Erhan Boysanoğlu : Ankara zor piyasa

Erhan Boysanoğlu : Ankara zor piyasa

Konut sektöründeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan MESA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, sektörün kredi faizleri ve diğer bazı nedenlerden dolayı yavaşladığını söyledi.

Türkiye’de konut balonu olup olmadığına dair tartışmalara da değinen Boysanoğlu, “Balon dediğimiz olay, durup dururken arsanın fiyatının değerlene değerlene inanılmaz noktalara gelmesi. Bunu en çok kentsel dönüşümde izliyorsunuz. Dönüşümde hak sahipleri dediğiniz kimse, sadece depreme karşı güvenli, yeni teknolojilere hazır, otoparkı, spor merkezi olan güvenlikli bir yeri kabul etmiyor. İlla ki 50 metrekare fazla olacak veya bir ev daha fazla alacak. Böyle olduğu için sistem gittikçe tıkanmaya başladı” diye konuştu.

ANKARA ZOR PİYASA
Ankara‘nın İstanbul’a göre fiyatlar açısından daha zor bir piyasa olduğunu ifade eden Boysanoğlu. “İstanbul’da kat brütü anlamında metrekaresi 10-12 bin dolardan aşağı konut yok. Ankara’da en büyük rakam 3 bin 500 dolardır.Onun üstünde bir rakam görmedim. Arada müthiş bir fark var ama maliyetler açısından bakıldığında o kadar müthiş bir fark yok” ifadelerini kullandı. Boysanoğlu, bir başka soru üzerine, “Bence fiyatları yükselmeye devam edecek. Çünkü yarıştığımız yer Avrupa ülkeleri.

Avrupa ülkelerinde de konut satış fiyatları bizden epey yukarıda” değerlendirmesinde bulundu. Belirsizlik nedeniyle konuta olan talepte düşüş yaşandığına ilişkin değerlendirmelerin hatırlatılması üzerine Boysanoğlu, konuta ihtiyaç duyulmasına karşın insanların parasal anlamda alım güçlerinin bulunmadığına dikkati çekti.

Rant vergisine ilişkin soruyu da yanıtlayan Boysanoğlu, düzenlemenin muhatabının arsa sahibi olduğunun altını çizdi. “Arsa sahibinden bir rant vergisi alınıyorsa o, fiyatlara aynen yansır ve konut fiyatları daha da pahalanır” diyen Boysanoğlu, sistemin, daha çok kentsel dönüşüm programındaki hak sahiplerinin elde ettiği artı kazançlardan vergi alınarak çalışabileceğini dile getirdi.

Türkiye’nin bölgesindeki sorunlar ve döviz kurundaki son yıllarda yaşanan artışa rağmen yatırım yapma konusunda kendilerini neyin cesaretlendirildiğiııin sorulması üzerine Boysanoğlu, bütün gelişmiş toplumlara bakıldığında iş dünyasının çok önemli aileleri arasında inşaat sektöründe faaliyet gösterenlerin bulunmadığına işaret etti. (AA) Ankara Başkent

Previous Ankara YHT Garı Temmuz ayında tamamlanacak
Sonraki Ağaoglu markasını küresel yapacak

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Sektörel Güven Endeksleri Açıklandı

Sektörel güven endeksleri, haziranda hizmet sektöründe yüzde 0.9, inşaat sektöründe yüzde 0,7 artarken perakende ticaret sektöründe yüzde 1,4 azaldı.

Güncel Haberler 0 Yorum

İtalyan Kalesi Satılamadı

Avrupa’da son 5 yılda ekonomik krizinin en çok vurduğu ülkelerden İtalya’da, borcu azaltmak için satışa çıkarılan devlete ait gayrimenkullerden 15. yüzyılda Osmanlılara karşı yapılan, ancak bu amaç için hiç kullanılmayan

Güncel Haberler 0 Yorum

Müteahhitler Şehirciliği Konuştu

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği (GAİMDER) Başkanı Rıdvan Köksüzer Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bir süre önce atanan İl Müdürü Süleyman Tüyer’i ziyaret ederek, başarı dileklerini iletti.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Akıllı Kent Sistemi İle Yönetiliyor!

Teknoloji ve bilişim alanındaki gelişmeleri yakından takip eden Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in öncülüğünde hayata geçirilen “Akıllı” projelerle Başkentliler, daha kaliteli, daha sürekli, daha çevreci ve daha verimli hizmet alıyor.

Güncel Haberler

Altındağ’da 38 noktada inşaatlar devam ediyor

Altındağ’ı şantiyeye çeviren yatırımları ile dikkat çeken Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, inşaatları denetlemeyi de ihmal etmiyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 3 Mart 2016

3 Mart 2016 tarihinde Ankara’da elektrik kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.