Ebru Öz:”Lal Gayrimenkul Değerleme MIPIM 2015’te stant açacak”

Ebru Öz:”Lal Gayrimenkul Değerleme MIPIM 2015’te stant açacak”

MİPİM 2015 Fransa’nın Cannes şehrinde 10-13 Mart 2015 tarihlerinde  düzenlenecek. 2011 yılından bu yana fuarda yer alan Lal Gayrimenkul Değerleme A.Ş. bu yılda fuarda stant açacak. Lal Gayrimenkul Değerleme A.Ş. MİPİM Fuarı’na katılan Ankara merkezli tek gayrimenkul değerleme şirketi özelliğini taşıyor.Yaşam Projeleri’ne konuyla ilgili açıklamalarda bulunana Lal Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Öz sorularımızı şöyle yanıtladı:

Yaşam Projeleri: Öncelikle Lal Gayrimenkul Değerlemeyi yakından tanıyabilir miyiz?

Ebru Öz: Lal Gayrimenkul Değerleme ve Müşavirlik A.Ş., 1996 yılında Ankara’da kuruldu. 2003 yılından itibaren tamamen gayrimenkul değerleme sektörüne yönelerek; 2007 yılında SPK Lisansını, 2011 yılında da BDDK lisansını ve ISO 9001 Kalite Yönetimi Belgelerini aldık. Bugün Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir ve Şanlıurfa’da kurulmuş şubeleri ve ülkenin her yerinde bulunan değerleme uzmanları ile tüm Türkiye’ye hizmet veren bir firmayız.

Türkiye’nin her bölgesinde arazi, arsa, konut, villa, işyeri, bina, alışveriş merkezi, fabrika, otel, tatil köyü, akaryakıt istasyonu vb. gayrimenkulün değerlemesinde görev almış olan bir ekibe sahibiz. Teminat Değerleme Bölümü bünyesinde, Değerleme Hizmet Alımı sözleşmesi imzalanmış olduğumuz banka ve finans kuruluşlarına değerleme hizmeti verilmektedir.  Bu çerçevede banka ve finans kuruluşlarından gelen talepler doğrultusunda, bireysel kredilerin teminatına konu olacak her türlü gayrimenkulün değerleme raporları hazırlanmaktadır. Kurumsal Değerleme alanında önemli bir deneyime sahip olan şirketimiz, birçok kamu kurumuna ve özel sektör kuruluşuna değerleme raporları hazırlanmakta ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bu yönleriyle sektörünün öncülerinden olan Şirketimiz, ulusal hizmet anlayışının yanı sıra, yurt dışında da değerleme hizmetleri vermektedir. Müşterilerine hızlı ve kaliteli değerleme hizmeti sunmayı temel ilke edinerek bu hizmet anlayışını daha da geliştirmek hedefi ile çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Ayrıca şirketimiz bünyesinde bir eğitim birimi kurulmuştur. Sektöre yeni giriş yapan kadrolu ve sözleşmeli eksperlerimizin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla eğitim birimimiz tarafından eğitimler düzenlenmektedir. Bu tür bir yapılanmayı gayrimenkul değerleme sektörü açısından bir ilk olarak nitelendirebiliriz. Bunun yanı sıra gayrimenkul sektörünün tüm temsilcilerinin faydalanabileceği, kamu kuruluşları ve özel sektör şirketlerinin bilgilendirilmesine yönelik özel içerikli eğitimler de gerçekleştirilmektedir.

Şirketimiz tarafından hazırlanmakta olan sektörel bültenimiz TELLAL ile gayrimenkul piyasasındaki gelişmeler hakkında ilgili kişi ve kurumlar bilgilendirilmektedir. Belirli periyotlarda yayınlanmakta olan ve sektöre yönelik özgün bir içeriğe sahip olan TELLAL, basılı olarak ve e-posta ile ilgililere gönderilmektedir.

Yaşam Projeleri: Lal Gayrimenkul Değerleme MIPIM Fuarı’na Ankara’dan katılacak ilk değerleme firması. MIPIM fuarı hakkında bilgi alabilir miyiz?

