Esenyurt’ta konut krizi yaşanıyor mu?

Esenyurt’ta konut krizi yaşanıyor mu?

İstanbul’un en önemli gelişim bölgeleri arasında gösterilen Esenyurt’ta sorunlar bitmek bilmiyor… 40 bin kişi parasını ödediği konutları teslim almayı beklerken, firmalar mali darboğazı aşmaya çalışıyor İstanbul’da konut sektörünün en hızla büyüdüğü ilçelerin başında gelen Esenyurt’ta, iflas eden firmalar ve yarım kalan inşaatlar nedeniyle yaşanan sıkıntılı süreç devam ediyor. İmar krizi nedeniyle çok sayıda vatandaşın ‘konutzede’ durumuna düştüğü Esenyurt’ta her şey imar planlarının 28 Ağustos 2008’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından onaylanmasıyla başladı.

Hukuksuz ve ortalamanın çok üstünde emsal artışı getiren imar planları inşaat şirketlerinin iştahını kabarttı. Peş peşe konut projeleri görücüye çıkarken, İstanbul 1.İdare Mahkemesi 2010 yılında imar planını iptal etti. 8 Ekim 2011’de yeni imar planmı onaylayan İBB meclisi, Esenyurt Belediyesi’ninin firmalara tanıdığı imar haklarım geri aldı. Bölgede 20’den fazla projenin inşaatı durdu, firmalar mali dar boğaza düştü. İptal edilen katları maketlerden satın alarak ev sahibi olma hayali kuran 40 bin kişi mağdur oldu. 2013’te Büyükşehir Belediyesi yeni imar planlarını belirledi. Bölgede yeniden bir hareket başlasa da sorunlar sürüyor.

VATANDAŞI OYALIYORLAR
Esenyurt’ta son 2 yıldan bu yana tam bir ‘daire krizi’ yaşanıyor. Hiper Gayrimenkul, Osmanlı İnşaat, Uluhan Grup, Bulut İnşaat, Makrom Yapı, Fi Yapı ve İlke İnşaat, evleri hak sahiplerine zamanında teslim edemedi. Binlerce aile evlerine kavuşmayı umuyor. Kimi daire sahipleri bir yandan banka kredilerini ödemeye devam ederken, aynı zamanda kira ödemeyi sürdürüyor. Mağdur edildiklerini söyleyen çok sayıda kişi, durumun kendileri açısından dayanılmaz boyuta eriştiği vurgusunu yapıyor. 20 kadar firmanın çeşitli projelerinden daire alan 10 bin aile satış ofisleri, şirket merkezleri, kamu kurumları ve mahkemeler arasında mekik dokuyor.

Dairelerin teslimini veya ödenen paraların iadesini isteyenler tutarsız açıklamalardan, muhattap bulamamaktan şikayetçi. İnşaatların ya çok yavaş ilerlediğini ya da durduğunu söyleyen mağdurlar ek süre isteyen firmaların ek süre bitiminde de hiç bir faaliyet göstermediğini dile getiriyor. Sözleşmede yazmasına rağmen kira yardımı alamadıklarım belirten vatandaşlar, haklarım alana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini belirtiyor.

HAYALLERİMİZİ KAPTIRDIK

Mağdurlardan Gürsel Çalışkan, “3,5 yıl oldu bekliyoruz hiçbir gelişme yok. Parayı aldılar hiçbir şey yapmadılar” derken, Hayrettin Çetinkaya, “4 yıldır dişimizden tırnağnzdan artırarak biriktirdiğimiz paralarla satın aldığımız eve kavuşmayı bekliyoruz. Hepimiz ortada kaldik. 290 daire 800 tane mağdur var. Niye hiç kimse sesini çıkarmıyor. Buna devlet nasıl bir çözüm bulacak” diye soruyor..

Esenyurtzedelerden Ömer Ancı ise şöyle konuşuyor: “Kiracı sıfatından kurtulabilmek için merkeze uzakta da olsa sıcak bir yuva kurmak amacıyla paralarım ve hayallerini kaptıran bir kitleyiz. Kaptırdığımız paraların, kavuşamadığımız tapuların ve yıkılan hayallerin sorumluları belli: İnşaat şirketleri, Esenyurt Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi. Hükümet bir an önce harekete geçmeli ve binlerce konut mağdurunun sorunları acilen çözülmelidir.” (Sözcü)

Previous Modern Şehircilik Zirvesi 13 Mayıs tarihinde Antalya'da yapılacak
Sonraki İnşaat sektöründe ilk önemli adımlar Ankara'da atıldı

Diğer Yazılar

İstanbul 0 Yorum

AND Pastel’de Turuncu Blok satışa çıkıyor

Yeni blok için ön talepler toplanıyor. Eylül ayı boyunca aynı zamanda satıştaki daireler için birbirinden farklı avantajlı koşul ve kampanya bir arada sunuluyor.

İstanbul

Tual Adalar projesi

Tual Adalar lüks konut projesi Dağ Mühendislik, Emlak Konut GYO işbirliğiyle Kartal Yakacık’ta yükselecek.

Avrupa Yakası

Avrupa Konutları Ataköy teslim tarihi

Avrupa Konutları Ataköy teslim tarihi bilgisi haberimizin devamında yer alıyor.

İstanbul

DKY On lansman tarihi

DKY İnşaat’ın yeni konut projesi DKY On İstanbul Avrupa yakası Kağıthane’de hayata geçiriyor.

Avrupa Yakası

Sembol İstanbul’da ticari üniteler hayata geçiyor

Eksiksiz hizmet anlayışı ile yoluna devam eden Karden İnşaat, proje içerisinde sunmuş olduğu olanaklar ile Bahçeşehir – Tem bağlantı yolu üzerinde ışıl ışıl bir projeye ve yaşam alanına imza atıyor.

İstanbul 0 Yorum

Kartallife Atalar projesi görücüye çıkıyor

Yaklaşık 30 yıldır inşaat sektörüne kapı, mutfak ve banyo çözümleri sunan Aslandağ Group şirketlerinden  STCA İnşaat  kendi konut projelerini üretmeye devam ediyor.