Ergün Turan:’Bizde balon değil talep patlaması var’

Ergün Turan:’Bizde balon değil talep patlaması var’

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, konut sektörünün darboğaz yaşadığı ve balon oluştuğu yorumlarına “Bizde ciddi talep patlaması var” sözleriyle yanıt verdi. Turan, orta ve alt gelir grubu için inşa ettikleri konutlara yoğun talep olduğunu söyledi.TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, alt ve orta gelir grubu için inşa ettikleri konutlara yoğun talep olduğunu ifade etti. Son dönemde konut sektörünün ciddi darboğaz yaşadığı ve konut balonu oluştuğu yorumlarını değerlendiren TOKİ Başkanı, “Bizim uğraştığımız segment, orta ve alt gelir grubu. Bizim segmentte ciddi bir talep söz konusu. Balon söz konusu değil. Bazı büyük vilayetlerde, üst gelir grubu konutlarda olabilir; bunu bilemem. Ama bizim yaptığımız konutlara çok ciddi talep var” diye konuştu. Turan, özel sektörün gelir gruplarına göre daha hesaplı konutlara yönelebileceğini, böylelikle bir dengenin oluşacağını söyledi.

‘2023’E KADAR 1 MİLYON KONUTU AŞACAĞIZ’
TOKİ’nin şu ana kadar 650 bin konuta ulaştığını kaydeden Turan, 2023’e kadar 1 milyon konutu aşmayı hedeflediklerini dile getirdi. Kentsel dönüşüme de değinen Turan, burada amacın insanların kendi bölgelerinde yaşaması olduğunu vurguladı. Turan, “Sosyolojik, tarihsel perspektif düşünülmeden atılan adımlar kentsel dönüşüm değildir” dedi. Turan, 53 ilde kentsel dönüşüm çalışması yapıldığını, ihalelerin yüzde 40’ını kentsel dönüşümün oluşturacağını belirtti.

Turan, gelen taleplerle ilgili şu bilgileri verdi: Konya Selçuklu’da 19 konut için 5 bin 212 müracaat geldi. Sivas’ta 750 konuta 12 bin 500 kişi müracaat etti. Bu yıl 50 bin sosyal konut sahibine teslim edilecek. Gaziantep’te 1154 konut satışa çıkarılacak. Diyarbakır ve Şanlıurfa’da 1500’er adet konut ihalesi yapılacak.

‘Konutlarımızda yatay mimariyi dikkate alıyoruz’
Turan, son dönemde ülkenin dört bir yanında mantar gibi biten gökdelenlerle ilgili; şehirlerin dokusuna, tarihine ve kültürüne uygun konut hassasiyetine dikkat çekti. Turan, “Biz, yeni ürettiğimiz bütün konutlarda yatay mimariyi dikkate alıyoruz. Yüksek emsal oranı oluşturursanız, yüksek bina yaparsınız. Biz daha düşük imar oranıyla bina inşa ediyoruz” dedi. TOKİ’nin haftanın 5 günü Türkiye’nin dört bir yanında görev yapan bitmiş projeleri denetleyen, 20 kişilik bir konut kabul ekibi bulunduğunu belirten Turan, “Dünün beklentileri ile bugünün talep ve beklentileri farklı. TOKİ, artık başka bir evreye geçmiştir. Nicelikten de vazgeçmeden, daha nitelikli konutlar üretiyoruz” diye konuştu. Turan, TOKİ’nin 6 aydır yaptığı ihalelerde Anadolu’da çok farklı mimaride, yaşam alanlarının da planlandığı konsept projeleri hayata geçirdiğini söyledi.(Bülent AYDEMİR/ Habertürk)

Previous İDER Mobilya ile salonlarda zarif uyum
Sonraki Kentsel dönüşüm sürecinde bina sahipleri nelere dikkat etmeli

Diğer Yazılar

TOKİ Haberleri 0 Yorum

TOKi’den 100 Bin Sosyal Konut Hedefi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile imzalanan protokol çerçevesinde 100 bin sosyal konut yapımı hedefleniyor.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

TOKİ Şehit Yakınlarına Tapu Harcı Muafiyeti Sağlıyor

Cumhuriyet tarihinin en büyük vergi ve prim affına hazırlanan Hükümet şehit yakınlarını da unutmadı.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

TOKİ her ay 5 bin konuta imza atacak

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 81 ilde 3 bini aşkın şantiyede sosyal yaşam projesi ile dar gelirli vatandaşları konut sahibi yapmaya devam ediyor.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

Meram’a TOKİ Müjdesi

TOKI Başkanı Mehmet Ergün Turan, Konya’nın merkez Meram İlçe Belediye Başkanı Fatma Toru’yu ziyaret etli.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

TURYAP, 12 ilde 33 arsaya teklif alacak

Türkiye’nin en büyük emlak pazarlama şirketi Turyap, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)’nin mülkiyetinde bulunan 12 ildeki 33 arsayı 26 Ocak 2017 tarihinde (Perşembe günü), saat 13.30’da TOKİ’nin Ankara Bilkent’teki

TOKİ Haberleri 0 Yorum

Samsun’a 1 Milyarlık Yatırım

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) proje ve ihale çalışmaları devam eden 6 bin 420 konut ile birlikte Samsun’da toplam 13 bin 876 konut sayısına ulaşılacak.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.