Evinizde Oryantalizm

Dekorasyonda günümüzde hala etkisini koruyan oryantalizm yıllardır modası geçmeyen bir akım.

Doğu ve Doğu’ya özgü olan Oryantalizm akımında oymalı, kakmalı, bakırlı, altın varaklı ya da otantik izler kullanılır. Siz de evinizde oryantal bir köşe oluşturabilirsiniz.Türkiye’nin özellikle Doğu illerinde ya da imkân varsa komşularından elde edilebilecek ürünler bu oryantalizmi evinize taşıyacaktır.

Oryantalizm Doğu’ya dair olanı ifade etmek için ortaya çıkarılan bir kavramdır.Oryantalizm aslında Yakın ve Uzak Doğu toplum ve kültürleri, dilleri ve halklarının incelendiği batı kökenli araştırma alanlarına verilen isimdir.

Ama aynı zamanda Doğu’yu betimleyen Moda akımına da ismini vermiştir. Avrupa’da Napolyon Bonaparte’ın 1798’deki Mısır Seferi’yle Doğu’ya ilginin artmasından sonra anlamı daha da yoğunlaşmış bir kavramdır.

Doğu’nun o egzotik, gizemli yüzü giderek merak edilmeye, siyaset ve ticaret sayesinde Avrupa’da izleri görülmeye başlandı. O dönemde kullanılan tasvirler daha kaba ve Doğu’yu görüldüğü yerden taraflı bir biçimde anlatmaya yönelik olsa da artık çok daha dekoratif ve yumuşak bir imajı var.

Oryantalist dekorasyon da bugün hala ilgimizi çeken bir kavram. Alışılmışın dışında çizgiler taşıyan oryantalizmde biraz daha renkli, canlı ama bir o kadar da egzotik izler bulunuyor.

Günümüzde oryantalizmi tümden evin dekorasyonda kullanabiliriz. Yani kapı ve kapı kolları, kolon ve kiriş kesimleri, tavan yüksekliği ve zemin kaplaması gibi. Ancak daha yüzeysel olarak da kullanıp, evimize değişik bir hava verebiliriz.

Oryantalizm kokan Çin halısı, ipek ve Afgan işi kilimler, tablolar, bol renkli yastıklar ile evinize egzotik bir hava katabilirsiniz.

Koyu renk Ağaçlı ve bol işçilik kullanılan ahşap malzemeler de yine bu konuda yardımcınız olabilir.Özellikle Fas ve Tunus’ta sıkça görülen ve artık Türkiye’de de çok yerde satılan sarkıt avizeler de aydınlatma seçeneklerinizden olabilir.

Aydınlatmada aşırıya kaçmadan, duvar renklerini seçerken sıcak ve pastel tonlar tercih edilerek de yine Doğu’nun yaşayan etkisini yaşam alanımızda görebiliriz.

(Kaynak:Bengü Öner – Milliyet )

Previous İnşaat Şirketleri İçin En Büyük Tehdit
Sonraki ODTÜ Yolu'nda Son Durum

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Yeşil Gölbaşı Sloganı Gerçeğe Dönüştü

Yeryüzü cenneti Gölbaşı’nı yemyeşil bir ilçeye dönüştürme çalışmalarında hız kesmediklerini ifade eden Başkan Yakup Odabaşı “Yeşil Gölbaşı sloganını yaptığımız çalışmalarla gerçeğe dönüştürdük” dedi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ordu İŞKUR’a Yeni Hizmet Binası Yapılacak

AK Parti Ordu Milletvekili, Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Katip Üyesi Fatih Han Ünal, Ordu Çalışma ve İş Kurumu’na

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara’da korkutan patlama

Elmadağ’daki MKE Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda akşam saatlerinde meydana gelen patlamada 3 işçi yaralandı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Apartman yöneticiliği gözde meslek oldu

Büyükşehirlerde site yaşam kültürünün oluşması, apartmanların ‘birbirlerini tanımayan insanların yaşadığı küçük köylere dönüşmesi yeni bir meslek dalını da beraberinde getirdi.

Güncel Haberler 0 Yorum

3.Havalimanı inşaatında 6 milyon ton asfalt üretimi planlanıyor

Toplamda 76 milyon metrekare alan üzerine kurulumuna başlanan ve 2018 yılı ilk çeyreğinde birinci etabının açılması planlanan 3. Havalimanı inşaatında, başlangıç olarak 6 MİLYON TON asfalt üretimi ve uygulaması yapılması

Güncel Haberler 0 Yorum

Yeni Valilik Kompleksi Mimar Sinan’a Yapilacak

Bursa’da yeni valilik kompleksi inşa edilmesi için çalışma başlatıldı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.