Ev satın almada ‘faizsiz’ dönem vatandaşın yüzünü güldürüyor

Ev satın almada ‘faizsiz’ dönem vatandaşın yüzünü güldürüyor

Son dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bankalara çağrı yapmasıyla indirilen konut faizleri, konut satışlarında artış yaşanması sağladı. Ancak yine de banka kredisine başvurmak istemeyen ya da kredi konusunda geri ödeme gücü bulunmayan ve faiz konusunda hassasiyetleri bulunan vatandaşlar için; ‘faizsiz’ gayrimenkul alım yöntemleri bu kesimin ihtiyaçlarına duyarlılık gösteriyor.

Konut sektöründe vatandaşların;  faiz ödemeden, fazla beklemeden, kira öder gibi ev sahibi olma imkanı taşıyan sistemler, her gün gelişiyor. Bu sistemler sayesinde bugüne kadar binlerce vatandaş ‘faizsiz’ bir şekilde ev sahibi olurken; sektör oyuncuları farklı imkanlar sunarak, vatandaşların düşük gelirlerle ev sahibi olmalarına yardımcı oluyor.

Faizsiz gayrimenkul alım yöntemlerinin Türkiye’de yeterince yaygınlaşmadığını belirten Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi,  geçen yıl satılan 1 milyon 300 bine yakın konutun sadece yüzde 1’inin faizsiz yöntemle satıldığını belirtiyor. Gelecek dönemlerde bu oranın artarak devam edeceğini aktaran Çiftçi, bugün orta ve dar gelir sınıfını oluşturan yüzde 60-70’lik kesimin bir ev sahibi olmak istediğini ancak banka kredisi almaya ve alınan krediyi ödemek için gücü yetmediğini, dolayıyla büyük sorumlulukla karşı karşıya olduklarını ifade etti.

“Konut değerine endeksli ev alma yöntemini Birevim hayata geçirdi”
Milyonlarca insanın ev sahibi olma ihtiyacını sektöre yeni bir soluk getirdiklerini söyleyen Çiftçi, “Ev sahibi olmak isteyenlerin yerine kendimizi koyarak neyi nasıl istediğimizi iyi tespit ettik. Ev almak isteyenler lehine pek çok yeniliği hayata geçirdik. Adeta faizsiz ev sahibi olma yöntemini yeniden tanımladık. Mesela; mevcut yöntemlerde uygulanan ve müşteriye gerekmediği halde ek maliyet yükü getiren kira ödemesi uygulamasını kaldırdık. Evinizin borcunu olması gerekenden daha kısa sürede bitmesi için düzenlemeler yaptık. Konut değerine endeksli yepyeni bir ev alma yöntemini hayata geçirdik. Mevcut ev alma yöntemlerine kıyasla alınan evin daha ucuza mal edilmesini sağladık.

Taksitli ev alma yöntemlerinde genellikle en fazla 120 ay taksit seçeneği sunulurken, Birevim olarak bunu 120 aydan daha fazla taksit yaptırabilme seçeneği sunarak, evlerin teslim tarihleriyle ilgili iyileştirmeler yaptık” dedi.
“Müşteriler aldıkları eve herhangi bir fark ödemeden sahip olabiliyor”

Türkiye’de çok büyük bir kitlenin ev sahibi olmak istediğini bunun için sektördeki firmaların rakip değil; aynı amaca hizmet eden, aynı kulvarda ilerleyen, sektörün büyümesine katkı sağlayan kurumlar olduğunu aktaran Çiftçi, tecrübelerini arkalarına alarak Birevim’in faizsiz gayrimenkul sektörüne birçok yenilik kattıklarını belirtti. Müşteriye ek maliyet getiren kira ödemesi uygulamasının Birevim’de olmadığını sözlerine ekleyen Çiftçi, “Ev almak isteyen bir kişinin Birevim’i tercih etmesi için pek çok neden var ancak; bunlardan en önemlisi kesinlikle müşterilerin aldıkları eve herhangi bir fark ödemeden sahip olmalarıdır.