Ebru Öz: Şirketimiz Lal Gayrimenkul Değerleme ve Müşavirlik A.Ş. değerleme hizmetlerinde sunduğu hızlı ve kaliteli hizmetlerin yanı sıra ARGE alanındaki çalışmaları ile sektöründe öne çıkmaktadır. Bu çerçevede sektörle ilgili tüm gelişmeler yakında takip edilmekte, ilgili dernek ve kuruluşların çalışmalarına aktif olarak destek verilmekte ve fuar, seminer, çalıştay gibi tüm sektörel etkinliklere katılım sağlanmakta ve eğitim faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmalar yurt içi ile sınırlı kalmayıp, uluslar arası ölçekte gerçekleştirilmektedir.

Bu çerçevede dünyanın en prestijli gayrimenkul fuarlarından olan MIPIM’e 2011 yılından bu yana şirketimiz tarafından düzenli olarak katılım sağlanmaktadır. 93 farklı ülkeden 21 binden fazla sektör temsilcisi ile 4.500 yatırımcının bir araya geldiği ve sektöre yön veren oturumların gerçekleştirildiği fuara son yıllarda diğer Türk şirketleri de ilgi göstermeye başladı.

Uluslar arası ölçekte gerçekleştirilen bu büyüklükteki bir etkinliğe ülkemizden katılımın artması sektör adına son derece olumlu bir gelişmedir. Bu yıl MIPIM’de stant açacak Türk şirketlerinden biri de biz olacağız. MIPIM’de yer alacak Ankara merkezli tek gayrimenkul değerleme şirketi, Lal Gayrimenkul Değerleme A.Ş. olacağı için ayrıca gurur duyuyoruz.

Yaşam Projeleri: MIPIM Fuarı’ndan beklentileriniz nelerdir?

Ebru Öz: Bu yıl 26.sı gerçekleştirilecek olan MIPIM, başta Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir yanından arazi ve bina sahipleri, geliştiriciler, yatırımcılar ve danışmanlık şirketleri gibi gayrimenkul sektörünün bütün unsurlarının bir araya geldiği oldukça önemli bir fuar. 93 ülkeden 21.000 ziyaretçi, 4.500 yatırımcı, 1.600 mimar, 370 siyasi lider, 3.200 üst düzey yönetici ve 430 basın mensubunu bir araya getirecek, 4 günlük bir organizasyon söz konusu.

Dünya gayrimenkul piyasasının tüm büyük aktörlerinin yer alacağı, yeni projelerin görücüye çıkacağı, yeni bağlantıların kurulacağı, 2.200 standın yer alacağı bir platform. Bunun yanı sıra 350 özel konuşmacının sektörel gelişmeleri ve yenilikleri tartışıp, değerlendireceği 250’den fazla oturum gerçekleştirilecek. Tüm etkenler bir arada düşünüldüğünde MIPIM fuarının gayrimenkul sektörü için önemi ortaya çıkmaktadır. Şirketimizin hedefleri, vizyon ve misyonu doğrultusunda bu önemli etkinlikte bizim de yer almamız gerekiyordu.

Yurt içinde ve yurtdışında kaliteli gayrimenkul değerleme hizmeti vermeye devam eden Lal Gayrimenkul Değerleme A.Ş. olarak, müşteri portföyümüzü geliştirmek ve hizmet ağımızı genişletmek için MIPIM 2015’te stant açarak yerimizi alacağız. Ayrıca hizmet kalitemizi yükseltme ve sektörel yeniliklere adapte olma misyonumuz doğrultusunda, fuar süresince gerçekleştirilecek oturumları da yakından takip edeceğiz. Geçmiş yıllarda olduğu gibi MIPIM 2015’in de tüm gayrimenkul sektörü ve bizler için olumlu geçeceğine ve her anlamda katkı sağlayacağa eminim.

Yaşam Projeleri: Ankara gayrimenkul sektörünün gelişimi hakkında neler söylersiniz?

