Ev alırken deprem güvenliğine dikkat!

Ev alırken deprem güvenliğine dikkat!

Konut alımında tüketicinin eğitim düzeyi arttıkça, beklentilerinin de farklılaştığı, yüksek eğitimli kişilerin özellikle büyük depremler sonrası öncelikli konusunun binaların deprem güvenliği olduğu söyleyen Universal21 Yönetici Ortağı Adil Yaman Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu fakat depremlerin değil kötü inşa edilmiş binaların insanları öldürdüğünü söyledi.

Deprem güvenliği ev alırken birincil öncelikler arasında!
Büyük kentlerde yapılan araştırmalarda insanlar konut alırken en fazla özelliğine, ardından lokasyon, daha sonra da çevresel özelliklerine dikkat ediyorlar. Konut özelliğinde ise yüzde 31 gibi yüksek bir oranla deprem yönetmenliğine uygun inşa edilip edilmediği geliyor. Bunu yüzde 21 ile konutun genişliği, yüzde 11 ile ısınma özellikleri izliyor. Genellikle müşterilerimizin ilk sorguladıkları konu deprem güvenliği oluyor. Konut alacak kişilerin bu bilince sahip olması memnuniyet verici olduğunu söyleyen Universal21 Yönetici Ortağı Adil Yaman, “buna ek olarak bin metrekare üzeri inşaat alanlarında çok doğru ve başarılı bir çalışma ile yapı denetim sistemi getirilmesi de önemli bir açığı kapattı. Ancak bu konuda toplumsal bilincin yıldönümleri ile sınırlı kalmaması, tüm kitlelerde süreklilik kazanması gerekiyor. Çünkü ülkemiz her bölgesi ile deprem kuşağında ve her deprem hepimize, özellikle de sektörün gelişimi için çaba gösteren bizlere acı veriyor.” Dedi

Universal21 Yönetici Ortağı Adil Yaman şunları söyledi: “İster yatırım ister kullanım amaçlı olsun konut tercih edeceklerin projenin kendisi kadar zeminini de incelemeleri gerekiyor. Binanın balçık mı, kum mu, dolgu zeminde mi yoksa kaya zeminde mi olduğu öğrenilmeli. Proje henüz inşaat aşamasındaysa zemin raporuna da bakılabilir. Ardından proje de aynı titizlikle incelenmeli. Binanın tekniğine uygun yapılması, çok iyi bir statik projeye sahip olması gerekiyor. Bir deprem ülkesi olduğumuzu asla unutmamalıyız. Bu yüzden zeminin sağlamlığı ve binanın Deprem Yönetmeliği’ne uygun olması hayati önem taşıyor.”  dedi.

Deprem güvenliği için dikkat etmeniz gerekenler!
 
•    Hazır beton teknolojisi ile üretilen binaları tercih edin. C25’den düşük dayanımlı betonla üretilmiş binalardan tercih etmeyin.
•    Simetrik boyutlandırma ve kısa kolon kullanımı gibi tasarımlarla üretilen konutlar, yapının depreme karşı daha dayanıklı olmasını sağlayabilir.
•    Bodrum katına bakın. Eğer rutubetliyse, binanın su yalıtımı kötü demektir. Yalıtımı iyi yapılmamış binaların taşıyıcı sistemlerinin paslanması, büyük şiddetli deprem sırasında yapının hasar görmesine neden olur.
•    Kolon ve perde uygulamalarının doğru yöntemlerle gerçekleşip, gerçekleşmediğini mühendislere inceletebilirsiniz.
•    Bina’nın üçte biri toprak altında olmalı. Toprak altında ne kadar fazla kat varsa bina depreme karşı o kadar güvenilir demektir.
•    Zeminin etüt raporu incelenmeli.

Previous Tarlabaşı 360’ta dolar 2,40’ta sabitlendi
Sonraki Emlak ve konut temalı mobil uygulamalar yarışıyor!

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Gölbaşı kentleşmedede hızını artırdı

Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, 5 yıllık dönemde inşaat sektöründe de büyük canlılık yaşandığını bildirdi. Başkan Odabaşı, bu dönemde 3 bin 646 inşaat ve 1943 adet iskan ruhsatı verildiğini açıkladı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Kosgeb’ten Girişimcilere Başarı Sırrı

KOSGEB Eskişehir Hizmet Merkezi Müdürü Eskicioğlu: “Daha değişik alanlarda, doğru zamanda yatırım yapanlar daha başarılı oluyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Sivas inşaat sektörü temcilcileri buluştu

İnşaat sektörünün önde gelen isimleri ile yemekli toplantıda bir araya gelen Aydın, yeni imar yönetmeliğini anlattı ve sektörünün sorunlarını dinledi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Bakanlık’tan Karaman köyü açıklaması

Bakanlığımızca (mülga Bayındırlık ve İskân Bakanlığınca) İzmir ili, Kiraz ilçesi, Karaman köyünde DSİ Genel Müdürlüğünce yapılan Beydağ Barajından etkilenen köy sakinlerine yeni konutların yapılması ile ilgili bilgilendirme toplantıları yapılmıştır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara’da Kazı Sezonu Kapandı

Büyükşehir Belediyesi Alt Yapı Koordinasyon Merkezi (AYKOME) Genel Kurulu’nda alınan kararla 31 Ekim günü sona eren kazı sezonu nedeniyle acil durum ve arızalar dışında cadde ve sokaklarda  kazı sezonunun açılacağı

Güncel Haberler 0 Yorum

İstanbul’un elektriği Boğaz’dan geçecek

Boğazın tabanının altına döşenecek yüksek gerilim hatayla İstanbul’un Avrupa Yakası’na enerji nakli sağlanacak.