Emlak Fuarı sürprizlerle başladı

Emlak Fuarı sürprizlerle başladı

Gayrimenkul sektörünü yurt içinde buluşturan CNR Emlak Fuarı, önceki yıllarına göre sönük kaldı.

Dev projeler fuara gelmedi, standlar boş kaldı. Fuarın seçimden hemen sonra açılması katılımı etkiledi Türkiye’de son yıllarda düzenlenen tek gayrimenkul fuarı olması nedeniyle sektörün ilgi gösterdiği CNR Emlak 2015 – Konut, İşyeri Satmalına, Kiralama ve Finansman Fuarı dün kapılarını açtı.

Geçtiğimiz yıllarda sektörün önde gelen firmalarının dev projeleriyle katıldığı fuarda hu yıl aynı tablo yoktu. Daha önce stand açan firmaların çoğu bu yıl fuarda yer almadı. Katılımcı firma sayısı 100’e yaklaşabildi. Fuar alanının tam ortasında kalan standlar boş kaldı. Buralara ziyaretçilerin dinlenmesi için banklar yerleştirildi. Sektör temsilcileri, fuara bu yıl ilginin azalmasına sebep olarak 1 Kasım genel seçiminin hemen ardından düzenlenmesini, geçtiğimiz yıllardaki katılımlarından verim alamamalarını gösterdi.

Plandakiyle aynı değil

Katılımcı firmalar ise kendilerine fuar şirketi tarafından gönderilen yerleşim planı ile fuar alanındaki yerleşim planının farklı olmasından şikayet etti. CNR tarafından fuara katılmayı düşünen firmalara gönderilen opsiyonlu yerleşim planında TOKİ. Emlak Konut GYO, Ağaoğlu, Soyak, Sur Yapı, Rumeli Gayrimenkul ve Demir İnşaat gibi firmalar yer alıyordu. Demir İnşaat, “Emlak Fuarı’na, fuarı düzenleyen şirketin sözleşme koşullarını yerine getirmemesi ve sözleşmeye aykırı olarak yerleşim planında düzenleme yapması nedeniyle katılmama kararı verdik” açıklamasını yaptı.

Fuarda neden yer almadıklarını sorduğumuz Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, davet edildiklerini ancak seçime çok yakın bir tarihte olması nedeniyle katılmayı tercih etmediklerini söyledi. Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, “Sürecin başından bu yana fuarda olmayacağımızı söylemiştik. Fuar katılımlarına önem veriyoruz ama hedeflerimize ulaşacağımız fuarları seçiyoruz” derken, Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas da yurt içinde yapılan fuarlarda hayal kırıklığı yaşadıklarını, bu nedenle katılmadıklarını ifade etti.

İlk günden memnun

CNR Holding Pazarlama Grup Başkanı Reha Tartıcı, yerleşimle ilgili “Planda opsiyonlu firmalar da bulunuyor, daha sonra iptal edenler olabilir. Firmaların katılımı seçimden de etkilenmiş olabilir” dedi. Fuar alanındaki boşluklar için. “Ziyaretçiler için yaşamsal alanları genişletiyoruz” diyen Tartıcı, fuarın ilk gün performansından memnun olduklarını ifade etti.

Fuarda Kiler GYO, Referans Güneşli, Referans KartalKordonboyu, Referans Kartal Towers ve Referans Bahçeşehir projelerini tanıttı.Ofton inşaat, fuarda Elysium Elit Koşuyolu, Elysium Art Şişli, ElysiumSerenity Kandilli ve Elysium Lale Apartments projeleriyle yer aldı.

Tedirginlik bitti yatırıma geldiler

Seçimden tek parti iktidarının çıkmasından memnun olan Arap yatırımcılar, fuarda yatırım avına çıktı. Hiper Gayrimenkul’ün standına gelen Suudi Arabistanlı Al-Jazera Riyadh’ın Başkanı Dr. Abdullah Al- Marzuki, “Seçimden önce tedirgindik ancak istikrar sağlandı. Artık ileriye dönük projeler geliştireceğiz, islami yatırım gruplarının Türkiye’ye gelmesini sağlayacağız” diye konuştu.

Hiper Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı ibrahim Halil Genç, seçim sonuçlarının belli olmasıyla Körfez müşterilerinin ödemelerini yapmaya başladığını belirtti. Fuarda Babacan Premium projesini tanıtan Babacan Yapı CEO’su Mehmet Babacan, “1 Kasım sonrasında Arap müşterilerimizden tebrik mesajları geldi. Belirsizlik devam etseydi iptaller olabilirdi. Dönüşler başladı” dedi.Meltem Kara/ Vatan

Previous Bursa Yıldırım'da 22 alan kentsel dönüşüm bölgesi ilan edildi
Sonraki N5 Suites'in yüzde 80'i bir ayda satıldı

Diğer Yazılar

Etkinlikler 0 Yorum

Akıllı Şehir Projeleri EKODesign 2015 Konferansı’nda konuşulacak

Yapı-Endüstri Merkezi tarafından bu yıl 8’ncisi düzenlenecek EKODesign Konferansı, 9 Nisan 2015 Perşembe günü, “Yeşil Motivasyon” teması ile YEM’de gerçekleştirilecek.

Etkinlikler 0 Yorum

Elektrik ve Aydınlatma Sektörü 7. LİGHTTECH FUARI’NDA Buluşuyor

7.Uluslararası Aydınlatma, Avize ve Elektrik Teknolojileri Fuarı

Etkinlikler 0 Yorum

28. YAPI FUARI – TURKEYBUILD ANKARA açıldı!

Bu yıl 28.’si düzenlenen, 9 milyar dolarlık inşaat malzemeleri pazarına sahip Orta Anadolu Bölgesi’nin en büyük yapı fuarı Yapı Fuarı – Turkeybuild Ankara, 1 Ekim Perşembe günü Congresium ATO Kongre

Etkinlikler

Avrupa Hazır Beton Birliği Kongresi İstanbul’da başladı

Avrupa Hazır Beton Birliği’nin (ERMCO) 2015 Kongresi İstanbul’da düzenleniyor.

Etkinlikler 0 Yorum

YEM “2D1 Tasarım Toplantıları” Serisini Başlatıyor

Yapı-Endüstri Merkezi, Türkiye ve dünyadan yaratıcı yapı profesyonellerini bir araya getirecek bir platform olması amacıyla “2D1 Tasarım Toplantıları” düzenlemeye başlıyor

Etkinlikler

Belediyelerin projeleri Shining Star Awards’da Ödüllendirilecek

Türkiye eğlence ve rekreasyon sektörünün ilk ve tek yarışması “Shining Star Awards 2015 – Eğlence Ödülleri”nin aday belirleme süreci 1 Temmuz 2015 itibariyle başlıyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.