Ergün Turan:’Bizde balon değil talep patlaması var’

Ergün Turan:’Bizde balon değil talep patlaması var’

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, konut sektörünün darboğaz yaşadığı ve balon oluştuğu yorumlarına “Bizde ciddi talep patlaması var” sözleriyle yanıt verdi. Turan, orta ve alt gelir grubu için inşa ettikleri konutlara yoğun talep olduğunu söyledi.TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, alt ve orta gelir grubu için inşa ettikleri konutlara yoğun talep olduğunu ifade etti. Son dönemde konut sektörünün ciddi darboğaz yaşadığı ve konut balonu oluştuğu yorumlarını değerlendiren TOKİ Başkanı, “Bizim uğraştığımız segment, orta ve alt gelir grubu. Bizim segmentte ciddi bir talep söz konusu. Balon söz konusu değil. Bazı büyük vilayetlerde, üst gelir grubu konutlarda olabilir; bunu bilemem. Ama bizim yaptığımız konutlara çok ciddi talep var” diye konuştu. Turan, özel sektörün gelir gruplarına göre daha hesaplı konutlara yönelebileceğini, böylelikle bir dengenin oluşacağını söyledi.

‘2023’E KADAR 1 MİLYON KONUTU AŞACAĞIZ’
TOKİ’nin şu ana kadar 650 bin konuta ulaştığını kaydeden Turan, 2023’e kadar 1 milyon konutu aşmayı hedeflediklerini dile getirdi. Kentsel dönüşüme de değinen Turan, burada amacın insanların kendi bölgelerinde yaşaması olduğunu vurguladı. Turan, “Sosyolojik, tarihsel perspektif düşünülmeden atılan adımlar kentsel dönüşüm değildir” dedi. Turan, 53 ilde kentsel dönüşüm çalışması yapıldığını, ihalelerin yüzde 40’ını kentsel dönüşümün oluşturacağını belirtti.

Turan, gelen taleplerle ilgili şu bilgileri verdi: Konya Selçuklu’da 19 konut için 5 bin 212 müracaat geldi. Sivas’ta 750 konuta 12 bin 500 kişi müracaat etti. Bu yıl 50 bin sosyal konut sahibine teslim edilecek. Gaziantep’te 1154 konut satışa çıkarılacak. Diyarbakır ve Şanlıurfa’da 1500’er adet konut ihalesi yapılacak.

‘Konutlarımızda yatay mimariyi dikkate alıyoruz’
Turan, son dönemde ülkenin dört bir yanında mantar gibi biten gökdelenlerle ilgili; şehirlerin dokusuna, tarihine ve kültürüne uygun konut hassasiyetine dikkat çekti. Turan, “Biz, yeni ürettiğimiz bütün konutlarda yatay mimariyi dikkate alıyoruz. Yüksek emsal oranı oluşturursanız, yüksek bina yaparsınız. Biz daha düşük imar oranıyla bina inşa ediyoruz” dedi. TOKİ’nin haftanın 5 günü Türkiye’nin dört bir yanında görev yapan bitmiş projeleri denetleyen, 20 kişilik bir konut kabul ekibi bulunduğunu belirten Turan, “Dünün beklentileri ile bugünün talep ve beklentileri farklı. TOKİ, artık başka bir evreye geçmiştir. Nicelikten de vazgeçmeden, daha nitelikli konutlar üretiyoruz” diye konuştu. Turan, TOKİ’nin 6 aydır yaptığı ihalelerde Anadolu’da çok farklı mimaride, yaşam alanlarının da planlandığı konsept projeleri hayata geçirdiğini söyledi.(Bülent AYDEMİR/ Habertürk)

Previous İDER Mobilya ile salonlarda zarif uyum
Sonraki Kentsel dönüşüm sürecinde bina sahipleri nelere dikkat etmeli

Diğer Yazılar

TOKİ Haberleri 0 Yorum

TOKİ 23 şehir kurdu

TOKİ, piyasa şartlarında ev sahibi olamayan vatandaşlar için 11 yılda 81 il ve 800 ilçede yüzer bin nüfuslu 23 şehre eş değer 614 bin 965 konut üretti.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

Toki’den Zam

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı “Ocak – Haziran 2014” döneminde yapılacak artış oranlarını belirledi.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

TOKİ, projelerinde mahalle kültürünü yaşatacak

Çevreden yalıtılmış sitelerin, ilişkileri zayıflattığına ve dışımızdaki hayata yabancılaştırdığına dikkat çeken TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, sosyal beklentileri karşılayan, değişik gelir grubundan insanların kaynaşacağı, semt sakinleri ile esnafın iç içe

TOKİ Haberleri 0 Yorum

Akyazı’da 186 Kişi Konut Sahibi Oldu

Akyazı’da TOKİ tarafından yapılan 284 konuttan kurası çekilmeyen 166 konuttun sahipleri dün yapılan çekilişle belli oldu.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

Kirada oturan emekliler için TOKİ düğmeye bastı

Kirada oturan emeklinin uygun fiyatla ev sahibi olabilmesi için TOKİ düğmeye bastı.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

TOKİ Malatya’da 62 Adet Konut Satıyor

Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca, Malatya-Merkez 568 Toplu Konut Uygulaması kapsamında 62 adet konut; ön şartsız, kurasız başvuru önceliğine göre konut seçme ve alma olanağı ile Açık Satışa sunulacaktır.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.