Birevim’de faiz, vade farkı, müşteriye ek maliyetler getiren kira ödemesi gibi uygulamalar yok. Hal böyle olunca müşteri 300 bin TL değerinde bir ev alacaksa taksitleri bittiğinde toplam ödediği yine 300 bin TL oluyor. Ayrıca 10 yıldan fazla taksit imkanı, Konut Değer Endeksli Yöntem gibi Türkiye’de ilk defa bizim uyguladığımız pek çok fark ve özelliğimizle sektördeki yerimizi güçlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Bunun yanında ev alacak kişilerin Birevim’i tercih etmeleri için birçok ilk var. Bunları sıralayacak olursak;
Ev almak isteyenler için Sıra Tespitli Yöntem (STY) oluşturduk. Müşteriye evini alırken ek maliyetler getiren tüm uygulamaları kaldırdık. Ayrıca bu yöntem ile evinizin borcu normalden daha kısa sürede bitiyor.
Birevim Türkiye’de ilk defa Konut Değerine Endeksli Yöntem (KDEY) ile ev sahibi olma fırsatını sunuyor. Bu yöntemle evinizi artan değer üzerinden alıyorsunuz.
Müşteriye ek maliyet getiren kira ödemesi gibi uygulamaları kaldırdık. Faiz ve vade farkı da Birevim’de zaten yok. Evinizin değeri neyse onu ödüyorsunuz. Kısacası Birevim’de fazla ödeme yok.
Birevim’in olarak yaptığımız yeniliklerden biri de; borcunuz girmiş olduğunuz vadeden daha kısa sürede bitiyor olmasıdır. Borcunuzu erken bitirme rahatlığı sadece Birevim’de var.
Birevim yöntemleriyle evinizi taksitli alıp evin değeri dışında fazladan ödeme yapmazsınız. Hal böyleyken evinizi diğer taksitli ev alma yollarının tamamından daha ucuza mal etmiş olursunuz.
Taksitli ev alma yöntemlerinde genellikle en fazla 120 ay taksit seçeneği sunulur. Birevim’de 120 aydan daha fazla taksit yaptırabilirsiniz. Böylelikle taksitlerinizi bütçenize göre ayarlama fırsatı yakalarsınız.
Birevim yöntemlerini etkin kullanarak size en uygun seçenekleri belirlerseniz, diğer taksitli ev alma yöntemlerinden daha kısa sürede ev sahibi olabilirsiniz.
Ev sahibi olmaya hak kazanmış bir kişiyi peşinatının olup olmadığına bakmaksızın bekletmiyor, evini teslim ediyoruz.

Previous Konut Projeleri Aidat Değerleri raporu yayınlandı
Sonraki Bakan Özhaseki; "Şehircilik Şurası Bizim İçin Yol Gösterici Olacak"

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

Petrol Aramaları İçin Yerli Sondaj Kulesi

Enerji ve Tabu Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, petrol, doğalgaz ve jeotermalle alakalı sondaj çalışmalarının yerli yapılabilmesıyle alakalı önemli bir donum noktasında olduklarını ifade ederek, “Nasıl yerli aracımızı yapmakla alakalı bir

Firma Haberleri 0 Yorum

Emlak Konut GYO,Kartal ve Bahçelievler’de 3 Arsayı Satışa Çıkardı

2014’te 2 milyar 555 milyar TL ciro yapan Emlak GYO, arsa ihalelerine devam ediyor.

Firma Haberleri

Mert Yıldızhan: “Yüksek fiyatlı konut almak istemeyenler yaz dönemini değerlendirmeli”

Seçim dönemi, Ramazan rehaveti, hükümetin henüz kurulmaması gibi etmenlerle konut satışlarını öteleyenler, ellerini sıkı tutmamaları durumunda “döviz kurundaki artış nedeniyle” önümüzdeki dönem konuta çok daha fazla bütçe ayırmak durumunda kalabilirler.

Firma Haberleri 0 Yorum

Bayim Olur musun? Fuarı’nın Ana Sponsoru Coldwell Banker Oldu

18-21 Eylül 2014 tarihleri arasında MedyaFors Fuarcılık tarafından düzenlenecek olan “12. Bayim Olur musun? Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı”, Coldwell Banker Türkiye ana sponsorluğu ile gerçekleşecek.

Firma Haberleri 0 Yorum

İstWest’te Ödeme Seçenekleri

Basın Ekspres’te 60 ay boyunca faizi sıfırlayacak FerYapı ve Boyner Holding girişimi ile Bahçelievler-Basm Ekspres yolu üzerinde İstWest’te farklı ödeme seçenekleri sunuluyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Trox’tan Çevre Dostu Atılım

Havalandırma ve iklimlendirme ekipmanları konusunda dünyada öncü bir firma olarak bilinen Almanya merkezli Trox Group ekonomik ve sürdürülebilir hedeflere ulaşma amacıyla, bina enerji kullanımının azaltılmasına yardımcı olacak ürünler geliştirmekte.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.