Ev alana sıkı takip

Ev alana sıkı takip

Maliye, tutarları ve ekspertiz harcına esas tutarlarda uyumsuzluk varsa ağır cezalar veriliyor.

Bu kapsamda 2015’te 1.036 mükellef incelendi, 129.3 milyon lira ceza kesildi.  Konut sektörü Maliye’nin sıkı takibinde. Vergi Denetim Kurulu (VDK) birkaç yıldır devam eden konut kredili gayrimenkul sektörüne yönelik denetim çalışmalar mı 2015 yılı itibariyle tamamladı.

VDK, konut kredili gayrimenkul satışına yönelik banka konut kredisi ve tapu bilgilerinden hareket ederek, satılan konutların gerçek değerini tespit etmek için çalışma yaptı. Belirlenen eşik üzerinde gayrimenkul satışı olduğu halde beyanname vermeyen, beyannamelerinde konutların kredi tutarları ve ekspertiz raporlaıında belirlenen değerlerle tapu harcına esas tutarlarda bariz uyumsuzluk olduğu belirlenen 1.036 mükellefi incelendi. Bu kapsamda 984 milyon lira matrah farkr bulundu, 54 milyon lira vergi farkı tespit edildi ve 129.3 milyon lira ceza kesildi.

İnşaat sektörü de denetlendi
Vergi Denetim Kurulu’ nun (VDK) raporunda, inşaat sektöründe yapılan denetimlerde, kayıtdışılığın yüksek oranlarda olduğu ya da taşeron firmaların isçilerini kendi adlarına kayıt ettirerek çalıştırdıkları, çesiti nedenlenle inşaat maliyetlerini belgelemfiremedikleri.bu maliyetleri sahte ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge kulanarak giderirleri, bu şekilde kayıp ve kaçağa sebep oldukları sonucuna ulaşıldı. Bu kapsamda 1.376 mükellef incelemeye sevk edildi. 2015’te tamamlanan incelemelerde 60.6 milyon lira matrah farkı, 8.8 milyon Bra vergi farkı tespit edildi ve 26.8 milyon lira ceza kesildi.

SATIŞ DEĞERİ EMSAL OLACAK
Maliye Bakanlığı’mn yaptığı çalışmaya göre gerçek satış değeri üzerinden beyan edilen konutlar diğer konutlar için emsal olacak. Maliye yetkilileri, bankadan kullanılan kredüerin beyannamelerle karşılaştırıldığını belirterek, bir semtte 500 bin yada 1 milyon liraya satılmış bir evin emsal kabul edileceğini, diğer satılan evler için verilen beyannamelerle karşılaştırılacağını belirterek, böylece konut sektörüne yönelik denetimlerin genişletüeceğini söyledi.

TAPU HARCI %1’E İNSİN
Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Maliye haksızlığa ceza kesmeli. Ama sorunun kesin çözümü için sektörün kayıt içine teşvik edilmesi gerek. Tapu harçları yüzde 2 alıcıdan yüzde 2 satıcıdan toplam yüzde 4. Biz dernek olarak bir yıldır Maliyeye öneride bulunuyor, konuşuyoruz. Tapu harcı yüzde l’e düşsün. Evin ekspertiz değeri SPK lisanslı kurumlarca yapılsın. Heıkes evin gerçek değeri üzerinden vergisini ödesin” dedi.Hürriyet

Previous Mostar Life Grand Houses görücüye çıkıyor
Sonraki Kampanyalı konut projeleri

Diğer Yazılar

Mevzuat Haberleri

Genel giderlerden doğan masrafı ev sahibi karşılayacak

Ankara’daki bir sitede yönetim onarım için ev sahibiyle birlikte kiracıya da fatura çıkarınca açılan davada mahkeme ret kararı verdi.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Günlük kiralık evlere yasal düzenleme geldi

Son çıkan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) günlük kiralık evlere sıkı denetim getiriyor.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Gayrimenkulde yeni yasal düzenlemeler

Borçlar Kanununda “simsar” olarak tanımlanan, halk arasında “komisyoncu” şeklinde anılan, kendilerine “emlakçı ya da emlak danışmanı” diyen bir meslek olabilir mi?

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Eviniz sözleşmede vaat edilen tarihte teslim edilmedi mi?

Eğer siz de yakında bir konut projesinden ev aldıysanız ve eviniz size sözleşmede belirtilen tarihten geç teslim edilmiş ise sizin de geç teslim edilen süre için kira kaybı alacağınız olabilir.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Evden Cayma Koşulları

İnşaat sektörüne güven getirmesi beklenen Yeni Tüketici Kanunu konut alıcısına aldığı evden teslime kadar vazgeçme hakkı tanıdı.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Gayrimenkulun gerçek değerini gizleyenler tapuyu kaybedebilir

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Av. Ali Güvenç Kiraz, alım – satım sırasında daha az harç ödemek için tapuda gerçek satış bedeli değerini göstermeyen vatandaşları uyardı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.