Dünyada Ses Getiren 10 Yeni Bina Haydar Aliyev Kültür Merkezi / Bakü

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nün sembol binalarından biri olan Haydar Aliyev Kültür Merkezi, uzay üssünü andıran farklı mimarisi ile göz dolduruyor.

Dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid’in tasarımını yaptığı proje, modern görünümünün yanında ülkenin kültüründen de izler taşıyor.Merkez, Azerbaycan mitolojisinde Hazar’ın yükselişini ve dalgalarını mimariye yansıtıyor. 101 bin metrekare üzerine inşa edilen kültür merkezi içerisinde konferans salonu, kütüphane, medya merkezi, müze, kapalı otopark ve galeriler ile yapay bir göl bulunuyor.Merkezin mimarı Zaha Hadid Mimarlıktan Saffet Kaya Bekiroğlu merkezi emsali yapılardan ayıran en önemli özelliğin, özgün olarak tasarlanması şeklinde ifade etti. Bekiroğlu merkezin dış yüzeyinden kapı koluna kadar adeta sıfırdan icat edildiğini, hiç bir parçasının başka bir yerde bulunmadığını dolayısıyla kendine özgü bir proje olduğunu söyledi.

Kültür merkezinin Azerbaycan kültüründen izler taşımasına dikkat ettiklerini bildiren Bekiroğlu, yerel kültürü dikkate almakla birlikte eskiyi de tekrardan kaçarak çağdaş ve modern bir yapı olmasına özen gösterdiklerini sözlerine ekledi.Mimar Bekiroğlu Türk müteahhitlerin inşaat alanında özellikle Orta Doğu ve Rusya’da önemli görevler aldığını ama bunların genel anlamda uygulamaya dönük çalışmalar olduğunu söyledi. Haydar Aliyev merkezinin ise projelendirme aşamasından uygulamaya bir Türk kafasının ürünü olduğunu, bununda Türk mimarisinin kat ettiği yolu görmek açısından son derece önemli olduğunu vurguladı.

Bekiroğlu ”Biz Türk arkadaşlarla bu projede gerek tasarımcı gerek üretici gerek mühendis bir sürü farklı disiplinlerden arkadaşlarla birlikte çalıştık. Ve gördüğünüz gibi çok iddialı bir projeyi hem tasarladık hem de uyguladık. Biz bunun için çok gururluyuz ”dedi. Görünümü ve mimari yapısı bakımından örnek gösterilen proje dünyada organik mimarinin yani dış ve iç yüzeylerin düz olmadan çift ve tek kaçışlı eğrisel malzemelerin kullanıldığı ender yapılardan biri olarak kabul ediliyor. Merkez dış kaplamasıyla da uygulaması oldukça zor bir projelerden biri olduğunu ispatlıyor. Çünkü üzerinde kullanılan kompozit hiçbir parça bir diğeriyle benzer değil. Dış kabuk 15 binden fazla sayıda ve her biri farklı ölçü, şekil ve eğrisel yüzeye sahip panellerden oluşuyor.

Merkezin en dikkat çeken mekanı 980 koltuklu oditoryum bölümü için hiç bir fedakarlıktan kaçınılmamış döşeme, duvar ve tavanlar eğrisel ahşap panellerle kaplı. Salon dünyanın en iyi sesi yansıtma ve kalitesini koruma malzemesi olan beyaz meşe kullanılarak üretilmiş.Haydar Aliyev Merkezi ülkede gerçekleştirilen bir çok üst düzey uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yaparken aynı zamanda şehrin simge mekanlarından biri olmuş durumda.
(Kaynak:cihan)

Previous Özhaseki Kayseri Projelerini Açıkladı
Sonraki Dünyada Ses Getiren 10 Yeni Bina Fogo Island Inn/Kanada

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

İstanbul Kocaeli hattında arsalar değerleniyor

Yeni altyapı ve ulaşım projeleri, gayrimenkul sektörünü yeniden şekillendiriyor, İstanbul–Kocaeli hattında arsa fiyatları prim yapıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

​Ankara elektrik kesintisi 22 Ocak 2015

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’den yapılan açıklamaya göre 22 Ocak 2015 tarihinde Ankara’da uygulanacak elektrik kesintisinden etkilenecek bölgeler aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Melih Gökçek’ten İmrahor Vadisi açıklaması

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın, İmrahor Vadisi’ndeki Boğaz Projesi’ne ilişkin açıklamalarına sert tepki göstererek meydan okudu.

Güncel Haberler 0 Yorum

Kabataş-Mecidiyeköy metro ihalesi bu ay yapılacak

Kabataş-Mecidiyeköy metroyla 8 dakika Kabataş’ı Beşiktaş üzerinden Mecidiyeköy’e bağlayacak üç istasyonlu 6.5 kilometrelik yeni metro hattının ihalesi bu ay yapılacak.

Güncel Haberler

Ankara Çubuk Karaman Mahallesi imar planı askıda

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 11.05.2015 gün ve 887 sayılı kararı ile tadilen onaylanan ‘’ Çubuk İlçesi Karaman Mahallesi tp.308 no’lu parsele ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı 7 Haziran 2015

Güncel Haberler 0 Yorum

Antalya Duralilere İmar Müjdesi

Akaydın, Duraliler Mahallesi’nin 1/5 binlik Nazım imar Plan Revizyonu’nun önümüzdeki hafta Büyükşehir Meclisi’ne geleceğini müjdeledi .

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.