Dünya çapında yaşamaya değer kentler listesinde  Viyana 1.sırada

Dünya çapında yaşamaya değer kentler listesinde Viyana 1.sırada

Bu kentler yaşamaya değer Bir özel kuruluş yaşam standartı en yüksek kentlerin listesini çıkardı. İlk sırada Avusturya’nın Viyana kenti geliyor. Bu kenti İsviçre’den Zürih, Yeni Zelanda’dan Auckland takip ediyor Dünya çapındaki kıyaslamada Avusturya’nın başkenti Viyana, yaşam kalitesi en yüksek şehir seçilerek ilk sırada yer alıyor. Hemen ardından Zürih (İsviçre) ve Auckland (Yeni Zelanda) geliyor. Yaşam kalitesi en yüksek Alman şehri ise Münih seçildi. Dünya çapında yaşamaya değer kentler arasında 4’üncü seçilen Münih’te, muhteşem bir doğanın ortasında keyifli bir kent yaşamı sürmek mümkün.

39 KRİTERE GÖRE DEĞERLENDİRİLDİ
Araştırmada 230 büyük kentteki yaşam kalitesi, 39 kritere göre değerlendirildi. Bunlar arasında sağlık hizmetleri, ulaşım imkanları, doğa, güvenlik ve siyasi istikrar gibi kriterler de var. Eğlence olanakları ve dünyaca ünlü Oktoberfest, Münih’e artı puan kazandırdı, üstelini 6’ncı sırasında Düsseldorf var. Düsseldorflular sadece karnavalı değil Japon Günü’nü kutlamayı da seviyor. Yaklaşık 6 bin 500 Japon’un yaşadığı kentte neredeyse 250 Japon firması var. Düsseldorf ta hem resmetmeye değer eski sokaklar hem de postmodern mimarinin benzersiz örneklerini bulmak mümkün. Ren kıyısında yükselen dekonstrüktivist Gehry mimarisi, tabii ki çalışmak için muhteşem bir mekan. Frankfurt, sadece bankacılığın merkezi değil. Mam kenarında yükselen pırıltılı gökdelenlerde dünyanın her köşesinden birçok nisan sadece kârlı kazanç elde etmiyor, elma şarabı ve ünlü peyniri gibi kente damgasını vuran Hessen geleneklerinin de tadım çıkarıyor.

BAĞDAT LİSTENİN EN SONUNDA

Birçok Berlinli için kentleri, gezegenin en revaçtaki yeri. Ancak Berlin, tüm çekiciliğine rağmen listede ilk 10’a girmeyi başaramadı. Trafik, yüksek suç oranı ve inşaatı bitmeyen havalimanı nedeniyle ancak 14’üncü sırayı yakalayabildi. Yaşam standardı yüksek ilk 100 kent arasında 4 Alman şehri daha bulunuyor. Hamburg 16’ncı sırayla Berlin’i yakından takip ederken, Stuttgart 21’inci, Nürnberg 25’inci ve Leipzig 59’uncu sırayı aldı. Ukrayna’nın başkenti Kiev listede 176’ncı sıraya gerilerken, listenin en sonunda Bağdat yer alıyor. Hatta Şam’dan bile 10 sıra geride.(Günboyu)

Previous Bağdat Caddesi yenileme projesine kent dışından müteahhit ilgisi
Sonraki Ankara Pursaklar imar planı değişikliği askıda

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankapark’a yabancı işletmeci aranıyor

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Başkan Melih Gökçek’in açılışını yaptığı Yavuz Sultan Selim Bulvarı üzerindeki alt-üst geçit ve tünel yollara Yavuz Sultan Selim’in zaferlerinden

Güncel Haberler 0 Yorum

Mardin UNESCO’ya Adım Adım İlerliyor

Mardin’de Tarihi Dönüşüm ve Sürdürülebilir Turizm projeleriyle beton yapıların yıkılması, iş yerlerinin dış cephelerinin tek tip hale getirilmesi planlanıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Türkiye’deki konut fiyatları dünyanın zirvesinde

Türkiye 2016 yılının ikinci üç aylık döneminde, enflasyonun da etkisiyle beraber, küresel konut artışında yüzde 13,9’luk oranla dünyada konut fiyatları en hızlı artan ülke oldu. Reel artışlar baz alındığında ise

Güncel Haberler 0 Yorum

Fatma Güldemet Sarı’nın 11 Mayıs 2016 Ankara programı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, 11 Mayıs 2016 (Çarşamba) tarihinde Ankara’da Paris’ten Antalya’ya Uluslararası Yeni İklim Değişikliği Rejimi Paneli’ne ve İl Bank Tarafından Hazırlanan Engelliler Haftası programına katılacaktır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Seçim Kaygısı Dönüşüme Yansıdı

İnşaat sektörünü yeni yılda tetiklemesi beklenen kentsel dönüşüm seçim ağırlığına girdi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara su kesintisi 19 Ocak 2016

19 Ocak 2016 tarihinde Ankara’da su kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.