Ev alıp satana sürpriz vergi

Ev alıp satana sürpriz vergi

Gelir idaresi Başkanlığı, aldığı evi 5 yıl içerisinde satanların beyanlarını yeni bir yazılını sistemi ile yakından takip edebilecek.

Gayrimenkulünü gerçek değerinin altında beyan edenlere, cezai yaptırım uygulanacak.

ALIŞ VE SATISIN DEĞERİNE MERCEK
Gayrimenkullerde alış ve satışın yakından takip edileceğini aktaran üst düzey bir Maliye Bakanlığı yetkilisi, “Banka ve tapu kayıtlarından aldığımız bilgilerle gerçek değer ile beyan edilen rakam arasındaki farkı bulmaya çalışıyoruz. Denetimin sıkılastırılmasına yönelik çalışmalarımız var. Ayrıca daha önce planlamasını yaptığımız bir yazılım sistemi var. Henüz uygulamaya geçmedik ama üzerinde çalışmayı planlıyoruz” dedi.

Gayrimenkuldeki değer artışının vergilendirilmesine yönelik çalışmalar artıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) aldığı evi beş yıl içerisinde satanlann beyanlarını yeni bir yazılım sistemi ile yakından izlemeyi planlıyor. Banka ve tapudan gelen bilgileri daha sistematik hale getirecek yazılım ile gayrimenkulün gerçek değerinin üzerinden beyan edilip edilmediği anında ortaya çıkanlabilecek. Doğru beyanda bulunmayanlara yönelik cezai yaptırım uygulanacak.

Gelir İdaresi’nin 4-5 yıl önce calıstığı ,deger artış kazancına kademeli vergi getirilmesine yönelik çalışma ise rafta bekliyor. Bu çalışmaya göre son bes yıl içerisinde ev alıp satanlardan talep edilen değer artış kazancı vergisinde oransal sisteme geçilmesi hedefleniyor. Bu çalışmada kademeli bir vergilendirme sistemi üzerinde duruluyor. Örneğin bir yıl içerisinde gayrimenkul alıp satanlardan elde ettiği kârının tamamının vergisi istenirken ikinci yılda bu oran düşecek. Kademeli olarak besinci yılın sonunda istisna kapsamına girecek. Ancak bir evi olanlar kapsam dışında tutulacak. gulamanm bu yıl içerisinde devreye alınabileceği belirtiliyor.

5 YIL ÜZERİ VERGİ YOK
Kayıt dışı ile mücadele eylem planı kapsamında yürütülen çalışmalarda yeni sistem üe inşaatın başlamasından sonuna kadar tüm maliyet süreçlerinin belirleneceği öğrenildi. Buna göre ev alan vatandaşın 5 yıl içerisinde devretmesi ya da müteahhidin ilk satışında belirlenen değerinin altına düşmesi halinde yazılım otomatik olarak aradald farkı ortaya çıkaracak.

Herhangi bir konutun alış ve satış farkından enflasyon endekslemesi düşüldükten sonra geriye kalan rakamın vergisi talep edilecek. Örneğin 2010 yılında 100 bin TL’ye alınan bir ev 2014’te 200 bin liraya satıldığında aradaki 100 bin liranın vergisi enflasyon farkı düşüldükten sonra istenecek. Dört yıllık süreçte toplam enflasyon yüzde 40 ise, kalan 60 bin liralık kazancın vergisi talep edilecek. Eğer 2010 yılında alınan ev 2016 yılında satıldı ise 5 yıllık süre geçtiği için değer artış kazancına üişkin vergi ödenmiyor.Star

Previous Fatma Güldemet Sarı'nın 9 Mart 2016 Ankara programı
Sonraki Ankara su kesintisi 9 Mart 2016

Diğer Yazılar

Mevzuat Haberleri

Yeni ev alanlar emlak vergisini daha az öder mi?

Başka bir geliri olmayan emekliler, engelliler, gaziler, şehitler dul ve yetimleri, işsizler ve ev hanımları, brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan tek bir konut sahibi olmaları halinde Emlak Vergisi ödemeyebilirler.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Konut kredisi kullanırken boşa para ödemeyin

Yeni Konut Finansmanı Yönetmeliği, Mortgage kredisi (ipotekli konut kredisi) kullanan vatandaşlara yeni hak ve avantajlar sağlıyor.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Torba Yasa Neleri İçeriyor?

Türkiye’de yaklaşık 20 milyon insanı ilgilendiren vergi ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) borçlarını kapsayan af yasası genişliyor.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

İnşaatlardaki iskele ve merdivenler mevzuata uygun olacak

Türkiye, İLO’nun 167 sayılı İnşaat İşlerinde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi’ni onayladı.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Kira gelirinin 3.800 liralık kısmı vergiden muaf

Vergi istisnasından sadece konut kira geliri elde edenler faydalanabiliyor.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Yapı denetimi ve müteahhitler

Bin bir umutla kurulan yapı denetim sektörünün can çekiştiğine dair haberler çıkıyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.