınlaştırmak ve denetim araçlarının 11 ilimize dağıtımını gerçekleştirmek için bir aradayız.

Böylesine önemli bir çalışmada, sizlerle bir arada olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum.
Programda emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyor, denetim araçlarını alacak olan illerimize de çalışmalarında başarılar diliyorum.

Saygideğer katilimcilar,

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın çok önemli bir hedefi var.
Yaşanabilir çevre ve marka şehirler…
Bu hedefe ilerlerken; sadece kalite, verimlilik, kalıcılığı değil, insan hayatını ve güvenliğini de herşeyin üzerinde tutuyoruz.
Bu bakış açısından aldığımız güçle; yerleşme ve yapılaşma ile ilgili genel ilkeleri, stratejileri ve standartları belirliyor, buna uygun mevzuatlar hazırlamayı öncelikli görevlerimiz arasına alıyoruz.
bu çerçevede; inşaat ve altyapi alaninda, insanlarimizin, çağdaş standartlara uygun altyapiya ve konutlara sahip, depreme karşi güvenli, sağlikli ve çevreyle barişik evlerde yaşamasini sağlamak temel hedefimizdir.

Sürdürülebilir yapilaşmayi, yapima ilişkin uygulamalari ve mesleki hizmetleri; katilimci, çözüm odakli ve denetleyici bir anlayişla düzenlemek için çalişiyoruz.

Marka şehirler oluşturma misyonumuzun; güvenli yapi malzemeleri kullanmakla, nitelikli, enerji verimliliği olan yapilar ve yaşanabilir mekanlar oluşturmakla gerçekleşebileceğini çok iyi biliyoruz.

Bildiğiniz gibi; bugün inşaat sektörü 7,5 trilyon dolarlik iş hacmiyle dünya ekonomisinin yaklaşik %13,4’ünü oluşturan bir sektördür.

Global construction 2020 raporunda, 2020 yilinda inşaat sektörünün iş hacminin, %70’lik bir büyüme ile 12,7 trilyon dolara ulaşacaği ve dünya ekonomisinin %14,6’sini oluşturacaği tahmin edilmektedir.

200’den fazla yan sanayi alanini harekete geçiren inşaat sektörü, ülkemizde de, gayrisafi milli hasilanin dolayli olarak %30’unu  oluşturmaktadir.

Diğer sektörlerle olan girdi-çikti ilişkisi ve geniş istihdam alani sağlamasi nedeniyle ülke ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadir.

İnşaat sektörü yalnizca ekonomi üzerinde etkili değildir. doğal kaynaklar, çevre, iklim değişikliği, doğal afetler gibi sorunlarla da yakindan ilintilidir.

Bu nedenle; inşaat sektörünün performansini artirmaya yönelik etkin politika ve stratejiler geliştirilmesi büyük önem taşimaktadir.
Bizim için büyük öneme sahip olan bu sektöre yönelik olarak; denetim sistemlerinin geliştirilmesi, kaliteli mühendislik ve mimarlik hizmetlerinin etkin kilinmasi için yapisal iyileştirmeler yapiyoruz.

Saygideğer misafirler,

Modern yapim yöntemleri geliştirerek ve inşaat malzemesi üretiminde çağdaş teknolojiler kullanarak, uluslararasi platformlarda daha etkin rekabet etmek istiyoruz.

İhracat kalemlerimiz arasinda çok önemli bir yere sahip olan yapi malzemeleri sektörümüzün, uluslararasi pazarda daha fazla yer bulmasini istiyoruz.

Ancak şu unutulmamalidir…

Bu büyük pazarda söz sahibi olabilmenin yolu, daha nitelikli, daha kaliteli ve uluslararasi standartlara uygun üretim yapmaktan geçiyor.

Siz değerli sektör temsilcilerimizin bunun bilincinde olduğundan hiç şüphem yok.

Çevre ve şehircilik bakanliği olarak, hiçbir zaman sektöre rağmen bir bakanlik olmayacak, sizlerle birlikte bir bakanlik olacağiz.

