Erhan Boysanoğlu’ndan Avrupa sistemi önerisi

Erhan Boysanoğlu’ndan Avrupa sistemi önerisi

MESA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, müteahhitlerin kötü niyetli olmasa bile zor duruma düşmesiyle birlikte hem maketten konut alanların yaşadığı sıkıntıyı çözecek hem sektörün önünü açacak öneride bulundu.

Avrupa’daki gibi inşa halindeki konut için çekilen kredinin bankada bekletilmesini ve müteahhide hak ediş oranına göre ödenmesi için öneride bulunan Boysanoğlu, bu yöntemle konutun tamamlanmasının garanti altına alınacağını söyledi. Konut sektörüyla ilgili değerlendirmelerde bulunan ve yapımı süren MESA Koza 66 projesini anlatan MESA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Boysanoğlu, Avrupa ve Türkiye’de konut üretimlerini karşılaştırdı.

Avrupa’da arsanın daha değerli olmasına rağmen, konut satış fiyatının Türkiye’nin üstünde olduğunu belirten Boysanoğlu, başta konut kredisi faizinin düşüklüğü olmak üzere satışı kolaylaştıran çok sayıda unsurun yer aldığını bildirdi. Avrupa’da konut satın almak isteyen bir kişinin müteahhit yerine banka ile muhatap olduğunu dile getiren Boysanoğlu, “500 bin liralık konut için 100 bin liralık kredi kullanan tüketici, parayı götürüp bankaya yatırır.

Kalan 400 bin lira da yine bankada bekler” dedi. Müteahhidin işi yaptığını kanıtladığı anda bankadaki parasının çözüldüğünü aktaran Boysanoğlu, “Yani iş yapılmadan bankadan parayı alma şansınız yok. Bir anlamda işin yapımından banka sorumlu” dedi. Türkiye’de de böyle bir sistemin başlamasını öneren Boysanoğlu, böylece konut yapımının garanti alma alınacağını ifade etti. Avrupa’da arsa payı %20’yi geçmiyor Avrupa’da arsa sahibinin projedeki payının yüzde 20’yi geçmediği halde “En büyük güvencemiz markamız’ MESA olarak en büyük güvencelerinin markaları olduğunu dile getiren Erhan Boysanoğlu, son olarak istanbul Kartal sahilde inşa ettikleri projede konutları 4-5 ay gibi kısa sürede sattıklarını söyledi.

Ankara’da yapımı süren MESA Koza 66 projesinin 2016 sonunda teslim edileceğini ifade eden Boysanoğlu, konutların zeminle birlikte 42 kattan oluşacağını kaydetti. Projenin mimarı Ali Osman Öztürk ise simgesel bir proje geliştirdiklerini Türkiye’de bu oranların Ankara’da yüzde 52-53, İstanbul’da ise yüzde 75′ kadar çıktığını ifade eden Boysanoğlu, halen MESA’nın Varşova’da süren projesinde, kent merkezinde olduğu halde arsa payının yüzde 20 civarında olduğunu aktardı.

Türkiye’de ekonomik krizlere inşaatçıların yakalanmamasının mümkün olmadığını ifade eden Erhan Boysanoğlu, planlama, arsa temini, sözleşme, inşaat aşamalarının 3 yılı geçtiğini, bu süreçte mutlaka sıkıntılı bir dönem yaşandığını söyledi. Boysanoğlu, bu nedenle müteahhitlerin yapacakları konutları çok hızlı şekilde satmak durumunda olifade ederek, özellikle tasarım üzerine MESA ekibiyle birlikte çok çalıştıklarını anlattı.

Bir tarafı şehre bir tarafı da vadiye bakan projenin şehre çok yakın olduğunu kaydeden Öztürk, kule ve bahçeli-teraslı olmak üzere iki farklı konseptte üretim yaptıklarını bildirdi. Otopark sorununu da tamamen çözdüklerini söyleyen Öztürk, güzel bir sosyal tesis yaptıklarını, teknolojik altyapısı üstün bir yapı elde edildiğini anlattı. duklarını ifade etti.

‘Evin niteliğine değil daire sayısına bakılıyor’

Konut sektörünün yüksek kredi faizleri yanı sıra kur artışları ve emtia fiyatlarındaki değişimlerden dolayı da sıkıntı yaşayabildiğini vurgulayan Boysanoğlu, KDVnin de eklenmesiyle 800 bin liralık dairede bu tarz masrafın 130 bin lirayı bulduğu bilgisini verdi. Arsa sahiplerinin yapılacak konutlarda nitelik yerine alacağı daire sayısına baktığım anlatan Boysanoğlu, bu gelişmenin de yeni arsa üretilmemesi ve inşaatların kentsel dönüşüm kapsamında yapılmasından kaynaklandığım dile getirdi.Dünya

Previous BİMSA’dan gayrimenkul satışına Pratis çözüm
Sonraki Eston Şehir Mahallem'den Cityscape’e özel yüzde 15 indirim

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

TURYAP TOKİ’nin mülkiyetinde bulunan taşınmazları satışa çıkarıyor

Gayrimenkul pazarlama ve aracılık hizmetleriyle sektöre yön veren TURYAP, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ)’nin mülkiyetinde bulunan 34 ildeki taşınmazları 7 Nisan’da açık artırma ile satışa çıkarıyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

IPS Bu Yıl Inerma’dan Sorulacak

Geçtiğimiz Aralık ayında Kuveyt Gayrimenkul Fuarı’nda ilk kez Türkiye holünü düzenleyen INREMA, 8-10 Nisan’daki 10. Dubai International Property Show(IPS)’un Türkiye’den katılım organizasyonu üstlendi.

Firma Haberleri 0 Yorum

ATAKULE,dünya turu hediyesini teslim etti

Sosyal Medya üzerinden başlattığı kampanya ile dikkat çeken Atakule, dünya turu kazanan talihliye ödülünü teslim etti

Firma Haberleri 0 Yorum

Özyurtlar İnşaat yüzde 15 büyüdü

Aynı anda altı şantiyede iş yapan ve 2015’i yüzde 15 büyümeyle kapatan Özyurtlar İnşaat’ın çalışanları yıla ünlü sanatçı Serkan Kaya’nın şarkılarıyla veda etti.

Firma Haberleri 0 Yorum

QBahçe, ‘Rıfat Abi’ İçin Erken Teslim Ediliyor

QBahçe’yi söz verdiği tarihten 6 ay erken teslim eden Erguvan İnşaat, erken teslimin sebebini reklam filmi haline getirdi

Firma Haberleri

Kentsel dönüşüm projeleri mermere talebi artırıyor

Türkiye genelinde devam eden kentsel dönüşüm projeleri mermer talebini arttırıyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.