Ergün Turan:’Bizde balon değil talep patlaması var’

Ergün Turan:’Bizde balon değil talep patlaması var’

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, konut sektörünün darboğaz yaşadığı ve balon oluştuğu yorumlarına “Bizde ciddi talep patlaması var” sözleriyle yanıt verdi. Turan, orta ve alt gelir grubu için inşa ettikleri konutlara yoğun talep olduğunu söyledi.TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, alt ve orta gelir grubu için inşa ettikleri konutlara yoğun talep olduğunu ifade etti. Son dönemde konut sektörünün ciddi darboğaz yaşadığı ve konut balonu oluştuğu yorumlarını değerlendiren TOKİ Başkanı, “Bizim uğraştığımız segment, orta ve alt gelir grubu. Bizim segmentte ciddi bir talep söz konusu. Balon söz konusu değil. Bazı büyük vilayetlerde, üst gelir grubu konutlarda olabilir; bunu bilemem. Ama bizim yaptığımız konutlara çok ciddi talep var” diye konuştu. Turan, özel sektörün gelir gruplarına göre daha hesaplı konutlara yönelebileceğini, böylelikle bir dengenin oluşacağını söyledi.

‘2023’E KADAR 1 MİLYON KONUTU AŞACAĞIZ’
TOKİ’nin şu ana kadar 650 bin konuta ulaştığını kaydeden Turan, 2023’e kadar 1 milyon konutu aşmayı hedeflediklerini dile getirdi. Kentsel dönüşüme de değinen Turan, burada amacın insanların kendi bölgelerinde yaşaması olduğunu vurguladı. Turan, “Sosyolojik, tarihsel perspektif düşünülmeden atılan adımlar kentsel dönüşüm değildir” dedi. Turan, 53 ilde kentsel dönüşüm çalışması yapıldığını, ihalelerin yüzde 40’ını kentsel dönüşümün oluşturacağını belirtti.

Turan, gelen taleplerle ilgili şu bilgileri verdi: Konya Selçuklu’da 19 konut için 5 bin 212 müracaat geldi. Sivas’ta 750 konuta 12 bin 500 kişi müracaat etti. Bu yıl 50 bin sosyal konut sahibine teslim edilecek. Gaziantep’te 1154 konut satışa çıkarılacak. Diyarbakır ve Şanlıurfa’da 1500’er adet konut ihalesi yapılacak.

‘Konutlarımızda yatay mimariyi dikkate alıyoruz’
Turan, son dönemde ülkenin dört bir yanında mantar gibi biten gökdelenlerle ilgili; şehirlerin dokusuna, tarihine ve kültürüne uygun konut hassasiyetine dikkat çekti. Turan, “Biz, yeni ürettiğimiz bütün konutlarda yatay mimariyi dikkate alıyoruz. Yüksek emsal oranı oluşturursanız, yüksek bina yaparsınız. Biz daha düşük imar oranıyla bina inşa ediyoruz” dedi. TOKİ’nin haftanın 5 günü Türkiye’nin dört bir yanında görev yapan bitmiş projeleri denetleyen, 20 kişilik bir konut kabul ekibi bulunduğunu belirten Turan, “Dünün beklentileri ile bugünün talep ve beklentileri farklı. TOKİ, artık başka bir evreye geçmiştir. Nicelikten de vazgeçmeden, daha nitelikli konutlar üretiyoruz” diye konuştu. Turan, TOKİ’nin 6 aydır yaptığı ihalelerde Anadolu’da çok farklı mimaride, yaşam alanlarının da planlandığı konsept projeleri hayata geçirdiğini söyledi.(Bülent AYDEMİR/ Habertürk)

Previous İDER Mobilya ile salonlarda zarif uyum
Sonraki Kentsel dönüşüm sürecinde bina sahipleri nelere dikkat etmeli

Diğer Yazılar

TOKİ Haberleri 0 Yorum

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin Temeli Atılıyor

TOKİ, 40 bin öğrenci kapasiteli olması planlanan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin ihalesini tamamlayarak yüklenici firma ile sözleşme imzaladı.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

Yüksek Öğrenim Yurdu Projesi İhaleye Çıkıyor

Geyve’ye TOKİ tarafından yapılacak olan Kredi Yurtlar Kurumu Üniversite öğrenci Yurdu için ihale aşamasından önce olan

TOKİ Haberleri

Türkiye’nin 53 ilinde kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, 50 bin konut hedefiyle birlikte yeni yapılan binaların yöresel mimarisiyle çok şaşırtacağını açıkladı.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

Trabzon’da Kentsel Dönüşüm Sürüyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, “Sanat, uygarlık ve spor kenti olan Trabzon’u gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak için kentsel dönüşüm projelerine önem veriyoruz” dedi .

TOKİ Haberleri 0 Yorum

Tokat Zile TOKİ Konutları 2.Etap İnşaatı Başladı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi TOKİ Zile’de 332 Adet 2. Etap konut yapımı inşaatına başladı.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

TOKİ’nin hedefi 60 Bin konut

Toplu Konut idaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, referans yılı olarak 2002 yılını gördüklerini belirterek, 2002’den 2014’e kadar 650 bin konut ürettiklerini söyledi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.