Erhan Boysanoğlu’ndan Avrupa sistemi önerisi

Erhan Boysanoğlu’ndan Avrupa sistemi önerisi

MESA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, müteahhitlerin kötü niyetli olmasa bile zor duruma düşmesiyle birlikte hem maketten konut alanların yaşadığı sıkıntıyı çözecek hem sektörün önünü açacak öneride bulundu.

Avrupa’daki gibi inşa halindeki konut için çekilen kredinin bankada bekletilmesini ve müteahhide hak ediş oranına göre ödenmesi için öneride bulunan Boysanoğlu, bu yöntemle konutun tamamlanmasının garanti altına alınacağını söyledi. Konut sektörüyla ilgili değerlendirmelerde bulunan ve yapımı süren MESA Koza 66 projesini anlatan MESA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Boysanoğlu, Avrupa ve Türkiye’de konut üretimlerini karşılaştırdı.

Avrupa’da arsanın daha değerli olmasına rağmen, konut satış fiyatının Türkiye’nin üstünde olduğunu belirten Boysanoğlu, başta konut kredisi faizinin düşüklüğü olmak üzere satışı kolaylaştıran çok sayıda unsurun yer aldığını bildirdi. Avrupa’da konut satın almak isteyen bir kişinin müteahhit yerine banka ile muhatap olduğunu dile getiren Boysanoğlu, “500 bin liralık konut için 100 bin liralık kredi kullanan tüketici, parayı götürüp bankaya yatırır.

Kalan 400 bin lira da yine bankada bekler” dedi. Müteahhidin işi yaptığını kanıtladığı anda bankadaki parasının çözüldüğünü aktaran Boysanoğlu, “Yani iş yapılmadan bankadan parayı alma şansınız yok. Bir anlamda işin yapımından banka sorumlu” dedi. Türkiye’de de böyle bir sistemin başlamasını öneren Boysanoğlu, böylece konut yapımının garanti alma alınacağını ifade etti. Avrupa’da arsa payı %20’yi geçmiyor Avrupa’da arsa sahibinin projedeki payının yüzde 20’yi geçmediği halde “En büyük güvencemiz markamız’ MESA olarak en büyük güvencelerinin markaları olduğunu dile getiren Erhan Boysanoğlu, son olarak istanbul Kartal sahilde inşa ettikleri projede konutları 4-5 ay gibi kısa sürede sattıklarını söyledi.

Ankara’da yapımı süren MESA Koza 66 projesinin 2016 sonunda teslim edileceğini ifade eden Boysanoğlu, konutların zeminle birlikte 42 kattan oluşacağını kaydetti. Projenin mimarı Ali Osman Öztürk ise simgesel bir proje geliştirdiklerini Türkiye’de bu oranların Ankara’da yüzde 52-53, İstanbul’da ise yüzde 75′ kadar çıktığını ifade eden Boysanoğlu, halen MESA’nın Varşova’da süren projesinde, kent merkezinde olduğu halde arsa payının yüzde 20 civarında olduğunu aktardı.

Türkiye’de ekonomik krizlere inşaatçıların yakalanmamasının mümkün olmadığını ifade eden Erhan Boysanoğlu, planlama, arsa temini, sözleşme, inşaat aşamalarının 3 yılı geçtiğini, bu süreçte mutlaka sıkıntılı bir dönem yaşandığını söyledi. Boysanoğlu, bu nedenle müteahhitlerin yapacakları konutları çok hızlı şekilde satmak durumunda olifade ederek, özellikle tasarım üzerine MESA ekibiyle birlikte çok çalıştıklarını anlattı.

Bir tarafı şehre bir tarafı da vadiye bakan projenin şehre çok yakın olduğunu kaydeden Öztürk, kule ve bahçeli-teraslı olmak üzere iki farklı konseptte üretim yaptıklarını bildirdi. Otopark sorununu da tamamen çözdüklerini söyleyen Öztürk, güzel bir sosyal tesis yaptıklarını, teknolojik altyapısı üstün bir yapı elde edildiğini anlattı. duklarını ifade etti.

‘Evin niteliğine değil daire sayısına bakılıyor’

Konut sektörünün yüksek kredi faizleri yanı sıra kur artışları ve emtia fiyatlarındaki değişimlerden dolayı da sıkıntı yaşayabildiğini vurgulayan Boysanoğlu, KDVnin de eklenmesiyle 800 bin liralık dairede bu tarz masrafın 130 bin lirayı bulduğu bilgisini verdi. Arsa sahiplerinin yapılacak konutlarda nitelik yerine alacağı daire sayısına baktığım anlatan Boysanoğlu, bu gelişmenin de yeni arsa üretilmemesi ve inşaatların kentsel dönüşüm kapsamında yapılmasından kaynaklandığım dile getirdi.Dünya

Previous BİMSA’dan gayrimenkul satışına Pratis çözüm
Sonraki Eston Şehir Mahallem'den Cityscape’e özel yüzde 15 indirim

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

Altın Vadi Residence İskenderun’da

Yenilikçi bir anlayışla çağdaş mimarinin en güzel örneklerini Adana’da yapan Canpolat İnşaat, Hatay’ın İskenderun ilçesinde de yeni projesiyle dikkat çekiyor.

Firma Haberleri

Gayrimenkul sektörünün seçim sonrası beklentisi

Seçim sonuçları koalisyonu işaret edince gayrimenkul sektörü temsilcileri, koalisyonun ekonomiye iyi gelmediğini söylediler.

Firma Haberleri 0 Yorum

Mall of İstanbul 16 Mayıs’ta Açılıyor

Torunlar GYO tarafından 1.1 milyar TL’lik yatırımla hayata geçirilen Mail of İstanbul 16 Mayıs’ta açılıyor.

Firma Haberleri

Ağaoğlu Düzce’de çimento fabrikası açacak

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, “Allah kısmet ederse Yığılca ilçesinde çimento fabrikası açacağız” dedi.

Firma Haberleri

Gayrimenkul yatırımı yapmak için uygun zaman

Gayrimenkul yatırımı yapmak için uygun zaman

Firma Haberleri 0 Yorum

Ankara’da En Çok Satış Elemanı Aranıyor

Yenibiris.com ağustos ayı istihdam raporunu açıkladı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.