Eğil’e doğa parkı yapılacak

Eğil’e doğa parkı yapılacak

Doğa koruma Milli Parklar İl Şube Müdürü Erdal Seven, Bu sene Diyarbakır’a bir tabiat parkı kazandıracaklarını belirterek, “Diyarbakır’da coğrafi anlamda bölge müdürlüğümüz ile birlikte çok yer araştırdık, en son peygamberler kabirlerinin olduğu ve son zamanlarda turizm noktasında adından söz ettiren Eğil ilçemizde peygamber kabirlerinin hemen yanında bulunan bir orman arazisinin tahsisim aldık. Şu ana kadar Diyarbakır’da olmaması iç acıtıcı bir şey ama buna karşılık Eğil ilçemizde yaklaşık 127 Dekar alanda bir arazı tahsisi yaptık ve tüm yazışmaları bitti. Bu sene programlar dâhilinde bu parkı kazandıracağız. Bir yeri bitirmemizin ardından yeni yer arayışlarına giderek sayılarını artıracağız.” dedi.

Diyarbakır son yıllarda bilinçsiz yapılaşma nedeni ile yeşil alan noktasında can çekişmeye başlarken, bilinçsiz avlanmalar nedeniylede birçok vahşi yaşamın nesli tüketilircesine kıyım yapılıyor. Bölgeye has hayvanların bir bölümünün nesli tükenme noktasına gelirken doğa anada haykırarak sesini duyurmaya çalışıyor. Betonarme bir dünyanın dikeysel yükselişi doğa ana tarafından nasıl karşılanıyor? Yeşil örtünün tahribine tepkisi ne, acısını nasıl dillendiriyor? Diyarbakır’da doğal hayat nasıl sürdürülüyor? Yaban hayvanlarının tedavisi ile ilgili klinikleri nasıl oldu da Şanlıurfa iline kaptırdık ve daha birçok konuda Doğa koruma, Milli Parklar İl Şube Müdürü Erdal Seven ile söyleştik.

İşte o söyleşiden ve serzenişten bazı başlıklar:
BEŞENK: İşin İçinde doğa olduğu İçin İşinizi severek yapıyorsunuz. Gözlerinizi kapadığınız zaman doğa ana size nasıl sesleniyor? Neler hissediyorsunuz?
SEVEN: Doğanın çığlıkları bazen çok güzel bazen de acı veren, ağır ve içimizi acıtan bir ses olarak geliyor. Doğa serzenişini birçok biçimde bizlere naklederken özellikle de doğaya yapılan tahribatlar ile yaban hayatı noktasında çok fazla dilleniyor. En çokta bilinçsizlik vuruyor doğayı. Bilinçsiz avlananlar, ağaçlara kıyanlar ve daha birçok şey var doğanın bize haykırmasına neden. Bu ve benzer sebeplerdendir ki kurum olarak biz ilkokul seviyesinden başlayarak 4 yıldan bu yanı eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları yapmaya başladık öğrencilerimize, nede olsa ağaç yaşken eğilir. İl Milli Eğitim müdürlüğünün desteği ile birlikte mühendis arkadaşlarımız okullarda sunumlar yapıyor, el broşürleri veriyor ve doğa sevgisinin güzelliğini aktarmaya gayret ediyoruz. Son iki yıldır bu çalışmalarımızın verimini almaya başladık. Öyle ki çocuklar aile bireylerinin bilinçsiz ağaç kesimlerine veya avlanmalarına müdahale etmeye başladı.

BEŞENK: Çevremizde ve Ülkemizde birçok bölgede tabiat parktan var ve hızla açılmaya da devam ediyor. Kadim şehrimiz olan Diyarbakır’da neden yok, niye geriyiz bu konuda?
SEVEN: Evet haklısınız, bu noktada ciddi bazı çalışmalar yapıyoruz. Diyarbakır’da coğrafi anlamda bölge müdürlüğümüz ile birlikte çok yer araştırdık, en son peygamberler kabirlerinin olduğu ve son zamanlarda turizm noktasında adından söz ettiren Eğil ilçemizde peygamber kabirlerinin hemen yanında bulunan bir orman arazisinin tahsisini aldık. Şu ana kadar Diyarbakır’da olmaması iç acıtıcı bir şey ama buna karşılık Eğil ilçemizde yaklaşık 127 Dekar alanda bir arazi tahsisi yaptık ve tüm yazışmaları bitti. Bu sene programlar dâhilinde Diyarbakır’a bir tabiat parkı kazandıracağız. Bir yeri bitirmemizin ardından yeni yer arayışlarına giderek sayılarını artıracağız.

