Emlak Vergisi İkiye Katlanacak

Emlak Vergisi İkiye Katlanacak

2014’ten itibaren emlak vergisi değişiyor.

İstanbul ve Kocaeli hariç eski büyükşehir belediyelerinin metropol dışındaki ilçelerinde 2014’ten itibaren emlak vergisi normalin iki katı alınacak ve daha yüksek çevre temizlik vergisi ödenecek.
Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde büyükşehir statüsüne girecek 14 il ile İstanbul ve Kocaeli hariç eski büyükşehir belediyelerinin metropol dışındaki ilçelerinde 2014’ten itibaren emlak vergisi normalin iki katı alınacak ve daha yüksek çevre temizlik vergisi ödenecek.

YENİLERE DE VURACAK…
Habertürk’ün haberine göre; Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Ordu, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van 30 Mart 2014’ten geçerli olmak üzere büyükşehirstatüsüne girecek. Halen İstanbul veKocaeli’nde olduğu gibi eski ve yeni tüm büyükşehirlerde il mülki sınırları ‘büyükşehirbelediyesinin sınırı’ olarak kabul edilecek. Dolayısıyla İstanbul ve Kocaeli dışında kalan 14 eski büyükşehirin metropol dışındaki ilçeleri de 30 Mart’tan itibaren yeni kurallara tabi olacak. Yeni büyükşehirli olacak vatandaşları daha yüksek emlak vergisi ve çevre temizlik vergisi bekliyor.
İLÇELER DE DAHİL…
Emlak vergisi kanununa göre, normal illerde konutta binde 1, işyerinde binde 2, arsada binde 3 olan emlak vergileri büyükşehirlerde sırasıyla binde 2, binde 4 ve binde 6 olmak üzere iki katı olarak uygulanıyor. Bu nedenle büyükşehirlerin sadece il merkezlerinde değil, tüm ilçelerinde 2014 yılından itibaren normalin iki katı tutarında vergi alınacak. Örneğin Malatya’nın Doğanşehir İlçesi’nde 100 bin liralık ev için normalde 100 lira olan emlak vergisi bu yıl 200 liraya çıkacak.

(Kaynak:milliyetemlak.com)

Previous Demir Romance'den ev alana tatil hediye
Sonraki İnşaat Atıklarına Ceza

Diğer Yazılar

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Ödenen 5 yıllık emlak vergisini geri alabilirsiniz

200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip olan, ev hanımı, gazi, işsiz, dul, yetim ve emekliler emlak vergisinden muaf. 2015 emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri kasım ayı sonunda bitiyor.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Yazlığı olan emekli emlak vergisi öder mi?

‘Emekliyim. Oturduğum bir ev, bir de ufak yazlığım var. Kendi yağımda kavrulup gidiyorum’ deseniz de emlak vergisi ödemekten kurtulamıyorsunuz.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Ecrimisil Nedir?

Bir hazine taşınmazının veya şahsa ait bir taşınmazın; idarenin izni ve taşınmaz sahibinin rızası olmadan işgal edilmesi sonucunda, işgal eden kurum ya da kişiden taşınmazın işgal edilmesinden önce elde edilebilecek

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

İmarda Yeni Dönem

Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği’ ile bazı büyük imar projeleri anket ve kamuoyu yoklamasıyla halka sorulacak.

Mevzuat Haberleri

Kiracı konutu sözleşme süresi bitmeden ve ceza ödemeden boşaltabilir mi?

Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Murat Aydoğdu’nun verdiği bilgiye göre; yeni yasayla depozito 3 aylık kirayı geçemeyecek.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Günlük kiralık evlere yasal düzenleme geldi

Son çıkan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) günlük kiralık evlere sıkı denetim getiriyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.