Dünyada Ses Getiren 10 Yeni Bina Haydar Aliyev Kültür Merkezi / Bakü

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nün sembol binalarından biri olan Haydar Aliyev Kültür Merkezi, uzay üssünü andıran farklı mimarisi ile göz dolduruyor.

Dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid’in tasarımını yaptığı proje, modern görünümünün yanında ülkenin kültüründen de izler taşıyor.Merkez, Azerbaycan mitolojisinde Hazar’ın yükselişini ve dalgalarını mimariye yansıtıyor. 101 bin metrekare üzerine inşa edilen kültür merkezi içerisinde konferans salonu, kütüphane, medya merkezi, müze, kapalı otopark ve galeriler ile yapay bir göl bulunuyor.Merkezin mimarı Zaha Hadid Mimarlıktan Saffet Kaya Bekiroğlu merkezi emsali yapılardan ayıran en önemli özelliğin, özgün olarak tasarlanması şeklinde ifade etti. Bekiroğlu merkezin dış yüzeyinden kapı koluna kadar adeta sıfırdan icat edildiğini, hiç bir parçasının başka bir yerde bulunmadığını dolayısıyla kendine özgü bir proje olduğunu söyledi.

Kültür merkezinin Azerbaycan kültüründen izler taşımasına dikkat ettiklerini bildiren Bekiroğlu, yerel kültürü dikkate almakla birlikte eskiyi de tekrardan kaçarak çağdaş ve modern bir yapı olmasına özen gösterdiklerini sözlerine ekledi.Mimar Bekiroğlu Türk müteahhitlerin inşaat alanında özellikle Orta Doğu ve Rusya’da önemli görevler aldığını ama bunların genel anlamda uygulamaya dönük çalışmalar olduğunu söyledi. Haydar Aliyev merkezinin ise projelendirme aşamasından uygulamaya bir Türk kafasının ürünü olduğunu, bununda Türk mimarisinin kat ettiği yolu görmek açısından son derece önemli olduğunu vurguladı.

Bekiroğlu ”Biz Türk arkadaşlarla bu projede gerek tasarımcı gerek üretici gerek mühendis bir sürü farklı disiplinlerden arkadaşlarla birlikte çalıştık. Ve gördüğünüz gibi çok iddialı bir projeyi hem tasarladık hem de uyguladık. Biz bunun için çok gururluyuz ”dedi. Görünümü ve mimari yapısı bakımından örnek gösterilen proje dünyada organik mimarinin yani dış ve iç yüzeylerin düz olmadan çift ve tek kaçışlı eğrisel malzemelerin kullanıldığı ender yapılardan biri olarak kabul ediliyor. Merkez dış kaplamasıyla da uygulaması oldukça zor bir projelerden biri olduğunu ispatlıyor. Çünkü üzerinde kullanılan kompozit hiçbir parça bir diğeriyle benzer değil. Dış kabuk 15 binden fazla sayıda ve her biri farklı ölçü, şekil ve eğrisel yüzeye sahip panellerden oluşuyor.

Merkezin en dikkat çeken mekanı 980 koltuklu oditoryum bölümü için hiç bir fedakarlıktan kaçınılmamış döşeme, duvar ve tavanlar eğrisel ahşap panellerle kaplı. Salon dünyanın en iyi sesi yansıtma ve kalitesini koruma malzemesi olan beyaz meşe kullanılarak üretilmiş.Haydar Aliyev Merkezi ülkede gerçekleştirilen bir çok üst düzey uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yaparken aynı zamanda şehrin simge mekanlarından biri olmuş durumda.
(Kaynak:cihan)

Previous Özhaseki Kayseri Projelerini Açıkladı
Sonraki Dünyada Ses Getiren 10 Yeni Bina Fogo Island Inn/Kanada

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Karabağlar’da 30 yıllık imar planları değişiyor

Karabağlar’da 30 yıl önceki imar planları etap etap değiştirilmeye başlandı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Konya Havalimanı Yeni Terminal Binasında Sona Gelindi

“Engelsiz Havaalanı Projesi” kapsamında, engelsiz havalimanları

Güncel Haberler 0 Yorum

İnşaat sektöründe büyüme bekleniyor

İnşaat sektörünün geçen yıl yüzde 2,2 ve inşaat malzemeleri iç pazarının da reel olarak yüzde 4,8 büyüdüğünü söyleyen Hinginar, “2015 yılında ise Türkiye ekonomisinde 3,5, inşaat sektöründe 4,5 ve inşaat

Güncel Haberler 0 Yorum

Çankaya Beytepe nazım imar planı değişikliği

Ankara Çankaya İlçesi, Beytepe Mahallesi 28673, 28674, 28675, 28678 adalara ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği19/12/2016 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Bahçeşehir Üniversitesi Gayrimenkul Yüksek Lisans Eğitimi

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ve Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) arasında gerçekleşen işbirliği kapsamında BAU, gayrimenkul sektörüne özel yüksel lisans eğitimi verecek.

Güncel Haberler 0 Yorum

Tapu modernizasyon çalışmalarında sona gelindi

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, yılda 20 milyon insanın iş ve işlem yaptırmak için geldiği kurumlarında hizmet sunumunu, insan kaynaklarını ve kurumsal gelişimini iyileştirmek için Tapu ve Kadastro Modernizasyon Projesi

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.