Faizlerin düşmesiyle konut satışlarında patlama bekleniyor

Faizlerin düşmesiyle konut satışlarında patlama bekleniyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faiz indirimini memnuniyetle karşılayan konut sektörü temsilcileri, bu kararın da etkisiyle satışların ikinci çeyrekten itibaren daha da hızlanacağını belirtiyor.

Sektör temsilcileri, konut satışlarının geleceği ve TCMB’nin gecelik marjinal tonlama faiz oranını (faiz koridorunun üst bandı) 25 baz puan düşürmesine ilişkin görüşlerini AA muhabiri ile paylaştı. Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Türkiye genelinde konut satışlarının şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7 artarak 101 bin 703’e çıktığını anımsattı. “Yılın ilk çeyreğinden sonra artış hızlanarak devam edecek.” diyen Ağaoğlu, Türkiye’de yaşanan terör gibi bazı olumsuzlukların geçici olduğunu, terörün dünyanın her yerinde yaşanabildiğini söyledi.

Ağaoğlu, yakın zamanda Avrupa’da meydana gelen saldırıları hatırlatarak, terörün Türkiye’ye özgü olmadığını, yatırımcının bu konuda sektöre ve ülkeye güvenmesi gerektiğini vurguladı. Yılın ilk ayına hafif düşüşle başlayan konut satışlarının yeniden artıya geçtiğini anlatan Ağaoğlu, “Olumsuz olayların etkisi de geçecek ve vatandaş konut alımında daha çok harekete geçecek. 2016’nın ilk çeyreğinden sonra ivmenin yeniden artarak devam edeceğini düşünüyorum. Yılın sonunda 1,5 milyona çok yakın bir satışın gerçekleşeceğini düşünüyorum.” öngörüsünde bulundu.

Ağaoğlu, faizlerin düşüşünün çok yerinde bir karar olduğunu, gelecek ay da faiz indirimi beklediğini dile getirerek, “Faizlerin düşmesi gerçekten yerinde oldu. Satışların hızlanmasında bunun da etkisi olacaktır. Türk insanının konut talebi çok fazla. Faizler aşağı indiğinde erişim kolaylaşıyor. Dolayısıyla iç pazar canlanıyor. Dışta da talep var. Bu sayede güzel rakamlar bekliyorum.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye uzun vadede bölgenin yıldızı olacak”

YDA Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, şu anda Türkiye ve dünyada geçici bir sıkıntılı dönemden geçildiğini belirterek, 2007’den bu yana dünyanın küresel krizi tamamen atlatamadığını söyledi. Bu konunun yanı sıra Türkiye’nin avantajlı jeopolitik konumunun bazen dezavantaja dönüşebildiğini ifade eden Arslan, zaman zaman bölgesel güvenlik riskleri nedeniyle yatırımcıların negatif etkilenebildiğini aktardı. Arslan, “Ancak reel değerlendirme yapmak lazım. Bu ülkeye, ekonomisine, insanına, yöneticilerine güvenmek lazım. Biz çok güveniyoruz. Türkiye pozitif büyümesini tüm olumsuzluklara rağmen sürdürüyor.

Ayrıca konut açısından Türkiye’de gerçek manada arz-talep dengesi var.” dedi. Bu arz-talep dengesinin batı ülkelerinde ve gelişmiş piyasalarda görülmediğine dikkati çeken Arslan, Türkiye’de hala konut açığı ve talebi bulunduğunu vurguladı. Arslan, Türkiye’nin uzun vadede bölgenin yıldızı olacağını, bu nedenle Türkiye’ye ciddi manada yabancı ilgisi olduğunu kaydetti.