Tüm süreçleri birlikte yöneterek sürekli istişare halinde olacağiz.

diğer sektörlerde olduğu gibi yapi malzemeleri alaninda da ülkemizin adini tüm dünyaya duyuracağiz.  ülkemizi bu alanda güven ve kalitenin merkezi konumuna getireceğiz.

değerli katilimcilar,

Yapi malzemesi alaninda etkin bir piyasa gözetimi ve denetimi için gerekli yapilanmayi büyük oranda tamamladik.

Avrupa birliği’nde geçerli olan ce işaretlemesinin yani sira yalnizca ulusal standartlara tabi ürünlere “g işareti” iliştirilmesini sağlamak üzere gerekli mekanizmalari kurduk ve işler hale getirdik.

Bakanlik olarak, 81 ilimizde, yillik ortalama 18.000 civarinda piyasa gözetim ve denetimi gerçekleştirdik.

Bu çalişmalarimizla; yapi malzemesi kullaniminda güvenliğin sağlanmasini başardik.

Denetimlerimiz sayesinde, güvenli ürün arzinda çok olumlu sonuçlara ulaştik.

2013 yilinda piyasaya arz edilen güvenli ürün orani %82 iken, 2014 yilinda %91’e, 2015 yilinda %95’e ulaşti.

Bugün burada, bu orani daha yukari taşimak için; mobil denetim uygulamasini hep birlikte hayata geçiriyoruz.

İnşaatlarda kullanilan betondan demire, seramikten izolasyon malzemelerine kadar geniş bir yelpazede piyasa denetim faaliyeti yapmak ve  milletimize daha kaliteli hizmet verebilmek için attiğimiz bu adimin ülkemize hayirli olmasini diliyorum.

Bu dağitim töreniyle; mobil denetim sistemimizi devreye almiş, uygulamayi tüm ülke çapinda yayginlaştirmiş olacağiz.

Bu sistem sayesinde, denetim verilerinin eşzamanli olarak merkeze aktarilmasi ve şeffafliğin artmasi sağlanacak.

Ayrica, piyasaya güvenli yapi malzemelerinin arz edilmesini, tüketicinin ve rekabetin korunmasini sağlayacaktir.

Adres ve koordinat bilgi sistemine göre çalişan uygulama sayesinde, ilgili kamu kurumlariyla eş güdüm oluşacak, kayit dişi üretimin kayit altina alinmasi konusunda büyük kolaylik sağlanacaktir.

Bu duygu ve düşüncelerle; uygulamamizin ülkemiz ve sektör adina hayirli olmasini diliyor, katkilarinizdan dolayi hepinize teşekkür ediyorum.

Previous Kocaeli İMO'dan prefabrik yapılar semineri
Sonraki Kanada ve Türkiye nükleer santraller için güçlerini birleştirdi

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara su kesintisi 9 Ekim 2015

9 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da su kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Eskişehir’de Akıllı Kavşak Sistemi Uygulamaya Geçti

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin iki yıldır üzerinde çalıştığı ‘Akıllı Kavşak Sistemi ve Trafik Kontrol Merkezi ile Trafik Akışının İyileştirilmesi’ projesi hayata geçirildi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Deprem Simav’ı Yeniledi, Çehresini Değiştirdi

 Kütahya’nın Simav ilçesinde 19 Mayıs 2011’de meydana gelen, bir kişinin ölümüne sebep olan 5,9 büyüklüğündeki deprem sonrası yenilenen konutlar, eğitim kurumları, cami ve Hükümet Konağı sayesinde ilçe modern bir görünüme

Güncel Haberler 0 Yorum

Keçiören Fatih Caddesi 15 Nisan’da trafiğe kapanacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Başkent genelinde ana cadde ve bulvarlarda asfalt yenileme çalışmaları yoğun olarak devam ediyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Tarihi Osmanlı revakları ‘Hac’ mevsimine yetiştirilecek

Hac kuraları çekildi, heyecanlı bekleyiş başladı. Bu yıl hacca gidecek Türk hacı adaylarını, yıkıldı-yıkılacak tartışmalarıyla gündeme gelen Osmanlı revakları karşılayacak Kabe’de…

Güncel Haberler 0 Yorum

Taksim Meydanı’na Çevre Düzenlemesi

Beyoğlu’nda yapımı tamamlanan yatırım ve hizmetlerin toplu açılışını gerçekleştiren Başkan Kadir Topbaş, “Mart ayı başında Taksim Meydanı düzenleme ihalesi yapılacak.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.