Ev Değişimi İle Tatil Türkiye’de Yaygınlaşıyor

Dünyada 1953 yılından bu yana aktif olan ev değişimi sistemiyle tatil, son yıllarda Türkiye’de de ilgi görmeye başladı.

Ev değişimi organizasyonu yapan şirketlerden birinin Türkiye temsilcisi Samim Er, konuyla ilgili AA muhabirine, sistemiyle tatil imkanı sunan bir çok internet sitesi bulunduğunu, Türkiye’de de son 2 yılda sisteme ilginin arttığını söyledi.

Türkiye’den sisteme 170 kişinin üye kaydı yaptırdığını bildiren Er, geçen yıl sistemi aktif kullanarak tatile çıkanların sayısının 60 olduğunu belirtti. Her bir ailenin 4’er kişiden hesaplanması halinde, sistem sayesinde geçen yıl 240 kişinin tatile gittiğinin söylenebileceğini kaydeden Er, “Yılda iki üç defa giden aileler var. Bu kişiler konaklama ücreti ödemeden diğer masrafları kendileri karşılayarak tatil yapıyor. Sistem tatili daha ucuza yapma imkanı sunuyor” dedi. Er, Türkiye’den sisteme katılanların ev değişimi için tercih ettiği ülkelerin başında ABD’nin geldiğini de bildirdi.

Sistem nasıl işliyor?
Er, sistemin işleyişini şöyle anlattı:”Tatilde konaklamayı ucuza getirmek ve ev ortamını yaşamak isteyenler tarafından tercih edilen “ev değişimi sistemi”ne dahil olmak isteyen kişi, internette aynı yöntemle tatil planlayanları bir araya getiren sitelere kayıt yaptırıp evini tanıtan fotoğraf ve görüntü ekliyor. Kaydı alınan kişi, gitmek istediği ülkede sisteme kayıtlı olan evleri sanal ortamda inceleyerek, beğendiği konutun sahibiyle elektronik posta irtibatı kuruyor, yazışmalarla değişim tarihini belirliyor. İrtibat sağladığı kişiyle anlaşırsa, ABD’de, Fransa’da ya da dünyanın her hangi bir ülkesinde tatile gidebiliyor, beğendiğiniz evde konaklama ücreti ödemeden kalabiliyorsunuz. Karşılığında, aynı tarihler arasında evinizi, konakladığınız kişinin kullanımına sunuyorsunuz. Evleri aynı anda değiştirebileceğiniz gibi, ev sahibi tatile gitmeden konuk olma veya ağırlama imkanı da bulunuyor. İkinci evi veya yazlığı da bu değişimde kulanabilirsiniz. “

Her kıtada bir ev … 
Ev değişimi sistemiyle tatile çıkan Mehmet Niyaz ise son 2 yılda 6 kez ABD’de, 1’er kez de İsviçre ve Almanya’da 8 ev değişimi programına katıldığını, yazışmalar sonrası eviyle birlikte otomobilleri de karşılıklı olarak değişim programına dahil ettiklerini bildirdi. Tatili böylelikle daha ekonomik koşullarda yapma imkanına eriştiğini bildiren Niyaz, daha güçlü bir kültürel etkileşim imkanını da yakaladıklarını belirtti.

Fatih Uzun ise 2011 yılından bu yana sisteme kayıtlı olduğunu, 5 kıtada 11 ülkede tatil yapma imkanını yakaladığını bildirdi. Uzun, “Herkes evde bir hasar olup olmadığını soruyor. Eş zamanlı değişim yaptığım bir ailenin garajında Jaguar marka otomobili duruyordu. Bu araba çok lüks ve pahalı, kullansak olur mu diye sordum. Sahibi, ‘istediğin gibi kullan’ dedi. Kaldığımız sürece evdeki eşyaları kendimizin gibi kullandık” dedi.

(Kaynak:haberler.com.tr)

Previous Manyas Gölü, Kuraklık Nedeniyle 200 Metre Çekildi
Sonraki Kumkapı Balık Hali Taşınıyor

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Gökçeada’ya Danıştay’dan Müjde

Gökçeada’da inşa edilen Masi Otelin SİT alanında kaldığı kesinleşti.

Güncel Haberler

Ankara’da imar revizyon planları masaya yatırıldı

Ankara Büyükşehir Belediyesi. İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Ömer Faruk Erciyes ve teknik personeli katılımı ile yapılan toplantıda: Elmadağ’daki üst ölçekteki planları ve mevcut imar uygulamaları incelenerek gözden geçirildi.

Güncel Haberler 0 Yorum

İstanbul’da Markalı Konutlara Özet Bakış

Eva Gayrimenkul tarafından her sene güncellenen “Markalı Konut Piyasası” araştırmasının sonuçlarına göre, Avrupa yakası markalı konutlarda lider durumda.

Güncel Haberler

Yenimahalle tarihinin en büyük yatırımı gerçekleşiyor

Yenimahalle Belediyesi’nin mahalle iftarları hız kesmeden devam ediyor. 

Güncel Haberler 0 Yorum

Gurbetçiler Türkiye’den ev alırken nelere dikkat etmeli

Her yıl bahar ve yaz mevsiminde olduğu gibi bu sene de yine yüzbinlerce gurbetçi vatandaşımız Türkiye’ye gelecek.

Güncel Haberler 0 Yorum

Tayfun Küçükoğlu: Enerji verimliliğinde hamle sırası Türkiye’de

Enerji verimliliğinin, Türkiye’nin geleceği için stratejik öneme sahip bir konu olduğunu belirten İZODER Başkanı Tayfun Küçükoğlu, “Gelişmiş ülkeler uzun yıllar önce başlayan yalıtım seferberliği ile epey yol aldı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.