Ebru Öz: Ankara’da son yıllarda gayrimenkul sektörü açısından oldukça önemli projeler gerçekleştiriliyor. Büyük ölçekli kentsel dönüşüm projelerine ek olarak birbiri ardına gerçekleştirilen konut, AVM, otel, ofis,  plaza projeleri ve kamu yatırımlarına her gün bir yenisi ekleniyor. Gerçekleştirilen ve inşaat sürecinde olan Kentsel dönüşüm projeleri ile çehresi değişmeye başlayan Başkentte, gerçekleştirilen 200’ü aşkın dönüşüm projesi ile 73.000’den fazla yeni konut inşa edildi. Bunun yanı sıra gayrimenkul geliştiriciler tarafından hazırlanan 70’in üzerinde lüks konut projesinin inşaatı sürüyor.

Yeni konut projeleri için Beytepe, Bağlıca, İncek, Çayyolu, Eryaman gibi şehir merkezi dışındaki bölgeler tercih ediliyor. Ankara gayrimenkul yatırımlarında prim yapan bölgeler konusunda bir değişim yaşanıyor. Geçmiş dönemlerde Çankaya, Kavaklıdere, Gaziosmanpaşa, Bahçelievler gibi bölgeler gayrimenkul yatırımcılarının favorisiyken, son yıllarda yerleşim alanlarının merkezden uzaklaşmasına bağlı olarak  Beştepe-Emek, Söğütözü-Çukurambar, Mustafa Kemal Mahallesi, 100.Yıl gibi bölgeler yatırımcılar tarafından tercih edilmeye başlanmıştır.

Ankara’nın farklı konumlarında faaliyete başlayan iş merkezi ve plaza projelerine de her geçen gün yenileri ekleniyor. Daha çok Söğütözü bölgesi ile Eskişehir Yolu ve Konya Yolu üzerindeki arsaların tercih edildiği projelerde ağırlıklı olarak iş merkezi ve AVM konseptlerine sahip karma projeler gerçekleştiriliyor.

Previous Sinan Gayrimenkul'ün yeni projesi Sky Bahçeşehir
Sonraki TOKİ, 27 ilde 55 işyeri ile 79 konutu açık artırma ile satıyor

Diğer Yazılar

Makaleler 0 Yorum

Yaşam Projeleri Erkan Aslan Özel Röportaj

Ankara Gayrimenkul Müşavirleri Derneği Başkanı Erkan Aslan Yaşam Projelerine Ankara Gayrimenkul Müşavirleri Derneği (AGEM) hakkında bilgiler verdi. Ankaralı konut alıcılarına tavsiyelerde de bulunan  Aslan, Yaşam projelerinin sorularını şöyle cevapladı;

Makaleler

Kar ettiren arsa yatırım sırları

Bu aralar çok fazla tarla ve arsa yatırımı üzerine sorular almaya başladım ve de yatırımcı takipçilerimden, arsa ve tarla yatırımı nasıl yapılır bu konulara ne zaman değineceksin serzenişleri de alınca,

Makaleler 0 Yorum

Murat Türkoğlu : Dört Mevsim Eryaman ayrıcalık sahibi bir proje

Dört Mevsim Eryaman Projesi Ankara’da bir Tuna Türkoğlu ortak girişimi olarak hayata geçirilmektedir.

Makaleler 0 Yorum

Mustafa Ak: “Ankara’nın en kıymetli toprağı Keçiören olacak”

Keçiören Belediye Başkanı Sn. Mustafa Ak Yaşam Projeleri’ne önemli açıklamalarda bulundu.

Makaleler 0 Yorum

Yabancı yatırımcı GYF’lere ilgi duyuyor

Avrupa’nın sektöründe en büyük fuarı olan ve bu yıl 18’incisi gerçekleştirilen Expo Real Fuarı için 5-7 Ekim tarihlerinde yine Münih’teydik.

Makaleler

DererOmay Mimarlık Özel Röportaj

Ankara’da bir çok projenin mimari ve iç mimari tasarımlarına imza atan Derer Omay Mimarlık Ofisi ortakları Batu Derer ve Emre Omay  yakın dönemde hayata geçirecekleri projeler ve Ankara’da inşa edilen

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.