Dünya çapında yaşamaya değer kentler listesinde  Viyana 1.sırada

Dünya çapında yaşamaya değer kentler listesinde Viyana 1.sırada

Bu kentler yaşamaya değer Bir özel kuruluş yaşam standartı en yüksek kentlerin listesini çıkardı. İlk sırada Avusturya’nın Viyana kenti geliyor. Bu kenti İsviçre’den Zürih, Yeni Zelanda’dan Auckland takip ediyor Dünya çapındaki kıyaslamada Avusturya’nın başkenti Viyana, yaşam kalitesi en yüksek şehir seçilerek ilk sırada yer alıyor. Hemen ardından Zürih (İsviçre) ve Auckland (Yeni Zelanda) geliyor. Yaşam kalitesi en yüksek Alman şehri ise Münih seçildi. Dünya çapında yaşamaya değer kentler arasında 4’üncü seçilen Münih’te, muhteşem bir doğanın ortasında keyifli bir kent yaşamı sürmek mümkün.

39 KRİTERE GÖRE DEĞERLENDİRİLDİ
Araştırmada 230 büyük kentteki yaşam kalitesi, 39 kritere göre değerlendirildi. Bunlar arasında sağlık hizmetleri, ulaşım imkanları, doğa, güvenlik ve siyasi istikrar gibi kriterler de var. Eğlence olanakları ve dünyaca ünlü Oktoberfest, Münih’e artı puan kazandırdı, üstelini 6’ncı sırasında Düsseldorf var. Düsseldorflular sadece karnavalı değil Japon Günü’nü kutlamayı da seviyor. Yaklaşık 6 bin 500 Japon’un yaşadığı kentte neredeyse 250 Japon firması var. Düsseldorf ta hem resmetmeye değer eski sokaklar hem de postmodern mimarinin benzersiz örneklerini bulmak mümkün. Ren kıyısında yükselen dekonstrüktivist Gehry mimarisi, tabii ki çalışmak için muhteşem bir mekan. Frankfurt, sadece bankacılığın merkezi değil. Mam kenarında yükselen pırıltılı gökdelenlerde dünyanın her köşesinden birçok nisan sadece kârlı kazanç elde etmiyor, elma şarabı ve ünlü peyniri gibi kente damgasını vuran Hessen geleneklerinin de tadım çıkarıyor.

BAĞDAT LİSTENİN EN SONUNDA

Birçok Berlinli için kentleri, gezegenin en revaçtaki yeri. Ancak Berlin, tüm çekiciliğine rağmen listede ilk 10’a girmeyi başaramadı. Trafik, yüksek suç oranı ve inşaatı bitmeyen havalimanı nedeniyle ancak 14’üncü sırayı yakalayabildi. Yaşam standardı yüksek ilk 100 kent arasında 4 Alman şehri daha bulunuyor. Hamburg 16’ncı sırayla Berlin’i yakından takip ederken, Stuttgart 21’inci, Nürnberg 25’inci ve Leipzig 59’uncu sırayı aldı. Ukrayna’nın başkenti Kiev listede 176’ncı sıraya gerilerken, listenin en sonunda Bağdat yer alıyor. Hatta Şam’dan bile 10 sıra geride.(Günboyu)

Previous Bağdat Caddesi yenileme projesine kent dışından müteahhit ilgisi
Sonraki Ankara Pursaklar imar planı değişikliği askıda

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara’da Konut Yatırımı İçin Karlı İlçeler

Türkiye’nin başkenti Ankara’da konutların ortalama amortisman (geri dönüş) süresinin 15 yıl olduğu ortaya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Kocaeli Sapakpınar Köyü’nde Yeni Yollar Açıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, imar planlan kapsamında yol çalışmaları gerçekleştiriyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 7 Nisan 2016

7 Nisan 2016 2016 tarihinde Ankara’da elektrik kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Manisa Esnafına 375 Milyon TL Kredi

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Recep Çınar, geçen yıl Manisa genelinde 375 milyon TL kredi dağıttıklarını açıkladı.

Güncel Haberler

Ankara Çankaya imar planı değişikliği

Ankara Çankaya 7352 ada 8 nolu parsel”e ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği 27 Ağustos 2015 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Manisa Dev Bir Sorandan Kurtuluyor

Manisa’nın yıllardır çözülemeyen sorunu olan katı alık bertaraf tesisleri ile ilgili önemli bir müjde veren Başkan Ergün, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda onay bekleyen yeni tesisin onayının çıktığını, hızla ihale sürecini

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.