“Kredi faiz oranı yüzde 1’e düşerse satışlar patlar”

Konut satışlarında artışın devam edeceğini anlatan Arslan, “Doğru proje, doğru lokasyon, doğru firma-yatırımcı ve doğru fiyatlama bir araya gelince Türkiye’de gayrimenkul sıkıntı olmaz. Satışların 1 milyon 400 bine yaklaşacağını düşünüyorum.” diye konuştu. Arslan, faiz indiriminin çok pozitif bir gelişme olduğunu ve hemen kredilere yansımasını beklediklerini belirterek, “Tüketiciler aylık kredi faiz oranının yüzde 1’in altında olmasını istiyor. Yani aylık yüzde 0,99 bile olsa çok farklı bir algı oluyor. Ben konut kredilerinin aylık yüzde 1’e düşmesi halinde konut satışlarında patlama yaşanacağını düşünüyorum. İnşallah TCMB bu faiz indirimlerine emin adımlarla devam ederse yansımalarını hemen göreceğiz.” görüşünü paylaştı.

“Kredi kullanan artacaktır”

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun, yatırımcının gayrimenkule özel ilgisi olduğunu, burada konut dışında gayrimenkul ürünlerine de ilgi gösterildiğini söyledi. Yatırımcının “Bir gayrimenkul alayım, yatırım olsun” diye düşündüğünü dile getiren Torun, gayrimenkul sektörünün geniş bir alanı kapsadığının altını çizdi. Torun, faiz indiriminden memnuniyet duyduklarını vurgulayarak, “TCMB’nin bu açıklaması rakamsal açıdan olmasa da psikolojik olarak önemli. Özellikle konut alıcıları için yıllık yüzde 12-13 olan faiz oranının yüzde 10’a düşmesi sektör için önemli bir gelişme olacaktır ve konut kredisi yaygınlaşacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Faiz oranı ilk fırsatta yüzde 1,10’a düşecektir”

DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, ABD Merkez Bankasının (Fed) kararından sonra TCMB’nin de faiz indirime gitmesinin önemine dikkati çekerek, “Bundan sonra bankaların konut kredi faiz oranlarını düşürmesini bekliyoruz.” dedi. Konut kredisi faiz oranlarının şu anda yüzde 1,20’lerde olduğunu anımsatan Dumankaya, ilk fırsatta beklentilerinin bu oranın yüzde 1,10’a düşmesi olduğunu aktardı. Ankara 24 Saat

Previous Ankara elektrik kesintisi 30 Mart 2016
Sonraki Darende 3. etap TOKİ başvuru

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Manisa’nın 100 Binlik Planları Askıda

Manisa’nın 1989 yılından beri yapılmayan imar planı ile ilgili çalışmalar son sürat sürdürülürken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan 1/100000 ölçekli Çevre Düzeni Planı askı süreci için Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne

Güncel Haberler 0 Yorum

Marmaris’te Çevre Zaferi

Danıştay, Marmaris Orhaniye’de, Bizans kilisesinin üzerine doğru genişletilecek olan marina ve otelin inşaat ruhsatını iptal etti.

Güncel Haberler 0 Yorum

Yörsan Araplara Satıldı

Hızlı büyüyen pazarlarda faaliyet gösteren The Abraaj Group (“Abraaj”)

Güncel Haberler

Pascal Nouma ve Kadir Çöpdemir, “Ara Gaz”ı Ankara ANKAmall’da verdi

ANKAmall, yenilenme ile birlikte daha da zenginleşen aktiviteleri kapsamında yer alan ünlü buluşmalarında bu kez Pascal Nouma ve Kadir Çöpdemir’i ağırladı. Birlikte sundukları “Ara Gaz” programı yoğun ilgi gören Pascal

Güncel Haberler 0 Yorum

Ordu Çevre Yolu Tam Gaz Sürüyor

Ordu’da 2007 yılından bu yana çalışması yapılan ve 1.5 yıl önce temeli atılan Ordu Çevre Yolu inşaatı hız kesmeden sürüyor.

Güncel Haberler

Ankara Çankaya Lodumlu Mahallesi imar planı değişikliği

Ankara Çankaya Lodumlu Mahallesi 18774 ada 2 parsele ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği 6 Ağustos 2015 tarihinde askıya çıktı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.