Emlak Fuarı sürprizlerle başladı

Emlak Fuarı sürprizlerle başladı

Gayrimenkul sektörünü yurt içinde buluşturan CNR Emlak Fuarı, önceki yıllarına göre sönük kaldı.

Dev projeler fuara gelmedi, standlar boş kaldı. Fuarın seçimden hemen sonra açılması katılımı etkiledi Türkiye’de son yıllarda düzenlenen tek gayrimenkul fuarı olması nedeniyle sektörün ilgi gösterdiği CNR Emlak 2015 – Konut, İşyeri Satmalına, Kiralama ve Finansman Fuarı dün kapılarını açtı.

Geçtiğimiz yıllarda sektörün önde gelen firmalarının dev projeleriyle katıldığı fuarda hu yıl aynı tablo yoktu. Daha önce stand açan firmaların çoğu bu yıl fuarda yer almadı. Katılımcı firma sayısı 100’e yaklaşabildi. Fuar alanının tam ortasında kalan standlar boş kaldı. Buralara ziyaretçilerin dinlenmesi için banklar yerleştirildi. Sektör temsilcileri, fuara bu yıl ilginin azalmasına sebep olarak 1 Kasım genel seçiminin hemen ardından düzenlenmesini, geçtiğimiz yıllardaki katılımlarından verim alamamalarını gösterdi.

Plandakiyle aynı değil

Katılımcı firmalar ise kendilerine fuar şirketi tarafından gönderilen yerleşim planı ile fuar alanındaki yerleşim planının farklı olmasından şikayet etti. CNR tarafından fuara katılmayı düşünen firmalara gönderilen opsiyonlu yerleşim planında TOKİ. Emlak Konut GYO, Ağaoğlu, Soyak, Sur Yapı, Rumeli Gayrimenkul ve Demir İnşaat gibi firmalar yer alıyordu. Demir İnşaat, “Emlak Fuarı’na, fuarı düzenleyen şirketin sözleşme koşullarını yerine getirmemesi ve sözleşmeye aykırı olarak yerleşim planında düzenleme yapması nedeniyle katılmama kararı verdik” açıklamasını yaptı.

Fuarda neden yer almadıklarını sorduğumuz Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, davet edildiklerini ancak seçime çok yakın bir tarihte olması nedeniyle katılmayı tercih etmediklerini söyledi. Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, “Sürecin başından bu yana fuarda olmayacağımızı söylemiştik. Fuar katılımlarına önem veriyoruz ama hedeflerimize ulaşacağımız fuarları seçiyoruz” derken, Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas da yurt içinde yapılan fuarlarda hayal kırıklığı yaşadıklarını, bu nedenle katılmadıklarını ifade etti.

İlk günden memnun

CNR Holding Pazarlama Grup Başkanı Reha Tartıcı, yerleşimle ilgili “Planda opsiyonlu firmalar da bulunuyor, daha sonra iptal edenler olabilir. Firmaların katılımı seçimden de etkilenmiş olabilir” dedi. Fuar alanındaki boşluklar için. “Ziyaretçiler için yaşamsal alanları genişletiyoruz” diyen Tartıcı, fuarın ilk gün performansından memnun olduklarını ifade etti.

Fuarda Kiler GYO, Referans Güneşli, Referans KartalKordonboyu, Referans Kartal Towers ve Referans Bahçeşehir projelerini tanıttı.Ofton inşaat, fuarda Elysium Elit Koşuyolu, Elysium Art Şişli, ElysiumSerenity Kandilli ve Elysium Lale Apartments projeleriyle yer aldı.

Tedirginlik bitti yatırıma geldiler

Seçimden tek parti iktidarının çıkmasından memnun olan Arap yatırımcılar, fuarda yatırım avına çıktı. Hiper Gayrimenkul’ün standına gelen Suudi Arabistanlı Al-Jazera Riyadh’ın Başkanı Dr. Abdullah Al- Marzuki, “Seçimden önce tedirgindik ancak istikrar sağlandı. Artık ileriye dönük projeler geliştireceğiz, islami yatırım gruplarının Türkiye’ye gelmesini sağlayacağız” diye konuştu.

Hiper Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı ibrahim Halil Genç, seçim sonuçlarının belli olmasıyla Körfez müşterilerinin ödemelerini yapmaya başladığını belirtti. Fuarda Babacan Premium projesini tanıtan Babacan Yapı CEO’su Mehmet Babacan, “1 Kasım sonrasında Arap müşterilerimizden tebrik mesajları geldi. Belirsizlik devam etseydi iptaller olabilirdi. Dönüşler başladı” dedi.Meltem Kara/ Vatan

Previous Bursa Yıldırım'da 22 alan kentsel dönüşüm bölgesi ilan edildi
Sonraki N5 Suites'in yüzde 80'i bir ayda satıldı

Diğer Yazılar

Etkinlikler 0 Yorum

İNDER Mükemmellik Zirvesi 12 Mayıs 2015’de gerçekleşecek

2015’in ikinci yarısından itibaren yeni bir döneme hazırlanan Türkiye ve Türk Gayrimenkul Sektörüne ışık tutacak bilgiler, 12 Mayıs 2015 tarihinde İNDER’in düzenleyeceği ‘Mükemmelik Zirvesi’ ile kamuoyuna aktarılacak.

Etkinlikler 0 Yorum

Boru Hatları Fuarı 21-23 Ocak’ta Ankara’da gerçekleşecek

Türkiye’nin ilk ve tek Enerji Boru Hattı,Ekipmanları, Güvenlik Ve Bakım Teknolojileri Fuarı 21-23 Ocak 2016 tarihleri arasında Ankara’da Congressium Fuar merkezinde gerçekleşecek.

Etkinlikler 0 Yorum

Adana İnşaat Fuarı açıldı

Adana’da, 192 firma temsilciliğinin katıldığı Adana İnşaat 2015-9. İnşaat Teknolojileri, iş ve İnşaat Makineleri, Altyapı, Müteahhitlik Hizmetleri Fuarı, Adana Yapıda Yenilikler, Dekorasyon, Tadilat, Yenileme ve Teknolojileri Fuarı, Adana IHS 2015-Adana

Etkinlikler

11. Ulaştırma Kongresi 27-29 Mayıs’ta düzenlenecek

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından 11. Ulaştırma Kongresi 27-29 Mayıs 2015 tarihinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sedad Hakkı Eldem Salonu`nda gerçekleştirilecektir.

Etkinlikler 0 Yorum

Kastamonu Entegre fuarda göz doldurdu

Ağaç Bazlı Panel Sektöründe Türkiye’nin en büyük üreticisi olan Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi, bu yıl 18’ncisi düzenlenen İntermob Fuarı’nda son trendleri yansıtan yeni ürün grupları ile yer aldı.

Etkinlikler 0 Yorum

Geleceğin akıllı şehirleri görücüye çıktı

Sürdürülebilir ve yaşanabilir akıllı şehirler için Avrasya Kent Fuarı kapılarını açtı

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.