Ev Değişimi İle Tatil Türkiye’de Yaygınlaşıyor

Dünyada 1953 yılından bu yana aktif olan ev değişimi sistemiyle tatil, son yıllarda Türkiye’de de ilgi görmeye başladı.

Ev değişimi organizasyonu yapan şirketlerden birinin Türkiye temsilcisi Samim Er, konuyla ilgili AA muhabirine, sistemiyle tatil imkanı sunan bir çok internet sitesi bulunduğunu, Türkiye’de de son 2 yılda sisteme ilginin arttığını söyledi.

Türkiye’den sisteme 170 kişinin üye kaydı yaptırdığını bildiren Er, geçen yıl sistemi aktif kullanarak tatile çıkanların sayısının 60 olduğunu belirtti. Her bir ailenin 4’er kişiden hesaplanması halinde, sistem sayesinde geçen yıl 240 kişinin tatile gittiğinin söylenebileceğini kaydeden Er, “Yılda iki üç defa giden aileler var. Bu kişiler konaklama ücreti ödemeden diğer masrafları kendileri karşılayarak tatil yapıyor. Sistem tatili daha ucuza yapma imkanı sunuyor” dedi. Er, Türkiye’den sisteme katılanların ev değişimi için tercih ettiği ülkelerin başında ABD’nin geldiğini de bildirdi.

Sistem nasıl işliyor?
Er, sistemin işleyişini şöyle anlattı:”Tatilde konaklamayı ucuza getirmek ve ev ortamını yaşamak isteyenler tarafından tercih edilen “ev değişimi sistemi”ne dahil olmak isteyen kişi, internette aynı yöntemle tatil planlayanları bir araya getiren sitelere kayıt yaptırıp evini tanıtan fotoğraf ve görüntü ekliyor. Kaydı alınan kişi, gitmek istediği ülkede sisteme kayıtlı olan evleri sanal ortamda inceleyerek, beğendiği konutun sahibiyle elektronik posta irtibatı kuruyor, yazışmalarla değişim tarihini belirliyor. İrtibat sağladığı kişiyle anlaşırsa, ABD’de, Fransa’da ya da dünyanın her hangi bir ülkesinde tatile gidebiliyor, beğendiğiniz evde konaklama ücreti ödemeden kalabiliyorsunuz. Karşılığında, aynı tarihler arasında evinizi, konakladığınız kişinin kullanımına sunuyorsunuz. Evleri aynı anda değiştirebileceğiniz gibi, ev sahibi tatile gitmeden konuk olma veya ağırlama imkanı da bulunuyor. İkinci evi veya yazlığı da bu değişimde kulanabilirsiniz. “

Her kıtada bir ev … 
Ev değişimi sistemiyle tatile çıkan Mehmet Niyaz ise son 2 yılda 6 kez ABD’de, 1’er kez de İsviçre ve Almanya’da 8 ev değişimi programına katıldığını, yazışmalar sonrası eviyle birlikte otomobilleri de karşılıklı olarak değişim programına dahil ettiklerini bildirdi. Tatili böylelikle daha ekonomik koşullarda yapma imkanına eriştiğini bildiren Niyaz, daha güçlü bir kültürel etkileşim imkanını da yakaladıklarını belirtti.

Fatih Uzun ise 2011 yılından bu yana sisteme kayıtlı olduğunu, 5 kıtada 11 ülkede tatil yapma imkanını yakaladığını bildirdi. Uzun, “Herkes evde bir hasar olup olmadığını soruyor. Eş zamanlı değişim yaptığım bir ailenin garajında Jaguar marka otomobili duruyordu. Bu araba çok lüks ve pahalı, kullansak olur mu diye sordum. Sahibi, ‘istediğin gibi kullan’ dedi. Kaldığımız sürece evdeki eşyaları kendimizin gibi kullandık” dedi.

(Kaynak:haberler.com.tr)

Previous Manyas Gölü, Kuraklık Nedeniyle 200 Metre Çekildi
Sonraki Kumkapı Balık Hali Taşınıyor

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 13 Mart 2015

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’den yapılan açıklamaya göre Ankara Bala, Çankaya, Gölbaşı, Keçiören, Yenimahalle ilçelerinde 13 Mart 2015 tarihinde elektrik kesintisi uygulanacak. Kesintiden etkilenen bölgeler;

Güncel Haberler 0 Yorum

Artık tüm yollar Ankara’ya çıkacak

AK Parti Ankara 1. Bölge Milletvekili Adayı Barış Aydın, yeni dönemde bitirilecek hızlı tren (YHT) ve otoyol ağları ile ortaya çıkacak uluslararası bağlantılı yeni ulusal ulaşım ağında Ankara’nın ana kavşak

Güncel Haberler

Alanya Avşallar’da imarın durması inşaat sektörünü zor durma soktu

Yaklaşık 6 aydır imarı olmayan Avsallar’da yeni ruhsat verilmesine tepki gösteren sektör temsilcileri, “İmarın durması lokomotif bir sektör olan inşaat sektörüne büyük darbe vurdu. Hiç bir yatırımcı firma inşaat ruhsatı

Güncel Haberler 0 Yorum

Sorgun Sanayi Sitesine ATM Konulacak

Yozgat’ın Sorgun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Aktaş, Sorgun Sanayi Sitesine Ziraat Bankası ATM’sinin konulacağını belirtti.

Güncel Haberler 0 Yorum

Çiftçiye 2014 Yılında Verilecek Destekler Belirlendi

Bakanlar Kurulu’nun “2014 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar”, 1 Ocak 2014 tarihinden geçerli olmak üzere Resmi Gazete’de yayımlandı.

Güncel Haberler

Ankara’da yeni isimlere yeni levhalar

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından isimleri “Anadolu Meydanı” olarak değiştirilen “Tandoğan Meydanı” ile “İncek Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Bulvarı” olarak değiştirilen “İncek Bulvarı”nın yeni levhaları takıldı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.