Erhan Boysanoğlu : Ankara zor piyasa

Erhan Boysanoğlu : Ankara zor piyasa

Konut sektöründeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan MESA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, sektörün kredi faizleri ve diğer bazı nedenlerden dolayı yavaşladığını söyledi.

Türkiye’de konut balonu olup olmadığına dair tartışmalara da değinen Boysanoğlu, “Balon dediğimiz olay, durup dururken arsanın fiyatının değerlene değerlene inanılmaz noktalara gelmesi. Bunu en çok kentsel dönüşümde izliyorsunuz. Dönüşümde hak sahipleri dediğiniz kimse, sadece depreme karşı güvenli, yeni teknolojilere hazır, otoparkı, spor merkezi olan güvenlikli bir yeri kabul etmiyor. İlla ki 50 metrekare fazla olacak veya bir ev daha fazla alacak. Böyle olduğu için sistem gittikçe tıkanmaya başladı” diye konuştu.

ANKARA ZOR PİYASA
Ankara‘nın İstanbul’a göre fiyatlar açısından daha zor bir piyasa olduğunu ifade eden Boysanoğlu. “İstanbul’da kat brütü anlamında metrekaresi 10-12 bin dolardan aşağı konut yok. Ankara’da en büyük rakam 3 bin 500 dolardır.Onun üstünde bir rakam görmedim. Arada müthiş bir fark var ama maliyetler açısından bakıldığında o kadar müthiş bir fark yok” ifadelerini kullandı. Boysanoğlu, bir başka soru üzerine, “Bence fiyatları yükselmeye devam edecek. Çünkü yarıştığımız yer Avrupa ülkeleri.

Avrupa ülkelerinde de konut satış fiyatları bizden epey yukarıda” değerlendirmesinde bulundu. Belirsizlik nedeniyle konuta olan talepte düşüş yaşandığına ilişkin değerlendirmelerin hatırlatılması üzerine Boysanoğlu, konuta ihtiyaç duyulmasına karşın insanların parasal anlamda alım güçlerinin bulunmadığına dikkati çekti.

Rant vergisine ilişkin soruyu da yanıtlayan Boysanoğlu, düzenlemenin muhatabının arsa sahibi olduğunun altını çizdi. “Arsa sahibinden bir rant vergisi alınıyorsa o, fiyatlara aynen yansır ve konut fiyatları daha da pahalanır” diyen Boysanoğlu, sistemin, daha çok kentsel dönüşüm programındaki hak sahiplerinin elde ettiği artı kazançlardan vergi alınarak çalışabileceğini dile getirdi.

Türkiye’nin bölgesindeki sorunlar ve döviz kurundaki son yıllarda yaşanan artışa rağmen yatırım yapma konusunda kendilerini neyin cesaretlendirildiğiııin sorulması üzerine Boysanoğlu, bütün gelişmiş toplumlara bakıldığında iş dünyasının çok önemli aileleri arasında inşaat sektöründe faaliyet gösterenlerin bulunmadığına işaret etti. (AA) Ankara Başkent

Previous Ankara YHT Garı Temmuz ayında tamamlanacak
Sonraki Ağaoglu markasını küresel yapacak

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Kırcami’de planlar askıda inşaatlar 2016 sonunda başlayacak

Başkan Uysal, “Biz size geliyoruz” sloganıyla düzenlenen ve yağmur nedeniyle Topçular Mahallesi’nde boş bir arazide kurulan çadırda yapılan “halk günü”nde vatandaşların şikayetlerini dinledi, sorularını cevapladı.

Güncel Haberler

E-Haciz Projesi 21 Mayıs’tan itibaren hayata geçiyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kuruluşunun 168. Yılında E-Haciz Projesi’ni hayata geçiriyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara’da 2. el oto galeriler 1 Mart’a kadar taşınacak

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, Ankara’da ikinci el oto alım satımı yapan oto galerilerinin, Esenboğa Yolu Akyurt Kavşağı’nda yeni oluşturulan 2. el oto satım Sitesi’ne 1 Mart’a kadar taşınması kararı alındı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Çankaya 26798 ada 1 parsel imar planı değişikliği

Ankara Çankaya İlçesi, 26798 ada 1 sayılı parsele ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği 7 Ekim 2015 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Mehmet Özhaseki’nin 29 Haziran 2016 programı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki, 29 Haziran 2016 ( Çarşamba ) tarihinde Şırnak ve Cizre’de olacaktır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 15 Mart 2016

15 Mart 2016 tarihinde Ankara’da elektrik kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.