BEŞENK: Kentin büyümesi sırasında genişleyen ve önu alınamayan bir betonlaşma söz konusu, buda yeşil alan tahribatının en önemli nedenlerinin başında. Bu hızlı negatif gelişime karşı neler söyleyebilirsiniz?
SEVEN: Tabi bu bizi de direkt olarak etkiliyor. Tahribatların bilinçsiz bir şekilde yapılması yaban hayatını da olumsuz etkiliyor. Bu bir kısır döngü aslında. Doğadaki insan, hayvan, ağaç, ot hatta yerdeki göremediğimiz en ufek bir taşın bile doğada artısı vardır. Bunlardan herhangi biri oradan çıkartıldığı zaman denge bozuluyor. Özellikle son dönemlerde yeni yapılaşmanın yoğun olduğu Diclekent bölgesinde yaban hayvanlarımızdan Kartal, Şahin, Baykuş gibi çok örnek verebileceğimiz hayvanlarımız zarar görmekle birlikte çok sayıda da binalara çarpmak sureti ile yaralandıklarını biliyoruz ve topluyoruz. Tabi ki bu imar planlaması noktasında geneli ilgilendiren bir durum olduğundan tüm bürokratlarımıza görev düşüyor ve ellerini taşın altına koymaları gerekliliğini ortaya koyuyor. Evet, insanı düşüneceğiz ama bu arada da doğayı da göz ardı etmemek gerekiyor.

BEŞENK: Son olarak sizin idealiniz nedir?
SEVEN: Benim zihnimdeki İdealim, kendi kurumumla İlgili olarak birçok tabiat ve milli park, İnsanların yararlanabileceği yeşil alanlar, geleceğimiz olan çocuklarımızın daha rahat nefes alabileceği bir ortam yaratmak, Hayvan sevgisini aşılamak İsterim. Bir İdealim de kendi kurumumun bahçesinde en azından canlı olmasa dahi yaban müzesi yapmak İsterim. Yaban hayatını çocuklarımız bilmiyor ama en azından öğrenebilirler. Öz Diyarbakır

Previous Doğu'nun imar planı Ankara'dan
Sonraki Kocaeli kentsel yenileme modelini belirledi

Diğer Yazılar

Park / Doğa

Sincan İstasyon Parkı büyük beğeni topluyor

Sincan İstasyon Parkı, misafirlerini bekliyor. Sincan’ın simgelerinden biri olan İstasyon Park, tarih ve estetiği bir araya getiriyor.

Park / Doğa

Sincan Belediyesi, parkları yeniliyor

İlçeye kazandırdığı yeni parkların yeni sıra parkları da yenileyerek vatandaşın hizmetine sunuyor.

Park / Doğa 0 Yorum

Kelebekler Vadisi Parkı Nerede

Konya Selçuklu’daki Kelebekler Vadisi Parkı’ndaki Aşkın Kanatları Müzesi inşaatı çalışmaları hızlandı.

Park / Doğa

Dikmen Vadisi Ankaralıları bekliyor

Doğa kış uykusundan uyanırken, yeşeren yapraklar, rengarenk açan çiçekler, ötüşen kuşlar, uçuşan kelebekler ve sıcacık güneşin altında birbirine karışan mis kokulu çiçeklerin içinde Başkentliler, baharı Büyükşehir Belediyesi’nin rekreasyon alanlarında geçiriyor.

Park / Doğa 0 Yorum

Etimesgut’a 10 yeni park yapıldı

Etimesgut Belediyesi 10 parkı daha tamamlayarak hizmete açtı. Mart ayı olağan toplantısını yapan Etimesgut Belediye Meclisi de tamamlanan parklara isim verdi.

Park / Doğa 0 Yorum

Altındağ’da dev park inşaatları başladı

Altındağ’da  park projeleri için yıkımlar tamamlandı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.