Erişilebilir konutta doyum noktası yok

Erişilebilir konutta doyum noktası yok

Avrasyaİnt Yapı A.Ş. kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi Ali Sesli Erişilebilir konutta doyum noktası yok, aksine açık var Avrasyaİnt Yapı A.Ş. kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi Ali Sesli, inşaat sektörünün bahar ayı ile birlikte en hareketli dönemine girdiğini vurgulayarak, konutta doyum noktası olmadığını her zaman için toplam nüfusun yarısı kadar konuta ihtiyaç olduğunu söyledi. “Türkiye’de ve özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentlerde alt ve orta gelir grubunun ihtiyacı olan konutları sadece TOKİ’nin karşılaması mümkün değil” diyen Sesli, bu nedenle inşaat sektöründe erişilebilir konut üretiminin önem kazandığını belirtti.

Sesli, “Metropollerde arsa maliyetinin yüksekliği, projelerin m2 birim fiyatlarını yukarı çekiyor. Bununla birlikte şehrin gelişime açık lokasyonlarda gerçekleştirilen avantajlı arsa yatırımları sayesinde erişilebilir konut üretimi mümkün” dedi. Türk inşaat sektörünün, yatırım veya oturum amaçlı gayrimenkul alıcıları için apartman tipi binalardan, toplu konutlara ve farklı ölçeklerdeki özel markalı proje kadar zengin seçenekler ürettiğini söyleyen Ali Sesli, “Şu anda açık şekilde ortadadır ki düşük ve orta gelirli sınıfa yönelik erişilebilir konut konusunda arz eksiği söz konusu. Bu kesimin daha çok ikinci el konuta yöneldiğini görüyoruz.

Bu nedenle TOKİ dışında özel sektörün de metrekare fiyatı 2500-3000 TL bandında olan, orta gelirli ailelerin banka kredisi ile konut alabilmesine imkan sunan projelere ağırlık vermesi gerekiyor” dedi. “Gayrimenkul yatırımı hiçbir zaman zarar ettirmez, ancak bilinçli hareket etmek gerekiyor. En önemli faktör, doğru lokasyon ve doğru proje” Açıklamasında gayrimenkul yatırımı yapmayı planlayanlara da değinen Sesli, yatırım amaçlı konut alanların, altın, döviz, borsa gibi farklı diğer yatırım araçlarına göre her zaman daha karlı çıktığını vurgularken, bununla birlikte bazı risklerle karşı karşıya kalmamak için konut alımında bilinçli hareket edilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Konut yatırımında püf noktanın “lokasyon” olduğunu belirten Sesli; “Gayrimenkul yatırımı planlayanlar öncelikle şehirlerin gelişim bölgelerini dikkate almalı. Hızla değerlenme potansiyeli bulunan bölgeleri iyi tespit ederek, yatırımlarını buralara yapmalılar. Bu bölgelerden alacakları konutlar, kendilerine orta vadede yüksek getiriler sağlayacaktır. Yine konut alacakları bölgenin imar çalışmalarını da iyi takip etmeliler.

Buralarda yapımı planlanan ulaşım, hastane, üniversite gibi büyük ölçekli devlet ve özel sektör yatırımları, o bölgenin ticari değerini artıracak, dolayısıyla gayrimenkul fiyatlarını yükseltecektir” dedi. Avrasyaint’in bugüne kadar gerçekleştirdiği, şu anda devam eden ve önümüzdeki dönemde hayata geçirilmesi planlanan projeleri ile yatırım fırsatları hakkında detaylı bilgi almak isteyenler www.avrasyaint. com adresini ziyaret edebilir. Ankara 24 Saat

Previous Şuhut 2. Etap TOKİ hayata geçiyor
Sonraki Yapracık TOKİ'ye spor merkezi

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

Remax Piramit, sıcak para gayrimenkule yöneldi

Türkiye’deki Remax Piramit ofisini son üç yıldır üst üste Avrupa ofisleri arasında işlem bazında üçüncülük ödülünü kazandıran Remax Piramit kurucusu, mimar Nurdan Tartanoğlu, piyasalardaki dalgalanmalardan dolayı sıcak paranın gayrimenkule kayışını

Firma Haberleri

İyi bir şehir yaşamı için sürdürülebilir çözümler

BASF, Sürdürülebilir Markalar Konferansı’nda daha iyi bir şehir yaşamı için sürdürülebilir çözümler sundu

Firma Haberleri 0 Yorum

Dumankaya’ya vergi teşekkürü

Dokunduğu her paydaşı için değer üreten, gayrimenkul sektörünün öncü kuruluşu Dumankaya İnşaat, kurumsal şeffaf finansal bilgileri ile yine rekor düzeyde vergi ödemesi gerçekleştirdi.

Firma Haberleri 0 Yorum

Otel Bitti Sırada Konut Var

 İnşaat malzemeleri satışının ardından 2000’den bu yana projelere ağırlık veren Fe Metal,izmir’deki konut projesine devam ederken, Alaçatı’da inşa ettiği Viento Butik Otel’i de nisan ayında açıyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Memduh Türkoğlu : Ev almak için doğru zaman

Konutta kredi kullanım oranının artması va faiz oranlarının yüzde 1’in altına düşmesiyle, emlak sektörü canlandı.

Firma Haberleri 0 Yorum

Sinpaş Yapı Denizli’ye Maldivler Kumsalını Getiriyor

Sinpaş Yapı, Ege’nin en büyük temalı  konut projesini Denizli’de yapacak.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.