Esenyurt’ta konut krizi yaşanıyor mu?

Esenyurt’ta konut krizi yaşanıyor mu?

İstanbul’un en önemli gelişim bölgeleri arasında gösterilen Esenyurt’ta sorunlar bitmek bilmiyor… 40 bin kişi parasını ödediği konutları teslim almayı beklerken, firmalar mali darboğazı aşmaya çalışıyor İstanbul’da konut sektörünün en hızla büyüdüğü ilçelerin başında gelen Esenyurt’ta, iflas eden firmalar ve yarım kalan inşaatlar nedeniyle yaşanan sıkıntılı süreç devam ediyor. İmar krizi nedeniyle çok sayıda vatandaşın ‘konutzede’ durumuna düştüğü Esenyurt’ta her şey imar planlarının 28 Ağustos 2008’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından onaylanmasıyla başladı.

Hukuksuz ve ortalamanın çok üstünde emsal artışı getiren imar planları inşaat şirketlerinin iştahını kabarttı. Peş peşe konut projeleri görücüye çıkarken, İstanbul 1.İdare Mahkemesi 2010 yılında imar planını iptal etti. 8 Ekim 2011’de yeni imar planmı onaylayan İBB meclisi, Esenyurt Belediyesi’ninin firmalara tanıdığı imar haklarım geri aldı. Bölgede 20’den fazla projenin inşaatı durdu, firmalar mali dar boğaza düştü. İptal edilen katları maketlerden satın alarak ev sahibi olma hayali kuran 40 bin kişi mağdur oldu. 2013’te Büyükşehir Belediyesi yeni imar planlarını belirledi. Bölgede yeniden bir hareket başlasa da sorunlar sürüyor.

VATANDAŞI OYALIYORLAR
Esenyurt’ta son 2 yıldan bu yana tam bir ‘daire krizi’ yaşanıyor. Hiper Gayrimenkul, Osmanlı İnşaat, Uluhan Grup, Bulut İnşaat, Makrom Yapı, Fi Yapı ve İlke İnşaat, evleri hak sahiplerine zamanında teslim edemedi. Binlerce aile evlerine kavuşmayı umuyor. Kimi daire sahipleri bir yandan banka kredilerini ödemeye devam ederken, aynı zamanda kira ödemeyi sürdürüyor. Mağdur edildiklerini söyleyen çok sayıda kişi, durumun kendileri açısından dayanılmaz boyuta eriştiği vurgusunu yapıyor. 20 kadar firmanın çeşitli projelerinden daire alan 10 bin aile satış ofisleri, şirket merkezleri, kamu kurumları ve mahkemeler arasında mekik dokuyor.

Dairelerin teslimini veya ödenen paraların iadesini isteyenler tutarsız açıklamalardan, muhattap bulamamaktan şikayetçi. İnşaatların ya çok yavaş ilerlediğini ya da durduğunu söyleyen mağdurlar ek süre isteyen firmaların ek süre bitiminde de hiç bir faaliyet göstermediğini dile getiriyor. Sözleşmede yazmasına rağmen kira yardımı alamadıklarım belirten vatandaşlar, haklarım alana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini belirtiyor.

HAYALLERİMİZİ KAPTIRDIK

Mağdurlardan Gürsel Çalışkan, “3,5 yıl oldu bekliyoruz hiçbir gelişme yok. Parayı aldılar hiçbir şey yapmadılar” derken, Hayrettin Çetinkaya, “4 yıldır dişimizden tırnağnzdan artırarak biriktirdiğimiz paralarla satın aldığımız eve kavuşmayı bekliyoruz. Hepimiz ortada kaldik. 290 daire 800 tane mağdur var. Niye hiç kimse sesini çıkarmıyor. Buna devlet nasıl bir çözüm bulacak” diye soruyor..

Esenyurtzedelerden Ömer Ancı ise şöyle konuşuyor: “Kiracı sıfatından kurtulabilmek için merkeze uzakta da olsa sıcak bir yuva kurmak amacıyla paralarım ve hayallerini kaptıran bir kitleyiz. Kaptırdığımız paraların, kavuşamadığımız tapuların ve yıkılan hayallerin sorumluları belli: İnşaat şirketleri, Esenyurt Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi. Hükümet bir an önce harekete geçmeli ve binlerce konut mağdurunun sorunları acilen çözülmelidir.” (Sözcü)

Previous Modern Şehircilik Zirvesi 13 Mayıs tarihinde Antalya'da yapılacak
Sonraki İnşaat sektöründe ilk önemli adımlar Ankara'da atıldı

Diğer Yazılar

İstanbul 0 Yorum

Greenox Urban Residence’ta Babalar Günü’ne özel yüzde 20 indirim

Aycan&Feres İş Ortaklığı tarafından Büyükdere Caddesi’ne 400 metre mesafede hayata geçirilen Türkiye’nin ilk ve tek dikey ormanı Greenox Urban Residence’ta, Babalar Günü’ne özel 19 Haziran Pazar günü mevcut indirimin üzerine

Avrupa Yakası 0 Yorum

Kiptaş Vaditepe’de son daireler 328 bin TL’den satışa çıktı

Bahçeşehir Kiptaş Vaditepe’de son daireler 328 bin TL fiyatla satışa çıktı.

Avrupa Yakası 0 Yorum

Demir Romance Mart ayı boyunca kampanya düzenledi

Demir İnşaat, Beylikdüzü’nde akıllı ev teknolojileriyle öne çıkan projesi Demir Romance’da sınırlı sayıdaki son daireler için kredi faizlerinde 0.99’a demir attı.

Anadolu Yakası 0 Yorum

Nidakule Ataşehir’de 21 dükkan satışa sunuluyor

Finans Merkezinin kalbi Ataşehir’de gerçekleştirilen A+ ofis projesi Nidakule Ataşehir projesinde yer alan 21 dükkan 19 Aralık 2015 Cumartesi günü saat 11:00’da açık artırma yöntemiyle satışa sunuluyor.

İstanbul 0 Yorum

SeaPearl Ataköy’de kişiye özel ödeme seçenekleri

SeaPearl Ataköy ile geleceğin yaşam standartlarını şekillendiren Kuzu Grup, ayrıcalıkların hakim olduğu projenin örnek dairelerini hazırlayarak ziyaretçilerin beğenisine sundu.

Avrupa Yakası

Nlive Bahçeşehir konut projesi

Nlive Bahçeşehir konut projesi Özyurtlar inşaat tarafından İstanbul Bahçeşehir’de inşa ediliyor.