Ev alana sıkı takip

Ev alana sıkı takip

Maliye, tutarları ve ekspertiz harcına esas tutarlarda uyumsuzluk varsa ağır cezalar veriliyor.

Bu kapsamda 2015’te 1.036 mükellef incelendi, 129.3 milyon lira ceza kesildi.  Konut sektörü Maliye’nin sıkı takibinde. Vergi Denetim Kurulu (VDK) birkaç yıldır devam eden konut kredili gayrimenkul sektörüne yönelik denetim çalışmalar mı 2015 yılı itibariyle tamamladı.

VDK, konut kredili gayrimenkul satışına yönelik banka konut kredisi ve tapu bilgilerinden hareket ederek, satılan konutların gerçek değerini tespit etmek için çalışma yaptı. Belirlenen eşik üzerinde gayrimenkul satışı olduğu halde beyanname vermeyen, beyannamelerinde konutların kredi tutarları ve ekspertiz raporlaıında belirlenen değerlerle tapu harcına esas tutarlarda bariz uyumsuzluk olduğu belirlenen 1.036 mükellefi incelendi. Bu kapsamda 984 milyon lira matrah farkr bulundu, 54 milyon lira vergi farkı tespit edildi ve 129.3 milyon lira ceza kesildi.

İnşaat sektörü de denetlendi
Vergi Denetim Kurulu’ nun (VDK) raporunda, inşaat sektöründe yapılan denetimlerde, kayıtdışılığın yüksek oranlarda olduğu ya da taşeron firmaların isçilerini kendi adlarına kayıt ettirerek çalıştırdıkları, çesiti nedenlenle inşaat maliyetlerini belgelemfiremedikleri.bu maliyetleri sahte ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge kulanarak giderirleri, bu şekilde kayıp ve kaçağa sebep oldukları sonucuna ulaşıldı. Bu kapsamda 1.376 mükellef incelemeye sevk edildi. 2015’te tamamlanan incelemelerde 60.6 milyon lira matrah farkı, 8.8 milyon Bra vergi farkı tespit edildi ve 26.8 milyon lira ceza kesildi.

SATIŞ DEĞERİ EMSAL OLACAK
Maliye Bakanlığı’mn yaptığı çalışmaya göre gerçek satış değeri üzerinden beyan edilen konutlar diğer konutlar için emsal olacak. Maliye yetkilileri, bankadan kullanılan kredüerin beyannamelerle karşılaştırıldığını belirterek, bir semtte 500 bin yada 1 milyon liraya satılmış bir evin emsal kabul edileceğini, diğer satılan evler için verilen beyannamelerle karşılaştırılacağını belirterek, böylece konut sektörüne yönelik denetimlerin genişletüeceğini söyledi.

TAPU HARCI %1’E İNSİN
Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Maliye haksızlığa ceza kesmeli. Ama sorunun kesin çözümü için sektörün kayıt içine teşvik edilmesi gerek. Tapu harçları yüzde 2 alıcıdan yüzde 2 satıcıdan toplam yüzde 4. Biz dernek olarak bir yıldır Maliyeye öneride bulunuyor, konuşuyoruz. Tapu harcı yüzde l’e düşsün. Evin ekspertiz değeri SPK lisanslı kurumlarca yapılsın. Heıkes evin gerçek değeri üzerinden vergisini ödesin” dedi.Hürriyet

Previous Mostar Life Grand Houses görücüye çıkıyor
Sonraki Kampanyalı konut projeleri

Diğer Yazılar

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Emlak vergisinde son 20 gün

Yaklaşık 24 milyon emlak vergisi mükellefinin, 2015 yılı emlak vergisinin ikinci (son) taksitini, 30 Kasım Pazartesi mesai saati sonuna ödemeleri gerekiyor.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Yapım İşleri İhalelerinde İdarelerin Uyması Gereken Kurallar

Yapım İşleri İhaleleri Uygulama Yönetmeliği’nin 5. maddesi uyarınca, yapım işleri ihalelerinde idarelerce uyulması zorunlu hususlar şunlardır:

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

İmar Planı Değişiyor!

Bakanlığın yeni taslağına göre bunları yapan yandı!

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

AVM’ler İçin Yeni Düzenleme

Geçen hafta çıkarılan tüketici haklarına yönelik yasadan sonra şimdi de perakende yasasını yeniden düzenleyen tasarı hazırlanıyor.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Konut satışında vergi cezası almamak için dikkat

Konut satışlarında ‘tapuda görünen satış değeri ile ‘fiili gerçekleşen satış değeri’ arasındaki farkı tespit eden Maliye nin binlerce konut satıcısına yüklü cezalar kestiği yazmakta.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Konut teslimlerinde uygulanacak KDV oranı

Önceleri, 150 metrekarenin altındaki konut teslimlerinin tamamı %1 KDV ye tabi iken, 1.1.2013 tarihinden geçerli olmak üzere yayınlanan bakanlar kurulu kararıyla, konutta yeni bir katma değer vergisi sistemi yürürlüğe girmiş

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.