“Ev”lenene 40 bin lira destek

“Ev”lenene 40 bin lira destek

Çeyiz ve konut hesabı ile devlet hem gençlere katkı sağlayacak hem de tasarrufa özendirecek. 

Devlet evi olmayanlara ve evleneceklere 2 koldan destek olacak. 15 bin liraya kadar konut yardımı yapacak olan devlet, çeyiz hesabı açtırana 5 bin liraya kadar katkı sunacak. Eşler bu fırsattan ayrı ayrı yararlanıp 40 bin lira destek sağlayabilir

ÇEYİZ HESABI
Çeyiz yardımı, 27 yaşma kadar evlenmek isteyenlere verilecek. Uygulama 16 Nisan itibarıyla başlayacak. Buna göre; en fazla 24 yaşında henüz evlenmemiş gençlerle, 18 yaş altında çocuğu olan aileler, çeyiz hesabı açtırmak için bankalara başvurabilecek. Çeyiz hesabmda aylık ya da 3 aylık periyotlarla en az 3 yıl düzenli ödeme yapmak gerekiyor.

Ayrı ayrı yatacak

Düzenli ödeme yapan her bir hesap sahibine sözleşmedeki süre bitiminde 5 bin liraya kadar devlet katkısı ödenecek. Evlenen çiftlerden kriterleri yerine getiren her bir eş devlet katkısından ayrı ayrı , yararlanabilecek. Böylece evlenenler 10 bin liraya varan çeyiz desteği alabilecek. Katkı için 27 yaşmı doldurmamak ve ilk evliliği yapıyor olmak gerekiyor. Katkı için evlemneden önce hesaba en az 3 yıl para yatırmak şart. Çeyiz hesabma 100 ile 1000 lira arasında düzenli ödeme yapılacak.

Para çekilebilecek
Bir dönem içinde çeyiz hesabından en fazla 2 defa çekim hakkı tanınacak. Düzenli ödeme süresi 36-47 ay olanlar hesaptaki birikim tutarının yüzde 10’u (ödenecek tutar 4 bin lirayı geçmeyecek); 48-59 ay arası olanlar yüzde 15’i (ödenecek tutar 4500 lirayı geçemeyecek); 60 ay ve üzeri olanlar için yüzde 20’si (5 bin lirayı geçemeyecek) kadar devlet katkısı alacak. Hesapta biriken para işletilecek ve ek gelir (faiz) sağlanabilecek.

Devletin evlenenlere ve ilk kez ev alacaklara sunacağı devlet desteğinin ayrıntıları netleşiyor. Buna göre devlet 2 ayrı katkı sunacak. Çeyiz hesabı uygulaması 1 ay sonra, konut hesabı uygulaması da Ağustos sonunda başlayacak. Şartlara uyarak en az 3 yıl birikim yapanlar, devlet katkısı alabilecek. Çeyiz hesabma devlet katkısı 5 bin, konut hesabma da 15 bin lirayı aşamayacak. Eşler, bu şekilde ayrı ayrı yararlanıp 40 bin liraya varan devlet katkısından yararlanabilecek.

250-2500 TL arası
‘Konut hesabı’ açıp asgari 3 yıl, hesaba düzenli ödeme yapan vatandaşlara, konut edinim tarihindeki birikimin yüzde 20’sine kadar devlet katkısı ödenecek. Devlet katkısı 15 bin liraya kadar çıkacak. Söz konusu hesap, bankaların yurtiçi şubelerinde TL cinsinden mevduat veya katılım fonu hesabı olarak açüabilecek. Katılımcı birden fazla konut hesabı açtıramayacak. Hesaba ödemeler aylık veya üç aylık olarak düzenli şekilde yapılacak. Düzenli aylık ödemelere ilişkin alt sınır’250 lira, üst sınır 2500 lira olacak.

Çocuk adına açılabilir
18 yaşından küçükler adına veli veya vasisi tarafından konut hesabı açılabilecek. Konut hesabına bir defaya mahsus olmak üzere açılış tarihinde üst sınırı aşan bir tutar yatırılabilecek ve bu tutar 30 bin lirayı geçemeyecek. Banka, konut hesabı açmak isteyenlere, hesap açma kararını etkileyebilecek hususlar hakkında bilgi verecek.Posta

Previous Peli Parke ihracata hız verecek
Sonraki Fatma Güldemet Sarı'dan imara revizyon müjdesi

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

ÖYK Ankara’da İmar Planı Değişikliğini Onayladı

Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), Ankara’da bazı parsellerin imar planı değişikliğine onay verdi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Uzmanlardan “Fransız balkon” uyarısı

Günümüz mimarisinde sıkça kullanılan Fransız balkonların güvenlik açısından pek çok riskler taşıdığına dikkat çeken uzmanlar, yaygınlaşan Fransız Balkon kullanımına ilişkin “Güvenlik şartları oluşturulmalı ve denetimler arttırılmalı” uyarısında bulunuyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ege, Para Biriktirmeyi Azaltıp, Krediye Yüklendi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Türkiye’nin 2013 yılı bankacılık sektörü verilerini il il açıkladı. 2013 yılı verilerine göre Egelilerin kullandığı kredi tutarı, Ege’nin bankalarda yatan mevduatını solladı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Türkiye’nin ilk Emlak Ateşesi

Berlin Boşkonsolosluğu’nda göreve başlayan Abdülkadir Yılmaz, Almanya’daki Türkler’in gayrimenkul işlemlerini Türkiye’ye gelmeden yapabilmelerini sağlıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara su kesintisi 6 Nisan 2016

6 Nisan 2016  tarihinde Ankara’da su kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Dumankaya Camisinin ismi değişiyor

İbrahim Dumankaya ve Halit Dumankaya kardeşler, işlerini ayırdıkları dönem öncesinde birlikte yaptırdıkları ve 15 Mayıs 2009 günü ibadete açılan Dumankaya Camisinin isminin “15 Temmuz Şehitler Camisi” olması için ilgili mercilere

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.